Změna plynu za TČ v průběhu stavby 2022

Dobrý den, ráda bych slyšela váš názor. Máme rozestavěný dům a máme ještě možnost změnit zdroj vytápění. Povolení máme z 06/2021, kde je schválen jako zdroj vytápění plynový kondenzační kotel. Vzhledem k situaci týkající se dodávek plynu, jsme začali přemýšlet i o TČ. Vše je ale samozřejmě otázka financí. Do plynové přípojky jsme již zainvestovali před samotnou stavbou (přiveden k hranici pozemku) a počítali i s možným odkupem (tím by se nám investice zaplatila, otázka je, zda ještě vykupují). Ještě bychom, dle topenáře, měli tedy zaplatit cca 85tis. za kotel a zásobník + přivedení plynu do domu cca 20 tis. Nebo jít do TČ, kde by se náklady vyšplhaly na min cca. 250tis., životnost prý cca 10let, pak „jen“ výměna součástek. Dům je přízemní, pravidelný tvar, vytápěná plocha 135 m2 , budou předokenní rolety, cihla 30cm, zateplení 20cm, 2 dospělí, 2 puberťáci, kotel i TČ topenář navrhuje zn. Buderus. Každou hodinu se přikláníme jinam…jednou je to „plyn nebude, dáme TČ“, pak zase „není možný, aby plyn nebyl a TČ je pro nás nesmysl“ atp. pořád dokola. Měl byste někdo nějaké doporučení nebo jiný úhel pohledu, prosím. Trochu nás už tlačí čas (a topenář). Děkuju moc za reakci.
Odpovědět
Profilova fotka
Dal bych tepelné čerpadlo. Elektřina se vyrábí z více zdrojů, vyrobíte jí i doma. Když bude problém s plynem, budete to stejně muset řešit a náklady utopené za plynový kotel a instalaci už budou ztracené.
Odpovědět
@lucievlckova těžká otázka. Ta výměna jen součástek bývá často skoro nového TC. Když je to novo stavba co topeni přímo elektřinou? Pořizovací náklady minimální. Ale taky za půl roku rok se to může uklidnit a bude se člověk být do hlavy že nemá plyn.
Odpovědět
@lucievlckova Jsem ve stejné situaci a jdu do plynového kotle. Současná krize časem odezní, hlavy vychladnou... Prostě nevěřím, že už navěky zůstaneme bez plynu, to je absurdní představa.
Odpovědět
@lucievlckova Dám ten "jiný" úhel pohledu. Mám zkušenosti, že mnoho těch co zvažují TČ nebo plynový kotel do stavby, tak hlavně proto, že se jim nechce, nemohou, nechtějí minimalizovat TZ budovy na minimum. Podle mého názoru je třeba se odprostit od názoru, dnes již zkostnatělého, že TČ nebo plyn je relativně levný zdroj energie. Není a nebude. Bude platit čím dál víc, že nejlevnější kWh je ta nepropálená.
Odpovědět
@honzik75 souhlas! Ale nejak topit clovek musi. Nebo postavit pasivni dum.
Odpovědět
@libornovotny tak mu nas plyn neni, TČ jsem nechtel, takže topení jsem dal odporovy draty a k tomu krbove kamna.. rok v provozu a naprosta spojojenost...
Odpovědět
@libornovotny nezapomeňme co se dělo před současnou válkou. To zase byl zelený úděl a musíme zachránit planetu. Ceny energií byly jak raketa bez ohledu na Putina. Takže ať se nám to líbí, nebo nelíbí, tak rozum a budoucnost velí maximální soběstačnost. Ano ten pasivní dům, na střeše panely, případně krb nebo kamna na dřevo. Nestrkejme hlavu do písku. Čím méně bude dům závislý na přísunu elektrické energie nebo plynu, tím lépe. Opravdu teď někdo staví novostavbu a neuvažuje nějak takto? Pak je to kamikaze, nebo minimálně nerozum. Aby bylo jasno, nebavím se teď o PENB, ale o rozumu.
Odpovědět
@honzik75 souhlas .. proto jsem dal el. kabely, protože nas stejně ekoteroristi jednou donuti si tu el. vyrabět ... a když el. nepujde, vytopim si barak kamnama ...
Odpovědět
Akumulační krbová kamna mít budeme. A nainstalované jsou rozvody pro teplovodní podlahové vytápění - to jsem zapomněla říct. @honzik75 @xkarlos doporučujete tedy TČ. Kvůli fotovoltaice bych musela nějak (netuším vůbec jak a jestli jde) zpevnit střechu. Když jsme zadávali výrobu vazníků, tak jsme na otázku "budete mít fotovoltaiku?" odpověděli, že ne...dle toho bylo spočítáno, nařezáno. 😕 Jak už jsem psala, vše je otázka financí. Člověk samozřejmě používá rozum, ale pokud vidíte, co udělaly ceny materiálů za poslední dobu....rozpočet je úplně někde jinde a můžete dělat, co chcete. @edison101 změnu jen na elektrokotel nám asi nepovolí...ale zeptám se. Díky!!
