Tipy na co si dat pozor při koupi stavebního pozemku

Ahoj,budu vděčná za tipy,na co si dat pozor při koupi stavebniho pozemků pro RD?chtěla bych nějaké klidně místo,koukat co sousedi,provoz,fabriky,uzemni plan,samo aby tam nebyla stavební uzávěra,nebylo to moc podmacene.. Snad to není moc hloupý dotaz,ale zajímají mě postřehy čas co už to máte za sebou.
Odpovědět
@zerog Tak tohle by asi byl mimořádně dlouhý seznam a ještě bez záruky. ;-)
Odpovědět
pozor na veternost, letecke trasy lietediel, radon, banske sachty, ropovody atd
Odpovědět
Profilova fotka
Co má obec/město v plánu do budoucna, co tam lze nebo nelze stavět, sítě, povodňové zóny, v dnešní době i cena za vyjmutí půdy, jestli na tom neváznou dluhy a exekuce, vybavenost obce/města (podle toho, jak to potřebujete), dostupnost dopravy. A určitě bych zašla na pokec na SÚ, abych zjistila, jak tam jsou příjemní a vstřícní
Odpovědět
Profilova fotka
určitě se poptat okolo, například sousedů... už jsem zažila, že byli fakt nepříjemní. Ochotní sousedé se Vám budou při povolování stavby hodit. Pozor na ochranná pásma např. lesa, vodního toku atd. cokoliv neobvyklého v okolí (to zjistíte třeba z katastru), dobré je i mít zákres všech možných sítí, teď se mi stalo, že přes roh pozemku investora běžel plyn i elektřina
Odpovědět
Profilova fotka
@zerog je toho hrozne moc a ve finale stejne vzdy na neco clovek zapomene, mne napr. prekvapili cirkevni restituce, ktere vaznou na okolnich pozemcich a diky tomu mne nema kdo podepsat souhlas se stavbou
Odpovědět
orientace vůči světovým stranám - nejlepší je příjezd od severu tvar pozemku - nejlepší je obdélník s poměrem stran 2:3, přičemž ta kratší ke komunikaci koeficient zastavitelnosti (někde je třeba jen 20%) toto platí u menších pozemků cca do 8002, pokud máte nad 1500m2, tak je to jedno Dále : nastudovat regulační plán obce - může příkazovat tvar střechy, výšku domu, orientaci domu, venkovský charakter apod jaké sítě jsou přivedeny na hranu pozemku či v dosahu cena za vynětí ze ZFP (dle bonity, BPEJ) zda pod pozemkem nic nevede nebo zda do něj nezasahují ochranná pásma pokud "za plotem" není dosud zastavěno, podívat se v regulačním plánu, k čemu je ta sousední půda určena - pokud pouze pro RD, tak OK. Ppokud taam může být x-patrový bytový dům či průmyslový provoz, tak vám to tam za pár let může vyrůst
Odpovědět
Díky za tipy,spousta věcí mě nenapadla
Odpovědět
@geodett tak to je dobrý,že i církevní restituce takhle musí člověk řešit :-(
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 4 letech
Také máme už delší dobu v plánu s přítelem kupovat pozemek a pomalu zjišťuju že být si stopro jistá, že vše se půjde lehce a bez problému snad ani nejde :-( hlavní je hlídat místní obecní úřad a stavební úřad.. tahat se se státníma instucema to je fakt opruz a rozhodně si ověřit v územním plánu, co vše obec a okolní obce výhledově plánují. Představa, že by mi u mého domu v budoucnu vystavěli např. dálnici nebo nedejbože dětské hřiště jako před rokem známé, tak bych se z toho picla.. ten hluk co děcka nadělají je neskutečný
Odpovědět
Příspěvek byl smazán adminem, protože nesplňoval Pravidla přispívání do fóra.
A existuje v dnešní době takto ideální pozemek který splňuje všechny kritéria a je na prodej za rozumnou cenu? Asi těžko. Leda by to prodal někdo známý nebo z rodiny.
