Konfigurátor ukazuje za 130m2 užitné plochy cenu svépomocí 6m - je to reálné?

Dobrý den, máte někdo zkušenosti s konfigurátorem https://konfigurator.gservis.cz/konfi... ? Nevíte jak moc se mu dá věřit? Zdá se mi to jako super nápad. Ale - zkusil jsem nasimulovat tento projekt https://www.djsarchitecture.cz/projek... Půdorys má 120m2 podlahové plochy, 150m2 zastavěné a daná projekční kancelář u tohoto vzorového projektu uvádí cenu cca 4.6m s DPH při realizaci na klíč (bez úprav okolí domu). Podle toho co píšou, tak ceny jsou aktualizované k 1.1.2023. Ten dům jsem zkusil nasimulovat na daném konfigurátoru. Výsledek mě nemile překvapil - při stavbě svépomocí ukazuje cenu 6.2m, při ceně na klíč pak 8.8m, oboje bez zahrnutí ceny za úpravu okolí domu. V konfigurátoru jsem se snažil držet při zemi. Téměr dvojnásobný rozdíl v ceně na klíč je udivující. Kde je pravda 🤑
Odpovědět
Za me to realne je...zalezi vsak na standartu atd...
Odpovědět
Profilova fotka

Odpověď na příspěvek od cast:

Dobrý den, máte někdo zkušenosti s konfigurátore…
@cast naše aktuální zkušenost, dvojdomek cca 220 m2, kromě vnitřních omítek, elektřiny a betonování podlah, vše svépomocí ve dvou lidech a čtyřech rukou po dva roky. Bez venkovních úprav, ale komplet vnitřky, 2 x kuch. linky, vestavěné skříně, koupelny, dveře atd. do 6 mio.
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od cast:

Dobrý den, máte někdo zkušenosti s konfigurátore…
@cast Reálne to je. Ani tak nerozodne výber materiálu na hrubú stavbu ako potom ďalšie veci. Typ krytiny, okná, kúrenie, podlahy, dlažby, kuchyňa, kúpeľne, chytrá domácnosť.. Tam tie rozdiely začnú naskakovať. Takže môžete sa svojpomocou vôjsť v pohode pod 6M, ale tiež Vám nemusí stačiť 8M.
Odpovědět
Profilova fotka

Odpověď na příspěvek od cast:

Dobrý den, máte někdo zkušenosti s konfigurátore…
@cast jj jasně, my měli rozpočet cca 3,3mio, ted jsme někde kolem 7 a není hotovo. Ono hlavně v průběhu té stavby se dost věcí mění, jak materiálově, tak cenově, dostupností apod......takže ano, je to dobré pro odhad, ale dejte si větší rezervu.
Odpovědět
Diky vsem za komentare. Ja chapu, ze clovek musi mit nejakou rezervu, to je mi opravdu jasne. Co mi dela problem pochopit je fakt, ze projekcni studio tvrdi, ze "na klic" se ten projekt da postavit za 4.6m s DPH a druha firma trvrdi, ze na klic se ten samy projekt da postavit za 8.8m s DPH. Sorry jako, ale "rezerva" ~90% z predpokladane ceny - to se snad ani neda nazyvat rezerva. Jak ma clovek v tomto prostredi neco naplanovat dopredu?
Odpovědět
Profilova fotka

Odpověď na příspěvek od cast:

Diky vsem za komentare. Ja chapu, ze clovek musi …
@cast vítej v realitě
Odpovědět
Profilova fotka
@cast Záleží jestli to má projekční studio třeba včetně přípojek sítí, okapových chodníků, plotů pojezdových bran, zahradní úpravy nebo třeba zpevněných ploch atd. já vím, že to nemůže udělat tolik, ale takové věci pak tu cenu mohou navýšit. Na tu cenu může mít vliv i přeprava materiálu, uskladnění, likvidace odpadů, zázemí pro dělníky a někteří si třeba započítavají BOZP. Záleží taky co je míněno na klíč. Hodně lidí si to myslím vykládá tak, že po předání stavby už investor nemusí nic dělat. To však pak znamená, že domek je určen k nastěhování se vším všudy. Je to jen můj poznatek ze stavby domu.
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od daniel_twrdy:

@cast Záleží jestli to má projekční studio třeba …
@daniel_twrdy Dikes. Tak to znovu srovnavam detailneji a toto je vysledek. To studio uvadi: "Standardně jsou však v ceně stavby na klíč započítány všechny stavební konstrukce domu včetně základové desky, oken, interiérové i exteriérové dveře, sanitární zařízení (WC, vana, sprcha, umyvadla), obklady, dlažby, podlahy, kotel, podlahové vytápění a všechny instalace v rámci domu v běžné cenové třídě." "Není tam započítána kuchyňská linka, nábytek, vnější sítě a přípojky (většinou jsou již na pozemku vybudované), zahradní úpravy, parkovací stání, oplocení ani případné nadstandardní technologická řešení jako fotovoltaika, rekuperace, tepelné čerpadlo a podobně." Zdroj: https://www.djsarchitecture.cz/cena-r... Z toho konfiguratoru mi pak lezou 2 polozky - cena za samotny dum a cena za upravy kolem domu. Ta castka 8.8m je jen za samotny dum bez pripojek (mame) a bez uprav kolem. Pravda je, ze v cene je jiz rekuperace, TC a predokeni zaluzie, v mem odhadu tyto polozky udelaji ~500k. Ok. Tak nyni 500k prictu k 4.6m tak se dostanu na 5.1m. Dostavam ~73% rozdil. Mensi, to ano, ale stejne obrovsky.
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od cast:

