Nakolik vás vyšla stavba RD cca 100 m2 ?

Ahojky měla bych dotaz ohledně stavby RD , máme zamluvený pozemek a chtěli by jsme stavět ... Chtěla bych se zeptat nakolik vás vyšla stavba RD cca 100 m2 ? Chlap by chtěl stavět s Ytongu. Díky 🙂
Odpovědět
Teď vám cenu nikdo dopředu neprozradi. Ceny 2 roky nazpět jsou úplně jinde než teď. Takže my dokončili loni a cena za m2 byla cca 45000 Kč, trochu nadstandard dům, ale dnes ceny stoupají co mesic nahoru. Teď bych stavbu nezahajovala.
Odpovědět
Aktuálně staví kamarádka a dům zastavěná 100m2 ji vyjde na 3,5mil, takový průměr, žádný nadstandard. Ceny jen tak dolů nepůjdou ,přeci jen mají firmy smlouvy na díla roky dopředu.
Odpovědět
No ceny všechno letí neskutečně vysoko. Já momentálně stavím sice je to nástavba stávajícího domu ale jediné co jsem nedělal byly zemní práce jinak od základové desky stavím celý bungalov 120metru . Vychází to na 1,5 mega ale jen díky tomu že jsem material nakoupil v zimě a přes známé bez papírů a neplatim žádné řemeslníky jen někoho na zprovoznění kotle. Ale ségra od kámoše chce stavět a v listopadu si nechali nacenit bungalov cca 110 metrů naklič na 4,5 mega. A Teď jí to přecenili na 7 mega. Což je hardkor.
Odpovědět
Orientačně bych počítal s 5M ale asi bych teď stavět nezačínal...
Odpovědět
Záleží jakým způsobem to chcete stavět - svépomocí, dodavatelsky přes řemeslníky, na klíč od firmy. Materiál za poslední rok zdražil nadstandardně, některý i na více než dvojnásobek, ale něco vůbec nebo "jen" pár procent. Při Vaší velikosti to ve výsledku udělá na materiálu nějakou stovku. S řemeslníky je to ještě frustrující jak s materiálem. Ty nemají čas, domluvenou zakázku jsou schopni odřeknout nebo odložit na neurčito. Lépe dostupnější si řeknou dvojnásobek těch, na které se čeká věčnost.
Odpovědět
@martin_s @pepitocz já si nejsem jistý, že počkat je dobrá strategie. Čekat na příhodnější (vhodný) okamžik může být ošemetné a dlouhé. Sice třeba zase klesnou ceny nějakých materiálů, ale těžko cena práce a těžko cena nemovitostí. Může být nějaký otřes, ale moc si to nemyslím. A to s těmi řemeslníky není žádná vymoženost dneška. V roce 2017 - 2018 nám stavěli dům a situace byla naprosto identická, jak píšete.
Odpovědět
@mrnous_terka @martin_s @pepitocz Začal bych stavět hned. Co mám informace z výrobních firem, tak počítají nějaké ustálení 2023 (kovy a plasty), ale nepředpokládají, že to půjde extra dolu, nakupují, co mohou🙂 Práce půjde jen nahoru a čas řemeslníků bude ještě víc omezen vzhledem k objemu hypoték. Zdraží se i materiály, které se teď nezdražily kvůli zvyšujícím cenám energií. Hlavně bych poptal, zda materiály, ze kterých chcete stavět, vůbec jsou. Třeba ztracené bednění, někteří výrobci do konce roku neberou objednávky. Velké firmy si vše zamlouvají na několik měsíců dopředu... Já jsem začal hned jak to šlo letos, ale rezerva 15%, co byla, je po aktualizaci rozpočtu pryč....
Odpovědět
My se třeba trefili do doby kdy se skokově před pár lety zvedlo DPH, stavěla nám firma, než začali, tak škrtnutím pera by rozpočet o deset procent vyšší.
Odpovědět
Řekla bych, že pod 4 mil. nepocitejte. Spis 5, všechno šílené zdražilo, co jsme měli nacenene zateplení s fasadou z podzimu, tak je teď o 100% dražší.
Odpovědět
Příspěvek byl smazán adminem, protože nesplňoval Pravidla přispívání do fóra.
