Parcela - trvalý travní porost a stavba RD

Zdravím, tak jsem pročetla diskuze a moc moudrá nejsem, proto bych se chtěla prosím zeptat. Máme vedle RD rodičů parcelu 1300 m². evidovanou v katastru jako trvalý travní porost, kde zvažujeme stavbu RD. Zjišťovala jsem v územním plánu obce jaký je stav, kde není evidovaná jako zastavěné území, dívala jsem se, že ale ostatní plochy sousedů mají stav "zastavitelné plochy" a my máme plochu jen označenou bíle,chápu teda dobře, že sousedi, co mají plochu označenou jako "zastavitelné plochy", tj. pozemek vhodný k výstavbě nebudou platit odvod za vynětí z pozemkového fondu? Znamená to tedy, že by sme si měli na obci zažádat o změnu územního plánu na zastavitelnou plochu? Budu vděčná za rady zkušených, my teprve zjišťujeme jaký je stav pozemku. Na obci nám tvrdí, že se na pozemku bude dát stavět a s převodem na stavební parcelu nebude problém, ale že máme počítat cca 2 roky, než bude změna územního plánu (rodiče žádali o převod na stavební par.již před 3 roky) Moc děkuji
Odpovědět
žlutě jsem zaznačila naši plochu, kde by se dalo eventuálně stavět
Odpovědět
Pokud nemáte pozemek v ÚP veden jako zastavěný nebo zastavitelný, stavět na něm nemůžete. Musíte zažádat o změnu územního plánu. Teď se územní plány měnily, další změna bude za 5 let. Vyjímat musíte zastavěnou plochu domem a zpevněné povrchy vždy, když máte pozemek pod ochranou zemědělského půdního fondu. Pokud jste v zastavěném území může se na vás vztahovat pojem "proluka". Jinak nemá vyjímání nic společného s označením pozemku v ÚP.
Odpovědět
Profilova fotka
povolit vám to za ty dva roky můžou, ale taky deset let nemusí..
Odpovědět
mě právě přijde divné, že nemáme pozemek označený jako zastavitelné plochy (návrh), když rodiče podávali žádost 3 roky zpět :-|
Odpovědět
nj žádost podat mohli , ale nemuselo se to do toho úp dostat a nebo se stále předmětná změna projednává (může to trvati těch 10 let) a do té doby stavět doopravdy nelze. Nejlepší a nejednoduší zeptat se na příslušném stavebním odboru obce s rozšířenou působností pod kterou spadáte. Na územním plánování Vám řeknou co s Vaší parcelou lze a popř kdy a jak lze zažádat o změnu up atd.....
Odpovědět
To že podali žádost, neznamená, že to obec schválí, popř. již schválila. Informujte se na odboru územního plánování to je nejjednodušíí, nejrychlejší a jsou rozhodně nejinformovanější.
Odpovědět
vážení žádné čekání 10 let na změnu UP není potřeba... nastudujte stavební zákon konkrétně paragrafy 76-94
Odpovědět
@iveta_89 Po podání žádosti je třeba počkat minimálně na vydání nového ÚP, který je na 5 let, takže musí čekat maximálně tuto dobu, pokud ovšem obec žádost schválí. No třeba máte jiné zkušenosti.
Odpovědět
kdyby se čekalo na ÚP tak nestojí tisíce RD po republice....
Odpovědět
Ano, toto je velice pádný argument, který územní plánování bude zajímat :) Tazatelka se snad přeptá na příslušných místech a dozví se více. Každopádně v textové části ÚP je pravděpodobně napsáno, co se smí a nesmí v jednotlivých územích.
Odpovědět
@iveta_89 § 90 SZ mluví za vše. První, co referent zkoumá, je soulad projektu s územním plánem.
Odpovědět
@puhelin za b) je tam co? ;-)
Odpovědět
Článek se načítá
ano, ano, zajdu se osobně informovat, jak jsem psala, zatím jsme ve fázi zjišťování informací a každá rada se hodí :-) žádali před cca 3 lety a dívala jsem se, že účinnost ÚP obce je od 6/2014,takže z nějakého důvodu neprovedli změnu, ale nyní tvrdí, že do budoucna nebude problém 8-(
Odpovědět
@prix Tady to jejich ujišťování "není problém", bych chtěl teda na papíru, změní se tam pár lidí a může se stát, že už se nedomluvíte. Jinak bod b) @iveta_89 nijak nevylučuje bod a), takž soulad s ÚP musí být.
Odpovědět
@iveta_89 Musí být dodržena všechna písmena § 90 SZ. Jedninou výjimkou je, pokud by záměr byl ve veřejném zájmu - např. když je bezprostředně nutné něco v obci vybudovat, ale platný územní plán plochu pro jeho vybudování nenabízí a nový územní plán je v nedohlednu.
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 4 letech
Dobrý den. Můžu se zeptat jestli jste to nějak vyřešili??? Bohužel máme zrovna stejný problém.
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?