Bungalov svépomocí (co to půjde), rady uvítám

Ahoj, vidím že se tady pohybuje hodně zkušených lidí co postavili - tak vědí "woco gou". Máme pozemek o výměře cca 1300m. Je to ale "nudle". Na šířku cca 12,5 m délka 110. U pozemku je zpevněná komunikace. Jsme bez IS a studny. V prví řadě řešíme, jak je to s odstupem od hranice sousedů - skrze vjezd hasičů. Z levé strany pozemku je RD a na pravo jen zahrada. Takže otázky: 1. Jaký dům zvolit (bungalov do 130 m2)) - jak to projektovat aby jsme se tam vešli ( jasně že půjdu za starostou pro info, ale aby jsem tam nešla úplně hloupá). 2. Jakým způsobem řešit studnu - hledání pramene (proutkař nebo sono?), kopanou nebo vrtanou? Firma nebo kopat sami? Jaká cena? 3. Pravděpodobně jsme do kopce s odpadem, kanál máme výš nad pozemkem přes souseda, další je na hlavní (tzn.kopaz po příjezdovce - asfaltové asi 150 m a napojit se na hlavní kanál. Nebo volit prokopat se k sousedovi a napojit se na něj? Nějaké zkušenosti, má někdo? 4. Základy-vykopeme svépomoci. Má někdo zkušenost a cena? Bednění, hloubka. 5. Hrubá stavba: materiál asi koupit a sami dovézt, zedníka sehnat je mi jasné. Do toho asi nějak zakomponovat už elektriku, odpady, předpokládám. Tohle asi pak hlídá nějaký dozor stavby? Tohle b bylo asi tak ze startu to základní. Četla jsem už tady nějaké diskuze, ale ty jsou z roku 2009 a 2014, tak bych uvítala nějaké novější zkušenosti. Něco jsem nastudovala, něco mi řekli známí, ale opravdu jsme amatéři, a sbíráme informace ať můžeme udělat nějak plán a rozpočet. Díky za příspěvky. :-)
Odpovědět
Ntvl, někdo další, kdo si odskočil od pečení buchet do stavařiny. Rada: najděte si nějakého pozemáka, dejte mu padesát tisíc a on to vše vyřeší za vás a poradí vám. Odpovědi na vaše otázky by vydaly na celou knihu..
Odpovědět
Já bych se poradila s projektantem...máte opravdu dost dotazů a určitě projektant poradí nejlépe. Co se týká hranic pozemku, lze zažádat písemně na obci a je možno změnit, pokud rada schválí. Obec bude mít určitě nějaké podmínky. My měli např. vzdálenost od komunikace, někde mají zákaz bungalovů atd. Základy určitě také budete mít zahrnuty v projektu.
Odpovědět
Najděte si na youtube dům svépomocí, kde borec jen betonoval základy a říkal, že již nikdy více, radši zaplaťte bagr, ten čas co tam strávíte za to nestojí. a záda máte jen jedny. Já dělal také dům svépomocí a ušetřil spoustu peněz viz má stránka. Nyní se chystám pomáhat realizovat také bungalov své známé a už teď si říkám, jaký jsem vůl, že jsem se nechal ukecat. Ale jak čtu ty Vaše dotazy, vypadá to, že to vidíte přes růžové brýle, materiál si dovezeme, základy vykopeme atd. Jestli budete chtít nějakou radu, rád pomůžu, jak budu moci. odkaz na stavbu zákl. desky www.youtube.com/watch?v=QZKEX4M2WEc
Odpovědět
Taky stavíme bungalov svépomocí..Já ...moje drahá polovička,strýc a občas vezmem člověka na pomoc..Pochopitelně základy kopal bagr,beton dovezl mix,ale všechno děláme bez firem...Fakt makačka...Máte se na co těšit:-)))
Odpovědět
Profilova fotka