@honzik75 počkat z mého pohledu není jen o tom, ze ceny půjdou zase dolu, ale ze se ustálí a člověk bude vědět, kolik ho domek bude stát. Protože začít stavět s daným rozpočtem, který dojde a co potom? Člověk se dostane do stresu a třeba i velkého průšvihu. Navíc se na materiály hrozne čeká, tím se stavba prodlužuje a když mate hypo, platíte někde bydlení, platíte hypo rozestavěné domu a pak zjistíte, ze nemáte na dokončení…?
Odpovědět
@luckavra já to zcela chápu, ale nikdo z nás zde nepíše, že je to jednoduché. Já si jenom nejsem jistý, že čekání na nějaké ustálení něco vyřeší. Když vidím tu inflaci a neustálý růst cen nemovitostí. A můžeme zde diskutovat, zda, kdy a jak ta bublina praskne... Ale to je tak vše. Čekat na vhodný okamžik lze i do důchodu. Samozřejmě je třeba znát své limity a mít značné rezervy. Sám nevím, co bych teď udělal, ale asi bych stavbu úplně neodkládal a stavěl. Je předpoklad ztratit čekáním mnohem víc.
Odpovědět
Článek se načítá
Cihly stoji + - stejně vazníky +10procent oproti minulému roku ztracenko je třeba bauhaus paletový odběr 54kč atd to že firma nacení barák o 30procent a více navíc jsou zloději nic víc chce to hledat sám a nakupovat ne čekat kdo vás napálí
Odpovědět
@mrnous_terka Pokud máte zamluvený pozemek a líbí se Vám, tak neváhejte a kupte. Pozemky šly za poslední 3 roky víc nahoru než stavební materiál. To za chvilku bude už pouze pro velmi bohaté jedince. Vidím to u nás. To co ještě 3 roky zpátky stálo 2500/m2, dnes stojí 7000/m2 a i tak se to prodá. Ohledně stavby nevím, to si dobře promyslete, propočítejte. Neznáme Vaši finanční situaci, to se těžko radí. Ale pokud budete mít pozemek, tak věřím, že se už pak nějakým způsobem postavit dá, třeba ne hned nebo třeba menší dům než jste původně mysleli, víc svépomocí apod. Velký pokles cen bych ale nečekala. My jsme si cca před rokem a půl, když jsme začínali stavět, říkali, jak jsme chytli blbou dobu, že je všechno strašně drahé, protože stavební boom...dnes si říkáme, jak jsme to ještě stihli, za 5 minut 12...tak abyste si třeba za 2 roky taky neříkali, že dnes to bylo třeba ještě únosné, protože za 2 roky to může být ještě mnohem horší než dnes. Toto Vám ale nikdo bez křišťálové koule neřekne.
Odpovědět
Mě aktuálně staví dům 120m za 2.5mil. Jenze pri aktualnim narustu cen budu nakonec nekde jinde. Pokud berete hypo doporucuji sjednat větší půjčku at mate rezevu banky hodne vyuzivaj ze 20 procent se muze bezplatne nedocerpat. Je dobre mít radej vic nez kdyz pochybi
Odpovědět
Tak nakonec z toho sešlo firma nám řekla že ohledně téhle doby by nás barák vyšel na 5,5 mil. To nám v bance nedají , tak jsme si řekli že by jsme si našli baráček a zrekonstruovali ho ... Momentálně máme vyhlídli jeden baráček za 1,5 mil. Ale teď otázka myslíte že by jsme se vešli do 1,5 mil. Jen rekonstrukce ? Dům je víc jak 80 let starý teda cca velký 140m2. Je to těžký se pro něco rozhodnou skrz hypo aby nám to vůbec vystačilo .🤷
Odpovědět
@mrnous_terka to záleží co vše byste museli v domě rekonstruovat? v jakém stavu je dům? Co střecha ? to může být položka na pársettisíc korun
Odpovědět
@mrnous_terka Pokud neděláte jen par drobných úprav, ale pořádně, tak to bude stát kolem 75% nového domu v této ploše.
Odpovědět
Profilova fotka
@mrnous_terka pokud se v případě starého domu nejedná o zajímavé místo a pěkný pozemek šla bych raději do stavby nového 🙂
Odpovědět
@mitoma ano to mají, nasekat milion smluv a nemít lidi k realizaci je běžné.
Odpovědět
@selskyrozum pracovní síla chybí všude, bohužel.
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?