Garáž samostatně nebo přistavěná k domu

Dobrý den. Řešíme nyní v rámci projektu dilema, jak řešit garáž u novostavby - oboje zděné z porothermu + zateplení fasádní polystyren. Garáž bude nevytápěná, v zadní části sklad pro zahradní nářadí, sekačku, atd. Původně jsme zamýšleli udělat garáž jakou součást domu - podobně jako na přiložené fotce (v náčrtu je to potom varianta A). Ale projektant nám to rozmlouvá a doporučuje oddělenou garáž. Jsme na okraji CHKO, takže sklon střechy musí být alespoň 40° (pro přilepenou garáž může být nižší). Pokud bude garáž samostatně, tak musí být sklon střechy opět 40° - střecha sedlová. Nám se zdá lepší varianta A) s přistavěním garáže na severní straně domu: - průchod mezi domem a garáží se nám moc nelíbí a navíc by to znamenalo posun domu k jižní straně a zmenšení zahrady na jih od domu - nižší náklady (podle nás vyjde levněji střecha a hlavně "ušetříme" jednu společnou zeď) - po příjezdu do garáže za deštivého počasí člověk nezmokne Projektant ale preferuje variantu B) z důvodů - tepelné ztráty, prý je tam problém v tom, že společné vyzdění způsobí, že tam budou tepelné mosty, když garáž nebude vytápěná - lepší vzhled, ale to je spíš věc názoru (nám se více líbí varianta A) Je u varianty A opravdu takový problém s tepelnými mosty? Nebo to nehrozí, když se zateplí polystyrenem i garáž (navíc by v zimě v garáži bylo tepleji)? A máte někdo představu, zda je náš argument s cenou oprávněný = že zeď navíc + komplet sedlová střecha na garáž bude o dost dražší než zateplit polystyrenem i garáž? Díky
Odpovědět
Profilova fotka
nevím, jak je to s cenou, ale setkala jsem se s variantou A i ve skutečnosti a na delší dobu, a když jsem si ji zažila, určitě bych ji pro sebe nechtěla. Možná se s tepelným mostem dá něco udělat, ale s čím nic neuděláš, je ten smrad z garáže. Po příjezdu do garáže chceš-nechceš, zavřeš vrata a vypneš motor, je to cítit. Otevřeš dveře do domu, v tu ránu máš ten smrad v chodbě. A protože garáž je nevytápěná a chodba ano, tím spíš se ti studený vzduch se smradem z auta navalí dovnitř do domu. Představa, že - přijedu domů, zaparkuji v garáži, vejdu z garáže do domu a otevřu dveře ven, aby se smrad vyvětral, než zajdu do (koupelny, kuchyně, pokoje ...) v reálu nefunguje. Představ si, že neseš velký nákup atd
Odpovědět
Garáž rozhodně přistavět k domu, co se týče zateplení, tak zateplit jenom samotný dům a garáž nechat nezateplenou, zeď mezi garáží a domem bude samozřejmě také zateplená, takže garáž bude vyzděná de facto jen ze tří stran a uvnitř z jedné strany garáže tak bude koukat fasádní izolace domu. Uchycení střechy v místě fasády domu bych pak řešil buď nějakou tepelně izolační konzolou, nebo bych raději uprostřed vyzdil ze šalovaček sloupek (či postavil dřevěný sloupek) a na to hodil trámy podél domu (protože 8,5M je už na trám dost a takto se to rozdělí na dvě části) Takovéto řešení má nejen výhodu v tom, že si neutvoříte na domě tepelné mosty, ale navíc ještě díky tomu, že je to severní strana, tak o něco málo snížíte tepelnou ztrátu domu tím částečným zakrytím. Pouvažoval bych, zdali rovnou udělat tu garáž jako samostatnou dřevostavbu nalepenou k domu, zaklopit to jen z venkovní strany a vnitřek využít jako základ různých poliček.
Odpovědět
@esmeralda2 No to by si ale ani u varianty B moc nepolepšil, to by tu garáž musel postavit podstatně dál a pak zase bude muset dělat nějakou stříšku spojující garáž a dům kvůli dešti.. Smrad z garáže spolehlivě vyřeší rekuperace.
Odpovědět
Díky za reakce... @esmeralda2 Asi bude záležet i na autě, kolik zplodin vzniká. U rodičů vím, že mají garáž průchozí přímo do domu. Takže zajedou autem do garáže, otevřou do chodby a jdou po schodech nahoru do domu. A s tímhle problém není nebo aspoň jsme si toho nikdy nevšimli... Když se třeba v garáži něco natírá, tak to už je jiná, pak je smrad cítit vždy. @rimmer Zkusil jsem načrtnout zdi na "spoji" domu a garáže + zateplení na přiložený obrázek, zda jsem to správně pochopil... Moc se mi to nezdá, hlavně v těch místech červených šipek - tam mi přijde, že by zdi zbytečně v zimě chladly a ven unikalo teplo. Ale nevím, jak citelné ztráty by to byly... Nebo jsem to pochopil blbě?
Odpovědět
Profilova fotka
Řešili jsme to taky a máme to jinak. Garáž nalepenou na domě, zateplení. Ale ty zdi nemáme protažené, máme to opravdu ukončené a na tom nalepenou nezateplenou garáž. V garáži se drží i teď cca 5 stupňů.
Odpovědět
budeme stavět bungalov s garáží a zateplíme při stavbě i garáž, jen v ní nebudeme topit, max udržovat teplotu na 0°C, společnou stěnu uděláme buď z tepelně izolačního zdiva nebo doděláme dodatečné zateplení ze strany garáže - vata + záklop sdk
Odpovědět
Profilova fotka
Tak oprava, máme prý i garáž zateplenou, bez topení. Přemlouvali nás, ať jí zateplíme, že to není o tolik dražší a měli pravdu. Máme v podstatě dvě stavby a mezi tím zateplení. Ale už jsem viděla i jen místo tý dvojitý stěny u domu sloupy (místo celý stěny).
Odpovědět
@tomas1986: tam kde máš šipku tam by zeď také nebyla, představ si to jako že máš postavený dům se zateplením a těsně vedle toho přistavíš tři stěny garáže. Zdivo domu a garáže není potřeba vůbec propojovat, garáž tak tvoří v podstatě samostatnou stavbu, která je ale přiražená k domu a tak nepotřebuje svoji jednu stěnu. Doporučuji garáž vůbec nijak nezateplovat.
Odpovědět
@rimmer Ok, takže zdi garáže vlastně jen přilepit k polystyrenu... To mě původně nenapadlo, respektive napadlo, ale měl bych strach, zda pak nebude na spoji třeba praskat fasáda. Ale možná je to jen můj laický "předsudek". Zkusím domluvit s projektantem a když to půjde, asi to bude nejjednodušší :-) Díky za radu.
Odpovědět
@tomas1986 Buď tam zaštukuješ perlinku a nebo rovnou uděláš tu fasádu garáže úplně z jiného materiálu než fasádu domu, ono to bývá dost hezké, třeba použít nějaké palubky jako obklad, nebo modřínové dřevo a nebo fasádní desky, popř. to obložit nějakýma lícovýma cihličkama, pak by žádná drobná trhlinka vůbec nevadila a nebyla by ani vidět, možností je dost.
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?