Soused, který chce tepelné čerpadlo. Může po něm chtít vědět kam ho chce umístit?

Ahoj všem, právě jsme zakoupili nový pozemek v klidné lokalitě. Na sousedním pozemku bude náš budoucí soused zahajovat stavbu a chce tepelné čerpadlo vzduch - voda. Akorát mu podepisujeme hranice a o tomto plánu se zmínil. Vím, že toto čerpadlo je velmi hlučné, byla bych ráda kdyby zvolil jinou variantu, ale nechci si ničit sousedské vztahy ještě dříve, než vůbec postavíme dům. Otázka zní, můžeme mu do toho vůbec mluvit, když náš dům ještě ani nestojí ani není vyprojektován? Určitě chceme vědět, kde chce čerpadlo umístit a další věci, ale doživotně hluk poslouchat nechceme. Díky za reakce. :)
Odpovědět
Ještě dodatek, určitě ráda uvítám i vaše zkušenosti s tímto zařízením, jestli je to opravdu tak obtěžující, nebo se to dá nějak pozitivně vyřešit pro obě strany. :)
Odpovědět
Profilova fotka
mluvit sousedovi do toho, čím bude vytápět svou stavbu? a od souseda si do toho mluvit necháte? obecně to TČ bude splňovat nějakou normu a v tom případě vaše "mluvení" nebude soused ani SÚ akceptovat... náš soused značkové TČ za 200.000,- Kč má. tvrdí mi, že to skoro vůbec nespíná. vždy, když jsem venku, tak mu to čerpadlo maká! venku ho slyším ze vzdálenosti cca 15 metrů... uvnitř ne.
Odpovědět
Je mi právě blbé do toho sousedovi mluvit, chci zachovat dobré vztahy, rozhodně mu nehodlám nic zakazovat, ale vzájemně to probrat a domluvit se, ale vyděsily mě zkušenosti lidí okolo mě, jak je to obtěžuje, kolikrát, že by s tím nikdy znovu nesouhlasili apod.
Odpovědět
Tak se zkuste domluvit, že ta jednotka nebude mířit na váš pozemek. Sami TČ plánujeme a umístíme ho tak, aby žádné sousedy přímo neobtěžovalo. Také chceme udržet přátelské vztahy.
Odpovědět
@ena226 Tak je to novostavba a on tam bude mít to TČ naprojektovaný. Tedy se k tomu bude vyjadřovat hygiena. Ta mu buď zamítne, nebo povolí bez podmínek nebo povolí např. s tím, že bude muset před kolaudací provést měření hluku. SÚ a hygiena by se měla za vás o toto postarat. Jestli to je dostatečný, nevím.
Odpovědět
@ena226 doporučuji zjistiti umístění a typ TČ. Určitě by nemělo mířit směrem na váš pozemek a ani na nějakou překážku, od které by se hluk odrážel. Jinak doporučuji jak budete znát typ, tak obejít v okolí pár novostaveb, nebo se obrátit na výrobce, zda vám může dát info, kde tyto tč instaloval a zajít za majiteli s prosbou, zda by jste mohli si tč poslechnout v chodu.. stoupněte si 10 metrů přímo naproti tč a pak 5 metrů ze strany a podle toho si uděláte obrázek
Odpovědět
Mame, vevnitr neslysime. Venku ano,ale natocene na stranu, kde "neobtezuje". Obecne me toto slovo "obtezuje" vadi. Presne jak bylo receno,musi splnovat limity. Jinde pravidelne hrnci pily na drevo a nikomu to nevadi.
Odpovědět
@ena226 jsou TC hlucne i mene hlucne, zalezi kolik do toho investuje a kam ho umisti, jsou i boxy na odhlucneni. Tak bych za nim zasla a rekla mu presne to, co jste napsala ;-) . Zakazat mu to nemuzete, ale on by mel splnit urcite normy.
Odpovědět
Profilova fotka
@ena226 Obecně bych asi doporučil si nakreslit i v ruce Váš dům a jeho umístění na pozemku. Včetně jednotlivých místnosti jako ložnice a pokojicky. Teď Vás třeba zajíma vytapeni, ale co jeho okna a vaše budoucí umístění domu. Nebude Vás svou stavbou tlačit do nějakého kompromisu? Až pak soused přijde tak bych ho požádal o vykres kde bude jednotka umístěna a jak bude bude ohraničená ( bude stát volně , ve zděné budce atd. ) A pak bych se dal souhlas ke stavbě s poznámkou, ze jednotka bude umístěna tam a tam. Vašim cílem je dostat jednotku co nejdál a nějak ji schovat.
Odpovědět
Toto za vás vyřeší hygiena, která mu na 99% dá závazné stanovisko s požadavkem na autorizované měření hluku ve dne i v noci. To bude muset udělat před uvedením domu do provozu. Pokud mu vyjde, můžete si říkat co chcete a nikoho to nezajímá. Asi se s ním domluvte, ať víte, kde bude u jeho domu umístěné. Pokud vám dá podepsat situačku, pro ohlášku, koukněte, jestli ho má umístěné dle dohody a můžete podepsat. Klidně si nechte dát i projektovku a koukněte, jak je tam popsáno umístění. Podepisovat nemusíte na počkání, můžete mu říct, ať si pro to přijde druhý den.
