Kari sítě - návrh statika

Ahoj, chtěl jsem Vás poprosit, zda nemáte kontakt (klidně do soukromé zprávy) na dobrého statika, který by byl ochotný podívat se mi na projekt domu a přepočítat statiku základové desky se zaměřením na optimalizaci nákladů - množství vrstev a typu Kari sítě... Tak nějak morálně bojuji s tím naším projektem, kdy máme navrhnuto pro bungalov kari síť 8x150x150 ve dvou vrstvách. Pozemek rovina, hnědozem. Všude okolo dávají 6x100x100 v jedné vrstvě. A klepou si na čelo, že vůbec o dvou vrstvách uvažuji. Finanční rozdíl je asi 25 tisíc. Tudíž přemýšlím, zda nerisknout dát vydělat několik tisíc statikovi s tím, že mi třeba posvětí změnu kari sítě a ušetříme. Chápu a respektuji, že se může stát, že změna nebude možná, že je to navrhnuté opravdu správně a budu naopak "ztrátový". Nechtěl bych našeho statika podezírat z toho, že to pere plošně všude, protože to staticky vyhoví a on má jistotu a investoři to zaplatí... Děkuji
Odpovědět
Zbytečné úplně dávat 2 vrstvy. Ani bych nad tím neuvažoval a dal jednu co má oka 100 na 100, předpokládám, že budete stavět dům o podobné velikosti jako ostatní a ne 4 patrovou budovu.
Odpovědět
@rumcajk Máte štěstí, že jdu kolem... 😄 Na první pohled je návrh opravdu "konzervativní", ale samozřejmě nevíme všechny skutečnosti. Na druhou stranu se jedná o běžnou praxi a není projektant jako projektant a to platí i pro statiky. Dobrý statik umí ušetřit peníze stavebníkovi a ten špatný a nejistý se samozřejmě "sichruje" Můžete zkusit jinýho statika, ale těch je jak šafránu a opravdu těch co umí ještě méně. Musíte počítat s tím, že co Čech to stavebník a každej má názor a jasný řešení...ale málokterý by se pod své tvrzení skutečně podepsal se všemi důsledky a záruky 😉 Takže já první kroku radím vznést dotaz na vašeho projektanta/statika, zda si je jistý a zda může doložit zdůvodnění nejlépe návrh...
Odpovědět
@rumcajk Pan Lórenc je sice arogantní komik, ale tentokrát s ním musím souhlasit.
Odpovědět
Jo bylo by nejlepší oslovit statika co to navrhoval. Ale opravdu si myslíte, že statik co to navrhl, řekne "Sorry, máte pravdu, zbytečně jsem to naddimenzoval a vyjde to i s jednou vrstvou" že uzná svoji chybu a laxnost při individuálním posuzování staveb..? To spíš řekne a propočítá někdo nezaujatý.
Odpovědět
Nevím, ale začít s šetřením hned na základech a desce? A jste si jistý, že zrovna na bungalov nebudete časem uvažovat "hodit štok pro kluka", ono to s bydlením bude už jen horší.
Odpovědět
@daruna Ale tady nejde přeci o šetření ve smyslu, nedám to tam a bude to špatné. Taky nestavíme dvojité obvodové zdi, abychom měli jistotu... Mě jde prostě o to, dodržet kvalitativní požadavky, ale zbytečně nepřeplácet nadbytečným dimenzovaním. Protože co tím získám? A jak jsem říkal, narozdíl od jiných stavebníků, rád půjdu cestou výpočtu. Ale chtěl bych prostě od někoho erudovaneho slyšet, ano má to ve vašem případě smysl proto a proto. Ne, že to tam dáme jen pro sichr, jako kdybychom stavěli bunkr.
Odpovědět
Profilova fotka
Tak zrovna výztuž podkladního betonu nemá vliv na počet pater, to je otázka spíše únosnosti spáry. Dimenzace vystužení se dělá spíše podle vzdálenosti nosných zdí, takže paradoxně toto bývá u bungalovu nutné dimenzovat více než u patrového domu, protože ten mívá uvnitř další nosné zdi.
Odpovědět
@rumcajk Samozřejmě, že nikdo nechce přiznat chybu 😉 Ale když vám něco tvrdí, tak snad ví proč a BTW staťák je samozřejmost. To že se často nedokládá (úřad si ho nežádá doložit), neznamená že nemusí být.
