K čemu jsme došli v představě o provedení domu

15. lis 201219

Začali jsme letos přemýšlet co s bydlením 🙂 Prozatím bydlíme po podnájmech, což je relativně pohodlné, ale má to samozřejmě i své mouchy. Někdy v průběhu letošního roku vznikla idea příště si už pronajmout rodinný dům, aby člověk měl kolem sebe taky trochu zeleně, tak jsme začali koukat po nabídce. Pak se kliklo ze zvědavosti i na prodej domů a ejhle, ono to asi není tak drahé, jak si člověk myslel. Jednoduchými počty se pak došlo k tomu, že za ty podnájmy asi zaplatíme víc, než za celý dům. Takže jsme začali hledat v podstatě ve 3 kategoriích - ultralevný dům k rekonstrukci (cca do/kolem 0,75 mil), polo-hotový dům (cca do 1,5-2 mil) a dům ve velmi dobrém stavu, nevyžadující žádné další stavební práce (do 3 mil). Nějaký čas jsme hledali, špekulovali, počítali a dopočítali se tomu, že ať chceme nebo ne, stejně se vždycky k té částce 3 milionů dostaneme. Jenže i když se na tom nadřeme (první dvě možnosti), anebo nenadřeme (třetí možnost), nikdy to nebude úplně podle našich představ (dispozice vždy bude vycházet z toho, jak ten dům byl navržen a postaven). Nikdy nevíme, jaký kostlivec nám kde vypadne ze skříně. OK. Kolik tedy stojí nový dům? Zde nastalo další překvapení, protože jsem žil v domnění, že jsou nové domy dražší, než ve skutečnosti jsou! Sem tam jsem narazil i na „domy za milion“, ale po přečtení všeho možného kolem mi to osobně přijde nereálná cena, skutečná si myslím bude minimálně dvojnásobná. Navíc to jsou většinou krcálky skoro menší než byt, jelikož se profesně pohybuji ve stavebnictví tak tuším, že to bude odrbané kde to jen půjde. Při požadavku na 150 m2 podlahové plochy se mi nepodařilo reálně se propočítat na méně než 2,5 milionu. Takže cenová představa je kolem 2,5-2,75 milionu za dům.

======================================================
Druhá etapa začíná přemýšlením, jak by měl dům vypadat, jak by měl být veliký, z čeho by měl být, kde by měl být, však to znáte? Začalo se koukat po typových projektech (většinou dispoziční tragédie), začalo se malovat, přemalovávat, zmenšovat co už se namalovalo, opět zmenšovat, až nám vykrystalizovala jakási představa o podobě domu. Aktuálně jsme na 182 m2 zastavěné plochy (začalo to na 208 m2). Pomalu se začal hledat projektant na zpracování projektu, ale to jsem ještě trochu pozdržel ze dvou důvodů - jednak je dost pravděpodobné, že od 1. 1. 2013 začne platit novela o povinném obsahu projektové dokumentace, jednak mi čím dál víc přijde, že ne každý projektant asi rozumí požadavkům a pravidlům pro návrh nízkoenergetických staveb.
 
======================================================
Z čeho tedy stavět? Dřevostavba nebo zděná stavba?
Dnes mi přijde, že je obrovský boom dřevostaveb, no osobně se na to dívám trochu s despektem. Dřevostavby na mě působí tak trochu jak "kůlnička na dříví", mít dřevěné stěny tak mi přijde, že všechno musí být slyšet, nemůžu si ani nic pověsit na zeď, nevím. Mezi pozitivy se uvádí, že dřevostavbu mnohem rychleji vytopím, než zděnou stavbu, jenže k čemu to? Já v tom domě budu bydlet, nebudu potřebovat jej po týdnu nepřítomnosti rychle vytopit (ala víkendová chalupa). Před 12 lety jsem byl přes léto na "brigádě" v USA jako maintenance, několik dřevěných domů jsme tam postavili, už tehdy jsem se nad tou konstrukcí dost podivoval. Pokud se někde mluví o nízkoenergetických (NED) nebo pasivních (PD) domech, téměř vždy se mluví ve spojení s dřevostavbami. Zděná nejde? Nebo je to jen marketing? Zatím nevím.

