Byt k investici za Prahou

Uvažuji o koupi bytu k investici. Zajímá mě, jaká je poptávka bytů po Čechách. Na byt v Praze tak úplně nemám, ale na byt za Prahou už ano. Zajímá mě, jak moc je reálné bezproblémově pronajmout byt kolem Prahy. Nemáte někdo zkušenost jaká je poptávka po podnájmu třeba Říčany, Úvaly, Benešov, Kolín? Nebo kdekoliv jinde? Dá se slušně pronajmout byt za Prahou? Děkuji za názory.
Odpovědět
Doporučuji si zjistit průměrné ceny nájmu v městech kde chcete pořídit byt a pak si spočítat pevnou částku kterou byt bude stát (hypotéky,fond oprav,inkaso) plus případná rekonstrukce a vybavení bytu.Říčany,Uvaly i Benešov jsou cenově taky dost vysoko.Kolín ma levnější byty ale co vím od známých tak sehnat slušného nájemníka tam není sranda ,hlavně kvůli TPCA.My pronajimame několik bytů v Praze kde jsme si mohli dovolit dát vyšší cenu nájmu,dvě kauce a ještě si vybrat komu byt pronajmeme.Do bytu v Praze se vyplatí investovat, když vidím za kolik jsme nakoupili a jaké jsou ceny teď.
Odpovědět
@heryna byt pronajmes vsude, o to nejde. Jde o pomer ceny x ocekavaneho najemneho. Vic, nez Kolin bych spis koukala na Nymburk, je tam lepsi spojeni na Prahu. Podebrady jsou drahe, daleko nad Nymburkem a Kolinem. Dobra investice jsou Neratovice, tam jezdi kyvadlovka a bytu hafo, fura lidi tam pronajima prave kvuli spojeni na Prahu. Kousek do Letnan, Holesovice kolem 25 minut busem, vlak na Hlavak.
Odpovědět
Děkuji za názory. Je mi to tak nějak jedno kde za Prahou i kdyby to měl být Liberec, Příbram apod. Prostě přemýšlím, jak to udělat a hledám alternativy. Chtěla bych investovat maximálně 1,5. Za což v Praze mi příjde není ani garsonka.Ale za Prahou by se už dal nějaký sehnat a čím dále za Prahou, tak jsou ty byty levnější. Ale jde o to, jestli kdybych tedy koupila byt někde na Kladně třeba, jestli by se pak dal pronajmout. Já myslím, že ano. Ale tak celkově ma zajímá, kde ještě je větší poptávka po pronájmech mimo Prahu. Jestli se to dá někde zjistit?
Odpovědět
@heryna no upřímně, v ČR zase tak moc ty pronájmy nefrčí, každý tady chce vlastní bydlení. Ještě tak Praha. V Praze se na tom dá ještě v určitých případech vydělat (koupíš byt za levno, nejlíp v tom případě ale za hotovost - družstevní vlastnictví, exekuce, tím pádem levnější byt, který se dá pak se ziskem pronajímat/prodávat). Ale jinde? Když uvážíš, jaký typ lidí chodí do pronájmů mimo Prahu (mladší lidi, studenti, sociálně slabé rodiny), jaký s tím je pak problém sehnat někoho slušného... Stručně: volila bych Prahu. Přidat trochu peněz navíc a bude z toho garsonka :)
Odpovědět
@heryna http://www.cakovickypark.cz/cz/detail...
Odpovědět
@2nonni z Kolína vlak na Hlavak jede 38min a autem cca 50min,jezdím tam pracovně; ) @heryna otázka je zda chcete měsíčně něco vydělat nebo vydělat v budoucnu prodejem?Pokud máte hotovost tak vám půjde do kapsy víc peněz ale pokud budete mít hypo tak je potřeba mít vždy stranou peníze jelikož můžete mít měsíc bez nájemníka nebo přestanou platit.V Kolíně koupíte za 1.5mil byt 2+1 v průměrném stavu a nájem + poplatky je cca 10tis.Garsonka cca 7tis komplet. Nebylo by špatné jít do realitky a zeptat se jde je velká poptávka.
Odpovědět
Hypotéku určitě nechci a nepotřebuji. Vydělat tak úplně také ne, prostě uložit někam peníze, kde dostanu více než v bance. Nějaké přilepšení k rodinnému rozpočtu.Ale zase nechci koupit byt, který se mi pak nepodaří pronajmout se mi nechce.
Odpovědět
Prostě mi příjde zbytečné, aby mi peníze ležely na účtu, když můžou trochu vydělávat. Ale rozhodně vím, že to na živobytí nebude, ale stačí alespoň na přilepšenu.
