Stavba domu za domem - Pardubice, Svítkov

Zobraz úvodní příspěvek
Profilova fotka
Dobrý den, rád bych se zeptal na radu ohledně možností stavby v druhé řadě, nebo "stavby za domem". Chtěl bych stavět na červeně vyznačeném pozemku. Záměr jsem prodiskutoval telefonicky s architektem z SÚ, řekl mi, že to není možné, neboť koefiecient zastavění v této oblasti je 0.4 a zároveň bych stavěl dům za domem. Koeficient zastavění na tomto pozemku je však pouze 22.8% (151m2 z celkový 663m2), takže pokuď jsem si to nespočítal špatně, mohu stále ještě dalších 114m2 zastavět, přičemž můj záměr je spíše bungalov kolem 72m2. Jak je to ale s tím domem za domem? Lze to nějak obejít? Někde čtu rady "postavte si tam chatu" , "stavbu s číslem evidenčním" atd. Prosím tedy o radu, co (pokud něco) si na tomto pozemku může nenáročný uživatel postavit k bydlení ... Díky moc Jakub
Odpovědět
1
2
@milanq Nepochybuji o tom, že problematice rozumíte a máte,, načteno". Ovšem faktem je, že řešení nám doporučila v roce 2019 přímo referentka stavebního úřadu. Jsem si vědoma toho, že záleží úřad od úřadu, ale náš nám poradil příjezdovou cestu vyřešit věcným břemenem a bylo mu jedno, že pozemek nijak nesouvisí s komunikací a bylo mu jedno, že jsme 2.dům od ulice.Jedinou podmínku měli: dům do 50 m od komunikace. Jsme 49 m od komunikace. Bydlíme, máme,, zkolaudováno". (rok 2020).
Odpovědět
@norikakaa Jasně, proč ne. Vždy říkám, že jedna věc je, jak to má být podle zákona (a jak to posuzuje MMR a druhoinstanční krajské úřady), a druhá věc, jak si to dovolí udělat provostupňové stavební úřady. Tady je opravdu lidová tvořivost. Ostatně při zastupování klientů vždycky s napětím očekávám, co se na konkrétním stavebním úřadu dozvím za požadavky. Někde zákony dodržují (většinou na těch velkých na obcích III. typu), jinde je jim všechno jedno. Takže buďte rádi, že Vám stavbu povolili a že jste mohli zkolaudovat. Protože kdyby Vám to např. sousedé napadli odvoláním, krajský úřad by takové povolení zrušil.
Odpovědět
@vladimirsvorba Pane Švorbo, když si pečlivě přečtete moje příspěvky, tak snad zjistíte, že říkám to samé.
Odpovědět
@milanq Také jsem na úřad po kolaudaci odnesla hooodně velkou kytku....Sousedé to vyřešili stejně, jako my, tedy možná kolektivní vina. 😉 Přeji Vám hodně úspěchů v práci, mějte se hezky.
Odpovědět
Profilova fotka
@milanq V pohodě, tady jste napsal něco úplně jiného a zbytečně jste do toho vznesl zmatek. Pěkné svátky.
Odpovědět
@norikakaa Žádná kolektivní vina 🙂)) Prostě to dobře dopadlo. To stavební právo je natolik nepřehledné, že se nemůžeme divit, že se v tom ani mnozí úředníci nevyznají. Já to dělám přes dvacet let a často mě něco zaskočí. Tak se mějte a pěkné Vánoce přeji.
Odpovědět
@vladimirsvorba Ano, napsal, a hned v dalším příspěvku jsem to upřesnil, právě aby v tom zmatek nebyl. Škoda že jste to nečetl celé. Tak pěkné svátky.
Odpovědět
@jakub_durasko Nejprve to budete muset rozdělit na 2 pozemky tak, aby ten, co zůstane u stávajícího domu, splňoval koeficient zastavěnosti 0,4, a ten druhý taky i s přístupovou nudlí až k cestě. A myslete taky na to, že po té "nudli" se budete k případnému domu dostávat, jak budete odklízet sníh, kde budou popelnice, poštovní schránka, apod. Právně by asi věcné břemeno stačilo, ale fakticky by to mohl být problém (zpevnění, údržba cesty, obslužnost). Pokud bude ta přístupová cesta zpevněná, asi by se počítala do zastavěné plochy (záleží jakým způsobem zpevněná). A pak jsou taky důležité přípojky inženýrských sítí - jestli a kde vám dovolí se napojit. Já osobně "domy za domem" nemám moc ráda - nevypadá to hezky, je problematická obslužnost + většinou to bývá v rodině, ale když se změní vztahy nebo vlastník předního domu, může být problém. Ale chápu finanční hledisko 😉
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 2 letech

Odpověď na příspěvek od jakub_durasko:

Dobrý den, rád bych se zeptal na radu ohledně mo…
@jakub_durasko Dobrý den, podařilo se vám prosím tuhle situaci nakonec nějak vyřešit? Děkuji
Odpovědět
Profilova fotka
Podle KN je aktualni situace stejna jako na obrazku z roku 2021 :)
Odpovědět
1
2
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?