Praskliny a statika domu

Dobrý den, jsme před rekonstrukcí RD. Dům je z roku cca 1890. Obydlený, cca v roce 1968 rekonstruovaný. Před cca 20 lety uděláno z půdy podkroví. Problém je, že k domu není žádná projektová dokumentace, takže máme jen pár informací a poznatků. Dům je obdélníkového tvaru, z pálených cihel, obvodové zdi tlusté 45 cm. Podsklepená jen 1 místnost - sklep je klenbový = 3 klenby do ocelových traverz. Sklep má suchou studnu. Podkroví je děláno na trámových stropech.. ovšem skladba stropu (podlahy) není známá. Na povrchu je vidět beton, ale jestli je lehčený, nebo nějaká betonová mazanina a jak je vysoký...nevíme... V podkroví jsou 3 místnosti a koupelna s wc a sprchou. V přízemí domu jsou praskliny, viz fotografie. Většina jich je na vnitřních příčkách nad futrama (často z obou stran). Poslední fotografie jsou praskliny na roku domu - zevnitř. Neví někdo z vlastní zkušenosti, jak moc je to závažné? nebo je to na takto starých domech běžné? Kdo něco podobného řešil? Statika máme objednaného, ale v této chvíli, když se nikam nemůže, to bude chvíli trvat...TAk jen zjišťuji situaci, jestli se někdo s podobným muž nesetkal...Děkuji
Odpovědět
Hezký večer Nejsem sice statik, ale se starými domy a domky mám již za život nějaké zkušenosti. Takovéto praskliny jsou u starších domů zcela běžné, dle fotografií svým rozsahem nepředstavují statickou hrozbu, aneb, kdyby jste v místě těch prasklin osekali omítku až na cihlu, s největší pravděpodobností nebude zdivo prasklé, pouze omítka. I místa kde se takové praskliny objevují jsou zcela typická, zkrátka u překladů oken dveří, nebo naopak pod těmito st. otvory, tam jde prostě o to, že je nějakým způsobem narušena "celistvost zdi" právě např. oknem dveřmi apod., i její homogenita (překlad x zdivo) čili tam to logicky pracuje dilatuje což rovněž ve vašem případě nebo v těchto případech není problémem pro stabilitu domu. Přesto je dobré že jste si nechali pozvat statika, pro váš klid a také pro posouzení co si vše můžete nebo nemůžete při rekonstrukci "dovolit"....
Odpovědět
@petrmm Děkuji moc za odpověď, a myslíte že není problém, že na několika místech jsou praskliny na stejném místě z obou - hlavně v okolí těch futer. Ještě jsem se nezmínila, že dům nemá věnec... a tím, že nevíme, jakým způsobem bylo děláno podkroví - tak jestli není třeba moc těžké a praskliny nebudou způsobené tím?
Odpovědět
Přikláním se k názoru Moniky.. Dům neunese půdní vestavbu, proto se různě "prohýbá a kroutí", a proto se objevují praskliny v nejexponovanějších místech tj. překladech. Opravy těchto problémů jsou velice finančně náročné, a kvalitně to dělá jen pár firem v republice. Za mě je to na zbourání, v poměru k vynaloženým financím a času za opravu, vyjde lépe dům zbořit a postavit nový. Přeji příjemný den..
Odpovědět
@luk92 děkuji. Toto podkroví tam je minimálně 16 let.. Možná déle. Myslíte že by dům na těžkou vestavbu nereagoval už dříve? Máte zkušenost, jak moc je to finančně náročné?
Odpovědět
@monica.r ten dům určitě reagoval na dodatečné zatížení ihned, ovšem s každou vibrací (např. průjezd kamionu kolem domu, sesedání podloží vinou gravitace, bouchání do konstrukce domu) se z mikroprasklin stával větší a větší problém, kdy to dospělo do bodu vytvoření těchto prasklin. Praskliny se objevili u překladu, protože jde o nejnamáhanější místo konstrukce, tíha domu (vestavba, krov) tlačí na překlad. Naštěstí ten překlad tu tíhu udržel (jinak už by vám to spadlo), ovšem začalo docházet k vyvalování materiálu nad překladem. Udělal bych to následovně.. nějakou prasklinu bych očistil až na cihlu, a zjistil, zda jen popraskaná jen omítka, nebo i cihla.. V případě popraskané omítky je oprava relativně snadná, v případě popraskání nosného zdiva si připravte horní statisíce korun až miliony (hodně hrubý odhad) Ale když jsem zaměřil na fotku číslo 7/15, tak narovinu říkám, že vás bude čekat nákladná oprava, či spíše demolice.. V tomhle domě bych s klidem určitě neusínal..
Odpovědět
@luk92 Ono jsou to fotky různých prasklin, na různých místech domu. Ještě s omluvou připojuji informaci, že původní dům - byl postaven do obdélníku - a fotky původního domu jsou 1,11,13,14 a 15. V roce cca 1966 / 1968 byla k domu přistavěna menší část, takže teď je dům "do elka". A fotka číslo 4 je vchod do domu - do přistavěné části a 7 je vchod zevnitř. Fotky 5,6,8,9,10 a 11 jsou praskliny z přistavěné části, která si trochu "sedá". Na této přistavěné části není podkroví - je tam jen nízká pultová střecha s betonovými taškami. Fotka č. 12 je úplně původní vchod do domu - vpravo ta tlustá zeď je obvodovka, kde byli původně vchodové dveře a ta zmiňovaná fotka 7 je strop přistavěné části u novách vchodových dveří. Stropy jsou rákosové.
