Praskliny v nivelaci

Dobrý den, rád bych poprosil o radu. Renovuji byt ve starém činžovním domě a asi před měsícem a půl stavební firma vyrovnávala podlahy. Jednalo se o cca 120m2 v ruzných tlouštkách. Podklad byl starý a křivý beton do kterého se kvůli statice nesmělo moc zasahovat, takže se to na místech s většími rozdíly muselo dohnat nejdřív potěrem. Zprvu stěrka vypadala dobře, ale teď jsem si začal při návštěvách stavby všímat, že se začaly skoro ve všech místnostech objevovat vlasové praskliny. V některých je jedna, dvě, v jiných jich je více a jsou tam pavouci. viz. fotky Je toto přijatelné nebo je to nutné předělat? A vše nebo jen popraskané místa? (vysekat popraskaná místa a vylét znova) Dle rad z internetu jsem zkoumal zda došlo k nějakému vydutí/odloupnutí, ale nic jsem nenašel, a pak jsem zkoušel poklepat kladívkem a žádné se nijak (viditelně) nedrolily, neloupaly ani nepropadaly. Ještě jsem tedy objevil na jednom místě pár zaschlých šlapanců, ale předpokládám, že to lze nějak zbrousit a vyplnit... Na nivelaci byla použita podlahová samonivelačka s vláknem od firmy Weber. Zcela upřímně bych nyní nerad na několik týdnů zdržel už tak dost nákladnou a opožděnou stavbu a dohadoval se o reklamaci se stavební firmou, pokud je to spíše "kosmetický" problém a nebude to mít zásadní vliv na funkci/životnost podlahy a parket jež na ni přijdou. Díky moc za jakékoli názory!
Odpovědět
Profilova fotka
Tak je to poter (betónový) či nivelačka? Každopádne prvá fotka je tam nejaká stena napravo - pravdepodobne by tam mala byť dilatácia od priečky doľava. Viacmenej medzi každými dverami by mala byť dilatácia. Ak to vyliali celoplošne bez jedinej dilatácie, tak sa nie je čomu čudovať.
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od josefx:

Tak je to poter (betónový) či nivelačka? Každopád…
@josefx Toto už je nivelace. Pokud jsem to pochopil správně, tak potěr prý dávali pod nivelaci na místa kde bylo potřeba vyrovnat více, aby to nevylévali na x krát nivelačkou. Uváděl jsem to spíše pro přiblížení situace pod nivelací. Ten byt nemá moc místností. Na těch 120m2 co jsou vylité jsou prakticky jen dvoje bezprahové dveře. Ta stěna co je vidět na první fotce je jen SDK příčka vytvářející niku na vestavěnou skřín v ložnici. Měl jsem za to, že ta dilatační páska podél stěn je v tomto ohledu dostatečná—ta tam je skutečně podél všech stěn.
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od fhds:

Dobrý den, rád bych poprosil o radu. Renovuji byt…
@fhds Ahoj, vezmu to tak nějak od podlahy :) Možná to není úplně zapotřebí, ale i ten potěr by mohl být s dilatací. Beton zraje podsatně déle než nivelační stěrka a pokud nebyl vyzrálý a neměl správnou zbytkovou vlhkost, tak časem praskne taky. A to prasknutí a pnutí se přenese do nivelačky, která praskne taky. Asi bych se nedivil, kdyby ten potěr pod tím byl prasklý taky. Pokud potěr prasklý není, ale nebyl vyzrálý a pak byl napenetrovaný, tak se v něm ta vlhkost uzavřela, resp. zrání se podstatně prodlužuje, obzvláště, pokud se na něj pak vylije nivelace. Nivelace se nesmí vylévat na vlhké nebo čerstvé podklady. Pokud byl potěr vyzrálý, ale povrch nenapenetrovaný, tak z nivelace ten potěr vysál vodu a to se projeví taky prasklinami. No na každý pád je to dost rizikové. Praskající nivelace se časem může úplně rozpadnout a pod nohama Vám pak bude skřípat podlaha. Předpokládám, že na to půjde nějaká krytina typu plovoučka nebo něco takového. U mých rodičů zapomněli pod malým kousek plovoučky dát mirelon, byl to kousek asi 10x50cm, ale za pár let se tam chozením v tom potěru vydrolil důlek a praskalo to a křupalo pod nohama a poškodilo to tu plovoučku, hlavně ve spoji dvou lamel. Osobně bych zkusil do toho rýpnout a jestli se to loupe, tak je to bohužel na předělání. Zkuste nejmenší místnost, kterou Vám asi nebude líto udělat znova. POkud to jste schopen špachtlou normálně sloupnout jak tapetu ze stěny, tak je to na novotu. Pokud to drží a jsou tam jen praskliny, můžete to zkusit natřít nějakým epoxidový nátěrem, který by to mohl více zpevnit, vytvořit film, který bude sloužit trochu proti tomu dalšímu drolení. Ale každopádně je to na reklamaci.
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od kadousek2:

