Prodej pozemku obci

Dobrý den, jsme ve fázi projektu našeho RD. Aktuálně řešíme vyjmutí z půdního fondu. Parcela číslo 850 jedná se o menší pás mezi naší parcelou, kde bude RD a silnicí 1 třídy. Aktuálně jsem vlastníkem. V této parcele jsou zabudované sítě a je zde i chodník, který obec vybudovala. Projektant narazil na situaci, že chodník není vyjmut z půdního fondu, tudíž jej údajně budu muset vyjmout já a samozřejmě zaplatit. Cena cca 10 000. Ovšem ozvala se mi obec, že by tento pozemek odměně koupila. S tím že by vyjmutí provedli na mou příjezdovou cestu (údajně to obec má zadarmo). Chci se zeptat na názor. Ano pozemek je pro mě téměř bezcenný, jelikož na něm leží chodník + sítě tudíž tam nic nemohu postavit. Plot před domem bude skoro na hraně tohoto pozemku, tudíž opravdu ho na nic nejspíše nevyužiji. Bojím se ale o to že prodejem ztratím přímý přístup na můj pozemek. Vždy už budu muset přistupovat přes obecní. Můj dotaz máte někdo podobný přístup nebo zkušenosti prodat/ neprodat. Předem díky Zdeněk
Odpovědět
Profilova fotka
Zdravím, máme samozřejmě přístup přes obecní pozemek. U nás je obecní pozemek i komunikace, po které přijíždíme. Problém by byl, pokud by to byl pozemek např. státu, protože tam se dočkat stanoviska na připojení by bylo na dlouho. Máte už projekt podaný na SÚ? Už máte souhlas s připojením se na 1. třídu? Je to spíš otázka a práce pro právníka. Musíte se s obcí domluvit a smluvně to ošetřit tak, aby jste zároveň s prodejem měl od nich souhlas s připojením/sjezdem přes jejich "nový" pozemek. Ideálně včetně podmínek, za kterých to připojení funguje - šířka, vzdálenost, povrch, ochrana sítí, chodníkový přejezd? Není to úplně standartní, protože obvykle už ten pozemek obec vlastní, tudíž vydá souhlas se stavbou a tím to končí. I kdyby měl prodej předcházet vašemu stavebnímu řízení určitě bych chtěla mít jejich souhlas v ruce ještě před popisem smlouvy. Jinak za dobrých podmínek bych to určitě prodala. Pokud ne ošetřila bych práva a povinnosti obce při správě toho chodníku. Protože jestli je pozemek váš je váš vlastně i ten chodník a máte právní odpovědnost za pohyb na něm, jestli se nepletu. To si ověřte.
Odpovědět
@tulda27 Mockrát díky za poznatky. Teď jsme právě ve fázi hotového projektu a aktuálně podáváme projekt na SU a napojení na 1. třídu čekáme na vyjádření. Co se týká prodeje tak jde o úsporu nějakých 10 000 za vyjmutí + cca 3 000 za pozemek od obce. Takže zase taková nabídka to není. O to více nechápu proč ho ta obec chce, napadá mě jediná věc a to jestli tím že ten chodník nevyjmula z půdního fondu tak jestli to není nezákonné.
Odpovědět
@luige Za tím, že obec chce chodník a pozemek pod ním, nehledejte žádnou kulišánu. Když to zjednoduším - veřejně přístupné chodníky by měly být vedeny a spravovány jako místní komunikace, což je starost obce. A to, že to chtějí dát do pořádku je jedině dobře...
Odpovědět
Profilova fotka
Nevyjmutých staveb komunikací je spousta, horší tady je, že je chodník na soukromém pozemku, je v katastru u pozemku uvedeno nějaké právo užívání? Jinak přesně jak píše uživatelka výše, chtějí to prostě dát dopořádku, vám to sice úplně nic moc nepřinese, ale tak je to pro všechny čisté řešení. Pokud ale budete teď měnit pozemky jen to pohlídejte jak jsem psala výše.
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?