@daniel_twrdy Dikes. Tak to znovu srovnavam detai…
@cast máme z toho studia projekt ... v roce 2018 byla dle studia cena našeho domu na klíč 4,2 mil ... stavěl jsem co šlo svépomocí (deska, pripojky, hruba i vnitrni zdivo, hydroizolace, polyš do podlahy, podbiti střechy, zateoleni soklu, pochozi puda) ... a jsem na cca 3,6mil + 200tis kuchyň ... a co se tyka úprav kolem baráku, to si dělám všechno sám a jsem zatím na 3/4mil a ještě není zdaleka hotovo .. takže ta jejich cena na klíč asi odpovídá.
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 3 měsících
Ahoj, Nechci zbytečně zakládat nové téma tak se zeptám. Stavěl teď někdo barák o cca 130m2 užitná plocha dodavatelsky a částečně svépomocí? Na klíč by bylo fajn, ale to by byla asi darda. Na kolik Vás to vyšlo? Je reálný postavit za 4 mega třeba? Materály bych volil takový standard, nic extra. Aktuálně jsem totiž v situaci, kdy vlastním dům patrový o podobné ploše a podsklepený. Musí tam proběhnout nějaké vyrovnání v rodině cca 500 - 600K + komplet rekonstrukce (střecha, okna, rozvody, elektrika, zateplení, podlahovka, topení (přípojka plynu je), nový omítky, někde přidat okno, někde ubrat okno, někde zbourat příčku a novou postavit atd). Nic z toho by nebylo extra nutné dělat krom oken a elektroinstalace, ale chceme to mít hezké pokud se tam máme nastěhovat. Je ve slušném a obyvatelném stavu. Nikde nic neteče, neplesnivý, krovy jsou taky OK. Myslím, že bydlení by se z toho dalo udělat hezké, ale nerad bych do toho zahučel za cenu nového baráku. Teď do toho nepočítám dotace, které taky udělají asi hodně a nějaký pozemek. Ale stále si kladu otázku, zda spíše neprodat a postavit na jiné parcele nový dům z nových materiálů. Rekonstrukci bych stejně musel komplet úvěrovat. Přikládám foto domu. Chápu, že se nedá odhadnout stav z fotky. Díky za konstruktivní názory a stavbě zdar.
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od mike03:

Ahoj, Nechci zbytečně zakládat nové téma tak se z…
@mike03 Ne neni realne postavit do 4mil. Nechci zabredavat do detailu, ale prave jsme dostaveli stejnym zpusobem, podobne velky dum. Na dotace s tim starym nedosahnete?
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od mike03:

Ahoj, Nechci zbytečně zakládat nové téma tak se z…
@mike03 Aktuálně stavíme na klíč 111m2 užitné plochy s tím, že rozpočet od firmy je 5.6 mil (bez kuchyně) zatímco nabídky jiných se točily kolem 7 mil. Počítám s tím, že skončíme na 6M, protože máme v plánu nadstandard vinyl a obklady. Zatím máme dokončenou hrubou stavbu a peníze sedí, ale to se samozřejmě může ještě změnit, teď teprve přijdou velký částky. Předpokládám, že svépomocí by se tato cena dala ještě stáhnout cca o milion dolů, ale to už záleží na šikovnosti stavitele. 4 mega za 130m2 už mi přijde hraniční, ale pokud umíte a máte známé v oboru, tak by to mohlo vyjít.
Odpovědět
Článek se načítá
Dům moc pěkný. Za 4 mio rozhodně nepostavíte nic ani vzdáleně podobného. Např. Rýmařov, který má řekl bych dos příznivé ceny, nabízí za 4 mio dům cca 70 m2. Ale v té ceně není samozřejmě pozemek, přípojky atd., což jsou další miliony. Svépomocí se dá udělat spousta věcí, ale postavit celý dům, to je práce na plný úvazek. To bych si radši svépomocí opravil ten baráček co máte. Udělat rozvody vody, kuchyňskou linku, plovoučku, vymalovat - to všechno jsem dělal a dá se to zvládnout po víkendech. Stavět celý barák to je ale úplně něco jiného.
Odpovědět
Otázkou je v jakém stavu dům je. Dát novou střešní krytinu, udělat novou elektriku, vyměnit okna a přidat zateplení zase takové částky nejsou. Navíc na výměnu oken a zateplení lze žádat dotace. Podlahovku netřeba. Otázkou je v jakém stavu jsou podlahy, koupelny, kuchyně - jestli je nutná rekonstrukce.
Odpovědět
Ano, je to reálné.
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od mike03:

Ahoj, Nechci zbytečně zakládat nové téma tak se z…
@mike03 Reálne by to bolo ale asi jedine 100 % svépomocí (okrem okien). Dodávateľsky si myslím, že 4M (bez pozemku) je málo.
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?