@fhds Ahoj, vezmu to tak nějak od podlahy :) Možn…
Teď vidím, že píšete parkety. No možná by to mohly dát, ale to vám nejspíše řekne podlahář, který bude ty parkety pokládat. Možná by bylo lepší rozhodnutí si nechat udělat i tu nivelaci od podlaháže, pokud už to podlaháři nedělali. V tom případě bych se poohlédnul po někom jiném.
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od kadousek2:

@fhds Ahoj, vezmu to tak nějak od podlahy :) Možn…
@kadousek2 Díky moc za detailní odpověď! Ty praskliny jsou tenké, tak tam špachtli ani nestrčím, ale zkusím to odloupnout někde u kraje, kde by to mohlo jít vypáčit lépe a uvidím. Dnes jsem ještě zkoušel klepat jen rukou a byl slyšet velký zvukový rozdíl mezi místami bez prasklin, kde to znělo jako pevný kus betonu, a s prasklinami, kde to znělo dutě a o poznání jinak, takže se obávám, že tam pod tím jsou nějaké dutiny, i když se to momentálně neloupe/nepropadá. Uvidím co na to řekne stavební firma. Tak nějak tipuji, že řekne, že to je v pohodě a parkety to zpevní a předělání není potřeba. :) Rekonstrukci mi dělají na klíč (respektive mělo to tak být, ale jsem teda skoro denně a řeším problémy apod., protože jinak si to dělají jak se jim to hodí a prováděcí projekt, který mají k dispozici, slouží jako podšálek na hrnky :) ), takže to dělali přímo oni. Celkově to byla položka za 116 tis. czk (penetrace, potěr a nivelačka) a k tomu si dali 25% navrch v režii a přesunu hmot, takže bych to dost nerad nechával předělávat jinou firmou, když už jsem v tom utopil takové finance s touto. Ani nevím zda bych na to v tuto chvíli měl, abych pravdu řekl. Zkusím je donutit ty prasklé místa opravit vrámci reklamace.
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od fhds:

@kadousek2 Díky moc za detailní odpověď! Ty prask…
@fhds mrkněte na toto video.https://www.youtube.com/watch?v=eoDMVEGYcq8&ab_channel=VideopodlahyCZ Dutá místa jsou uplně špatně. Jde o to, že to v tom určitém místě pod tou podlahou prostě pak praskne (at už chůzí nebo tím, že na tom bude stát nábytek nebo se po ní bude stěhovat) a pak jestli se to dá takhle špachtlou podebrat a zvednout, tak je to celé špatně. Povrch pod tím je zapotřebí zbrousit a napenetrovat a nivelaci celou znova vylít. POkud by se jednalo o vlásečnicové praskliny, které ale neduní, tak pak je to jen způsobené pnutím. Pokud ale na místech podlaha duní, je to špatně a je to na reklamaci. Dříve nebo později se to rozpadne a je otázka, jestli se rozpadne kousek napře 3x3cm a nebo se pak začne sypat i koláč o průměru půl metru. To pak už ty parkety neroznesou a začne to celé pracovat. Já dělal svou první nivelaci ve sklepě. nNepoužil jsem dilataci, protože nešla (sokly v podstatě neexistovaly, nebylo to na co nalepit). Penetroval jsem poctivě 2x a stejně mě to na pár místech prasklo. Jemné vlásečnicové praskliny, ale žádná dutá místa. Podlahu jsem natřel Betexem, což je barva na beton na bázi epoxidu a 2. rokem je to úplně v pohodě. Mám na tom postavený dřevník, který má několik set kilo a 2 aku nádrže s váhou více jak 1500 kilo. Kdybych to ale měl duté, nedalo by mě to a dělal bych to znova. Za bezmála 120k na 120m2 to je 1000m2 - co jsem se zběžně díval tak cena nivelace se pohybuje cca od 150 do 450 m2 Je to velký rozptyl (někdo to má jako komplet někdo má zvlášt penetraci, mirolen broušení atd), ale 1000 mě přijde jako teda dobře nadstřelená cena. Obzvláště, když to praská a je to duté. Reklamujte to, nenechte se odbýt. Když Vám kadeřník za těžké prachy zpacká učes, tak sice zaplatíte raketu ale tak vám za pár měsíců dorostou. Ale tady se to už nezlepší, naopak, budete to mít na celý život a další předělání bude zase nákladné. Teď ještě můžete uplatnit reklamaci než na tom budete mít parkety. Nedejte se, tohle je ripoff. Podlaha je jedna ne-li nejnamáhanější část bytu/domu, tohle nechcete podcenit.
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?