Zhodnocení projektu 5+KK

Dobrý den, prosím o zhodnocení projektu. Je to první nástřel projektanta dle našich konkrétních přání. Až na pár detailů se nám to líbí, ale jelikož nejsem profík, zajímá mě názor ostatních. Přece jenom počítám, že víc domů stavět nebudu, tak ať už je to co nejlepší :). Jedná se o pasivní dům pro čtyřčlennou rodinu. Děkuji moc.
Odpovědět
My jsme sice dum nestaveli, koupili jsme moc pekny a dobre reseny dum ... U Vas bych na prvni pohled vymenil zachod s umyvadly v horni koupelne. Kdyz nekdo omylem otevre dvere, kdyz nekdo bude na toalete, tak Vas hned uvidi. My ted treba kvuli detem mame vsude vyndane klice.
Odpovědět
@pexik Opravdu pasiv? Neuzavřené zádveří, solární zisky nebudou nijak skvělé-nedal by se dům zrcadlově otočit, aby obyvák byl na JZ? Zádveří je dost malé, ale jinak se mi to líbí. Rozmyslela bych s ono v dolní koupelně-sice je za Z, ale vede do krytého stání, pokud budete větrat a zároveň někdo vyjíždět-budete mít v koupelně smrad z výfuku.
Odpovědět
@pexik Asi uplne blby dotaz, ale nevim jak to byva u tepelneho cerpadla - musi byt bojler ve stejne mistnosti jako to cerpadlo? Protoze tak premyslim, jestli by tomu bojleru nebylo lepe v tom "skladu" pod schodistem. Bylo by to blize obema koupelnam i kuchyni...
Odpovědět
@kvetoslav123 dobrá poznámka :-) , díky, prohodíme. ;-).
Odpovědět
@bamak opravdu pasiv 😀. Na zádveří a okno se optám, díky. Co se týče orientace, tak to celkem jde. Kdyby to bylo naopak, měli bychom obývák do ulice, to jsme nechtěli. Navíc pozemek je dobře osvětlen, takto jak je to nakreslené tak obývák bude možná i 70 % dne na slunku.
Odpovědět
@mirekb taky nevím, ale zní to rozumně. Píši si další poznámku. Dekuji moc.
Odpovědět
Profilova fotka
Já osobně bych zvážila samostatné WC a koupelnu nahoře. Když ráno bude potřebovat jeden člen na WC, tak nemusí chodit dolů a zbytek může zatím do sprchy, čistit si zuby..ale vydhazim z potřeb naší rodiny. Stavíme Kubis s RDR, dole máme ložnici, a horní patro patří 3 dětem. Takže spodní WC s koupelnou máme svoje s mužem, a děti se ráno prostridaji..
Odpovědět
@pexik OK, nevěděla jsem, že na Z straně máte taky cestu. Myslela jsem otočit kolem SJ osy. Obyvák na JZ, kuchyně SZ, vstup z V...
Odpovědět
Profilova fotka
Já bych se zamyslel nad rozmístěním kuchyně/jídelny a asi bych změnil tvar U na dvě I se vstupem do 104 z kuchyně, odstranil barové stoličky (vedle je normální stůl), rozšířil to kratší I na 100 cm a co se týká velikostí stolu, tak se mi zdá pro tak velký dům hodně malý. V patře bych zvětšil šatnu 2,05b tak, aby se tam vešly skříně proti sobě - stačí zarovnat roh a nelíbí se mi vstup do ložnice proti skříni, ledaže bude nízká.
Odpovědět
@radim2015 S tou kuchyní je to zajímavý nápad, sice bychom přišli o část linky, ale pravda je, že lítat po každé, když něco zapomenu kolem baru do spíšky nemusí být příjemné :). Šatna OK, ložnice je i tak dost velká, takže to vadit nebude. Díky moc.
Odpovědět
@kaleilah nad samostaným WC jsme přemýšleli, když jsme definovali naše požadavky s projektantem a se ženou jsme se celkem shodli, že to asi ani nepotřebujem :).