Odpovědět
@honzik75 Téměř sice vždy jde snížit TZ, ale ony ty ušetřené kWh nejsou lineární záležitostí a tedy od nějakého okamžiku pár ušetřených kWh stojí 10 krát či 20 krát více, než se protopí za 50let. Energie je také potřeba na TUV a ostatní spotřebu, která může být vyšší než samotné vytápění. Nebo by se třeba dalo zrušit okno na sever, ale kvůli úspoře 50 Kč mi to za to nestojí. Energie sice levné nejsou, ale za posledních 20let stojí stejně nebo spíše o něco méně vzhledem ke kupní síle.
Odpovědět
@xkarlos Přímé topení elektřinou považuji za krátkozraké řešení a nejhorší možnost. Pokud bych chtěl topit elektřinou, tak jedině přes vodní podlahovku, kdy je možné vyměnit vždy zdroj. Tedy když bude drahá elektřina, tak je možné přejít na TČ a hned klesnou náklady, případně i to topení krbem, kdy budu mít teplo všude. Vyrobit elektřinu na topení v zimě v dostatečném množství je dnes téměř nemožné a vyhlídky zatím lepší nejsou.
Odpovědět
@lucievlckova dotaz na elektrokotel je zbytečný. Nevyjde Vám PENB. V budoucnu ale máte díky teplovodní PT možnost ten elkotel přijpojit.
Odpovědět
Článek se načítá
@lucievlckova já nedoporučuji nic ... tohle si každý musí vyřešit sám .. já měl jasno .. TČ jsem nechtěl (kvůli hluku a možná by byl i problém s hygienou) a topit vodovodní podlahovkou ohřívanou elektřinou považuju za nesmysl ... takže jsem dal dráty a jsem spokojenej ... bylo to o dost levnější než TČ a hlavně se na tom nemá co pokazit ...
Odpovědět
@xkarlos Když nám odešel regulátor slepeným relé, to bylo "fakt super". Ráno v místnosti 39°C. Jinak zalitým kabelům (pokud nejsou samoregulační) se opravdu nemá co stát, stejně jako zalitým trubkám podlahového topení. Z regulátorů máme z roku 2007 původní jen jeden a druhý jsem dal dohromady ze dvou rozbitých.
Odpovědět
@kofejn stejná zkušenost s regulátorem topení (plynový kotel) na bytě .. po půlnoci doma 30°C ...
Odpovědět
@xkarlos Parádní teplota pro věčně zmrzlé 🙂
Odpovědět
@kofejn jj .. manželka byla nadšená 🙂 .. stejně, jako loni, když jsem poprvé zatopil v krbu a "vypaloval ho" dle návodu .. to bylo doma za chvilku 29°C a to byla teprve spokojená 🙂 ... a ted, když topím v krbu "normálně" a je doma 24, tak prý topím malo 🙂 .. no jo, věčně zmrzlé ženské ...
Odpovědět
Profilova fotka
@lucievlckova Jsme ve stejné situaci. Nová plynová přípojka a v projektu (dřevostavba cca 131m2) plánovaný kotel Buderus. Žena již též pod vlivem medií je ze situace trochu nervózní. Nicméně osobně bych se toho tolik nebál. Plyn byl, je a bude. Pokud by nebyl, tak by došlo k masivnímu kolapsu průmyslu a bydlení (což si myslím, že to nikdo nedopustí). Jelikož plynovými kotli jsou vytápěny veškeré větší stavby, kde je potřeba cca 100 kW a více.
Odpovědět
@sikovnytata Musíte posuzovat dvě věci. 1) jestli bude 2) za kolik Než začala tato bláznivá doba tak byl plyn levnější jak EE když se bude vozit plyn z druhé strany zeměkoule tak to s tou cenou už nemusí platit a na Rusa bych už moc nespoléhal.
Odpovědět
Profilova fotka
@wpavel Souhlasím s tím, že to, co platí nyní, tak nemusí platit za 5 minut 🙂. Na druhou stranu. Panika má obrovskou moc zahýbat s trhem, ale naštěstí netrvá věčně. Viz kauza AdBlue. V jednu chvíli nebylo jisté, zda do ulic vyjede veřejná doprava... Pokud vím, tak v současné chvíli neexistuje alternativa k zemnímu plynu. PS: Každopádně pro RD je těch možných variant určitě více, než pro komerční sektor.