Odpovědět
Profilova fotka
dost záleží jaké přesně tč bude mít a kde ho bude mít. od toho se bude odvíjet to, jak moc bude vás a další sousedy obtěžovat
Odpovědět
Profilova fotka
My máme 2 roky, za nás doma není slyšet nic. V podstatě čerpadlo spina nejvíce přes zimu. Přes jaro, léto a přechod na zimu sepne minimálně na ohřev vody, ale nic, co by se nedalo přežít. Máme čerpadlo na jih, před barákem. Přes cestu stojí sousedům pergola, posezení, další sousedé budují stejným směrem také posezení. Za tu dobu si nikdo nestěžoval na hluk. Nejvíc hučí přes zimu a přiznejme si, kolikrát za zimu chodíte ven...
Odpovědět
Článek se načítá
Profilova fotka
@kossakowski1980 no já nevím, dle mého soudu jednotku ať umístí tam nebo tam, tak ji neschova. Neměla by jednotka být nějak obezdena.. Alespoň co jsem tak slyšela od našich projektantů...
Odpovědět
sousedi mají tč 7metrů od hranice našeho pozemku, k nám je natočené zády a vůbec o něm nevíme
Odpovědět
ellenb srovnávat tč vzduch-voda s motorovou pilou nebo křovinořezem nelze protože ty nedělají hluk tisíce hodin ročně/soused ho má a jede mu 6500 hodin ročně,v průměru 18 hodin denně/ ale jenom desítky hodin ročně a také majitel si ho má možnost umístit tak aby ho neobtěžovalo,nikdy si ho nenamíří na svoje okna takže ho uvnitř neslyší protože hluk se šíří nejvíce tam kam je namířené blahova_andrea naprostý souhlas 2masoni je mi jedno čím soused topí,ale jenom pokud nezamořuje okolí kouřem nebo hlukem,jestli ho slyšíte pouze do 15 metrů tak to je kvalitní asi okolo 53dB akustický výkon zatímco ty nejhlučnější maji 71 dB akustický výkon ena226 moje zkušenost s tč vzduch-voda ohledně hluku je hodně špatná hlavně na klidném tichém místě je to šok když si soused pořídíl tč de DIETRICH 16KW 68 dB,mělí jsme zahradu kde jsme nic neslyšeli nyní posloucháme celoročně ventilátor,pískání ,syčení proudícího vzduchu na 0.25 hektaru velké zahradě ,ano celoročně protože v kamenném domě se topí i v červenci ve 30 metrech i přes zavřená okna v mrazech v noci,i když to bude splnovat normu tak Vám to může vadit
Odpovědět
@ena226 vnímání hluku je velice individuální,člověk který si postaví dům 100 metrů od dálnice,ano staví se tam,řekne o každém tč že není hlučné,člověk který nechodí na zahradu tak řekne že když tč není slyšet v domě tak není hlučné,můj soused taky říká že nedělá velký hluk,ale přesto ho nedal na svůj dvůr ale na obecní cestu na severní stranu domu 18 metrů dlouhého a 10 metrů vysokého kde má minimum oken a před tč a doprava a doleva nemá žádný pozemek tak snadno řekne že ho tč neobtěžuje protože je tiché když ho nemusí poslouchat,člověk který má rád ticho a je zvyklý na ticho tak když musí poslouchat sousedovo tč tak řekne že je hlučné každé tč ,tady na MS už někdo psal že si někde zřídily domobranu,že se domluvily že si nikdo nepořídí tč a nikomu novému to nedovolí,na e mimino někdo psal že dali tč k soudu jak je to obtěžovalo,já tč považuju za jedinou volně prodejnou teroristickou zbran s kterou se dají terorizovat sousedi do vzdálenosti desítek metrů my jsme přestali chodit na zahradu protože nikdo to dobrovolně poslouchat nebude,stavím si 5 m vysokou a 15 metrů dlouhou betonovou zed,obnovitelný zdroj tepla to taky není protože je to poháněné uhlím ,ano elektřina se vyrábí především z uhlí a spotřeba uhlí je stejná jako když se uhlím topí v kotli a bezemisní taky tč není protože produkuje hlukové emise, viděl jsem několik tč který nikoho neobtěžují, protože před tč a do stran nikdo nemá zahradu ani okna,tč může obtěžovat i když splnuje hlukové limity protože normy se ani zdaleka neblíží lesnímu tichu jak někdo napsal na internetu
Odpovědět
V této situaci bych byl opatrný SU ani KHS za vás nemusí nic vyřešit pokud uz na vasem pozemku neběží stavební řízení na projekt vašeho RD, pak tím že soused umístí jednotku k TČ v blizkosti '' prazdne parcely '' neprekroci hygienicke limity ekvivalentni hladiny akustického tlaku v chráněném prostoru okolních Rd ( u vás žádný nestojí ani naplánujete výstavbu - neběží st.řízení ), naopak vy se v budoucnu můžete dostat do situace kdy KHS bude limitovat umístění vašeho RD vůči sousedovu TČ ( vzdálenost, požadavek na nepruzvucnost stěn, okna s vyšší hlukovou třídou atd.. ) . Soused by vám k podpisu měl předložit koordinační situaci s vyznačením polohy venkovní jednotky Tč, a nejlépe i označením směru proudění vzduchu, pak uvidíte budoucí vazbu na váš pozemek, běžně jsou hygienicke limity hluku od venkovni jednotky splněny útlumem vzdáleností na vzdálenosti cca 14 m, orientačně vstupuje tam mnoho proměnných, odrazivost, hluk tc atd ...
