Jak dostat traverzu do podkroví?

23. lis 2022120

Zdravím!

Na rekonstrukci domu nám statik naprojektoval, že máme do stropu mezi přízemím a obytným podkrovím vpravit ocelový nosník. Ještě to není na pořadu dne (ještě jsme ani nedoúřadovali 😶 ), ale začínám tak předběžně přemýšlet, jak se tam dostane? Dům z jedné strany přiléhá k sousedově domu, z další je jen asi 2m zahrady a opět plot k sousedům, ze třetí strany má dům přístavbu a z té poslední jsou na sloupech dráty (a silnice), takže si nedovedu představit, že by bylo kam přistavit nějaký jeřáb. Schody tam žádné nevedou.

Traverza bude mít 6 metrů - šířka domu - a 260 kilogramů. Toho času tam nebude střecha, krov se bude předělávat. Napadá vás, jak jí tam dostat? 😃 (samozřejmě, "najměte si firmu a ona ji tam nějak dopraví" je taky řešení, ale spíš by mě zajímaly nějaké konkrétní nápady, než přistoupíme ke zmíněnému 😃 )

Díky 🙂

• Bez konkrétnych fotiek to asi z voleja nikto neodhadne. Keď nebude krov, tak žeriav sa tam určite dostane. Otázne aký veľký bude musieť byť.

• @josefx   Tak já nechci nějaký konkrétní postup, spíš takové první nápady. I si říkám, jestli by nebyl kvůli tomu nějaký obr jeřáb zbytečný. Jestli nemá někdo zkušenost, že podobně těžkou záležitost tahal třeba pomocí dvou stavebních kladek (ale zas kam je upevnit?)?

• @josefx   Přikládám velmi neumělý nákres, ale fakt mě spíš zajímají nějaké obecné zkušenosti, jestli někdo něco podobného dělal, než přímo řešení mé situace.

• Sponzor fóra
  • Muž kdysi dostával do podkrovního bytu traverzu pěkně v teplých - několik chlapů, protože jeřáb nebyl kam zaparkovat. Ale tam šlo o 2 cca 3metrové, měli kladky na zatíženém lešení a pak prostě dost chlapů. Ovšem s 6metrovou už asi nepůjde moc manipulovat, aby se tam dostala.

• Keby to tam neviete dostať ručne, tak potom jedine rozrezať na 2-3ks a následne zvariť+preplátovať - ale to musí odsúhlasiť statik.

• @synura_p  Zkusil bych se zeptat statika, jestli by to nemohl vypočítat jako konstrukcí z roxoru a betonu a následně tam odtahat roxory, správně umístit, zašalovat a vybetonovat. Kdyby se dělal věnec, šlo by to při jednom.

• No do teplých a je to 260kg nic není. Případně pokud jste dost u cesty tak manipulátor nebo destu ten vám to výhodi a pak zase v teplých.

• @kofejn  to je taky rozumný nápad, ale spíše bych se domluvil se statikem o použití dvojice svařených I profilů nad sebou. Nosnost určuje primárně výška nosníku a tak by takto šlo výrazně snížit váhu (min na polovinu současného)

• @zubr487  Já byl v podobné situaci, potřeboval jsem vytáhnout sám stropní nosníky na verandu o rozponu 5m. Normální bych neuzvedl, z technické dokumentace komerčních nosníku jsem okopíroval použité roxory, dolů přidal jeden prut jako pojistku mého sváření a celý strop jsem mohl udělat sám. Pak jsem si teda objednal pumpu a vylil to se základama na garáž.

• @edison101  Dík, no popravdě v takové odpovědi jsem trochu doufala, že to jde zmáknout v partě kámošů růčo 😃 Tak uvidím, jestli se ještě neozve někdo, kdo by měl zkušenosti s podobně dlouhým a těžkým nosníkem.

@kofejn  @zubr487  Díky, zkusíme se zeptat ještě statika, jestli by to šlo nějak takto nahradit.

• V první řadě bych řešil pohled - názor statika na možnost jiného řešení, než navrženého - formou železného nosníku, zda je takováto varianta vůbec možná.
    Jinak píšete, že objekt bude nějakou dobu bez střechy, tudíž by jeřáb byl řešením. S ohledem na váhu nosníku by nebyl třeba ani nějaký větší jeřáb.
    Ruční manipulace s nosníkem o délce 6 m o této váze je dost problémová, zkuste zvážit možnost použití jeřábu i za těch Vámi problémových situačních podmínek.

• Jak už někdo výše psal, tak i použití "železného" nosníku může mít více variant. A ne jen dání nad sebe (kde může být limit celkový výška konstrukce). Ale záleží co tam máte například nyní navržené. Pokud H profil, tak ten se dá nahradit vedle sebe svařenými (po osazení) dvěma I profily. A dostanete na polovinu váhy co je potřeba brát ručně. Sice dvakrát, ale to už je to nejmenší 🙂. Takto už jsem to pákrát řešil.

Případně jak také výše napsán monolit. A nebo kombinace ("lehčí" ocelový profil) s ŽB nad průvlakem.
    ...ale to už je každopádně na statika.

Přidej příspěvek

Nenašli jste co jste hledali?

Hledat pouze v názvech témat