Rekonstrukce a malý alergik, jak přizpůsobit prostředí?

5. lis 2016140

Koupili jsme teď starý dům, budeme rekonstruovat, zároveň jsme včera ale zjistili (nebo nám to spíš bylo potvrzeno, protože jsme to už nějakou dobu tušili), že náš mladší 4letý syn má astma, alergii na roztoče, atopický ekzém... Jak přizpůsobit prostředí takovému dítěti? Zatím má všechny uvedené problémy v mírné formě, naštěstí. Nechci sterilní dům, ale zase nechci, aby se to zanedbáním zhoršilo.

 • @karchinka  Jde to těžko, vyhnout se "lapačům prachu"- koberce, závěsy, pak také se vyhnout lepidlům-uvolňují se měcíce a mohou akutně velmi zhoršít potíže, takže nelepit podlahy, ideálně všechno dřevěné, lakované dlouho před nastěhováním. Ložní věci pratelné min na 60 a nechat často vymrznout venku. Prostě použít selský rozum.

 • @karchinka  my máme taky astma a alergie na roztoče a pyly a kupujeme taky právě starý dům. Co vím určitě, že nebudeme dávat do pokojíčku koberec, má ho teď a i když je nový, pořád tam kýchá, když si hraje, nedej bože, když běhá. To lepidlo jak psala bamak, to mě nenapadlo, taky jsme chtěli dát lepený vinyl..taky uvažujem nad čističkou vzduchu, prý to pomáhá. No a hlavně často utírat prach, co nejmíň poliček s hračkama, spíš uzavřené boxy.

 • Díky moc! Tak nad tím už od úterka uvažuju, asi teda taky budeme nakonec dávat koberce kusové, aby se daly vždycky dobře vytáhnout a nechat proslunit/promrznout (já miluju koberce, nejsem bačkorový typ, chodím všude bosky 🙂), do Petřičkova pokoje taky jenom nějaký menší hrací... ty boxy jsou dobrý tip, máme teď hodně hračky na poličkách. Nad čističkou jsem taky uvažovala... rekuperace do starého domu by byla asi moc velký zásah do domu i peněženky - zatím o tom moc nevím... jsme na začátku (s astmatem i domečkem 🙂)

 • Sponzor fóra
 • @karchinka  Jak píšou ostatní, nedávat lapače prachu. Sterilní dům taky není dobře. Vůbec není od věci, když se syn občas s alergenem setká, než ho ode všeho úplně izolovat. 🙂

 • @karchinka  Rekuperace by asi technický problém nebyla, ale....a teď mě její příznivci ukamenují 🙂.....nemyslím si, že by pro astmatika byla vhodná, jednak je sušší vzduch, jednak se čistí chemicky (byť tvrdí, že to za chvíli vyprchá), i přes filtry se v trubkách nějaký prach usazovat bude, čistění mi příjde mírně problematické. A pak nějaký soused zatopí bordelem a budeš to mít v 5-ti minutách v celém baráku. Čitička není špatná, ale taky bych to moc nepřeháněla, ještě jeden postřeh nepořizovat zvířata.

 • @bamak  tak OK, hned se do Vás pustím 🙂

  - sušší vzduch. otázka co je lepší, jestli suchý vzduch nebo spory plísní v bytě.
  Navíc existují jednotky které zajišťují i výměnu vlhkosti, takže tolik nevysušují.

  - co se na rekuperaci čistí chemicky? když už je potřeba vyčistit potrubí, tak se to dělá mechanicky.


  - naopak filtrace vzduchu dokáže bez problémů odstranit všemožné pachy které se venku vyskytují.
  Stejně tak není problém odstranit všechen prach, pyl, alergeny. Takže pak se doma i méně práší.

  Otázka ale jestli takto drasticky upravený a dokonale čistý vzduch není spíš na škodu, než když je tělo sem tam vystaveno nějakému hnusu a podpoří se tak vývoj imunitního systému.

 • @requied  bydlíme v Ostravě a v zimě je tady situace ohledně větrání tragická - jak začnou na podzim ty smradlavé "mlhy", tak větrání je opravdu utrpení... prachové limity jsou tady běžně překročeny 6 až 8x... na alergologii nám právě říkali, že nemáme doma mít vlhko, že se tak ty roztočí potvory líp množí... takže otázkou je, jestli si pěstovat roztoče nebo pouštět ten toxický vzduch do baráku 😞 proto přemýšlím o rekuperaci

 • @requied  Já věděla, že se někdo najde 😉 ....asi bych to shrnula, jsou příznivci a odpůrci jako u všeho.
  A pro @karchinka , mezi suchým vzduchem který dráždí sliznice (a u alergika zvlášť) a vlhkem kde se množí roztoči (nedejbože plíseň) je dost široké rozmezí, které se dá celkem pohodlně udržet. A jen na okraj....vlhko a roztoči....maximum v propocených peřinách-proto se nedoporučuje stlát, ale nechat hezky rozházené a občas přes den se v tom "poválet a přeházet", aby peřiny pěkně proschly a roztoči se neměli tak dobře 😉 . Rekuperaci dobře zvažte a promyslete, já bych raději za ušetřené peníze vzala pár let po sobě děti na pár týdnů k moři. Ale je to každého věc.