Odpovědět
Zkuste ty praskliny osekat až na cihlu, aby jste vedela rozsah poškození a určitě si pozvěte statika.. Potom mi, prosím, napište, jak jste dopadla se statikem, docela mě tohle téma zajímá
Odpovědět
Dobrý den, jsem autorizovaný statik a dle fotek se jedná o ty nejtypičtější praskliny jejichž původ je jasný. U starých domů je to dodatečné dotvarování / sedání kon. to se promítne do těch vápenocementových omítek. Nejedná se o vážnou statickou poruchu a dle měřítka odhaduju, že jsou to trhliny 1-3mm. Určitě bych udělal zkušební sádrovací terče a pokud jsou trhliny již "mrtvé" jenom bych oklepal a zaomítnul s perlinkou. Pokud máte stavební záměr, stejně se v rámci případného projektu úprav dělá celkový stavebně-technický průzkum.
Odpovědět
@panlorenc Jééé, tak to mi spadl kámen ze srdce...Už jsem se bála nejhoršího... Až k nám přijde statik, dokáže rozpoznat nějakou sondou, z čeho je je udělána podlaha v podkroví? a pak spočítat, jestli je její únosnost v pořádku? případně navrhne řešení, co s tím? a zjistí, jestli někdy někdo na domě dodělával věnec? Ještě se zeptám, jakou skladbu materiálu na podlahu byste doporučil, tam kde je pod ní klenbový sklep, dle Vašeho názoru?
Odpovědět
Skladbu podlahy nad klenbou bych navrhnul co nejtezsi 🙂 aby klenba fungovala tak jak má. Tedy tak zatizena, na co byla navrzena, svisla složka drží klenbu. Klidne tedy bet. podlahu namísto 30 cm skvaroveho zasypu ovšem pokud to boční zdi vynesou 🙂 . Dobry statik nepotřebuje sondy. Musí ovšem vědět, jak a z čeho se stavělo před 30 lety.
Odpovědět
@monica.r Tak vidíte, předběžný názor statika, čili tolik jsem se ve svém názoru "neodchýlil", a to vycházím jen ze zkušeností. Dosti mně pobavily ty názory na tu "demolici", kdyby to bylo tak katastrofální jak zde někteří uvedli zřejmě by musela jít k zemi více jak polovina trochu starších staveb u nás a snad i víc 🙂 A i v případě totálně popraskaného zdiva kdy do mezery vložíte ruku tedy velkých statických poruch nemusí být vše ztraceno, mnohé se dá opět sezdít a zajistit a nemusí to stát ani statisíce. Sám jsem opravoval hrubě porušenou stavbu chatky kde se prakticky musely znovu vyzdít celé úseky kde praskliny byly skrz, prakticky šlo o rozestup zdiva , což je naprosto jiný level, to kdyby zde někteří viděli tak tu stavbu ihned zbourají a mně rovnou zastřelí, ale prakticky lze opravit a zajistit téměř vše, téměř vše. 🙂 Nepropadejte tedy panice a s chutí do díla, ať se daří....
Odpovědět
@monica.r Děkuji moc za odpověď, a myslíte že není problém, že na několika místech jsou praskliny na stejném místě z obou - hlavně v okolí těch futer. Ještě jsem se nezmínila, že dům nemá věnec... a tím, že nevíme, jakým způsobem bylo děláno podkroví - tak jestli není třeba moc těžké a praskliny nebudou způsobené tím? ---------------------------------------------------------------------------------------------------- K otázce. Ne prasklina z obou stran nemusí být problém, může jít jen o omítku, může jít i o prasklinu ve zdivu, ale ani to není problém a to nejen u vlasových trhlin, je-li ve zdivu větší trhlina, dá se místo opět vyspravit, postižená část se odstraní a opět vyzdí, pokud se dům již nehýbe většinou není třeba dalších statických opatření případně se ještě stat. zajistí viz. co psal pan statik (a poradí vám statik na místě ) aby nedocházelo k pohybu nebo opětovnému zhoršení, dle fotek ale odhaduji že toto asi nebude váš případ. V okolí futer je to tím jak jsem psal, tj. tam vám u zděných domků běžně vznikají vlasové trhliny, a to i bez přetížení zdí domu, tam zkrátka dilatují dvě věci je to jakoby zdivo navazovalo na "druhé zdivo" (nesourodost, zdivo x překlad, dilatace) zdivo může být při tom netknuté ale na omítce se to projeví, když se budete pozorně dívat po domcích které nemají zakryté zdivo novou fasádou se zateplením , např. při průchodu dědinami apod., naleznete takových prasklin spousty a na spoustě domků , asi tak laicky. K podkroví. Váhu a složení vestavby neznám takže těžko soudit, ale pokud jde o klasické cihelné zdivo alespoň min. nosné šířky jak uvádíte, pak takové zdivo unese velmi mnoho, mnohdy ještě i třeba zděné patro, (dle podmínek základy apod.) natož podkroví nebo betonový potěr, takže odhaduji že podkrovím to nebude, ale přesně vám to řekne odborník statik na místě. Dům nemá věnec- většina domů dříve neměla a dosud nemá věnec a jsou to domy které stojí (třeba ten můj) i více jak sto let bez problémů, samozřejmě dělá-li se nová střecha apod., nebývá na škodu domek věncem stáhnout, může to omezit praskání zdí při nějakém namáhání v průběhu životnosti stavby, ale jinak záleží na celkové "kondici" domku což vám posoudí odborník na místě, absence věnce ale není nic fatálního stojí tak "stovky" starých domků a staveb, v případě potřeby se funkce věnce nahrazovaly a nahrazují jinými způsoby.
Odpovědět
Článek se načítá
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?