Změna způsobu vytápění, jak postupovat?

20. lis 201760

Dobrý den, začali jsme se stavbou RD a hned první "komplikace". Zvažujeme, že místo TČ dáme elektrokotel a kamna. Co je potřeba administrativně vyřídit, aby byla realizace možná a aby vše prošlo skrz kolaudaci? Děkuji za rady, co a kde příp. vyřídit 🙂

 • Dobrý den, toto je potřeba povědět projektantovi, udělat změnu v projektu, a s tím pak na úřad. Dobře. Ale co Tě k takovému řešení přimělo, myslíš, že elektrika zlevní někdy, nebo že kamny vytopíš celý dům? Jaká to kamna bys chtěl, stáložárná na uhlí, či Petry, nebo to, co teď letí a musí se každou hodinu alespoň spravovat - ty krby a jiné blbosti nebo co? V každém tom případě ovšem potřebuješ ale komín, naň projekt a pod komín základovou patku (on neváží metrák, že?). To elektrické odporové topení láká každého, jak vidím, ale sazba pro přímotopy D45 už se nepřiznává, D57 je podobná, jen cena distribuce v nízkém tarifu je hodně zvýšena. Začíná Vás být s podobnými zájmy (a již připojenými domky) moc, distributoři ele už na to jistě upozornili, a zareagoval i ERÚ, vytvořil na to sazbu D57 a jinou již na toto nikomu nepřizná.

 • Já bych nechal TČ už kvůli úspoře,sice vyšší pořizovací cena ale jestli chcete kamna s výměníkem a k tomu elektrokotel tak to vyjde cca jenom tak o 20 levněji,samozřejmě záeží jaké TČ si vyberete,já bych dal tepelko a k tomu kamna bez výměníku aby sis ohřál pěkně obývák 🙂

 • @karlos37
  Možná to zas není tak špatný nápad TČ je sice úspornější než el. ale málokdo mimo pořizovacích nákladů počítá i s následnými servisními náklady a ty nepatří k nejlevnějším moc se o tom nemluví ale dle vyjádření některých servisáků tomu tak prý skutečně je, takže u toho TČ ještě počítat s nějakou "rezervou" na opravy do budoucna aby byla cena cca "úplná", samozřejmě že ty další náklady nepřijdou ihned ale časem.

 • Sponzor fóra
 • @karlos37  Dobrý den. Přidám trošku do mlýna. Ta kamna chcete skutečně nebo jen proto aby vyšel PENB? Pokud jen kvůli tomu, tak bych navrhoval k tomu el. kotli pořídit klimatizaci (vlastně TČ vzduch-vzduch). Nevím jak přísní a znalí jsou na vašem SÚ, zda by vůbec přišli na to, že nemáte vzduch - voda, ale vzduch - vzduch. Vrtule venku bude. Já mám projektované TČ vzduch-voda a také ho nechci, na mém SÚ je s nimi řeč, tak jsem se "natřel" hned a říkali, že případně jen zapíšeme změnu při kolaudaci, nový PENB požadovat nebudou.

 • Smím vědět proč směňujete tepelné čerpadlo za elektrokotel? Tepelné čerpadlo by mělo mít (logicky) nižší provozní náklady než elektro. Jaké máte tepelné čerpadlo?

 • @vondrajirka  tak taky netrpělivě čekám, co karlose k tomu vede, nicméně je důležité aby ty nižší provozní náklady dokázaly vrátit tu přemrštěnou počáteční investici.

Přidej příspěvek

  Nenašli jste co jste hledali?

  Hledat pouze v názvech témat