Nádrž na dešťovou vodu - studna?

Chtěla bych se zeptat, zda je povinné mít nádrž na dešťovku a zda toto splňuje i studna? Případně za jakých podmínek?
Odpovědět
@bayt sousedi nad námi teď staví, a místo dešťovky mají tři skruže na sobě.
Odpovědět
V dokumentaci musíte mít zpracovanou likvidaci dešťovky jinak nedostanete stavební povolení.
Odpovědět
Profilova fotka
@bayt polož si otázku jinak: v rozpočtu domu není jímka na dešťovku nijak závratnou investicí (10 kubíků betonová, z Polska - spokojenost, 27 tis.včetně dopravy, cca 5 hodin práce bagru po 800 Kč), a máš postaráno o vodu na zalévání. I když nechceš trávník, tak ostatní rostliny to potřebují, a nakonec dá se tím i splachovat WC nebo napustit bazén. Pokud bys byla ochotná investovat ještě o něco víc, tak i studna - podle toho, jakou firmu najdeš, tak od 800 Kč/metr vrtané až po 2000 Kč/metr vrtané (jsou i dražší). Pak bys měla vyhráno, např. nad rozmary počasí, a třeba i nad rozmary obecního úřadu - člověk nikdy neví, kdo si tam kdy sedne ...
Odpovědět
@esmeralda2 Ale my tam právě studnu máme.
Odpovědět
Profilova fotka
@bayt tak to je ta lepší varianta. Jenže jak napsal l_sekanina, v projektu musíte mít vyřešenou dešťovou vodu. Není to o zásobování vodou, ale o likvidaci dešťové vody, která naprší na střechu a zpevněné plochy, aby z vašeho pozemku nikam nestékala. Studna v likvidaci dešťových vod nehraje žádnou roli. Může to být retenčka, aj nemusí. Můžeš mít vsaky (neboli vsakovací studny) s dostatečnou kapacitou (to ti spočítá projektant, povolení je od vodoprávního úřadu), ale o moc levnější než retenční nádrž to není, protože objem je větší, než retenčka. Máš tam stanovenou hloubku, plochu, materiál, jaký tam musí být - stanovené frakce makadamu a štěrku, geotextílie, odvětrávací komínky a podobně, a nemáš z toho nic. Z té retenčky je aspoň užitek. A toho materiálu, co se z toho vyhrabe, toho je daleko víc, než když se hrabe jenom retenčka. A pokud nemáš dost velký pozemek, abys mohla říci, že to použiješ na vyrovnání případných nerovností, tak je to docela darda, když by se musel odvézt na ekologickou likvidaci
Odpovědět
@esmeralda2 já jsem právě myslela udělat z toho tu vsakovací studnu 😄 budu se o tom bavit s projektantem, ale zajímalo mě jako laika, jestli tohle někdo už řešil a upravil si stávající studnu tak, aby byla právě vsakovací
Odpovědět
Profilova fotka
@bayt ta vsakovací se jenom jmenuje studna. Velikost je podle zastavěné plochy. My máme vsaky jenom na vodu po vyčištění, předepsané 2 vsakovací studny, průměr 2,6 metru, hloubka vsakovacích vrstev od nátoku vody necelé 4 metry, navrchu nad tím vrstva zeminy. Celkem objem víc kubíků než 4 retenční nádrže. Projektant určitě podle množství srážek umí spočítat, kolik by bylo potřeba na dešťovku, jenom můj laický odhad je, že hodně. Proč chceš zlikvidovat studnu, ona je nějak nefunkční?
Odpovědět
@bayt Jestli je ta studna legální a zanesená na úřadě, tak podle mě udělat z ní vsakovací jámu, tj přivést do ní dešťovou vodu nepůjde. Bude hrozit kontaminace spodní vody. Aspoň si myslím.
Odpovědět
@atilius aha, i tak diky😉
Odpovědět
@esmeralda2 tak tim ji nezlikviduju ne, na obcasne zalevani to pujde snad taky...?
Odpovědět
@bayt Jo, tys myslela, že tu vodu budeš stahovat rrovnou do studny? Vsakovací jám totiž bývají, jednoduše řečeno, díry plné kamení. Nicméně, ani tak bych to nedoporučoval, viz výše. A pokud se to dozví někdo ze sousedů, klidně by tě mohl žalovat, žes mu "otrávila" vodu. Podle mě je teda spíš lepší si tu studnu udržovat a mít další zdroj pitné vody, když už tam je.
Odpovědět
@bayt Celá vaše úvaha je od začátku naprostý nesmysl. Obraťte se opravdu na toho projektanta a sama raději nic nevymýšlejte. Ušetříte si tím spousty problémů.
Odpovědět
Článek se načítá
@atilius Tak nejak, ale nechci tim samozrejme nekoho ohrozit, tak asi nic.
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?