Rekonstrukce, nebo koupit jiný byt v novostavbě?

Ahoj, podědili jsme starý byt v paneláku. Je v dobré lokalitě, kousek od metra i parku, míme to blízko do práce, ale... Je ve zvýšeném přízemí - spodní rám okna cca 230cm od země, stav na kompetní rekonstrukci - odhadujeme tak 800 tis až milion, z jedné strany je dost tmavý a v chodbě je osinkocementové (azbestové) větrací potrubí, které nejde odříznout, takže asi leda obezdít nebo nějak jinak zakrýt sádrokartonem. Dizpozice nám také moc nevyhovuje, ale lokalita je super. Stojíme tedy před rozhodnutím, zda prodat a koupit byt v novostavbě, který bude sice v horší lokalitě, ale zase podle našich představ. Za pár let cca 7-10 bychom chtěli do domku za městem, ale teď asi ještě ne, i kdybychom byt prodali, museli bychom si dost půjčit a zůstávat ještě než se domek postaví v nájmu, což by se finančně moc nevyplatilo, nemáme ani pozemek. Koupit hotový dům se nám moc nechce, jsou buď hodně drahé nebo ve strašné stavu, nebo malinké a neodpovídají pasivnímu standardu, který bychom chtěli. Byl někdo v podobné situace a umí poradit? Nebo jaký je váš názor? Je důležitější lokalita nebo pěkný byt? V lokalitách, kde bydlíme teď je bytů v novostavbách jen málo a museli bychom se kvůli tomu dost zadlužit, což moc nechci, když do budoucna plánujeme domeček.
Odpovědět
Vzhledem k tomu, ze plánujete barak, tak bych sla do rekonstrukce. Udelala si to tam hezke. Navic, kdyz je lokalita super. Ono to utece hrozne rychle.
Odpovědět
Udělala bych základní rekonstrukci vzhledem k tomu, že plánujete dům. Jen je potřeba si uvědomit, že za pár let budou ceny pozemků kolem Prahy už úplně mimo dosah. Doporučuji už teď sledovat pozemky.
Odpovědět
@adla123 Asi bych nekoukala na to, že pak plánujete jít do domu, přece jen je to za fakt dlouho a stavba domu se taky často prodlužuje. Takže hádám, že prostě děti vychováte tedy v tom bytě, který vyberete. A tam je podle mě důležitější, abyste se v tom cítili, bylo tam dost prostoru a rozumná dispozice. Do práce pak asi nějakou dobu ani dojíždět nebudeš. Navíc teď je optimální čas pro prodej panelákovýho bytu, možná se blíží další krize (min. zpomalení ekonomiky) a nahoru takové byty už nepůjdou, spíš v případě paneláku i dolů. A to nemluvím o tom, jaká je rekonstrukce příšernost (zažila jsem bohužel).
Odpovědět
@adla123 Dobrá lokalita je v současnosti k nezaplacení. Za mně rekonstruovat. Pokud přemýšlíte o domku "za městem" v této době lze sehnat s dojezdovou dobou do Prahy cca 45 min. Za 10 let ?
Odpovědět
U nemovitosti je njdůležitější lokalita, lokalita a pak ještě jednou lokalita. Protože tu ani trochu nemůžeš změnit.
Odpovědět
Přesně lokalita lokalita a lokalita. Takže bych se pustila do rekonstrukce a hlídala pozemky.
Odpovědět
Tak podle me hledat pozemek, rekonstrukci bych odložila, peníze budete potřebovat, být v dobré lokalitě prodáte i bez rekonstrukce.
Odpovědět
@mitoma Pozemky sledujem už dva roky, jeden už jsme měli kupovat, ale na poslední chvíli to nevyšlo :/
Odpovědět
@iveta_89 Rekonstrukci právě odkládat moc nechceme, byt je v současném stavu prakticky neobyvatelný, plesnivé umakarové jádro, elektrika z doby krále Klacka, vybydlený... Nikdo tam nic neudělal posledních 50 let. I kdybychom ho poté chtěli pronajmout, nějaká základní rekonstrukce bude asi potřeba. Stavět bychom chtěli začít dřív, tak za 5-6 let, podle toho jak bude pozemek apod. Ale právě počítám s tím, že se to bude protahovat. Platit nájem v bytu, kde jsme teď, a poplatky za prázdný byt se mi zdá jako hloupost, navíc byt kde jsme v nájmu teda taky není není zrovna podle našich představ - je tu hrozná vlhkost apod.
Odpovědět
Nevim, lokalita je sice velmi dulezita, ale bavime se porad o Praze ne? 🙂 Ja myslim, ze s detma to taky clovek vidi jinak. A zase dispozici uz clovek asi taky nezmeni...
Odpovědět
@adla123 Pozemku je cim dal mene...myslim si, ze za pet let se to jen zhorsi...
Odpovědět
@adla123 vím jaké to je hledat pozemek, my hledali spoustu let. Pak si řekli, že zůstaneme v Praze a s dítětem jsem řekla, že už v Praze být nechci. Naštěstí jsme objevili zajímavý projekt. Prodali v Praze každý svůj byt, slušně vydělali, ale i tak musela být velká hypotéka na pozemek i dům. Jsme cca 30min od ČM. Máme tu úplně vše po ruce a hlavně děti tu mají velké vyžití. On člověk přemýšlí úplně jinak s rodinou a bez. Držím palce ať se rozhodnete správně a jste spokojení.
Odpovědět
Článek se načítá
@adla123 Jak to chapu, zakladni rekonstrukce v tom byte vas stejne nemine. Za me rekonstrukce a pozemek nasledne s domem. I s detmi se da v ne prilis idealnim rozlozeni bytu fungovat, zbytecne vyhazovat penize za novy byt, rekonstruovat stary a jeste resit porizeni pozemku pro dum. U nas lokalita byla hodne dulezita, vcetne moznosti dopravy, obcanske vybavenosti.
Odpovědět
@adla123 já jen, že pozemky nejsou a dochází, dnes praha slušný pozemek je za 10tis/m2 standard a ceny pozemků zde podle mě letí nahoru dvojnásobným tempem než u bytů, kolem prahy to bude asi podobné, už to tak nesleduji, my jsem po 3 letech sehnali pozemek, aktuálně řešíme architekta a už mi skoro dochází síly, že jsou už úvahy to prodat 😄
Odpovědět
Ja bych volila také rekonstrukci. Sice se při tom najde plno drbek, ale uděláte si to dle svého 🙂 Stavba domu, vč. koupi pozemku, lítání po úřadech.. jak to tady píšou, je nadlouho, často se to táhne..bohužel.
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?