Stavební dozor - nastavení vztahu

Ahoj všem, čeká nás stavba a hledáme stavební dozor. Přemýšlím, jak je nejlepší vztah nastavit - jak často by se měl stavební dozor na stavbu dostavit? Jsou případně nějaké momenty, kdy by tam měl být? Samozřejmě máme omezenzý rozpočet a nerada bych, abychom něco podcenili ale ani abychom neplatili zbytečně. Taky je otázka, jak dliuho stavba bude trvat, potom třeba nastavení 2x týdně se může pěkně prodražit, když by třeba stavba stála... Díky moc M.
Odpovědět
Profilova fotka
Měli jsme sice domluvenou určitou frekvenci, ale s tím, že když stavba stojí, tak tam samozřejmě jezdit nebude. Sám se se stavební firmou domlouval, kdy co budou dělat a kdy je tedy nejlepší, aby tam byl. Do smlouvy jsme si na jeho radu dali, že nesmí provádět "zakrývací" práce, aniž by to předtím viděl (zalití základové desky, podlahy aj.). Byla to ta nejlepší investice do celý stavby ;-)
Odpovědět
@mpoko když jsem domlouval stavebního dozora, tak jsem ho seznámil s projektovou dokumentací, nějakými termíny, atd. Sám pak navrhl, při kterých činnostech na stavbě chce být přítomen, kolik návštěv to bude celkem dělat a kolik za to chce s tím, že každé další věci budou za takovou a takovou částku nad rámec domluveného. Vše bylo ok, když přišel na stavbu za zedníky a já tam nebyl, tak zavolal, poreferoval co a jak a bylo. Sám bych schopen se domlouvat se zedníky, kdy, co a jak atd. Xkrát jsem ho ještě otravoval s věcma, když jsem něco dělal svépomocí, vždy poradil a nikdy si nic navíc za to nenaúčtoval. Naše stavba byla téměř po cestě mezi jeho kanceláří a domovem. Celkem mě vyšel, tuším, asi na 20.000 Kč. Takže spokojenost veliká. Nastavení třeba 2x týdně, jak uvádíte je podle mého naprosto zbytečné. Pokud se z nějakého důvodu stavba zpomalí nebo se nic dít nebude, je zbytečné aby jezdil. Stav, kdy mi řekl, že chce být při tomto a tamtom a buď si to domluvil sám se zedníky nebo jsem mu dal info, mi přišel jako ideální. Poptejte ho a nechte si od něj vypracovat nějaký návrh. Pokud se nebudete cítit, tak ten jeho návrh sem pak můžete dát na konzultaci s ostatními. Ten můj měl ale mou důvěru, pokud za to měl zodpovídat a byl to i fajn chlap. A asi taky s domlouváním stavebního dozora moc neotálejte.
Odpovědět
Myslím, že ještě důležitější než frekvence návštěv je to, aby se se stavební firmou osobně neznal 😄
Odpovědět
@mpoko Měli jsme to stejně jak píše Slabici, na "zakryvaci prace", ale termin navstevy se domlouval přes nás. Chtěli jsme u toho být také. A rozhodně dobře, že jsme ho měli, některé věci se musely předělávat.
Odpovědět
Profilova fotka
Asi takhle, máme spolu smlouvu ale dům máme pomalu k nastěhování a ještě tam nebyl. Ze začátku nám radil jakou firmu vybrat, seznámil se s projektem, pár rad dal ale osobně tam nepřijel....
Odpovědět
@jandour potom je takový dozor na 2 věci, ne? Náš si řekl co chce vidět, co je důležité. Jinak to stejné co slabici, vždy chtěl vidět věci, než se zakryjou. Momentálně to máme tak, že mu voláme, dělá se to a to. A domlouváme se, jestli je důležité aby to viděl, jestli má přijet.
Odpovědět
Profilova fotka
@candat také mu voláme, ale ve "firmě" která nám to pomáhá stavět je ten stavebni dozor též. Takže jsou domluvení tak, že nám to vede, jen nemá razítko pro úřad.
Odpovědět
@jandour To ale mnohdy nebývá moc stastne řešení, když dohlíží na průběh stavby dozor, který je od stavební firmy. Ta naše ho též měla, ale náš dozor je donutil 3x předělat izolace. Takže my byli rozhodně rádi, že hlidal průběžně.
