Nový neosobní nebo starý dům s duší?

Zobraz úvodní příspěvek
Ahoj, mame krasny pozemek, hotovy projekt, vyrizene stavebni povoleni..., presto ted uvazujeme o starem. Je to dum po tete, obrovske prostory a vyborne misto - ve stredu obce s veskerym vybavenim, coz v te vsi, kde je parcela, neni. Doted pouzivano jako letni sidlo, dlouhodobe investice nula, takze strecha, opravit komun, komplet voda, elektrika, vytapeni. Je to pamatkove chraneny objekt - dnesni rande s pamatkarem naprosto skvele. Bude muset zustat strecha - bobrovka, okna idealne zvenku replika, zevnitr klidne pulene na klicku, s dvojskem neni problem, s okapem take ne. Celkove na me NPU, respektive ten pan, pusobil velmi pohodove - sam rekl, ze je lepe za cenu nejakeho ustupku, kdyz i ten dum bude postarano. K tomu domu mam vztah, je to da se rict sidlo rodu od babicky, postaveno 1833. Sklepy ve dvou urovnich, krizove klenby foto dodam priste), prujezd na zahradu, take klenby, dole 3 mistnosti a byvaly obchod, v patre 4 pokoje, kuchyn, cerna kuchyn a kamrlik,pres cely dum pavlac. Zahrada, stodola a dilna. Tak a co ted? Novy dle projektu v cene 4,5-5 mi nacelili na cca 8-12 mil, coz neni unosny.
Odpovědět
@iveta_89 Ahoj, dopadlo to úplně jinak. Už téměř rok bydlíme ve starším, nicméně krásně zrekonstruovaném, domečku kousek od Sušice. Nový dům nedopadl a co se starého týče, sice mě to moc mrzí, ale nakonec se vše zaseklo na několika věcech - jednak strýc, se kterým jsme jednali, se pořád nějak nemohl definitivně rozhoupat, aby si odvezl věci, které si chtěl nechat (chápu, je to opravdu starý pán, 87 let, filosof, tedy opravdu vzdělaný a chytrý, leč v praktickém životě poněkud nepoužitelný) a navíc, začala se do domu montovat jedna příbuzná, která si tam dala petlici, zamkla a ještě mi vyhrožovala tím, že mě udá. Ona tam paradoxně nemá co dělat, nemá tam na nic právní nárok, klíče má historicky z doby, kdy ještě žila majitelka té druhé poloviny, ale dohadujte se s takovým člověkem. Tam to jde ruku v ruce se závistí. Teď, o rok později, ten dům stále není dovyklizený a milá teta si tam vesele vodí návštěvy, ukazuje a chlubí se, že tam může chodit. Já loni v březnu vrátila klíče. Neměla jsem na to, se dohadovat. Takže jsme prostě jeli na ještě jednu prohlídku, o které jsem prohlašovala, že bude fakt poslední. Po těch všech návštěvách, kdy je vždy vše jinak, než bylo psáno, už mě to fakt nebavilo, byla jsem ze všeho znechucená a naštvaná, naštvaná z makléřů, kteří ani nejsou schopni si zjistit základní informace......, no, tak jsme ho našli. Postarší, to ano, ale citlivě zrekonstruovaný - parkety, trámy, kamna v kuchyni, velké pokoje. A splňoval to, co jsme chtěli - tedy aby v přízemí byly dvě místnosti pro mou mámu. Takže dole je mamka, kuchyně a společný obývák, v patře je ložnice, dětský pokoj a pracovna. Plus podsklepení - tam má chlap trucovnu a žrádelna, tedy spíž. Zahrada, garáž, vytápění dřevozplyňujícím kotlem, plynem nebo kamny. Na garáži jsou solary, které nahřívají vodu. Plus ještě krb v obýváku. Pravda, teď budeme řešit vrt, protože ve studni klesá voda, na Vánoce jsme byli bez vody......, a obecní voda tu není. Takže pokud někdy v budoucnu budeme ještě kupovat barák, určitě chci vodovod. Ale s tím se tak nějak počítá. Takže jak vidíte, plány byly a realita je úplně jinde.