Celý život žijeme ve zděných domech, intuitivně chceme zděný dům. Dobře tedy, měl by ale být NED až PD. Jede to vůbec? Líbí se mi údajná původní definice PD, která dnes zdá se trochu ztratila na aktuálnosti: PD = když nechci platit za vytápění, tak nemusím, ale když mi nevadí platit, tak si klidně můžu přitápět dle libosti. Tato idea se mi líbí. Jak ji tedy provést? Jeden náš známý se živí stavbou dřevostaveb, tak mi doporučil zaměřit se na pár odborníků, kteří se PD u nás intenzivně zabývají (mimochodem, onen známý zrovna taky špekuluje nad stavbou domu, no kloní se ke zděné stavbě ... to jsou mi věci), čímž jsem se dostal k následujícím publikacím:
Josef Smola - Stavba rodinného domu krok za krokem (moc zajímavé postřehy od architekta i pro samotný návrh domu)
Dieter Pregizer - Zásady pro stavbu pasivního domu (opět zajímavá kniha o technologiích PD)
Karel Murtinger - Co bychom měli vědět, než začneme stavět dům (výborné shrnutí všeho možného s mraky odkazů)
Maňáková, Maňák - Rodinný dům, než začnete stavět (zásady uspořádání, apod.)

Orientaci domu zdá se máme celkem dobrou, na sever minimum oken, na jih maximum kvůli tepelným ziskům, co jsem si modeloval průběh slunce, tak díky přesahům střechy budou v létě okna ve stínu, pouze na západní stranu se asi budou muset osadit venkovní žaluzie. Uspořádání místností na světové strany jsme zdá se taky dobře trefili. Čtením o PD jsem se dostal k informaci o software (tedy ona je to spíš obrovská tabulka v Excelu) PHPP.
http://www.pasivnidomy.cz/software-pasivni-domy/planovaci-nastroj-phpp-2007-cz-ceska-verze.html
Software, který po (samozřejmě správném) zadání hodnot (jako parametry oken, stěn, technologií) vymodeluje chování celého domu, spočítá reálné ztráty, spočítá nároky na energie, spočítá kde co. Stáhnul jsem si demo a přijde mi to hodně zajímavý nástroj, sic stojí 3600 s DPH, ale pro hračičky to může být zajímavé, tím spíš, pokud by člověk ještě absolvoval i kurz ke správnému používání programu. Osobně o tom hodně přemýšlím, každopádně dnes už vím, že budu chtít projekt od projektanta, který se bude řídit při návrhu pomocí PHPP a z tohoto zpracuje i výstup ...

Tak se tedy rozeběhla pátrací akce ohledně technologií NED/PD, čím dům vybavit, apod. Začínám si myslet, že NED/PD jde postavit i zděný. Zažité klišé tlustá stěna + tenčí izolace zde asi neplatí, naopak ... tenčí stěna + tlustá izolace (docela mě zaujaly vápenopískovcové bloky, obvodová stěna cca 175-200 mm). Ještě nevím, zda chceme zcela PD, přeci jen myšlenka nevětrání okny, ale pomocí vzduchotechniky je nám trochu cizí, ale ne nezajímavá, necháme to ještě dozrát. Ideálem je dům, co nejméně závislý na složitých a drahých technologiích (kam aktuálně řadím třeba tepelná čerpadla), musí to být co nejjednodušíí, aby se mohlo co nejméně věcí pokazit.
K čemu jsme tedy zatím dospěli?

Ohřev vody:
- líbily by se mi solární vakuové kolektory na střeše, ohřev vody do zásobníku vody
- zásobník vody bych rozdělil na dva: jeden pro TUV, druhý pro nízkoteplotní vytápění (pro nízkoteplotní vytápění nebude potřeba tak horká voda jako pro TUV, proto ono rozdělení)
- v případě potřeby lokální doohřev koupelna/kuchyně průtokovým elektrickým ohřívačem vody
- celý systém napojený i na doohřev od výměníku od krbu (v létě vodu ohřejí kolektory, v zimě tolik neuhřejí, tak se dohřeje od krbu)
- v jakési diskusi jsem zachytil názor, že nejlepší je osadit elektrokotel (je to nejlevnější varianta) a až by se v budoucnu ukázalo jiné vhodné řešení, tak jej vyměnit; přijde mi to docela dobrá idea
- nepočítáme se zavedením plynu

