Uplatnění sazby DPH

Dobrý den, mám dotaz. Firma mi dělá rekonstrukci na klíč. Vybrala jsem si zařizovací předměty dle doporučení firmy. Pro příklad dlažba z Raka- jedna dlaždice stojí 400 Kč s 21 % DPH, nafakturovali mi toto do rozpočtu plus přidali jejich 15 % daně. To je standardní postup nebo se mě jako ženskou snaží natáhnout 😄? Prakticky mám jednu věc zdaněnou dvakrát, postrádá i smysl, abych si to objednávala přes ně.
Odpovědět
Profilova fotka
Nie to nieje štandardny postup, určite sa ozvyte.
Odpovědět
Profilova fotka
Pokud jsou plátci daně (nejspíš ano, když k tomu přidali 15%), tak základ by měla být ta částka bez DPH 21%. Otázka ale je, jak máte postavenou smlouvu. Při stavbě na klíč se běžně kalkuluje s nějakou pevnou cenou za dlažbu a jiné zařizováky a dost často berou cenu s daní a pak k tomu přidají 15% (práce na nemovitosti), takže je to v podstatě váš případ.
Odpovědět
Do rozpočtu se dává cena bez DPH, firma nakoupí např. dlažbu s 21% DPH. Je to daň na vstupu, tu si firma narokuje na FÚ. Stavební práce na RD jsou v 15% DPH. Takže v rozpčtu máte mít jen 15%DPH. Pozor toto platí jen, když vám staví někdo kdo je plátce. Jestli tam máte dvě sazby, je to špatně.
Odpovědět
@slabici jde o to, že třeba dlaždice se sika počítají s tou cenou, kterou má siko pro koncové zákazníky, tj. včetně 21 procent DPH, na kterou pak v rozpočtu ještě dají 15 procent. To mi prakticky vyjde lépe, když si to objednám sama a neplatím tak za jeden výrobek dvakrát DPH.
Odpovědět
Profilova fotka
oni na to dají 15%, protože je to s montáží. Pokud jsou plátci, tak vám dají 15% na celou zakázku, tak je to myšleno. Dělá to tak většina firem, který staví na klíč. Správně by bylo, že ten nákup materiálu vám dají do faktury bez DPH, protože oni si to DPH uplatní.
Odpovědět
@slabici pokud si paní neobjednala náhodou tu dlažbu na sebe, jako koncového zákazníka 🙂, i to se stává že si lidi nakoupí v Siku dlažbu a pak to pokládá firma. Ten dotaz je stejně takový krkolomný.
Odpovědět
Když mám stavbu na klíč a stavební firma objednává okna od jiné firmy, tak je to jak? Okenáři nacenili zakázku na 90 000 Kč + 21 % DPH = 108 900 Kč (v ceně je vše od oken, dopravy po montáž) a stavební firma mi dala do rozpočtu 140k (asi jako přirážku za zprostředkování?!) + 15 % = 161 000 Kč. To už je nějak moc ne?
Odpovědět
to je pořád dokola🙂 pokud je dodavatel stavebních prací (tj. okna dovezu a nainstaluji) plátce DPH a poskytne plnění pro jiného plátce DPH, tak se použije tzv. režim přenesení daňové povinnosti. článek zde: https://www.financnisprava.cz/cs/dane... takže žádné DPH 21% od dodavatele oken být nemůže v kalkulaci pro Vás od firmy která dodává na klíč. Dodavatel na klíč daň přizná a současně uplatní nárok na odpočet a Vám pokud spadá stavba pod sníženou sazbu účtuje daň 15%. Výjimky jsou na některé práce kde se tento režim nepoužije, a pak samozřejmě pokud není jedna z firem plátce DPH, ale to jsou většinou dnes všichni (kromě melouchářů) @linnosaurus firma si vzala na Vás 50000 Kč za zprostředkování, tedy pokud obě jsou plátci DPH a okna skutečně instaloval dodavatel oken.
Odpovědět
pro úplnost - číselník CZ-CPA lze v excelu stáhnout zde https://www.czso.cz/csu/czso/klasifik...
Odpovědět
Profilova fotka
tak jste mě donutili jít do smlouvy... stavba na klíč, součástí smlouvy je rozpočet. Jednotlivé položky jsou naceněny včetně 15% DPH (stavba s montáží). U dlažby/podlahy/obkladů je tam napsáno, že se kalkuluje např. dlažba (materiál) v ceně 500,-Kč/m2 vč.DPH. Je to v podstatě prodražení materiálu o těch 21% (firma si při nákupu uplatní DPH), ale takhle to mají běžně stavby na klíč nastavený. Můžete maximálně udělat to, že ten jejich materiál (tj. 500Kč/m2) nebudete chtítm, dodáte si svůj a budete platit jen "práci". Ale ten svůj materiál si taky nakoupíte s DPH. Takže vlastně nic neušetříte. Jedině v případě, že ten stejný materiál, který nabízí stavební firma, seženete někde levněji. Někdy jsme to takhle při stavbě taky udělali, že jsme si dodali vlastní a firma to "jen" použila.
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?