Odpovědět
Ahoj, můj dotaz je trochu mimo toto téma, tak bych se chtěl předem omluvit. Chtěl bych tedy píše poprosit o radu či nasměrování na jiné téma, kde se to třeba řeší. Mám možnost koupit obecní pozemek, jediné co mě zaskočilo a vzalo vítr z plachet byl fakt, že nám bylo řečeno starostou, že dostaneme na výběr ze dvou již naprojektovaných domů a jeden si musíme vybrat a postavit. Projekty naprosto neodpovídají naším představám o novém bydlení. Může vůbec obec takto postupovat. Může si klást takové podmínky jen kvůli tomu, že kupuji pozemek přímo od obce? Měl bych se v tomto případě abych mohl postavit podle svého projrktu obrátit na právníka? Děkuji za rady a připomínky. Jakub.
Odpovědět
@konan Ahoj Jakube, nevím, jestli Ti mé rady budou k něčemu platné, ale zkusím to. Pokud Ti starosta řekl, co píšeš výše, zřejmě se jedná o lokalitu, kde sítě budovala i financovala obec a chce, aby si domy zachovaly určitý vzhled. Např. ve vsi nedaleko té, kde máme chalupu se takto prodávaly zasíťované obecní pozemky a tam bylo dáno, že přes pozemek povede plynovod, že domy budou zkolaudovány do cca 5 let a nejpozději do roka se začne stavět. Omezení, co se vzhledu či půdorysu domu, tam dáno nebylo, ale pochopitelně se muselo dodržet, že vzdálenost od plotu bude min 2 metry a vzdálenost dvou staveb od sebe min. 7 metrů. Takže první cesta by vedla na městský úřad, konkrétně odbor rozvoje a tam bych se zeptala na přesné regulativy, které pro tu konkrétní lokalitu platí. A rovnou bych také zašla přímo na stavební úřad - protože každý projekt se dá upravit. Takhle mi to evokuje situaci, že obec, potažmo starosta, má vybranou nějakou konkrétní stavební firmu a ta mu dala ty dvě nabídky, které zmiňuješ. Pak je otázka, jestli by bylo možné se s tou firmou konkrétně domluvit na nějakém individuálním projektu (což bude pochopitelně za individuální úplatu). A pokud nějaká taková firma opravdu je, hledej recenze, ptej se, volej a zjišťuj a až pak se rozhodni, jestli chceš, aby vám postavila dům. Obecně ale dodávám, že vyjádření obce budeš potřebovat, tudíž tahat do toho právníka asi nemá moc smysl. Každopádně, máš-li možnost se takto někoho zeptat, určitě to udělej. A vlastně bych to zkusila přimo na stavebním úřadě. Vzhled obcí, nových staveb, velikost a některá omezení řeší právě odbor rozvoje. Někdy je dáno omezení, že dům nemůže být na patro, někdy omezení barvy, výšky oken, velikosti oken - to může být třeba požadavek odboru životního prostředí kvůli vzácnému ptactvu atd. V čem konkrétně Ti nevyhovují navrhované projekty? Zastavěná plocha, umístění nebo velikost místností, počet místností? Je něco zapsáno na LV toho pozemku? Nejsem odborník, ale po letech prohlížení, zjišťování a čtení už jsem nějaké informace pochytala, tak mi kdyžtak pošli do SZ přesnou specifikaci toho pozemku a můžu zkusit něco zjistit. Pěkný den, Alice
Odpovědět
Profilova fotka
@konan také jsme měli dané regulativy od stavebního úřadu, sklon a tvar střechy, barva střechy, velikost půdorysu domu, minimální výška domu, rovné střechy tu nechtějí, dům minimálně přízemí a podkroví, bohužel úřady si toto stanovit mohou. Chtěla jsem malý přízemní bezbariérový domek, bungalovy u nás povolovat nechtějí, v případě že chcete bungalov tak velikostně musí být podobný domu s podkrovím takže i cenově je to pak stejné jako kdyby člověk stavěl dům s obytným podkrovím.
Odpovědět
Příspěvek byl smazán adminem, protože nesplňoval Pravidla přispívání do fóra.
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?