Odpovědět
Profilova fotka
Dovolím si přidat svou zkušenost. Jeden byt v Lysé nad Labem (garsonka 35m2 s balkonem) je pronajatý okamžitě po zveřejnění inzerátu a "stojí" na něj fronty (pokaždé se ozve několik desítek lidí), byt v Milovicích (3+1, hezky zrekonstruovaný ve velmi klidné části mezi rodinnými domy) se pronajímá těžko. Obecně mi bylo řečeno, že snadněji se pronajímá malý byt (je vnímán jako startovací, podnájem před vlastním bydlením) než větší byt. Ten už si většina lidí raději pořídí svůj. Je fakt, že ten v Lysé je blízko nádraží (ale vlaky nejsou slyšet), v Milovicích také, ale přeci jen už je to kousek dál. Snad jsem trochu pomohla. :-)
Odpovědět
@tometa ja vim, ja jsem z tech Podebrad:-) Jinak ja prave v Podebradech pronajimam dva byty a celkem bez problemu. Je fakt, ze daleko lepe se pronajimaji byty mensi, pripadne (v nasi lokalite) primo jako studentske byty, ponevadz je tu UJOP. Kolin urcite problem s najmem mit nebude, ale je otazkou, jake najemniky jste ochotni ubytovat. Ze by to bylo uplne na vybirani si, to zase ne, pokud cena nebude extra prizniva. S ohledem na vsechny zmeny od 1.1.2014 bych hlavne dobre osetrila smlouvy (pozor na pouzivani vzoru smluv starsiho data) + bych urcite pronajimala neco zakladniho, co v pripade nutnosti snadno opravite. Zejmena je treba si uvedomit, ze najemnik si muze kdykoliv poridit zvire i bez vedomi majitele.
Odpovědět
@heryna určitě je lepší peníze investovat do nemovitosti ,která měsíčně dá do rozpočtu peníze navíc.My dřív pronajimali dlouhodobě kdy bylo z bytu měsíčně navíc pět tisíc a teď děláme kratkodobe pronájmy kde je víc starosti ale 20tis měsíčně z jednoho bytu navíc.
Odpovědět
Nějaké zkušenosti s pronajímáni nemovitosti již mám. Co se týká smluv apod. Všem moc děkuji za názory. Takže když to shrnu, koupí bytu k pronájmu někde jinde než v Praze teoreticky nic nezkazím
Odpovědět
Článek se načítá
Diskuse pokračuje po 11 měsících
Dle mého skromného názoru nejrychlejší návratnost bude v Ústí nad Labem nebo jiném levném krajském městě, protože pořizovací cena vs. cena nájmu bude v jiném poměru, nájemné není o tolik nižší, ale cena bytu je skoro o řád nižší. Jinak na to používám jednoduchý vzorec, kdy potenciální nájem o odečtení fondu oprav a pojištění vynásobím koeficientem 230 a pokud vyjde číslo vyšší, než cena bytu, ihned kupuju. Příklad: holý pronájem (bez vodného a stočného, elektřinu a plyn přehlásím na nájemce) jsem schopen realizovat za 6000,- a do fondu oprav se odvádí 900,- a pojistka bude stát cca 130,- Znamená to tedy výpočet : 230 * (6000 - 900 - 130) = 1 143 100 Kč, takže pokud byt koupím se všemi náklady jako daň z nabytí, kolek, smlouva do 1 143 000, tak se mi investice vyplatí... Samozřejmě to nejde brát doslova, pokud jde o panelák, je nutno ještě snížit, pokud jde o nezateplený anebo s velkým úvěrem, tak ještě malinko sundat. Další věcí je lokalita, ale ta už je zohledněna v ceně, kolik jsem schopen utržit za zmíněný nájem... Stejně tak v tom nájmu musím zohlednit i náklad na realitku a úklidovou službu, co se mi o byt bude starat. ps: S nákupy jsem skončil loni před bublinou, nakupovat na investici, když jsou ceny nahoře, je nesmysl.
Odpovědět
@roker Děkuji za Váš názor. Zaím kupovat nebudeme..
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 2 měsících
Profilova fotka
Já mám byty k pronájmu, mohu se podělit o různé zkušenosti. Aktuálně je ale prodávám (Pardubice), kdyby měl někdo zájem - mohu i se spolehlivými nájemníky... Na konkrétní věci se ptejte. Ale pokud nechcete mít problém s hledáním nájemníků, měl by být byt ve volmi dobré lokalitě...
Odpovědět
Profilova fotka
@roker proc zrovna 230?
Odpovědět
@mariacek ráda bych se zeptala chodíte sem ještě?
Odpovědět
@heryna jak jste to nakonec vyřešila? koupila a pronajímáte?
Odpovědět
@joy_ zatím ne.Nějak jsme to pak přestali řešit
Odpovědět
Profilova fotka
@joy_ jj, chodím..
Odpovědět
@mariacek napíšu vám zprávu:)
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?