Vytápění:
- původní představa byla teplovodní podlahové vytápění
- čím dál víc se mi ale líbí i větrací zařízení s případným zpětným získáváním tepla (ale zase nechci mít dům nabitý technologiemi, kdy kdykoli může cokoli vypovědět službu - co nejjednodušeji), kombinované s elektrickými topnými rohožemi (asi minimálně předsíň a koupelna?)
toto ještě není úplně dořešeno a rozhodnuto, pokud máte někdo nápady a zkušenosti, sem s nimi

Fotovoltaika:
- zatím s ní nepočítám, podle mě je to stále příliš drahé, možná do budoucna spíš jen jako příprava napojení (mimochodem víte o tom, že když je na domě fotovoltaika, tak v případě požáru hasiči dům nehasí? protože fotovoltaické panely neustále vyrábí elektřinu a voda a elektřina spolu moc nekamarádí; hasí se proto jen okolí, aby se požár nerozšířil, ale samotný hořící objekt se nechá padnout popelem)

Co bych chtěl a co je prý u NED/PD k ničemu/špatně:
Prý je v NED/PD úplně k ničemu krb! 2-3 kW a je přetopeno! Jaj! Ajá se na něj tak těšil ...
Líbil by se mi pro osvětlení chodby světlovod. Jaj! Prý je to tepelný most s velkým rizikem zatékání.

======================================================
Jak jsem psal výše, tím se profesně pohybuji ve stavebnictví, tak si rozhodně nenechám postavit dům na klíč prostřednictvím nějakého generálního dodavatele (praxe je totiž taková, že je generální dodavatel a ten všechny/většinu/část prací a profesí najímá; jelikož to ale nedělá z dobrého srdce, ale kvůli tomu aby vydělal, je na všechny jeho subdodavatele enormní tlak na co nejnižší cenu; a každému rozumnému člověku musí být jasné, že nejnižší cena je vždy na úkor něčeho jiného). Chtěl bych to řešit dodavatelským způsobem (udělá se dílčí výběrové řízení, najme se 1. firma na etapu A s pevně stanovenou cenou a harmonogramem, se sankcemi za nesplnění; dílčí kontrola provedení, následná přejímka; pokud bude kvalita dobrá, můžou se ucházet o další etapy, pokud ne, jsou vyřazeni). Myslím si, že tímto způsobem jde mnohem lépe uhlídat kvalita a termíny.
Toť shrnutí pohledu laika ve stavbě domu. Teď už jen najít vhodně orientovaný stavební pozemek.
Máte-li postřehy, ať už teoretické, či dokonce z praxe, moc rád se poučím!

 • Jinak ještě jsem poslední dobou narazil na tuto publikace

  Manuál energeticky úsporné architektury
  http://www.opzp.cz/soubor-ke-stazeni/37/11265-zu_manual_web.pdf

  Porovnání kvality realizovaných pasivních domů v ČR
  http://www.ekowatt.cz/library/dokumenty/MZP/POROVNANI_KVALITY_REALIZOVANYCH_PASIVNICH_DOMU_V_CR_Z_ENVIRONMENTALNICH_HLEDISEK.pdf

 • Jelikož nejsem stavební projektant, jednou z prvních fází je najít někoho, kdo nám dům naprojektuje, doladí a vychytá mouchy v naší skice. Jenže ouha, jak poznat, kdo to umí a kdo ne, kdo tomu opravdu rozumí a kdo jen absolvoval školení, ale dál jede ve XX-letých vyjetých kolejích? Na již zmíněném webu www.pasivnidomy.cz jsem přes zmínku o PHPP postupně došel k tomu, že zde mají seznam projektantů, kteří prošli školením na návrh NED/PD, logickým vyústěním bylo tedy jejich oslovení.

