Dům na užším pozemku, svažitý terén

Dobrý den, snažím se přijít na to jaký dům postavit na relativně úzkém pozemku tvaru L který má svažitý terén. Výchozí stav je takový že bych určitě rád bungalov, jen 1NP. Obývák je v podstatě na jih a pracovna na sever. Ložnice a dětské pokoje na západ. Okótované parcely jsou naše – pozemek je ve tvaru otočeného L. Úhel klesání je 5,08° k sousedovi č. 1, čili na délce domu 24,75m je to nějakých 2,25m rozdíl. Neboli výškové klesání 9cm na jednom metru. S projektantem jsem řešil 3 varianty. 1) varianta se schody - několik úrovní střechy - dodám že pár schodů by mně nevadilo, oddělí se tím pěkně například pracovna a obývák – ale zase je na prd, že by bylo několik úrovní střechy. 2) Varianta 02 sedlová střecha, rovina – tato varianta se nám líbí asi nejvíce. Mírná nevýhoda je že dům bude na severní straně už relativně dost vysoko – soused se trochu bojí že mu tam vznikne větší stavba, ale zase by se do dal využít na částečné podsklepení. Případně tato varianta by se dala ještě s rovnou betonovou střechou – teoretická výhoda do budoucna že by se dalo postavit další patro. 3) Varianta 03 pod terénem - zakopání baráku pod úroveň terénu bez schodů – rovná střecha – tato varianta se mně líbí asi nejméně. Nějak se nemůžu smířit s tím že budu pod úrovní terénu. Navíc se bojím trochu případné vlhkosti. V této variantě mně připadne nejlepší vnitřní uspořádání. Není tu někdo kdo řešil podobnou situaci? Jsem otevřen nápadům, návrhům a doufám že jsem Vás nezahltil velkým množstvím výkresů. Děkuji za rady, připomínky.
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od sinus2:

Dobrý den, snažím se přijít na to jaký dům postav…
@sinus2 Architektonicky je najkrajšia varianta so schodami. Čo sa týka pôdorysu, nie je ideálny. Technická je hrozne malinká, čím budete kúriť a ohrievať TÚV? Pri tomto rozložení by stálo za to mať jeden samostatný bojler v kúpeľni ako ťahať cez celý barák teplú vodu, na tých stratách tepla budete platiť 2x toľko za teplú vodu.
Odpovědět
Profilova fotka
A pak že výhoda bungalovů je absence schodů:-). Osobně bych šel do varianty, která se nachází někde mezi 2 a 3. Tzn nahoře dům lehce zaříznout a dole zbytek dosypat, případně ten sklep pod pracovnou.
Odpovědět
Mrkněte k nám do alba. Máme taky svažitý terén.. ale tedy větší pozemek.. https://www.modrastrecha.cz/blog/rick...
Odpovědět
Ty schody nejsou opravdu dobrý řešení. Když opomineme, že je chodba dlouhá, tak se podle mě opticky ještě zvětší rozdílem podlah a schodů. A opravdu to bude překážka, kolikrát denně tam budete běhat, a ty schody vám to ještě víc otráví. Jako někde na hotelu, penzionu ok, ale doma bych to nechtěl. Zkuste to víc zaříznout a to zaříznutí nějakým způsobem využít.. :) dát komoru, technickou, sklep... Nebo to zkusit udělat dvojpodlažní, oddělit zóny. Z pohledu z ulice to bude jako jednopatrový, ale ve skutečnosti budete mít patra dvě... Právě tedy by se měl ukázat dobrý architekt, který to udělá použitelné. Naprojektovat dům do obdélníku na rovinu umí každý blbec.
Odpovědět
Také bych to více zařízl jak píše rumcajk. Šel bych klidně v části toho domu i cestou patra, kdy by v zadní části která by byla zaříznutá mohla být technická místnost + sklad, nad ní obytná část a nad tou přední - přízemní by mohla být rovná střecha, která by mohla plnit i funkci terasy na kterou by se vycházelo z toho patra ( nebo to otočit - vpředu přízemí + patro a nad zaříznutou části domu rovná střecha s funkcí terasy ). Ty možnosti jsou. Soused má postaveno něco podobného. Pokud na tom pozemku není vyloženě nějak moc spodní vody,, tak bych se toho zaříznutí neobával, dnes jsou hydroizolace někde jinde než před xx lety. Využijte ten potenciál, který Vám dává svažitý pozemek.
Odpovědět
Když chcete schody udělejte normálně dvoupatrový. Jinak bez schodů kdo ví jak bude člověk jednou pohyblivý. A taky bych ho trochu zapustil a zbytek nad terénem.
Odpovědět
Ten pudorys je fakt strasny, absolutni absence nejakych skladovacich prostor. Technicka sotva na otoceni. Tim bych zacala. To zapusteni tady asi nevymyslime, jestli je prijezd od cesty tim uzkym pozemkem, tak ten je v rovine? Pokud jo, neumim si predstavit, ze pak dum bude od cesty zapusteny. Ja bych sle do patroveho domu, myslim, ze se to da dobre naplanovat. V kazdem pripade bych sla za sikovnym architektem.
Odpovědět
Profilova fotka
Já bych se určitě držela té myšlenky členitého domu. Je to hezké. Jen bych doporučila zkusit najít takový půdorys, kde by jeden pokoj s koupelnou byl přístupný bezbariérově a schody až pak. Tedy první hmotu trochu zvětšit, prostřední zmenšit. Jak by to vycházelo. A pokud by to nešlo vnitřkem zařídit/moc by to rozbilo tu prvotní myšlenku, doporučuji, aby byl pokoj přístupný bezbariérově venkem přes terasu. Také máme hlavní vstup přes schody, ale máme rohový dům a z druhé silnice bude víceméně v rovině chodník ke dveřím a k terase bez schodů. Nikdy nevíte kdy se to bude hodit. Např. naši rodiče už to vítají teď a to chodí zatím trávou :).
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od sinus2:

