Projekt domu posouzení

Dobrý den / ahoj, chtěl jsem vás poprosit o jakýkoliv názor na níže popsaný projekt domu, který bychom chtěli stavět v blízkosti města Mělník ve Středočeském kraji na rovinaté parcele, která má příjezd z jižní strany. Přes silnici jsou navíc řadové patrové domy, proto jsme chtěli oddělit posezení na terase naším domem, abychom tam měli bariéru před patrovými domy. Dům bude přízemní, stavěný z ytongu + zateplení, střecha valbová, podlahové topení, tepelné čerpadlo vzduch voda, krbové vložky v obýváku + ještě přemýšlím nad rekuperací. Orientace místností je pak taková, že jeden dětský pokoj je na V, druhý dětský pokoj je na J, kuchyně se spíží na J (JZ), obývák na Z (SZ), terasa SZ, ložnice S (SZ). Ptám se i kvůli těm orientacím místností, jelikož to není přesně podle všude psaných pouček, že by obývák měl být na J, JZ či JV kvůli tepelným ziskům, kuchyně na Sever apod. Nemáte někdo podobnou orientaci domu nebo zkušenosti s tím? Někdo by mohl navrhnout, abychom prohodili obývák a kuchyň ale my jsme chtěli mít posezení v klidu dále od příjezdové komunikace. Možná už vyložené zbytečně blázním z těch světových stran... Čeho jsem se ještě bál jsou ty patrové domy přes silnici, které tím, že "stíní" z jihu, tak aby nám to nevrhalo příliš velký stín na pozemek v zimních měsících (listopad, prosinec, leden), kdy je slunko nízko. Chodím na parcelu koukat a nějáký stín během dne to hází (náš dům bude ležet cca 24 metrů od těch domů) ale zase kolik vyložené slunečních dní v zimě je.... Děkuji předem všem za názory
Odpovědět
@zdenek8 mě se líbí, tak jak to máte. Klidně můžete přehodit kuchyň a obývací část, protože je příjemnější mít to blíže z kuchyně na terasu (nechat tam to velké okno a kuchyň jen na jedné stěně a velký ostrůvek). Ale zas k čemu by to bylo když na jižní stranu asi nebudete dávat další velké okno, aby vám tam každý nekoukal od bytovek. Pokud se obávate, že to bude ponuré v obýváku, tak ještě zvetsete okno u jídelního stolu, klidně o metr. My máme 3 metrove okno v kuchyni/jídelně a nemůžu si to vynachválit (kuchyň je jen na jedné stěně plus ostrůvek)
Odpovědět
@zdenek8 Me se reseni libi. Ocenuji,ze jste detske pokoje udelali rozumne velike. I kdyz jeden ma dvere hned u vstupu do domu, ale asi se to da prezit. Mozna me napada,zda nechcete do chodby udelat svetlovody.
Odpovědět
Profilova fotka
A nebude vám spíš hodně stínit ta vaše garáž? Myslím to okno u jídelního stolu, koukat do zdi garáže? Jinak dispozice i stranová orientace mi přijde fajn.
Odpovědět
Profilova fotka
Barák strčit hlouběji do zahrady. Garáž rozšířit alespoň o půl metru.
Odpovědět
@zmrz_lina To byl původní návrh ta garáž. Nakonec bude stání aut řešeno jen přístřeškem na auto a bude to předsazeno více před barák, aby v zorném poli okna nebylo vidět. Přesně toto jsem říkal projektantovi a ten řekl, že souhlas. Ale děkuji moc za ten koment :- )
Odpovědět
@cloo Nad světlovody jsem přemýšlel ale popravdě s nimi nemám zkušenost...a i jsem četl, že jsou docela drahé a můžou způsobovat úniky tepla ve střeše. Ale jak říkám, nemám s tím zkušenosti, ve finále to co jsem četl nemusí být pravda...Vy máte prosím se světlovody zkušenosti?
Odpovědět
@artep1987 Děkuji moc za koment. Přemýšlel jsem třeba i do obýváku střešní okno (kvůli světlu a i sluníčko tam chytnout kvůli teplu v zimě) s tím, že by byl strop otevřený ale zase to jsem si říkal, že by taky asi energeticky nebylo moc výhodné, když by se vytápěla vyšší plocha místnosti. V tom obýváku furt přemýšlím, jak tam případně dostat více světla a i tepla, tím, že je to místnost na SZ. Případně okno za sedací soupravu, abych chytal slunce od západu ale zase si říkám, že v zimě to slunce na SZ nechytnu skoro a v létě by nám tam pralo slunce.... Jsem s tím obývákem trošku zacyklený a bojím se, aby to bylo ok..Ale tak snad...
Odpovědět
Profilova fotka
Nedávala bych technickou místnost mezi ložnice. Spíš bych ji dala místo toho dolního dětského pokoje. Zvažte to, nevím, jaké vás vedly důvody ji šoupnout mezi ložnice.
Odpovědět
@zdenek8 Znám jen z obchodů a budov (jen si toho člověk asi běžně nevšimne). Nedávno jsem je viděla v Zoo v novém pavilonů goril, tak tam jsem se na to už zaměřila více. Přímo osobní zkušenost ještě nemáme, ale dali jsme si je do projektu a uděláme je. Když jsem viděla modelaci, jak to prosvětlí tu chodbu, ve srovnání, jak jsou tyhle chodby skrz dům tmavé. Musím věřit, že to udělají odborně. Ale ano, je to zásah do střechy, takže to může zlobit.
Odpovědět
Profilova fotka
Světlovody do chodby bych nedával, to už raději trvale svítit LED. Jak se dostanete suchou nohou od auta pod přístřeškem do domu ? Zkusil bych vyměnit technickou s koupelnou - pak by šlo i zadní přikládání do (pro mě nesmyslného) krbu. U nás jsou nejhlučnější pračka a sušička. Dveře z technické na terasu by byly asi taky fajn, zvláště, kdyby tam byl záchod a sprcha. Je ale pravda, že splachování také nebývá nejtišší. Co se týká ložnice, tak bych asi prohodil šatnu s postelí - u nás vstáváme každý jinak.
Odpovědět
Chystáme se taky na dům do elka. Máme teda jinou orientaci ke světovým stranám, ale některé místnosti máme umístěné stejně. Například ložnici. Projektant nám dal do projektu balkonové jednokřídlové dveře z terasy na chodbu (u ložnice). Tak jen vám chci dát tip. Mě se to totiž moc líbí. Jednak tam bude víc světla a jednak super cesta v létě ze zahrady/terasy třeba na WC.
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?