Rekonstrukce nebo novostavba?

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na Vaše zkušenosti s rozhodováním mezi rekonstrukcí starého domu a stavbou nového? Mám starý dům (tedy, nemusím jej pořizovat) a mám také pozemek, kde mohu postavit nový dům. Dům je cihlový cca ze 70. let, postavený "koumáckým" stylem "co dům dal". Jedná se o podsklepenou, čtvercovou stavbu, s jakýmsi přístavkem na boku - verandou. Uvnitř prakticky nebyl nikdy rekonstruván, zvenku však již byl před 10 lety zateplen, vyměněna okna za plastová a je nová střecha. V domě je víceméně vše špatně, zejména dispozice, veškeré rozvody jsou nevyhovující, omítky, podlahy, okna jsou malá, musely by se také měnit, atd. Tedy jednalo by se o kompletní rekonstrukci s tím, že půdorys by se zvětšil na místě verandy a patro by se také zvětšilo i nad původní verandu a zmenšil by se výrazně sklon střechy aby bylo patro plnohodnotné. Předpokládám, že komplikací pro rekonstrukci je fakt, že dům je již zateplen. Přikládám obrázek pro ilustraci původní stavby a zamýšleného zvětšení. Můj dotaz zní, zda se má cenu do toho pouštět, zda není jednodušší, možná i levnější postavit dům nový? Můj odhad na rekonstrukci je tak 2-3mil. Kč. Svépomocí jen nějaké dokončovací práce jako malování apod. jinak řemeslníci. Děkuji za rady a postřehy.
Odpovědět
Starý bude vždy starý, bude tam vždy nějaké kdyby. Jestli máte 2-3 M na přestavbu tak to prodejte a máte na nový. Hlavně nic moc velikého ne jako za komanču patro pro děti, je jiná doba. Dobrá izolace dobrá orientace ke slunci, slunce to je základ. Dům s min obsluhou třeba topeni atd..
Odpovědět
Pokud máte peníze na nový, tak není co řešit. A pak starý prodat. Ale ideální je mít možnost sehnat řemeslníky, kteří dnes nejsou. Pokud nemáte přes známé nějaké kontakty, tak to může být očistec. Ceny materiálů dnes letí hodně nahoru.
Odpovědět
@l_sekanina Děkuji za názory, starý dům je nyní hodně malý, po zvětšení by byl tak okolo 120m2 užitné plochy bez sklepa. Prodat jej právě nemohu, protože bych stavěl nový dům na stejném pozemku, který je dost velký. Musel bych jej v budoucnu zbourat, nebo najít využití pro děti nebo rodinu..
Odpovědět
Jak velký je pozemek? Taky bych raději stavěl nový. Za 3m už jde i přes firmu na klíč, záleží jaké máte požadavky.
Odpovědět
Pozemek je cca 2000m2. Pokud bych stavěl nový, pak bungalov také cca 120m2, 5+kk. Na ceny nových domů jsem se díval, spíše jsem se ptal, zda je můj odhad na 2-3mil. Kč na rekonstrukci reálný, abych si nějak mohl porovnat náklady rekonstrukce se stavbou novostavby. Jak moc se dá hýbat s dispozicemi ve starém domě? Lze udělat cokoliv, nebo nosné stěny nelze měnit?
Odpovědět
@petrvsk Když máte pozemek tak to už je 1/3 ceny domu. Děti se většinou rozprchnou. 120m2 to je skoro normál.
Odpovědět
Profilova fotka
@petrvsk rekonstrukce muze byt za 3 nebo za 7, tezko rici kdyz o tom clovek nic nevi, kazdopadne ja bych sel do noveho, cenove to nebude o tolik jine a udela si clovek vse jak potrebuje
Odpovědět
Tak ještě můžete pozemek rozdělit a mít dva domy na samostatných pozemcích.
Odpovědět
Já bych šla určitě do nového. Starý jsme něco málo rekonstruovali, ale pak jsme ho prodali a nechali si postavit nový. Bungalov asi 100 m2 užitné plochy 4+kk.
Odpovědět
Bydlim ve dvougeneracnim dome z konce 80. let, ktery postavili rodice. Stale tu neco praska, neco opravujeme, neco vymenujeme. Kdybych se mohla rozhodnout znovu, urcite bych postavila novy, od zacatku. Klidne malicky, ale od zacatku.
Odpovědět
netreba sa bať,aj novy treba stale opravovat a 120m naco take hovado.ked roky pribudnu tak budovatelske elan prestane
Odpovědět
Za 2-3 mio se toho dá spravit dost, ale bude to zřejmě o kompromisu, tedy hlavně v dispozici. Pokud byste kompromisy nechtěl dělat, tak ty 3mio nemusí stačit. Na druhou stranu ty 3 mio budou asi špatně stačit na nový dům. Např. Canaba bungalov 128m2 za 5mio. Pokud přistavovat a máte pozemek dost velký, tak proč nepřistavět jen místnosti v přízemí? Např. přistavět kuchyň/obývák a pokoje s koupelnou nechat ve staré části. Dům bych řekl, že bude vypadat lépe než ta plnohodnotná patrová přístavba.
Odpovědět
Článek se načítá
Záleží jak to tam je a co si umíte udělat sám, to je hlavní. Pokud si staré rozvody sám vytaháte, nasekáte drážky, nahážete kabely, tak elektrikář akorát pozapojuje, vodovod to stejné, to většinou není problém zhotovit doma sám. Pokud je tam dobrá střecha, zateplení apod... Tak se rekonstrukce vyplatí už určitě, jelikož tam je nějaká cihla, tvárnice předpokládám. Sklep je taky dobrý, ten samotný by vás vyšel kolem 700 000 až milionu.
Odpovědět
Profilova fotka
Já bych šel do přístavby - patro nechal i v původním stavu, ale dole udělal novou část obývací, dobře zateplenou, orientovanou na pěkný výhled. Ve staré ložnice, šatny technická, ... Stejně jak navrhuje @martin_s U staré sice budou neustále problémy, ale pokud bude obytná část nová, tak by to nemuselo vadit. Sklep by zůstal a přistavěl bych parkovací stání s krytým vstupem.
Odpovědět
Hlasuji pro rekonstrukci. My si nedávno pořídili starší dům a šli bychom do toho zas a znovu. Nový dům není vůbec záruka kvality, nebo toho, že za 10 let do něj nebudete muset investovat znovu. Dnešní stavební výstupy jsou často srovnatelné s dětskými bábovičkami na písku - jednou fouknete a jsou v tahu. (Několik mých známých by mohlo vyprávět). Navíc ceny novostaveb se šroubují nahoru. Cenu rekonstrukce si můžete většinou rozdělit do několika menších částí a také si můžete řadu věcí udělat svépomocí (budete mít záruku preciznosti). No a na závěr už zbývá jen nějaké to dekorování, zařizování a vybavování - představte si to. Sedíte ve vlastníma rukama zrekonstruovaném domě a prohlížíte si mujletak.cz, kde hledáte vybavení pro svůj dům, truhlíky na balkon, maso na večerní grilovačku, ..., prášky na bolest hlavy po večerní grilovačce... 😉
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?