@petrap83 máte pozemek - první krok - najit nekoho kdo tomu rozumí.... projektant - architekt... to je hlavní ---většinou si seženou všechno (regulativy obce, ruzne vyjádření od prippojek sami) co je k tomu potřeba a nasmerují vás dál... nikdo ti tu neporadí jaký dům si máš postavit - to je snad na Vás - co se vám libí...proto musíš mít toho architekta aby ti řekl co ano a co ne... hlavne bych šla do projektu 'na míru' jelikož ten pozemek je opravdu hodne nudlový... nikdo ti tu taky neporadí kudy kopat kanalizaci - to musejí páni od VAKu...davají konec koncu povolení... neboj se ptat... ale na příslušných místech ...většinou ti lidi nekoušou a docela slušne poradí... :-) Hlavne si najdi fakt dobrého projektanta... takého co svoji praci dela odpovedne a rád... to ti ušetri furu penez a nervu,,,,
Odpovědět
Díky ;-) @rimmer Od buchet ke stavařině , to je dneska ale běžná věc, né? :-D Spíš bych prostřednictvím vašich zkušeností chtěla vyvrátit mýty, kterými je obklopen můj manžel. Víte, kolik Brouků Pytlíků je okolo? :D Ale jsou i tací co říkají že za 1,8 postavíte, a pak ti co postavil jsem ale za 3,5 (leč s firmou) :-x . Projektant bude, měl by být snad z rodiny ,jen tam zajet. Dle mého předešlého názoru, a vy jste to jen potvrdili, je základem starosta, projektant s projektem co ví asi nejvíc....a pak jen asi byrokracie na téma povolení povolení. @milan1965 , palec hore, krásný dům máte. Vaše rada s bagrem se mi taky líbí, vizi kopání má můj, ale mě se vůbec nelíbí :D . A nebojte, v osobáku ten materiál převážet nebudeme :D Kouknu na tu vaši zákl.desku. To je to co můj furt omýlá, že od firmy je za 250tis, a to jde do mdlob, pak mu "někdo" řek že to jde aj za 80tis. Tak a to je rozdíl,teď jen je to Mýtus/pravda , i když i 100 a 250 tis je rozdíl, :D rozpočet nějaký má, ale spíš ke 2 komplet. Barák tak D14 Š8,5m- základovka Víc určitě ne. @spagetka123 a na kolik vás přišel bagr + mix :-) Já jsem taky pro tuto variantu, to kopání je podle mě blbost, jak už tady někdo řekl, záda a čas, to je mučírna. No a o studni nikdo nic nevíte? To mě celkem aj trápí. Někdo zkušenosti s proutkařem, nebo vrtanou studnou?
Odpovědět
@petrap83 -Bagr byl přes známost.Tak musíte spočítat kolik si u vás berou na hodku,ale tuším že to bude všude stejné +-.
Odpovědět
Profilova fotka
@petrap83 kamarád dal za bagr na základovou desku 80 tisic. My asi 25 tisic. Za beton platil 120 tisic, my minimálně o polovinu méně. V obou případech jde o rodinné domy stavěné svepomoci.pomuze ti takové info?. Nejsme stavari ani zedníci, ale mame šikovné chlapy v rodině, kteří tomu rozumí. Bez jejich hlav a pomoci bych ten barák svepomoci dohromady nedal. Z tvého příspěvku mam pocit, ze tomu oba dva taky nerozumíte, z čehož plyne, ze buď budete potřebovat najmout šikovného zednika a dělat mu helfry, anebo firma. Strejda projektant, který dorazí o víkendu s plánem v ruce na stavbu, aby řekl co a jak, je vám k ničemu, pokud tedy neumíte šalovat, dělat prostupy, armaturu, odpady, založit rohy domu, vyzdit sokl do roviny atd. Neni to o tom, ze bych vám to nepřál, ale tak jednoduché, jak to vypadá, to zas neni. Jinak pokud mate dost sil a času a seženete jednoho chlapa, který to umí, mate po problému.