  Poměrně překvapující je, že se od nich scházejí občas i protichůdné reakce a odpovědi na naši představu:
  - hodně z nich zmiňuje a doporučuje stavět z VPC
  - někteří říkají, že za danou cenu (2,75 +/- 0,25 mil.) to postavit nejde, někteří říkají že jde (s extrémem přiblížení se až ke 2 mil.)
  - někteří říkají, že se s danou dispozicí nedá dostat pod 20-30 kWh/m2a, jiní že se dá dostat okolo 10 kWh/m2a
  - někteří říkají, že to bez rekuperace nepůjde, někteří říkají, že je zbytečná
  - někteří říkají, že udělají návrh podle PHPP, někteří říkají že jde o velmi přesné výpočty s velmi nepřesnými vstupními hodnotami
  - někteří hovoří o certifikaci a cetrifikátech na pasivní dům, někteří říkají, že skutečná realita je úplně jiná (domy jsou pak NED/PD pouze na papíře a musí se v nich topit, v některých dokonce i v létě, jiné že se v létě přehřívají, apod.)
  - někteří nabízejí zpracování projektů od 35 tisíc, jiní začínají na 200 tisících
  - někteří říkají jedině dřevostavba, někteří jedině zděná těžká stavba
  - někteří říkají krb ano, někteří říkají krb ne (netěsnost stavby komínem, po zatopení si udělám z domu saunu)
  - pouze jeden jediný projektant hovoří o využitelné akumulační schopnosti stavebních materiálů vzhledem k potřebné relaxační době a "pasivní" tepelné stabilitě vnitřního prostoru stavby a o potřebě první spočítat a nasimulovat tepelnou stabilitu domu v zimě i v létě (aby se v létě dům nepřehříval a v zimně příliš nevychladnul)

  No. Jestli není lépe vzít prvního projektanta, kterého potkáte, namísto oslovování širšího záběru ... ?
  Teď babo raď ...

 • @bonavox   přesně si to řekl teď babo raď 😃 Celý sem to nečetl, ale ve zkratce podle mě to chce jít střední cestou, něco si načíst, posbírat pár zkušeností od lidí co v domech bydlí, udělat si vlastní úsudek a zatím si jít.
   Já šel do dřevostavby na klíč z důvodu rychlé vystavby, na jaře sem si udělal desku a v září se nastěhoval. Kdybych měl čas a známé kolem a blízko pozemek šel bych do zděné stavby svépomocí a vypiplal si ji k obrazu svému, to bych viděl tak na cca 3 roky. Hlučnost v dřevostavbě je celkem v pohodě, na stěnu se nechá pověsit cokoliv i tv která má 28kg 😉
   Topíme elektrokotlem, plyn sme nechtěli, na co taky když je v domě už elektrika.... tepelná pohoda je v domě fantastická oproti starému zděnému domu bez zateplení. Žádnou rekuperaci, čerpadla ani soláry sem nechtěl, ani nic složitého do domu co časem stejně přestane fungovat.... Nechal sem postavit akorát komín pro případný krb či kamna.
   Do projektu bych víc jak 70tis neinvestoval.... Každopádně až budeš stavět třetí dům, tak to bude ten pravý 😃

 • Sponzor fóra
 • @bonavox  No, kdyby nebylo tolik nepresnosti, nevznikla by modra strecha🙂) My mame take drevostavbu a napisu ti k protichudnym reakcim nasi (sice kratkou) zkusenost:
  - cena - zavisi opravdu na firme a marzi. Nase nabidky se lisili i o dvojnasobek ceny, za kterou jsme to nakonec postavili na klic. Zajimavosti se objevi, kdyz si nechas tu cenovou nabidku rozklicovat. Rozdili vznikaji jiz u zakladove desky a ne zrovna male...
  - dispozice a kWh/m2 zavisi na mnoha faktorech. Ja myslim, ze to jde, vsechno ale stoji penize. Rozhodne ti v tomto poradi hodne mio na slovenske modre strese
  - rekuperace je sporna, stajne jako napriklad tloustka vnejsich izolaci. My jsme na rozhrani PD a NED a rekuperaci jsme nechteli. Cerstvy vzduch mame porad, bez rekuperace a ty penize jsme dali do lepsi izolace.
  - certifikace je dle meho na figu... Hodnoty v certifikaci, ktere mame a U jsou spravne. Vysledek ale byl, ze bychom za rok protopili, svitili a pod. za 70.000!!! Praxe je ale takova, ze se vejdeme do 8000 + drevo.
  - my mame krb a nemohu si jej vynachvalit, minimalne pro atmosferu...Krasne vyhreje cely dum (mame bungalov) a topime drevem. Je to asi nejlepsi cast naseho domu (zatim). Je to ale zaroven tepelny most. Bez nej bychom byli dle certifikatu v kategorii A, ted jsme v kategorii B (na hranici C), coz ale jak pisi vyse je nevypovidajici.... Takze s tou jinou realitou naprostou souhlasim
  - my mame projekt zdarma🙂
  - PD i NED postavis jak z drevostavby, tak ze zdene. Dulezita je konstrukce a vhodnost vyuzite izolace...S obema muzes dosahnout jak NED, tak PD
  - saunu si z krbu neudelas. Vzdy zalezi jaky dum postavis a jaky vykon bude mit krbova vlozka. My mame hodne nizkou 2-6 kW a saunu doma rozhodne nemame...

