Odvodnění pozemku

O víkendu jsme se pustili do vjezdu na pozemek. Pokáceli jsme stromy, vybagrovali kořeny a upravili terén. Mezi silnici a naším pozemkem byla mokrá škarpa, proto jsme se rozhodli, že ji pořádně vybagrujeme - hloubka 90 cm (cca. 20 metrů-celou šíří pozemku), dáme do ní štěrk a drenážní trubku s textilií. Jenže za 2 hodiny byla škarpa plná vody, někde až 30-40 cm. Teď mám obavy, aby ten náš plán měl vůbec smysl. Škarpa pokračuje dál přes cizí pozemky do potoka. Bagrovat dál se nám to nechce. Tím jak naše část je vybagrovana, tak se tam drží voda a neodtyka. Co s tím? Mám obavy jak se na pozemek dostanu. Poradíte prosím někdo?
Odpovědět
@veronikaka Tak ono to je v podstatě logické, když uděláte výkop a pozemek je hodně mokrý, tak voda se pak tlačí do míst s nejmenším odporem a to je ten výkop. Podle mě, když budete tu vodu odvádět, tak to bude fungovat. Spíš záleží, jak moc to je celé zamokřené.
Odpovědět
@veronikaka teoreticky by to mělo stačit, ale záleží, kolik tam je vody, zda není pramen někde atd. Můžete na konci pozemku udělat třeba vsak. Takto jsem to udělal já tam, kde jsem měl vodu v pasech druhý den po vykopani. U paty jsem to udělal jako vy, odvedl cca 6m pod dům a udělal vsak. Ale jsem v mírném svahu a voda teče vždy dolu 🙂 Samozřejmě nejlepší je to udělat až do potoka. U nás to také řešili sousedi a nakonec museli dát částečně do trubek, někdo má záchytné jezírko na zahradě atd.
Odpovědět
@mpavka @atilius Děkuji za reakci O tom jezírku jsem taky přemýšlela. Pokud je tam 30 -40 cm vody v 90 cm výkopu, kolik štěrku byste tam dali? Někde jsem četla, že drenážní trubka by měla být nad vodou..
Odpovědět
A bude ok, když dáme geotextilií do výkopu nato štěrk, pak drenážní trubku, zase štěrk a nakonec hlínu? A nebo raději nechat štěrk až nahoru?
Odpovědět
@veronikaka Ono se tady hrozně blbě radí, co s tím, Jde o to, že asi neřešíš jen vjezd, ale měla bys pozemek jako celek. A taky záleží v jakém ročním období. Chci říct, že třeba pro zahradu to může být skvělé, že tam je vlhko. A nebo taky ne, že tam je moc mokro. Tohle se teď nedá jen tak určit od stolu. Jinak já jsem drenáž dělal tak, že jsem na celý ten výkop dal geotextilie, do toho štěrk, pak trubku, štěrk a celé to zabalil do té geotextilie. A na to hlínu. Jde o to, aby ti hlína nezanášela mezery mezi štěrkem a taky ty drenážní otvory v trubce. Ono se to teda časem stejně stane..... Jinak pak existujou i způsoby, jak odvodnit pozemek, vysázením vhodných stromů jako bříza, vrba. Ale zase....to záleží na celém konceptu pozemku. A samozřejmě, chvíli trvá, než stromy vyrostou.
Odpovědět
@atilius Ok, moc děkuju. Zítra tam pojede stavební dozor, tak uvidím co na to řekne. O těch stromech jsem taky přemýšlela. Teď jsou tam cca. 4 vzrostlé topoly.
Odpovědět
@veronikaka Chtělo by to zjistit spodní vodu na pozemku v místech, kde budete stavět (nejlépe všechny rohy domu). Protože jestli máte v 90cm 30-40cm vody, tak při zakládání to bude větší problém. Ale do té strouhy může ústit spoustu pramínků atd. Já měl v této části pasy 140cm hluboké a druhý den, tam chlapi nemohli ani v holínkách. Na druhé straně domu pasy 160cm a sucho. Dělal jsme to stejně jako atilius, geoška, 30cm štěrk, trubka v geošce, 30cm štěrk a geoška. V bodě, kde se hromadilo nejvíce vody mám revizní šachtu, abych mohl odčerpat, kdyby bylo moc vody, ale úplně v pohodě. Vsak byl cca 2m hluboký 1m široky a 2,5dlouhý. 1m štěrku, geoška štěrk, trubka, štěrk, geoška a hlína.
Odpovědět
@mpavka Kde bude stát barák je teď sucho, je to 17 m od strouhy. Máme velký pozemek, tak snad najdeme nějaké místo bez vody 🙂. On je asi i problém, že jsme pod mírným kopečkem a sousedí zavezli škarpu a hrčí nám to od nich.
Odpovědět
Já jsem také řešil odvodnění pozemku od vody, která se tlačila ze sousedního pozemku nad námi a protékala povrchově přes náš pozemek - takže asi 70 m plné KG trubky a nahoře asi 60 m drenáže KG 160 - svod dolů do škarpy, která je něco podobného jako máte Vy. Ta škarpa také mokrá, jenže jsme měli výhodu že pod silnicí pod naším pozemkem byl propustek, sice ucpaný, ale šel pročistit. Strouhu před pozemkem ( mezi pozemkem a silnicí ) jsme na základě svolení města zatrubnili, udělali betonovou šachtu a tu drenáž tam zavedli. Tím jak jsme mohli škarpu zatrubnit a zavézt, máme před pozemkem rovinu. U Vás bych doporučil se domluvit se sousedy a tu strouhu před Vašimi pozemky vybagrovat až k tomu potoku, položit štěrk v malé vrstvě na něj drenážní hadici také aspoň tu KG 160 perforovanou, nebo třeba dvě o něco slabší vedle sebe, na tu štěrk - tato první vrstva obalena geotextilií, na tuto vrstvu pak štěrk větší frakce - silnější vrstvu a pak zeminu. Takto by jste měli oddrenážováno až do toho potoka. Ale museli by jste si to domluvit s obcí, mohli by se na tom podílet i majitelé sousedních pozemků a měli by jste vyřešeno to, že by vjezdy - původní strouha byla suchá. To jak jste odstranili stromy tomu zamokření neprospělo, neboť každý strom svým kořenovým systémem odebírá určité množství vody ze země a to jak jste je odstranili, tak se pozemek více zamokří. Pokud nebude mít voda kam odtékat, tak to může dělat problémy. Pokud je tam u Vás podloží, které nepojme vodu, tak ani vsak nemusí moc pomoci, takže nejlepší varianta by byla ta odvést tu vodu do potoka.
Odpovědět
Takhle to nějak vypadá po 2 dnech. 60 cm vody. Ach jo.
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?