Odpovědět
Profilova fotka
@petrap83 Tak já si taky myslím, že tomu moc nerozumíte a dotazy jsou tak trochu naivní. Ale nic proti, začínala jsem stejně. Jen jsem si nemyslela, že to načtením internetu a pomocí pár od kámošů rad dám a nakonec najala odborníky ;-) Jinak trochu nechápu, na co je v celé věci starosta? U nás tedy kromě papíru, že obec nemá nic proti stavbě, nebyl v podstatě k ničemu.. Max. může prozradit, jak je to v obci s kanalizací, vodou, plynem, co je v plánu atd. Mnohem důležitější je stavební úřad. Základová deska.. počet řad bednění a technologii musí říct projektant, co bude znát terén, na netu ti to nikdo neřekne, každý to má jinak. Hrubá stavba.. pokud nemáte vůbec zkušenosti, tak to stejně sami nejspíš nedáte. Zedník, na rozvody elektrikář, vodař, plynař. Dozor to bude hlídat v případě, že si nějakého zaplatíte nebo seženete známého (který ale něco bude dělat). Kanalizace.. dotaz na Vak, to si nemůžete udělat, jak by se vám líbilo, ale jak vám to oni povolí. Studna: vrtaná nebo kopaná záleží na vašich místních podmínkách. Pokud máte dostatek mělké podzemní vody, může být kopaná. Pokud ne, musí být vrtaná. Proutkař najde místo, kde pravděpodobně bude nejsilnější pramen. Pak se kope, dokud se na ní nenarazí, může to být 10m, ale taky 100m (cena cca 1000,- za metr). Opět nikdo neřekne, jakou tam máte zvolit, záleží na místě, co tam mají místní? A další věc, pokud je to jediný zdroj vody.. je ta voda vůbec pitná a kvalitní, je jí dosatek? Pokud ne, musíte vymyslet náhradní variantu. Atd atd
Odpovědět
@slabici ... Tak naivita, načtení na netu.... Ale marjapano kdo tady říká, že si přečteme pár rad a dám cihlu k cihle??? Sama říkáte že jste "nějak" začínala. Nevím jestli mám po těch radách brečet nebo se smát :D Ale pozor, dokonce už píšete i to,co dávno vím :-) Byť po týdnu obstarávání informací ,jsem už trochu dál, tento článek nejde smazat, takže už bych ho nepovažovala za aktuální. ale jinak..... Já netušila že se zde pokládají otázky na které je již jasně daná správná odpověď, kterou mám přecik znát...Tak já se omlouvám, že jdu na fórum o stavbě RD a na něco se ptám, když tomu vlastně nerozumím, byť vědět vše co potřebuju tak tady asi nejsem, a nebo jsem a pak se v tom případě takovým - jako jsem já - pošklebuju/poučuju. Ale jasně, na blbou otázku(y) blbá odpověď. Nic, děkuji za rady-ne rady. Myslím že nemá cenu tady dále něco rozbírat. Protože když to tady čtu, tak si připadám že jsem v masně a žádám dva větrníky a tři laskonky... Na co se mám zajímat o stavbu svépomoci, když vlastně nejjednodušší v mém případě bude jít, a najat si firmu, protože mé blbě položené otázky jasně splňují podstatu nerealizovatelného plánu na stavbu RD svépomoci :D . I tak děkuji, asi jste mě navedli na myšlenku - když něco chceš, nauč se to sama, neptej se cizích,vypadáš jak pako. @tomas88 - tobě díky , pěkný příspěvek, ale ten "srtejda" udělá jen kopmlet projekt. Pak budu hledat - jak píšeš toho schopného zedníka. @spagetka123 ták bagr jak říkáte, přes známost, zajištěno,pokud na věc přijde. @samasa děkuji za odpověď :-)
Odpovědět
Profilova fotka
co se tyce studny, tak se da orientovat podle sousedu a jejich hloubky. Vrtat jedine firma, rozhodne bych nekopala..... zaklady opet bagrem, jinak na tom stravite pul roku s mozolama vsude. Bobik to bude za jeden den, betonovej mix maji v kazdy treti vesnici, takze vyliti je uz pohoda... my stavime svepomoci, muz si chce ten barak proste postavit sam, ale najmuti lidi ci firem na nektery prace je nevyhnutelne
Odpovědět
Profilova fotka
@petrap83 jak psali vyse, tak cena desky se odvíjí od mnoha faktoru, to vam asi nikdo neřekne. Prvni radu si muzete nechat založit odborniky (nabizi to napr.porotherm) a pak už jet samotni. Sluzba stoji asi 5000. Studnu nechat vyvrtat, je to otazka dne. Jinak odborne prace si asi samotní neuděláte. Hodne se da ušetřit, pokud treba mate v blízkosti učiliště , tak jim zadat zakázku. Nas diky tomu vyšla elektro na 17tis (nabidky firem 120-160),delal ji mistr z učiliště, učni mu byli k ruce, revizaka maji sveho. Podbiti zase chystají budouci tesari. Do kopání ručně bych se neopustila, soused takhle stavi a presto, ze jsme zacali stejne, tak on ma vylite pasy, my už podlahy. Bagr jsme platili tusim 1000 na hodinu.