  Jinak my jsme brali prvni firmu, kterou jsme oslovili (oslovili jsme jich ale asi 😎. Prvni dojem je ale prvni dojem 😉

 • @bonavox  Zajímavý popis rozhodování 🙂 Každopádně my jsme nakonec dospěli cca k tomu, s čím zhruba počítáte vy: NED, akorát patrový, zděný (Porotherm 30 + 16 cm vata), podlahová plocha cca těch 150 m2. A teď k několika bodům jednotlivě, byť velmi zhruba:
  - dodavatelská výstavba: rozhodně ano, my jsme proti nejlevnější ceně na klíč ušetřili cca 25 % a udělali toho ve vyhrazeném rozpočtu víc. Ale stojí to strašně času a nervů, zejména pokud jde o hlídání firem a zajištění návaznosti jejich práce. Náročná jsou i ta "minivýběrka".
  - ohřev TUV: rozhodně ano, soláry jsou perfektní, velká úspora, v létě prakticky vůbec neohříváme vodu elektřinou. Navíc jsme využili Zelenou úsporám, takže o to lepší 🙂 Na topení nevím... Na podzim a v zimě moc nesvítí, častokrát se to neohřeje, to bych radši tu akumulační nádobu napojil na krb a využíval jeho energii.
  - krb: rozhodně ano, v zimě je perfektní, ideální na přitápění a úsporu elektřiny. My tedy máme kamna, výkon 7 kW, jako v sauně si nepřipadáme, ale je pravda, že je nerozpalujeme, stačí topit trochu, nechat plápolat hezký ohýnek
  - rekuperace: jsem její velký zastánce, v zimě mi (zejména v pasivu) přijde jako naprosto nezbytná, aby měl člověk pocit, že je v domě neustále čerstvý vzduch. A ten rozhodně máme. Je to vcelku drahé, tímto také upozorňuji, že do vámi plánované technické místosti by se to se zásobníkem asi nevešlo, ale za mě jedna z věcí, za kterou bych si připlatil znovu.
  - topení: máme horkovzdušné, spojené s rekupkou. V koupelnách žebříky a rohože (ty ale skoro nezapínáme). Vcelku nám to vyhovuje. Dotápění elektrokotlem. Rekupka umí využít i teplý vzuch od krbu.
  - cena: za sebe říkám, že myslím, že za 2,5 až 2,7 mio to v pasivním standardu nepostavíte. Je to sice bungalov, ale zase bude o to dražší základovka a střecha...
  - technologie: pokud bychom stavěli znovu, šel bych asi to ještě tenčí stěny a izolace minimálně 25 cm a rozhodně do pasivního standardu, což ostatně máte v plánu. A také bych se maximálně soustředil na doladění každého detailu. Třeba to, že jsem si nechali okna namontovat víceméně standardním způsobem, mě štve.

  Jestli si ještě na něco vzpomenu, doplním. A přeju hodně štěstí 🙂

 • @hugo58  Zelenou usporam? a kdy jste staveli? Vzdyt to uz nebezi, ne?

 • @flakac  Já taky netvrdím, že to bylo teď, bydlíme už přes dva roky, žádost jsme podávali 2010 🙂

 • @hugo58  nj, nekdo mel to stesti... :-/

 • @flakac  Byl by hřích to nevyužít 🙂 Ale v neděli bylo v TV téma, že by se měl program znovu otevřít, mělo by v něm být dalších 29 mld. Akorát už asi nebude tak štědrý...

 • @hugo58  no kéž by...neříkali kdy? Protože takový zvěsti jsem slyšela už před rokem a furt nic....