Odpovědět
@jkolar taky si myslím že na tomto pozemku hlukové limity žádné nejsou a tak se může stát že tam v budoucnu nepovolí stavbu pokud tam budou překročeny hlukové limity pro stavbu rodinného domu nebo po Vás budou chtít hlukové měření,bohužel takové jsou tady zákony,ne jako ve Francii kde platí limit ve dne zvýšení o 5 dB a v noci o 3 dB na hranici pozemku a ve Švýcarsku se nesmí celou neděli házet sklo do kontejneru na tříděný odpad kvůli hluku.Takové problémy přináší tzv.ekologické vytápění pomocí tč vzduch-voda,doporučuji požadovat umístění na opačnou stranu domu.
Odpovědět
ještě v případě překročení hlukových limitů u novostavby požaduje stavební úřad protihluková okna a nucené větrání aby se nemuseli otvírat okna
Odpovědět
Všem moc děkuju za odpovědi, opravdu je tato diskuze pro mě velkým přínosem. :-) Přesně jak zde zmiňuje většina z vás, budeme požadovat veškeré detaily, ohledně umisteni této věci. Někdo to ani neslyší, pro někoho je to hluk jako kdyby bydlel vedle elektrárny a to není příjemné. Snažím se vždy vyjít vstříc, ale myslím že zde je třeba být obezřetný a nejen bezhlavě souhlasit a pak se divit. @malcao Opravdu to, že si pořídí SOUSED Tč, muze pro nás znamenat takové věci? :-. Že budeme muset řešit to, že díky našemu domu bude pak hlučnost větší a nebudeme moct stavět popřípadě řešit protihluková okna atd? V tomto případě si ještě oběham stavební úřad, abych si zjistila podrobnosti.
Odpovědět
Máme TČ. Na stavebne povolenie sme potrebovali, kde bude uniestnene, kam až bude siahať hluk pri jeho maximálnom výkone, dokladali sme technické informácie. Vedľa nás žiaden dom nebol a stále nie je napriek tomu hygiena posudzovala vplyv na susedny pozemok, pretože tam raz dom bude. Máme kvalitné čerpadlo chceli sme aby bolo čo najmenej hlučné. Všetok hluk podľa projektu a TI ostava na našom pozemku (mame 7 metrov uličnu čiaru oproti nam domy nie su a ani nebudu). Teraz v najväčších mrazoch ho dnu nepočujeme vobec vonku iba keď práve topí. Najhlučnejšie je keď zohrieva vodu to ho počujeme aj dnu, ale tento proces trva par minut max 15. Sused začal nedávno stavať a keď ho videl u nás chce si ho zaobstarať tiež. Takže určite záleží na tom, aké je to čerpadlo a kde je umiestnene.
Odpovědět
Profilova fotka
@vimamima a co to mate za typ a s jakym vykonem?
Odpovědět
@ena226 píšu pouze co nám řekla hygiena,soused postavil dům v plánech neměli tč a dali ho tam,stavebnímu ůřadu to nevadilo a já jsem si pozval hygienu a ta řekla že na zahradě domu žádné limity nejsou,i když se tam vejde několik rodinných domů a mohli by se tam postavit tak měřily 2 metry před oknem obytných místností při 0 stupních tzn. ne při plném výkonu a naměřily 36 dB ve 30 metrech od tč a při vyplém tč 22 dB tj 14 dB rozdíl to je hodně i přesto to bylo v normě ,plastové okno utlumí 33 dB tj při nočním limitu 40dB pronikne 7 dB přes zavřené okno a to je slyšet vibrování,v mrazech když tč jelo naplno jsme nemohli spát a hygiena řekla když se staví dům v hluku třeba u silnice tak si musí stavitel udělat měření hluku a když dojde k překročení tak stavbu povolí s protihlukovýma okny a nuceným větráním,určitě je třeba dojít na stavební ůřad protože všude je to jinak
Odpovědět
Mám dva postřehy. První - u nás v klidové zóně je slyšet od souseda na vzdálenost cca 60, tak, že večer ruší atmosféru. Druhý - jsou sice i právní páky, ale co mít se sousedem cíleně dobrý vztah, pozvat ho na pivo a sdílet navzájem své obavy z různých věcí a být vzájemně otevření? Budete spolu žít a dobré vztahy a komunikace je vysoko nad zákony a vyjadřovačkami.
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?