Zkušenosti s elektrokotlem a fotovoltaikou

Zdravím, jsem v projektové fázi návrhu domu a řeším co použít jako vytápění. Plyn nemám v okolí domu, takže ten se škrtá z možností. Řeším tedy s čím nakombinovat elektrokotel a přijde mi zajímavá kombinace s fotovoltaikou, ale nevím jak moc je tato možnost nákladná pokud se bavím jen o tom, že by fotovoltaika byla jako dodatečný zdroj tepla, tak aby se splnila norma. Rozhodně nechci žádné baterii atp. Jen minimální množství, aby byla splněna norma. Druhou možností je TČ. Nevím která z těchto variant je lepší. Příliš se mi nechce jít do kombinace s krbem.
Odpovědět
Dej do projektu krb a nestihni ho dodelat.(jestli to tak stale lze udelat) FVE na vytapeni je nesmysl v zime u nas moc slunce nesviti. (Neresime virtualni baterii).
Odpovědět
Je toho na netu hodně. Ve zkratce, i pokud vezmete dotace (nebo možná pávě proto) tak je to drahé a pokud nemáte velkou spotřebu el. tak návratnost prakticky není. Např.: https://www.youtube.com/watch?v=ll9sG...
Odpovědět
@sasynkamil Tak pokud bych se bavil o nějaké menší tak po odečtení dotace by to bylo na úrovni TČ možná i o něco méně, ale právě nevím jak velká ta fotovoltaika musí být abych splnil tu normu na vytápění a nevím jestli někdo neřešil stejný problém. Většina lidí využívá co jsem tak četl diskuze TČ, ale já když nad tím přemýšlím tak tam moc nevidím tu výhodu oproti fotovoltaice. Nejraději bych si tam dal jen elektrokotel a tečka, protože budu stavět z 38 cihly + 16 zateplení, takže si myslím že ten dům bude mít úplně minimálně tepelné ztráty a v podstatě vytápění by nemělo být nákladné (možná bude větší problém horko v létě), jenomže elektrokotel se dávat samostatný nemůže.
Odpovědět
Nejde jen o izolaci stěn, ale také o plochu domu, členitost atd. a přesněji jaké budete mít TZ domu a spotřebu TUV. Od toho by se mělo odvíjet rozhodování o vytápění. Jen elektrokotel použít nemůžete a pro kombinaci elektrokotel + FVE zřejmě musíte započítat tak velký podíl energie z FVE, že to bez baterek nepůjde. Teoretická návratnost je jen s dotacemi a to zase znamená i přidání rekuperace. Osobně nějak zatím nevidím výhodu FVE. Dává energii když ji nepotřebuji a pokud ji potřebuji, tak jedině z baterek. Cena baterek je ale zatím tak vysoká, že díky omezené životnosti vychází jen cena za uložení energie do baterek nad 6kč/kWh. To můžete rovnou používat ten nejdražší tarif a máte to levnější, bez starostí a rozčilování. U nás je to poněkud šidírna, kde si někdo vymyslel takové zákony, že Vám navíc část vyrobené energie stát ukradne.
Odpovědět
@tomus TČ má proti fotovoltaice výhodu v primárním zdroji energie. Slunce svítí nebo ne. Většinou tehdy kdy energii potřebujete nejvíc (zima) svítí málo nebo vůbec. Baterie může překlenout krátnou nedostupnost, ale týden zataženo znamená přepnutí na distributora, ať se vám to líbí nebo ne, případně musíte mít alternativní zdroj. TČ pracuje s venkovní teplotou (vzduch/voda/země) která je k dispozici s použitelnými parametry po 99% času. Vstupní náklady jsou relativně vysoké pro oba systémy, životnost obou systémů je taky nepříliš předvídatelná. Dostupnost primárního zdroje energie TČ ale fotovoltaika nikdy nemůže dohonit.
Odpovědět
FVE má, podle mého názoru, smysl uvažovat primárně pouze pro pokrytí nějakého opravdu velkého žrouta v domě. Od jara do podzimu! Klasicky je to bojler. Je to sice fyzikálně vulgární, protože zkuste si schválně spočítat výslednou efektivitu takovéto přeměny energie ze slunce na ohřátou vodu v bojleru. Ale to neodpáře fakt, že náklady na teplou vodu mohou být velmi velké (v porovnání s náklady na topení). My máme velkou spotřebu, bohužel, takže bychom platili reálně cca 1500 Kč měsíčně za přímý ohřev elektřinou. FVE dokáže náklady snížit na snesitelnou úroveň, resp od března do října to máme prakticky jen z FVE. Z hlediska návratnosti to tedy není žádná sláva. Významná výroba je tedy od začátku března do konce října. Hodně záleží samozřejmě na počasí. Bohužel jsou u nás časté podzimní mlhy i inverze. Umístění panelů a "nízké slunce" to ještě zhoršuje- Optimální je mít velikost (výkon) FVE zvolen podle potřebné energie pro nahřátí vody, něco navíc pro pokrytí běžné spotřeby domu přes den a je nutné počítat s ponížením reálného výkonu oproti jmenovitému, bral bych 70% jako reálný výkon. Problém je zpravidla využít cokoli navíc a půjde to prakticky zadarmo ven. FVE a topení se prakticky nepotkává. Ale jsou výjimky. U starých domů, nebo starších nezateplených, lze reálně výkon FVE využít. Klidně se tam reálně topí a přitápí od září do června. Přitom od března strmě roste výroba a slušná je min. do konce září. Tady se bavíme o novém domě. I já si reálně krátím topnou sezónu v novém NED tím, že od února do října nemusím pouštět přetok ven, ale mohu to cpát do topných kabelů v podlaze. Takže i v místnostech na sever můžu mít "zadarmo" přetopeno, kdybych chtěl. Ale to nic nemění na tom, že kdybych mohl, tak bych bral raději čerpadlo plus nějaký "krb", i když je to dost problém něco reálně fungující mít, ve skoro pasivu.
Odpovědět
@honzik75 Ano, přemýšlel jsem právě že by FVE bylo použito primárně na ohřev vody, ale obávám se, že to ani takto nebude splňovat tu danou normu. Ono u mě má TČ ještě jeden problém a to je hluk, protože stavím dům v oblasti, kde jsou domy od sebe jen 4m a tam se bojím že bude i problém kam takové TČ umístit a pokud budu muset mít nějaké extrémně tiché tak ta jeho cena asi bude zase výš. Cenově si myslím, že by to TČ a FVE mohli vycházet +- nastejno (po odečtení dotace) ale právě je otázka jak moc "velká" ta FVE bude muset být. Protože furt mi přijde lepší dát víc peněz do TČ nebo FVE než vyhodit také dost velké peníze za krb který příliš nechci a ani bych jej nevyužíval. @zubr487 Zatím ještě nemám spočítané TZ, ale co se týče velikosti domu tak je to dvoupatrový dům 10*11, klasická sedlová střecha žádný balkon žádné vikýře.
Odpovědět
@tomus toj nějakých 160m2 vytápěné plochy. TZ se Vám klidně může pohybovat kolem 6kW. V každém případě budete mít nižší provozní náklady s TČ než s TČ. Navíc s tím TČ máte možnost i chladit.
Odpovědět
@tomus Řekněme, že chcete pouze elektrokotel a pak něco, aby to prošlo normou platnou od 1.1. 2020. Záleží na TZ a ostatních údajích budoucího RD, ale obecně - další možnosti je klimatizace z možnosti vytápění?
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?