 • Co jsem za poslední týdny vyčetl z internetu a od architektů:
  - díky novele zákona o hospodaření energiemi 406/2006 dojde nejspíše i k novele prováděcích vyhlášek (zejména 148/2007, neboť se mění vyjádření energetické náročnosti budovy); tyto se zřejmě nestihnou k 1.1.2013 jako účinnost novely zákona, cosi jsem zahlédl o začátku dubna
  - díky novele stavebního zákona č. 183/2006 dojde nejspíše (já viděl jen návrh k připomínkování, ale nevím zda se projednává) i ke změně vyhlášky 499/2006 o dokumentaci staveb, takže od 1.1.2013 je riziko, že dojde i ke změně požadavků na obsah projektových dokumentací
  - ve druhé polovině roku 2013 se má rozeběhnout program Zelená úsporám 2, který má běžet do roku 2020

  Vzhledem k výše uvedenému si myslím, že je teď docela riziko si nechávat zpracovat projektovou dokumentaci, neboť se může změnit metodika výpočtu energetické náročnosti budovy, může se změnit i požadavek na obsah projektové dokumentace. Navíc nejsou známy podmínky dotací Zelená úsporám 2, takže se těžko zaměřovat na podstatné a nepodstatné věci z hlediska dotací.

  Mi z toho vyplývá, že mám s projektem počkat minimálně do poloviny roku 2013 ... 😞

 • @bonavox  nez bych cekal, tak to radsi nakonci projednam zmenu stavby pred dokoncenim...

 • Jakože zaplatit další úpravy obsahové části projektu, zaplatit další případné přepočty energetických štítků, riskovat, že nedosáhnu na dotace? Navíc od většiny architektů zaznívá, že nemám-li ještě pozemek, nemá smysl začít cokoli řešit ...

 • @bonavox  Jestli nemáet pozemek, tak bych projekt fakt nedělal. Líp najdete vhodný pozemek a jemu přizpůsobíte projekt, než abyste hledal pozemek na míru projektu.

 • Sponzor fóra
 • @bonavox  tak my máme také NED u nás je to Itong LAMBA plus 12 cm polystyren (sama bych volila jinak, ale koupili jsme hrubou stavbu.
  Za nás: stavíme dodavatelsky ve výsledku se podle mě tolik neušetří ten čas to stojí bud mě nebo firmu kterou za to platím. Výhodou je vyšší kontrola jak na výdaji tak nad kvalitou detailů
  Topení a ohřev vody: Máme plynový kotel, podlahové topaní v kombinaci s radiátory (trvala jsem na masivní dřevěné podlaze). Roční náklady na plyn cca 12 tis včetně vaření a ohřevu vody. Krb nemáme, byla tu na něj příprava ale nechtěla jsem ho: je z něj bordel, nemáme levný zdroj dreva, netoužím po něm 🙂 Nicméně už u nás mě štve, že v domě zapnu troubu a přestane mi topit podlaha a dlažba studí s krbem by to tak bylo asi pořád.
  Co se týká ceny: když se pohybuješ ve stavebnictví tak asi budeš mít přehled, ale za mě je hodně nízká. Představitelná je za případě použití nejlevnějších materiálů a hlavně vnitřních povrchů a za předpokladu využití vlastní práce (stavební)

 • @bonavox  no tak v tom je rozdil, ja taky cekal, az budu u podpisu kupni smlouvy na pozemek a pak jsem volal projektanta... o pripadne zmeny nemam strach, mame dobreho a levneho projektanta, kdyz bude treba, nebude to moc stat...

 • Sborník příspěvků konference Pasivní domy 2012, ke stažení i v PDF:
  http://www.pasivnidomy.cz/literatura/sbornik-pasivni-domy-2012.html

 • @bonavox  já jen k projektu - mně by hodně vadilo to WC v té předsíni - že je úplně u vstupních dveří a třeba takhle v zimě se tam nadělá bordel a pak tam budete hamstat v domácí obuvi a roznášet to po domě, raději bych ho šoupla výš, aby byl vstup z chodby, totéž s pracovnou, raději bych udělala vstup z obýváku než chodit do zádveří. Jinak souhlasím s hugem, pokud nemáte pozemek, projekt bych určitě nerealizovala.

Přidej příspěvek

  Nenašli jste co jste hledali?

  Hledat pouze v názvech témat