Dobrý den, snažím se přijít na to jaký dům postav…
@sinus2 zkuste se podívat na album nebo kontaktovat uživatelku @katyxq . Stavěli dům ve svahu na úzkém pozemku.
Odpovědět
Profilova fotka
Já bych začala výběrem jiného architekta/projektanta. Ve všech třech variantách mě na prvni pohled zarazila ta šílená dlouhá chodba, prostor uživatelsky na nic. První výškově členitá verze je vyloženě polykač peněz, jak při stavbě, tak při spotřebě energí a budoucí údrzbě. Střední cesta ve výšce mi přijde rozumná - část nad současný terén, část pod.
Odpovědět
Profilova fotka
Pracovna má být opravdu pracovnou? Pak bych ji určitě nesituovala na sever. Dlouhá úzká chodba kvůli orientaci ke světovým sranám bude pravděpodobně i dost tmavá, ani v ní není žádný prostor třeba pro skříně nebo větší květiny, nedá se tam prostě kromě obrazů dát asi nic, aby nepůsobila jako průchod k celám nebo sterilní přístup k pokojům v obřím komunistickém hotelu. Pokud by se jí nedalo vyhnout (což si myslím, že by ale dobrý architekt zvládnul navrhnout dům lépe, bungalov není ideální řešení pro všechny pozemky), situovala bych ji spíš na západní stranu a pojala ji jako zimní zahradu = živý prostor. A jak budete řešit uložení potřeb pro péči o zahradu, venek domu (minimálně tedy třeba sekačku, žebřík atd.)? Úložné prostory v návrhu tak jako tak dost chybí, především pro sezónní věci, ono se to nezdá, ale zaberou místa dost.
Odpovědět
Profilova fotka
A ten přístup do kuchyně velkou oklikou okolo záchodu (ten je tedy taky umístěný dost divně) ... už s prvním nákepem byste nadávali. V kuchyni vám teda také chybí prostory pro skladování suchých/trvanlivých potravin - ale zároveň směrem k terase je volný mrtvý prostor. Našlo by se toho víc, za mě jsou to návrhy vhodné tak do koše na odpadky, ne pro pohodlné bydlení.
Odpovědět
Článek se načítá
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?