Odpovědět
Ahoj, bydlíme dva roky, dodělávali jsme novostavbu. 1) Samostatné WC jednoznačně ano. - pokud máte rádi posezení s přáteli jak přes den tak večer u ohně nebo grilu a tito přátelé pak u Vás budou spát věřte mi, že výhodu samostatného WC oceníte hned po první podobné akci. Nejen ráno, ale i večer. Navíc v kombinaci s dětmi už je ten přínos skoro permanentní. 2) Tepelné čerpadlo a boiler - je jedno kde to je, problém je jen v tom, že by to mělo být spíš u sebe samozřejmě než aby jste tu ohřátou vodu vedli po domě do boileru, to moc nedává smysl, když už cestou budete mít nějaké ztráty zbytečné... 3) Sklad spíž - pokud vidím dobře, tak není přístupný přímo z kuchyně + když tam půjdete při vaření, budete muset pokaždé od sporáku obcházet ten ostrůvek. My máme spíž naproti kuchyni přes chodbu a je to opruz. Když jsem měl možnost být chvíli v domech, které to mají přístupné přímo z kuchyně je to opravdu skvěle funkční takže doporučuji. 4) Technická místnost dole - 10 metrů mi přijde dost, ale počítám, že tam plánujete dát pračku a možná i sušičku tak pak je to ok, pokud by jste tam uvažovali jen tepelné čerpadlo a třeba rekuperačku, tak je to fakt zbytečně velký. My tam máme čerpadlo, boiler, rekuperaci a velký mrazák, kdyby tam byly rozvody vešla by se tam i pračka a to to má okolo osmi metrů. - ale to je spíš podle dispozice s tou pračkou tam zase musíte mít místo, aby jste se nemlátili při každém praní do hlavy o další technologie navíc v ideálním případě se tam dá i sušit prádlo Tak asi tak - kéž bych stavěl až teď a od začátku:) Tak hodně zdaru
Odpovědět
Článek se načítá
No, barák je gigant ! :) Já bych jej zmenšil. Dal bych samostatné WC, ta spižírna, vchod bych dal opravdu jak píše yaka rovnou z kuchyně.
Odpovědět
@yaka OK, dík za shrnutí. Co se týče technické místnosti, tak ano, je asi velká, ale myslím, že ten prostor využijem, ať už tam bude pračka, nebo kola, kočárek, regál na NÁŘADÍ APOD. nIicméně, pokud budem dům zmenšovat, tahle místnost se zmenší jako první :).
Odpovědět
@milosfm Velký to je, já vím, ale řekli jsme cenu za kolik chceme dům a tahle velikost byla navrhnuta. Máme rádi prostor a nechceme "byt na zahradě" :). Ale i tohle si potvrdím u projektanta, zda to skutečně odpovídá té ceně. Díky
Odpovědět
S kolama ani kočárkem nepočítejte do technické místnosti, pokud nemá samostatný vstup z venku = což ve Vašem případě nemá. Představa, že si budete tahat zablácená kola a kočárek přes čistou chodbu do technické místnosti je pouze teoretická. Při prvním takovém pokusu Vás to hned přejde a kdokoliv se o toto pokusí bude ihned odměněn:)) To opravdu zvažte velmi dobře.
Odpovědět
Mimochodem k pasivu, pokud to nestavíte na dotaci tak se na celý pasiv vykašlete. My jsme přišli k novostavbě defakto bez vnitřního vybavení. Nechal jsem spočítat ztráty a prozkoumal možnost dotací. Vyměnil jsem plyn za čerpadlo, přidal rekuperaci a zateplil vatou, nechal jsem předělat sádroše v prvním patře a taky přidal ještě 20 vaty do stropů, protože se tam v létě nedalo přežít v tom patře). Dotace pokryla zateplení a menší část rekuperačky. Máme ztráty 7MWh dle projektu k dotaci, skutečnou spotřebu 6,3MWh ročně. Díky tarifu a brblání při sjednávání ceny na elektřinu jsme vyúčtování roku 2017 měli za necelých 18 tisíc korun za elektriku. A to máme na elektriku celý dům (čerpadlo-podlahovku, TUV, větrání pasivní rekuperací). Takže když se na to teď podívám zpětně tak mám silné pochybnosti zda a jak by se ty energie daly ještě snížit při tom, jaké náklady to generuje na začátku při stavbě.... Ale to už si musíte promyslet sami jak moc Eko chcete býti. A pokud to na dotaci stavíte, pak si dejte velký pozor na všechny smlouvy a požadavky, které mají býti dodrženy při kontrolách před schválením dotace, protože třeba vzduchotěstnost obálky domu se opravuje opravdu velmi velmi špatně..
Odpovědět
100% samostatné wc...aspoň dole a nahoře dát jinam než proti dveřím, U v kuchyni opačně tak, aby šlo jít do spíže z kuchyně, pak mi přijde takové podivné zádveří
Odpovědět
Profilova fotka
@pexik můžu se zeptat, jakou cenu jste projektantovi řekli? :-)
Odpovědět
Já to tak odhaduji, dle projektu a standardnímu ceníku prací stavebních firem na 4 000 000 Kč jen za dům.
Odpovědět
Profilova fotka
@milosfm Řekl bych že to jste ještě z levného kraje.
Odpovědět
@jakuda No spočítal jsem to metrově vůči našemu domu. Máme 5+kk, na patro 90m2 základy. Staví firma. Jo, ale nemáme pasiv. Topení plynem.
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?