Odpovědět
Profilova fotka
@jandour dozor bez razítka a ještě ke všemu z firmy která staví je úplně k ničemu
Odpovědět
Profilova fotka
@ozzy77 no popravdě, kolika lidem chodí na stavbu dozor ?! V okolí nikomu, stavbu mají hotovou, bydlí a i několik let. Naši kdy stavěli, tak rozhodně neměli dozor a dům jim stojí 30let a to se stavělo z toho kdo co daroval
Odpovědět
Profilova fotka
topič: jednoduchá logika...... jestliže někoho platím za práci, tak taky chci aby ji vykonával. Ale jestliže někdo neví co s penězmi a může je rozhazovat, jeho věc.
Odpovědět
Tak v nasi oblasti je normalni, ze dozor chodi. Ne ze bych mela prehled kdy ke komu chodi, tedy jak pravidelne, ale komunikujeme o tom se sousedy dost bezne. Jsou kolem novostavby a 4 domy rozestavene. Taky jeste stavime, takze každodenní tema. Je jasne, ze vsechny domy firmy nezvorou, ale po nasi zkusenosti bych to rozhodne neriskovala. A tech prusvihu s plísní a tepelnymi mosty je myslim dost.
Odpovědět
Článek se načítá
@jandour no ale to je rozdíl. Stavěli si sami, tak si to sami ohlídali a kdysi dozory až tak bežné nebyly. Dnes svépomocní, taky většinou nemají dozor. Toto není rýpavý příspěvek 🙂. My si sami nestavíme, proto dozor máme a chodí nám tam. Informuje nás, jestli je to ok nebo chce něco předělat nebo je upozorní, že to chce tak a tak. Naštěstí našeho stavitele chválí, tak to není často. Stavitel zase chválí našeho dozora, že je s ním rozumná řeč a domluva a neřve hned, jak vleze na stavbu, jak je všechno na hov... Chlapi si ho taky chválí, že to je první dozor, který na stavbu přijde a pozdraví. Takže spokojenost na všech frontách.
Odpovědět
Profilova fotka
@candat já jsem na stavbě ale denně, takže si to také dost hlídame. Stavíme na zahradě u rodičů. Dokonce stavitel nás upozornil na pár chyb co jsme si dělali sami (stavíme svépomoci s jeho pomocí), takže si nemyslím že by to bylo až tak hrozné že sice dozoruje ale nemá papír pro úřady
Odpovědět
@jandour To je přece rozdíl, když tomu částečně rozumíte, jste ochotní být na stavbě denně a pohlídáte si to. Případně máte opravdu spolehlivou firmu, resp. štěstí. My jsme se neuvěřitelně sekli na pouhé rekonstrukci bytu, zjistila jsem, co je český řemeslník zač a že bez biče a kontroly ty lidi nejsou absolutně schopní sami odvádět zodpovědně dobrou práci. Čest výjimkám. Takže já už bez dozoru ani nekopnu do země (a na denní ježdění na stavbu jednak čas nemám, jednak tomu houby rozumím). Taky bych řekla, že v minulosti byli lidi více tolerantní k nějakým chybám - když tak kulantně zhodnotím to, jak spousta lidí bydlela.
Odpovědět
Profilova fotka
@jandour mě je úplně jedno jak staví ostatní. Jen říkám ve stručností, pokud někdo nerozumí tomu co děla, například já nerozumím difúzně otevřené dřevostavbě, stavební firmu kterou jsem si vybral jsem také neznal, tak si radši vezmu stavební dozor. Nic na tom složitého není , jenom chráním svoje peníze svoji investici. Jestli někdo staví ze zbytku co mu kdo dal je to je ho věc, mě je to úplně fuk. Těch detailu i přes zpracovány projekt se řešilo celkem dost a jsem rad ze jsem ho měl, ze jsem si vybral dobrého projektanta, a nakonec i dobrou stavební firmu. Ve vesnici kde mám postaveno taky nikdy stavební dozor nebyl akorát nechápu jak to s tím souvisí...."??? Nakonec jsem mu platil jenom část z domluvené sumy, protože jeho odhad na začátku práci byl větší, když zjistil ze stavební firma ví co děla, tak svoje návštěvy zkrátil na nezbytné nutné detaily.
Odpovědět
Ahoj všem, díky moc za reakce. Pro mě z toho tedy plyne: 1) vyžádám si návrh smlozvy, uvidím, jak jsou zvyklí pracovat, v jakých intervalech atd 2) potvrdím si, že nezná stavební firmu pro nezávislost 3) hlavně aby byl z blízka 4) budu doufat že to vyjde tak do 5Ok 😄 díky moc M.
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 1 roce
Dobrý den máte prosím někdo nějaký tip na stavební dozor s kulatým razítkem? Nejlépe jižním Morava (Brno, Slavkov u Brna...) nebo olomoucký kraj? Za rozumnou cenu a s kvalitním přístupem a jednáním.
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?