Kanalizace

Profilova fotka
Dobrý den, prosím o radu. Máme nezasíťovaný pozemek na konci vesnice. Kam nevede voda ani kanalizace. Na vodovodní přípojku máme již stavební povolení (cca 100 M). Teď řešíme odvod odpadních vod. OU má v ÚP jasný zákaz stavby domácí ČOV i jímky. I když nám na obci odhlasovali výjimku pro stavbu ČOV stavební úřad řekl že povolení nedostaneme a OÚ změnu v ÚP neudělá. Sousedi mají zatím jímku, rádi by se na kanalizaci připojili, ale nechtějí investovat peníze (jsou jediní kteří nejsou připojeni). Dotaz zní přípojka nebo kanalizace na kterou by se mohli v budoucnu připojit. Pokud zřídíme kanalizaci (cca 120 M) a sousedi by se chtěli napojit můžeme po nich chtít uhradit část výdajů? Neexistuje nějaký zákon že by obec musela kanalizaci odkoupit? Možná to zní jako hloupý dotaz, ale už jsme bezradní jelikož obec s námi moc nekomunikuje a sousedi také ne. Předem děkuji za odpověď.
Odpovědět
Ne, prostě je to na vás. Vodovody a kanalizace vás to nechají natáhnout ve větších průměrech, právě proto kdyby se v budoucnu chtěl někdo další připojit. Ten pak už nic tahat nemusí. Takže jedině domluva a kooperace se sousedy/obcí. V budoucnu se vás nikdo ptát nebude, vy nebudete vlastník potrubí.
Odpovědět
@lenka_radova Je to opravdu jen na Vás a je to soukromoprávní věc. SÚ musí postupovat v souladu s ÚP, takže Vám RD s čovkou nepovolí, i když by obec schválila výjimku. Taková výjimka z ÚP totiž stejně není v pravomoci obce, takže je to úplně nadbytečná věc. Takže je jen na Vás, jestli si kanalizaci zainvestujete sami a jak se dohodnete se sousedy a s obcí na nákladech. Jinak stavět nebudete.
Odpovědět
Profilova fotka
Pokud uděláme kanalizaci a sousedi se budou chtít napojit můžeme po nich chtít část nákladů na vybudování? Nemůže se třeba stát ze od nas obec bude chtít kanalizaci vykoupit třeba za korunu? My by jsme to řešili přípojkou. Jenže víme ze sousedi přes nas vypouštějí jimku do pole. Jakmile začneme stavět budou muset řešit připojení na kanalizaci, jelikož by platili vyvážení jimky které doposud neřešili (mají na pozemku dva domy). Tak jsme si říkali ze na ne budeme myslet aby se také mohli připojit (investujeme více peněz (část by se nám možná mohla vrátit) ale aby se nám to v závěru nevymstilo - my se plácneme přes kapsu a oni se pak připojí zadarmo).
Odpovědět
Je možné se dohodnout s obcí a zainvestovat do výstavby kanalizačního řadu - ne běžné kanalizační přípojky, ale řadu. A to je ten problém - neboť zde jsou požadovány větší průměry potrubí než jen u přípojky a rovněž i jiné pevnostní limity potrubí - např. tř. SN 12 ( dražší potrubí ), Vámi uváděná délka řadu 120m převyšuje v nákladech možná 1,5 milionu i více ... ( zpracování stavební dokumentace, stavební povolení, vyjadřovačky, zemní práce dle složitosti - prostupy a pod... ) Je možné se domluvit s obcí - respektive by to měla být povinnost obce, následně od Vás odkoupit kanalizační řad - neboť Vy jakožto soukromá osoba, nemáte oprávnění provozovat kanalizaci. Většinou obce odkupují do svého vlastnictví takovéto řady za cca 75 - 80% ceny, takže i tak by Vás to stálo dost financí. To zda a jak je právně ošetřena povinnost odkupu zkuste pohledat v právních normách, nebo se na to přímo zeptejte provozovatele kanalizace v místě Vašeho bydliště, nebo přímo u Vás v obci na úřadu.
