Věcné břemeno

Dobrý večer, na pozemku o který máme zájem je věcné břemeno od ČEZu - zřízení a provozování soustavy a právo přetínat pozemek vodiči a umisťovat v něm vedení v rozsahu GP Paní z realitky tvrdí, že je to kvůli antoníčku, ale to nám moc nesedí, hlavně ta část o právu přetínat pozemek vodiči. Nebo je to opravdu k tomu? Není v tom něco dalšího?
Odpovědět
Osobně bych hledala jiný pozemek, paní a páni z realitky pro svou provizi vymyslí cokoliv, Pokud o pozemek moc stojíte, tak to začněte řešit s ČEZem, asi o věcném břemenu na konkrétním pozemku budou vědět víc než všichni tady dohromady.
Odpovědět
Manžel elektrikář:jen kvůli antoníčku to zcela určitě není. Věcné břemeno pro ČEZ je standardně jen jako právo vstupu a platí jen pro ten půlmetr přibližně. V žádném případě se antoníčka netýká přetínat pozemek vodiči a umisťovať v něm GP
Odpovědět
@deli_lah Na stránkách nahlížení do katastru si můžete zobrazit mapu a tam ve vrstvách jde vybrat zobrazení zákresů věcných břemen - pokud je to jen k antoníčku, bude tam výřez, pokud k celému pozemku, bude zbarvená celá plocha. Případně si můžete na příslušném katastrálním úřadě vyžádat kopii té smlouvy a budete to vědět přesně (ale asi bude mít hodně stran - dost peněz za výpis).
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 8 měsících
Ahoj, spoluvlastníme se sousedkou cestu, která vede částečně i k několika chatkám v zahrádkářské oblasti. Zahrádkáři mají historicky bezúplatné břemeno cestu využívat pro chůzi, jízdu. Zub čas hlodá a cestu je třeba opravit. Zatím jsme to jako vlastníci dělali sami a nechtěli si dělat zlou krev. V poslední době jsou ale někteří zahrádkáři tak oprsklí, že vymelou dodávkami, velkými auty nebo přívěsnými vozíky brutální díry a prostě si odjedou v klidu domů, ani se neohlídnou. Kolik aut už tam zůstalo viset, protože se jedná o svah, a oni stojí a túrujou, ještě mají tu drzost si pobrat moje kameny ze skalky, aby si podložili auto, a nechají to tak. Ty kameny jsem sama tahala růčo, pár nehtů mi zmodralo 🙂. A když se pak vrátí za týden na zahrádku, kameny uklizené, cesta zalátaná, protože my jako vlastníci tu cestu potřebujeme denně, abychom vyjeli od domů. Můj dotaz zní - máme ze zákona právo po zahrádkářích chtít přispět na opravu cesty? Domnívám se, že bychom se my všichni, kteří ji dle katastru užíváme/smíme užívat, měli podílet rovným dílem na její údržbě. Nebo se mýlím a jako vlastník musím cestu financovat sama se spoluvlastnící sousedkou? Přestože od držitelů služebnosti nevybíráme žádný nájem za užívání? Je to jejich povinnost nebo jenom dobrá vůle? Samozřejmě je nejdřív plánujeme obejít a rozumně vysvětlit, že už je čas tu cestu opravit, byť je to 40 let nestálo ani halíř. Ale vzhledem k tomu, že nejsou schopní si navýšit ani elektrický jistič za pár korun pro 4 chaty a raději několikrát týdně chodí nahazovat pojistky, počítám, že nás pošlou někam... Jak dlouho jen trvalo, než si pořídili popelnici. Dodnes třeba nechápou, že popelnice na bio odpad není na komunální odpad 😞 Díky za názor 🙂
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?