Stavba bungalowu ve svahu.

Ahoj. Prosila bych o radu ohledně projektu k stavbě bungalowu do L na pozemku s převýšením přes 2.5 m. Zatím nám projektant navrhl, že z důvodu tohoto převýšení bude potřeba přímo v domě při vstupu z chodby do obývací pokoje udělat tři schody, kterými by se vlastně převýšení dorovnalo. Ze schodů s přítelem nejsme nijak nadšení, hlavně když to má být bungalow, a slyším neustále názory, že by to určitě šlo udělat i jinak ale nikdo nám zatím nijak neporadil. Nemá s tím někdo zkušenosti ? Popřípadě jak situaci řešil? Děkuji moc za odpověď.
Odpovědět
@effenbergerova_eliska Ahoj, nevím, jestli je to úplně Tvůj případ, ale my máme od rohu do rohu pozemku převýšení cca 1,7m a udělali jsme to tak, že u silnice jsme jakoby na nule a domek je vzadu vyvýšený. Fotky asi řeknou potřebné. Je to tedy na menším pozemku, dohromady jen 710m2.
Odpovědět
Profilova fotka
blbý je, že sem nedate nejakou skicu, rez terenem apod. Protoze to asi uplne nepujde poradit, pac mam zrovna křišťálovou kouli v servisu. Převýšení 2,5m asi uplne bez schodu nepujde, a je teda brutální. Osobně mám převýšení menší a bungalov. U mne se muzete kouknout do řezů v projektu jak se řešilo. Je komplet bez schodů.
Odpovědět
tak já nevím, bez schodů by to asi šlo, kdyby vchod byl na té nepřevýšené straně. Máme taky poměrně velký bungalov, převýšení nebylo ani takové, možná 1,3-1,5m, bez tří schůdků a ještě kopcem se to neobešlo. https://www.modrastrecha.cz/blog/angi... Tady je ještě album ze stavby, kde je to převýšení lépe vidět: https://www.modrastrecha.cz/blog/angi... Při takovém výškovém rozdílu jako máte vy, už by stálo za to uvažovat jak navrhnout dům přímo pro svah, třeba se vstupem do částečně podzemní garáže.
Odpovědět
Profilova fotka
Mám taky mírný svah a projektant mi navrhl uprostřed schody, tak jsem mu vysvětlil, že tohle teda neeeee. Jeho druhý pokus s 20 cm schodem do skladu už jsem odsouhlasil, ale nakonec mám vše v rovině. Na jedné straně je dům zakopaný do svahu asi 70cm (okno na sever je tak 40cm nad terénem), na druhé je asi 70cm dosypáno. Pozemek před okny na jih jsme srovnali. https://www.pasivnidomy.cz/domy/pasiv...
Odpovědět
@radim2015 u nás jsme pod terén jít nechtěli z důvodu záplav z polí. Asi záleží na konkrétní situaci pozemku.
Odpovědět
Děkuji všem moc za příspěvky. Další variantou kterou jsme probírali je podsklepení, které by však zvedlo o hroznou částku cenu. Přikládám ještě půdorys. Předtím jsem nedávala z důvodu že to na něm není úplně viditelné. A schody v něm nebyly původně zakreslené. Na pozemek se vchází z jihu což je další problém proto je situován dům na druhé straně pozemku. Pozemek se svažuje z řekněme západu na východ. Pokud by byly nějaké názory na samotný půdorys, tak také přivítám. Děkuji.
Odpovědět
@davex vypadá to zajímavě. Děkuji určitě probereme možnosti.
Odpovědět
Myslím si, že hodně záleží také na orientaci svahu vzhledem ke světovým stranám a k ulici. My máme například celou jednu stěnu přímo ve svahu, a svah pak pokračuje jako zelená střecha... pokud se Vám návrh nelíbí, tak třeba vyměňte architekta 🙂
Odpovědět
@angie.shy asi by nebylo úplně marné nad tím začít uvažovat. Děkuji, vypadá to taky dobře to vaše 👍
Odpovědět
Zajímavě řešený je například tento dům. Do budoucna se dá přemýšlet místo schodů o výtahu, nebo umístit vstup ze spodní strany domu. https://alph.cz/project/alph-190/?fbc...
Odpovědět
@effenbergerova_eliska máme vchod právě taky od jihu, když jsme tu začali stavět, ještě tu nebyly další cesty, teď by to šlo už udělat i jinak.
Odpovědět
Profilova fotka
Nevím, jak je to s výhledy, ale mi se osvědčila terasa na jihovýchod - jihozápad se špatně stíní a sklon pozemku jde také na východ.
Odpovědět
Článek se načítá
@effenbergerova_eliska Půdorys mi nepřijde nic extra, spousta rohů a výklenků. Být vámi bych zauvažovala nad tím podsklepením, s vaším převýšením by to dávalo smysl.
Odpovědět
Ahoj, máme bungalov L, převýšení 180 cm, žádné schody doma nemáme. Využili jsme svahu a podsklepili část domu.
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?