Odpovědět
Článek se načítá
Profilova fotka
Ahoj, dle našich zkušeností: 1. Já prosazuji názor, že objem nenahradíš a stejné je to i s domem. Spočítej si náklady na jeden m2 navíc.. a pak se rozhodni zda chceš mít třeba ještě pracovnu atd.. 2. nemohu posoudit 3. zkusit se poptat po tlakové kanalizaci? 4. Základy jedině podle projektu a růčo bych to moc nezkoušel - bagr to má za chvilku (většinou chtějí 500/hod) a ručně to neuděláš tak rovně (+zabere to mraky času).. + je tam i skrývka ornice a tu bych ručně opravdu dělat nechtěl. 5. Materiál jak co - nás třeba vyšli cihly ze stavebnin na relativmě málo (všude se dá udělat sleva - stačí se jen zeptat). Zedníka bych vybíral pečlivě - starší ročník moc nezvládá přechod na nové materiály a na nové postupy ve zdění (hlavně co se týká přesného zdění). Prostupy na elektro, komín (nutný odstup od trámů, krovů..), odpody, vodu.. je opravdu notné řešit dříve a rozhodnout se kudy to chceš tahat (někdo dává vodu do zdí, protože pak bude zateplovat, někdo zase do podlahy..) to je na zvážení hlavně podle projektu. Ohledně stavebního dozoru bych moc nešetřil - dokáže ohlídat dost věcí (hlavně si ho nebrat od firmy co ti to bude stavět=těm jistě pak neřekne, že něco dělají špatně..) A hlavně se nebát stavebníky zjeb..at, že dělají něco špatně (na netu je teď ke stažení mraky stavebních postupů a co se má jak dělat). Tady opravdu platí, že LÍNÁ HUBA=HOLÉ NEŠTĚSTÍ
Odpovědět
Profilova fotka
A ještě informace, že stavební dozor NEmusí mít kulaté razítko (teď jsem to řešil s kamarádem co má VŠ a praxi u Metrostavu). Stačí vzdělání + praxe. To dokáže srazit cenu a je pak větší okruh lidí. U nás konkrétně byla fixní platba za měsíc 4tis (protože jsme stavili opravdu svépomocí). A taky se nebojte něco udělat sami - pokud člověk není úplně levej, tak se dá hodně věcí udělat solo. zdění+voda+odpady+SDK+obklady+zateplení není na tom nic těžkého a jen se stačí držet pracovních postupů. Dá se udělat i topení, komín a elektro, ale to už chce trochu povědomí o problematice a mít případně někoho pro konzultaci.
Odpovědět
@petrap83 Mám pocit, že se ptáte, ale odpovědi vlastně nechcete - respektive jen takové , co se vám hodí... Jsou lidé šikovní (navíc ideálně mají spoustu takových známých, příbuzných) a postaví dům skoro sami. Jsou lidé (jako já) co si radši vezmou firmu a čas věnují vydělávání peněz, ať je z čeho tu firmu zaplatit. Samostudiem si to opravdu nenastudujete na úrovni projektantů apod. - - doporučuji si vzít odborníka (projektanta) a nechat si udělat první studii. Je schopný pomoc i s typickým rozpočtem., případně pak můžete poptat stavební firmy - na indikativní cenu mnohdy stačí zastavěné m3. Pokud máte kontakt na opravdu dobrou stavební firmu a vybraný typový projekt, tak vám poradí i přímo stavebníci. Jen k základovce - cenu ovlivňuje řada věcí (rozměr, tloušťka, typ - pod dřevostavbu či cihlový dům...), rovinatost pozemku, přístup techniky (vejde se mix nebo musí být pumpa?). Kanalizace - od toho existuje tlaková kanalizace s čerpadlem. Studna - zjistěte si jak to mají lidé v okolí, hlavní je výška spodní vody.
Odpovědět
@mr_falko přesně jak píšete, bobek (bagr) to už jsem se optala, a po známosti by byl, mix myslím že by vjel, otázkou je co to s příjezdovkou udělá, ale jak říkáte, sehánět taky budem svépomoci - nepůjdu do první firmy která má za plotem mix :D ,tím by se už tak mělo "uštřit". Na tu studnu se budu optávat tento týden - resp.na tu vodu. Nicméně jak píšete, můj má taky obdobnou vizi, ale díky komentářům a názorů zde, už jsme ho přesvědčila o tom bagru a ne že to bude o víkendech kopat :D @nininka23 npo tak to je třeba dobrý tip, přes učiliště, za optání se nic nedá, děkuji @jonnyj paráda, díky, dozor bude určitě to na čem šetřit nebudu, pár zedníků z řad známých by se našlo, co už "něco" postavili, takže buď někdo z nich, nebo seženem třeba někoho kdo stavěl už někomu v nedávné době barák a byl spokojený. Líná huba, přesně tak. vyptávám se všude na vše, ale zatím asi jen skrz ty IS , abych to mohla ukázat projektantovi. @standa777 ale kdeže, rady uvítám, jsem ráda za každý užitečný tip, ve středu budu vědět jak to je s odpadama... , na jednu stranu to vypadá že by mohlo být potrubí kolem pozemku, ale spíš to bude vypadat na 15 m do mírného kopce ...uvidíme díky díky
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?