 • @karchinka  ahoj, určitě bych nějak výrazně nehrotila přizpůsobování domu alergii - to není postižení, navíc v mírné formě. Šla bych cestou, která tu zazněla - ideálně žádné koberce, záclony a závěsy- no proč ne, pokud se vám to líbí, ale počítat s tím, že je budete častěji prát. Jinak bych ale volila např. žaluzie nebo něco, co není takový lapač prachu jako právě záclony. Pak bych volila peřiny z dutého vlákna ( prostě ne péřové) a to jsou asi jediná "opatření" , která bych volila. Sterilní prostředí, maximální čištění vzduchu atd... bych v žádném případě nevyužívala, protože tím, že doma bude sterilní prostředí myslím dítěti spíše uškodíte.

 • pro mě je to šílená změna - jsem vyrůstala v prostředí, kde jsme měli všude koberce a záclony, takže samozřejmě inklinuji ke stejnému systému, nedovedu si představit okno bez záclony a studené podlahy bez koberců 😞 závěsy máme jenom u dětí, žaluzie mi prostě v létě nezastíní okno tak, aby mi ty dvě příšerky v pohodě usnuly - takže máme blackouty. Budu muset vymyslet nějaký kompromis - malému přizpůsobíme hlavně jeho pokojík, ale celý barák bez koberců a záclon si nedovedu představit.

  Nad rekuperací bych taky nepřemýšlela, kdybychom nežili v Ostravě, tady přes podzim/zimu/jaro někdy bývají týdny, kdy opravdu větrání je skoro nemožné, kdo tady nebydlí, nezná 😞 takže přemýšlím, jestli rekuperace nebo některá období prostě nevětrat

 • @karchinka  máme doma alergika, astmatika atd.
  Záclony máme, koberec jen u postele a u sedačky . Bála jsem se ho nechávat u našich , koberce naprosto všude , nemocnice daleko.Pak jsem se ale dočetla, že s kvalitním vysavačem jsou koberce srovnatelné s plovoučkou.Prach na podlaze se prý rozvíří ještě rychleji.Koberec část zadrží.Naši si koupili kvalitní vysavač a už máme za sebou měsíc prázdnin u babičky a dědy a dobrý.
  Musí ale naprosto pravidelně brát léky , stačí pár hodin zpoždění a už si drbe oči .Pro nás jasný signál, že jsme zapomněli 😞 Měli je i učitelky ve školce , tam byl koberec taky všude .
  Čistička nám byla rozmluvena . Taky jsme ji chtěli kupovat .

 • @karchinka  to my taky,teda s domeckem..astma nám zjistili před rokem,tedy ve 4a půl letech😏.

 • @lenamala  moc díky za rady, léky bereme od návštěvy alergo pravidelně a je to vidět - malý přestal úplně kuckat! A to kuckal opravdu pořád.
  Já teď smutním nad koberci, můj muž se té myšlenky chytnul, že budou jenom kusové... tak doufám, že si vybojuju alespoň hodně velké kusy, mi už je zima teď... vysavač máme Vorverk, starý, ale myslím, že pořád je na vysávání úžasný (snad i trošku na ty roztoče)
  a přestěhovali jsme všechny plyšáky na balkón (zasklený), synovi je to sice hodně líto, protože je má moc rád, ale nějakého toho plyšáka jsem mu nechala a budeme ho hodně prát

 • @karchinka  není zač.Plyšáky jsme mu nechali 3 nejoblíbenější, neusnul by a jednou týdně je šoupli do mrazáku.
  To samé deku a polštář .A když byli největší mrazy tak vše, včetně koberců na balkón . A v létě k našim vyvětrat a vyhřát na sluníčku.

Přidej příspěvek

  Nenašli jste co jste hledali?

  Hledat pouze v názvech témat
  Články od našich partnerů
  Značka Ytong je Nejdůvěryhodnější značkou stavebního materiálu roku 2020
  Podívejte se do lepších časů z nového střešního okna VELUX
  Podle čeho vybírat schody na půdu
  Archiv článků od partnerů