Odpovědět
Profilova fotka
Znovu jsem si přečetla komentáře, za které děkuji ale moc jim nerozumím. Vím pokud budeme realizovat přípojku budeme jejím vlastníkem, u kanalizace to tak není?
Odpovědět
Profilova fotka
@franti_p děkuji, už jsem trochu moudřejší
Odpovědět
Existují dvě varianty připojení - a to kanalizační řad a kanalizační přípojka. U firmy, která u vás provozuje vodovody a kanalizace ( nebo na obci ) zjistíte jak je na tom ten Váš pozemek. Tudíž jestli se můžete připojit běžnou kanalizační přípojkou, nebo je třeba vybudovat kanalizační řad. Přípojka řeší připojení na určitou vzdálenost od kanalizačního řadu - přípojka se buduje trubkami cca DN 125 - DN 160, kanalizační řad trubkami cca DN 300 - 450 a více. Kanalizační řad ve větším průměru připraven k napojení dalších jednotlivých kanalizačních přípojek. Věc se má tak, že pokud by jste řad budovali na vlastní náklady a sousedé se na tomto nijak nepodíleli, od Vás by pak obec dílo za těch cca 80% nákladů odkoupila a sousedé by pak následně požádali o připojení na kanalizaci, tak jim toto následně obec - potažmo provozovatel povolí. Pokud by kanalizační řad zůstal po vybudování ve Vašem vlastnictví ( což ale nevím zda lze - neboť fyzická osoba nebývá běžně provozovatelem kanalizací ), tak by připojení sousedů záleželo jen na Vás.
Odpovědět
Když u nás na vesnici postavili gravitační kanalizaci tak jsem zjistil ,že se na ni nepřipojím,protože i když je hluboko přes 4 metry tak díky vzdálenosti cca 120metrů spád žádný,takže jsem to vyřešil přečerpávací jímkou https://cerpacijimky.cz/domovni-c47/v... je to v podstatě stavebnice,zapojil jsem si sám,jen firma mi vykopala a zapojila tlakovou hadici(dodána s jímkou) na připojovací šachtu hlavní kanalizace,tu připojovací šachtu už mi předem namontovali při stavbě kanalizace.Je to asi tři roky a vše funguje bez problémů.Celková cena asi 70 tisíc mínus 15 tisíc dotace obce.
Odpovědět
@kimbert to jste neměl 120cm převýšení mezi kanalizací a vašim vyvodem kanalizace?
Odpovědět
@xkarlos -ne neměl,po změření firmou nivelací by přípojka šla takřka vodorovně ,barák mám v dolině,sice mi majitel firmy říkal ,že minimální spád je lepší než velký,ale 120metrů už je moc a při gravitační přípojce by musela být ještě co 25 metrů kontrolní šachta,což v poli přes které vede kanalizační přípojka,kde se běžně orá nebylo zrovna vhodné,takže jsem to vyřešil čerpadlem a jsem spokojený.
Odpovědět
Pokud máte možnost vybudovat kanalizační přípojku 120 m, není o čem přemýšlet, 120 m není až taková tragédie. Přípojka bude vaše vlastnictví, a je potom na vás, jestli někomu umožníte se rovněž připojit, pokud ovšem takové řešení připustí vlastník kanalizačního řadu, do kterého budete napojeni. U nás třeba nelze jednou přípojkou odkanalizovat dva domy, každý musí mít svou.
Odpovědět
@franti_p Jen tě trochu doplním, že obce často vykupují vybudovaný řad za 1,-kč 😉 Méně často pak nějakým podílem (ikdyž je to i v zájmu rozvoje města). Proč by taky město mělo přispívat na zhodnocení majetku jednoho nového občana, když třeba 500 stávajících vidláků z toho nic mít nebudou že? 😉 Starosta logicky nepůjde proti většině.
Odpovědět
Článek se načítá
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?