Rady a tipy jak pronajmout byt

Prosím o všechny rady a tipy, co zařídit a vyřídit a na co si dát pozor při pronájmu bytu ? Konkrétně jde o byt 2+kk (zřejmě plně zařízený) v Ostravě v osobním vlastnictví. Je lepší si sehnat podnájemníky sami nebo přes realitku ? Kde a jak zjistit možnou výši nájmu (ideálně včetně všech poplatků) ? Děkuji za všechny rady
Odpovědět
Dobrý den, zkusím tady ještě oživit konverzaci. Pravě jsem ve stejné situaci kdy potřebuju pronajmout byt po babičce který nepouživám. Máte nějaké rady jak to všechno zařídit co nejrychleji ale zase aby ti nájemníci nebyli problémoví?
Odpovědět
@pronajm Zdravím, já tedy byt nepronajímám, ale kamarádka ano. Bonita podnájemníků se nejlépe pozná tak, že budete chtít dva nájmy dopředu (měsíc dopředu plus jeden navíc), kauci v rozumné výši a přepis elektřiny na ně. Neplatiči si energie nechtějí napsat na sebe, protože mívají už dluh u eonu apod, prý se takto rychle poznají problémoví jedinci. Solidní server ne bezrealitky.cz , kde je již placené členství. Já jsem bydlela za mých mladých let ve spolubydlení a byl to očistec najít někoho solidního, neustálé vymlouvání se z placení ( již jsem zaplatil, špatné číslo účtu, zítra to určitě pošlu atd. atd.), pokud by nezaplatili nájem do 10 dnů, ihned bych měnila zámek.
Odpovědět
@pronajm A určitě bych nájem danila, neplatiči prý pak zkouší "nahlášení na finanční úřad" apod.
Odpovědět
@pronajm Největší vliv na to, jak rychle byt pronajmete, má lokalita - pokud je byt v žádané oblasti tak si můžete na jeden týden domluvit i 20 prohlídek a z nich si už pravděpodobně vyberete budoucího podnájemníka. Pokud je naopak ve čtvrti, kde se shlukují "problémoví" občané, tak pak můžete počítit s tím že nejspíš i zájemci budou podobného rázu nebo nebude o byt zájem. Tuto situaci jsem zažil já - byt jsem radši prodal za pakatel a využil jsem ty peníze jako základ pro hypotéku na byt, který jsem koupil přímo na investici v super lokalitě. Když jste nováček a chcete si řešit pronájem sám, určitě zainvestujte do právnických služeb, abyste měl neprůstřelnou smlouvu. Dále je důležité pohlídat si daně, jak už tady bylo zmíněno. Celkově bych vám doporučil číst články, časopisy a portály na tohle téma, abyste byl pořád v obraze co se týče trendů i legislativních změn, protože neznalost neomlouvá. Například toto je užitečný článek ohledně základů danění příjmu z pronájmu a možností daňových odečtů: https://www.mambyt.cz/byt-na-investic...
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 7 měsících
Profilova fotka
Neplatiče se můžou tvářit, že jsou zazobané, a podepíšou nájemní smlouvu, ale pak na sebe nepřepíšou energie a nepošlou první nájem. Doporučuji řádně prověřit nájemce, např. nahlédnout do Centrální evidence exekucí, i za poplatek. V případě, že má nájemník exekuce tak pravděpodobně nemá přístup k vlastnímu bankovnímu účtu tak pravděpodobně nebude mít jak nájem platit. Nájem bych určitě danila.
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?