Odpovědět
@sikovnytata Děkuju...takže to je u vás doma velmi podobné - já nervózní, manžel se snaží zachovat chladnou hlavu. 🙂 Asi prostě riskneme ten plyn. +- 200tisíc za TČ navíc teď už asi vážně nevykouzlíme, protože jakási rezerva na "vícenáklady během stavby" už vlivem všech zdražení bere za své.
Odpovědět
řešil jsem to už na podzim, kdy z neznámého důvodu začaly letět ceny plynu nahoru. Nakonec jsem se přiklonil k TČ, ano, investice je cca o 180K více. Plyn už o moc levnější oproti současné ceně nebude, zdroje z LNG prostě nikdy nebudou tak levné jako ruský plyn. A ten ruský bude politicky/eticky neprůchozí časem, teď si jen Evropa pod sebou nechce řezat větev (a to samé Rus, a drží se v šachu). Elektřina časem může (ale nemusí) zlevnit, pokud naběhne dost OZE. Ale uričtě chci investovat ještě do FVE, pokud budou nějaké volné finance.
Odpovědět
@martin_s problém je dívat se dnešní situaci dnešní optikou. Nadál by se někdo, že místo 30 tis. za plyn po něm najednou budou chtít 90 tis.? Tu ušetřenou kWh v zateplení tam už prostě budu mít. Ať bude její budoucí cena jakákoli. A nemyslím si, že je tak důležité lpět na svých "zakopaných pozicích". TČ opravdu není jediná možnost. Ano když topit elektrikou přímo, tak na 1 kWh za topení dám 1 kWh na vstupu. Ale FVE není úplný nesmysl. To jen někteří si to neumí představit nebo nemají zkušenosti. Ano od října do konce ledna to stojí za pendrek. Ale jinak si v přechodných obdobích klidně tu elektriku těmi panely na vytopení vyrobím, né že ne. Spolu s malými TZ domu mi to bohatě stačí. To není tak špatné topit ze sítě jen 3-4 měsíce v roce. Si myslím. Ano Záleží na slunci samozřejmě. Ale ceny energií s návratností všeho točí čím dál víc. Není prostě jen Ano, Ne, Vhodné, NEvhodné. Možností je víc, než jen plyn nebo TČ. Ale mnozí to odmítají připustit.
Odpovědět
@michal_rybar no asi takhle. Pokud se zavřou kohoutky plynu. Tak okamžitě vyskočí i cena elektřiny např. na 2 násobek. Elektřina se totiž také vyrábí z plynu a prostě ceny těchto komodit jsou na sobě možná závislejší, než byste čekal. Takže bych řekl, že plyn nebo elektrika je jedno, hlavně bych dal nějakou zálohu v podobě např. jen krbových kamen. A co nejvíce snížit TZ. U TČ je risk v podobě vysoké investice a pak následné podpory. I zde na MS je dost zoufalých vlastníků TČ kdy třeba čekají 2 měsíce na servis.
Odpovědět
@petr13 u nás elektřína vyrábí z plynu jen ve špičkách, je tu jedna plynová (Počerady). Problém je stanovení cen elektřiny v návaznosti na nejdražší výrobní zdroj, ale to už jsme mimo debatu. Ano, a proto chci investovat i do FVE s bateriemi, kromě období říjen-únor se dá ohřívat vodu i běžet domácnost v podstatě "zadarmo" - neberu v potaz odpis investice. Prostě doba jednoduchých řešení (levný kotel a superlevný ruský plyn) už asi pominula. A ano, krbová kamna mám
Odpovědět
@michal_rybar Jenže my nekupujeme elektřinu českou, ale evropskou, takže je úplně jedno, jestli máme jedinou plynovou elektrárnu, když třeba Němci v tom jedou ve velkém. Osobně si myslím, že Rusko není a dlouho nebude mimo, protože na politiku/etiku si můžeme dovolit hrát jen po nezbytně nutnou dobu. Až se časem "zjistí", že ekonomicky je pro obě strany nejvýhodnější ruský plyn (cena + vybudovaná infrastruktura), tak se to jako vždycky nějak okecá a pojede se dál.
Odpovědět
Tak elektřina není blbost když jsem to řešil tak platilo pokud si dobře pamatuji když je TZ domů do 4,5 tak je výhodnější elektrokotel a když je nad tak TC. Co se týče plynu bohužel stín co je u nás na ministerstvu zahraničí si nejsem jistý zda budou kohoutky otevřené je úplně mimo realitu. Taky jsem šel loni do plynu nastesti jsem nešel přes dotace jak mě přesvědčovali a nechal jsem i starý kotel na tuhá. A oproti projektu jsem hodně přidal na zateplení. Teď zvažují ještě akumulacku.
Odpovědět
@edison101 Těch 4,5 kW už nemusí platit. Dnes muže zachránit jen dobrá izolace.
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?