Odpovědět
@rumcajk Pokud to chcete vědět od někoho erudovaného a nevěříte Vašemu projektantovi, tak si musíte najít jiného. Jinak svého času jsem taky dělal staťáky a prostě jaké hodnoty mně vyšly, na ty jsem dimenzoval. A pochybuji, že to dělá někdo jinak. Proč by to dělal? Sichrovaný je, když to nadimenzoval podle výpočtu. Ledaže by byl tak špatným statikem, že si není jistý svým výpočtem, a proto to naddimenzuje. Ale to mu pak nepatří kulaté razítko. Takže pokud u okolních srovnatelných staveb jsou opravdu naprosto srovnatelné podmínky, a Vy to máte dimenzované odlišně, stálo by zato zkusit jiného statika.
Odpovědět
U patrového domu z Ytongu 450 jsme řešili stropy z panelů Spiroll, ŽB překlady a překlady, kdy jsme chtěli mít na jihozápadní stranu u HS portalů možnost vnějšího stínění - tedy použití žaluziových kastlíků pro montáž venkovních žaluzií. Řešily se překlady nad HS portaly, návrh zpracovala renomovaná statická kancelář. Nelíbilo se nám to, jakým způsobem navrhl statik řešení těchto překladů, jednalo se o vytvoření monolitu výšky 50 cm ( překlad byl spojen v daném místě s věncem ), navíc nebyl řešen tepelný most ( na nějaké řešení zateplení překladu nezbývalo moc prostoru ), vůbec byl velký proíblém jak tyto překlady dle toho návrhu udělat. Ohledně tohoto řešení jsme se obrátili na jiného projektanta než toho který zpracovával PD, tento vypracoval způsob řešení, jiný statik to posoudil - zpracoval i výpočet a dané překlady jme nakonec udělali dle jiného návrhu. Ve Vašem případě bych zkusil oslovit jiného statika. Ale jak už tady někdo psal přede mnou, na základech - ZD na které stojí RD se nevyplatí šetřit, ale je současně pravdou, že pokud je to zbytečně naddimenzováno, tak je to zbytečné to takto dělat. Myslím že pokud jde o statické posouzení v tomto případě ( základy - ZD, není to kompletní statický posudek s překlady, střechou a pod. ), to nemusí být ani moc drahé. Záleží na Vás.
Odpovědět
@franti_p přesně, diky, a proto jsem se v úvodu ptal, zda nemáte kontakt na dobrého statika, který by mi to zhodnotil🙂
Odpovědět
Nějak mi to jako statikovi nedá a musím se vyjádřit 🙂 jak někdo může z fleku napsat, že dvě vrstvy kari sítě jsou naprosto zbytečné, když vlastně ani nevíme, zda je dům založen na pasech a základovou deskou se myslí vlastně “jen” podkladní beton, nebo zda se jedná opravdu o nosnou základovou desku? Vůbec nevíme, jaká je její navržená tloušťka (má velký vliv na vyztužení z hlediska trhlin od smršťování), jaké je zatížení z horní stavby a pojem hnědozem zase vůbec nic neříká o únosnosti základové spáry, hladině podzemní vody, atd. Takže pro optimalizaci je opravdu vhodný statický výpočet se všemi podrobnostmi v prováděcím stupni dokumentace. Některými názory a radami zde bych se opravdu neřídila. 😉
Odpovědět
Článek se načítá
@rumcajk tak buď obětujte x tisíc za nový posudek s nejistým výsledkem zda něco ušetříte navíc nevím jak daleko to máte na stavebním úřadě ale v případě nového statického posudku by to mělo jít opět přes úřad a třeba si tím protáhne te začátek stavby. Ten statik se vám na to asi taky nepodívá hned. Je to na zvážení.
Odpovědět
Ano, ano a o to mi od počátku jde. Celá diskuze je víceméně zbytečná. Poptávám kontakt na dobrého statika, který si s tím dá práci a rozhodne optimální řešení. Sám nechci spoléhat na úsudek stavebníků, že oni dávali jednu a že se kdysi nedávalo nic a taky to stojí atp. Mimochodem dům bude na základových pasech a deska na nich bude mít 15 cm s navrhnutymi tedy dvěma vrstvy kari sítí 8x150x150. Geologický na říčních sedimentech, na povrchu hnedozem, voda tak ve 4 metrech.
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?