Odpovědět
Asi ano sehnali jsme,ale vzdy neco bude.
Odpovědět
Článek se načítá
@tpet dekuji za hodne cennych informaci.vloni v srpnu jsme asi po roce intenzivniho shaneni sehnali,snad ok,ale musi to clovek zatukat.nektere veci o nichz pisete jsme uplatnili,jak to tu tak zpetne ctu..
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 5 měsících
Profilova fotka
Tak zdravím všechny a oživuji tohle téma - jsme na začátku hledání, prošla jsem několik pozemků, studuji vše co se k danému pozemku týká a opravdu je třeba studovat hlavně ten územní plán. Jen se mi dobře pracuje s těma mapama, ale ne všichni to mají, jen výkresy. Bavíte se o dálnicích, halách ... zrovna dneska mi jeden realiťák poradil, ať na místo jedu v době ticha a v době největšího hluku a poslouchám. Nádherný pozemek - samá zeleň, za ní kus cesta, ale nad pozemkem dráty. To by ještě nebylo tak zlé, ale vedle pozemku hned další už pozemky smíšené výrobní ... Haly? To teda ne. Jo a na pozemku jsou plánované splašky a vodovodní řád pitné vody. Sice na kraji, ale já dostavím, nebudu sice souhlasit a posunout to až na hranici, ale pak zase bagry? Fakt je to složité a nejvíc jak tlačí na rezervační smlouvu. Takže rady se hodí.
Odpovědět
My třeba koupili pozemek a po zaměření jsme zjistili, že je špatně postavený plot a kousek je u sousedů. A bývalí majitele od toho dali ruce pryč, ať si to vyřešime sami. Takže já bych radila i přeměřit 🙂
Odpovědět
Take jsme radeji vymerovali a premerovali.
Odpovědět
@hankade Je to fakt ceny silene a na rezervaci tlaci a zajemcu plno.Jeste ze je to uz za nami..vsude neco myslim,zn.ideal neexistuje.To ticho bylo pro me moc dulezite,co nejvetsi..Dalnice i silnice resp.hluk z ni se nese daleko kdyz ne motory aut tak aerodynamicky sum.Za urciteho pocasi byva vic slyset silnice mam zkusenost.Nebo ticho od aut v takove rokli,ale zase pobliz pramen potoka, obava z vlhka,min slunce, zima a hluk z cerpadla ci vetraku na budove farmy naproti a jede to furt.Svah co hrozil sesunutim a jeste vykacene stromy,co ho mohutnymi koreny drzely.Fakt to neni jednoduche.Draty obcas nekde tez, kdyz se od nich clovek drzi dal a zahrada je vetsi,dum od nich dal tak se to snad da to elektromagneticke pole..Praskani pry tez slyset za urciteho pocasi..Drzim pesti..vsak neco fajn se najde.
Odpovědět
Profilova fotka
Hodně už bylo řečeno. Pokud máte kladný vztah k zahrádkaření, napadá mě ještě podloží (typ půdy), v případě svahu kudy jde voda a také nejbližší pozemky (jestli tam např. nemáte pole, kde zemědělci stříkají jako vzteklí, pastvu dobytka apod. ). Pokud toužíte po studně, také je dobré si to promyslet, u menších pozemků v zástavbě se může stát, že když započítáte všechny ochranné vzdálenosti a kde chcete stavbu domu, nenajdete pro ni místo. U pozemků v zástavbě prohlédnout ortomapy a zjistit, co kde na tom pozemku v minulosti stálo - kde čekat základy, sutinu apod. Vždycky je to o tom, jaký život si na tom pozemku představujete. My jsme například koupili pozemek v CHKO - ano, jsou tam určité regulace, ale pro nás nejde o nic zásadního a dodává to určitý klid - stejné regulace platí pro všechny stavby kolem.
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?