Vlezlá sousedka

Ahoj, prosím o radu, tipy jak na sousedku. Přistěhovali jsme se do nového domu na menší vesnici, bydlíme tu zatím krátce. Během té doby jsme se seznámili se sousedkou, která bydlí o pár domů dál. Má dvě děti (holky 6 a 9 let). My máme syna 11 měsíců. Seznámili jsme se přes plot, chodíme okolo na procházky s kočárkem. Je velice přátelská, až vlezlá a prostě se na nás nalepila. Její děti párkrát zničehonic zazvonili u nás doma a chtěli si hrát s naším synem. Pak jsme se jich nemohli zbavit, navíc vždy přijdou v nevhodnou dobu (v čase oběda nebo k večeru, kdy se má syn koupat) a přinesou nějaké ovoce/zeleninu ze zahrádky. Poté jsem si předala se sousedkou telefonní číslo, hlavně abych zamezila ty nezvané návštěvy. Proběhlo jedno oficiální kafe u nich a druhý den u nás a tím jsem myslela, že mám na čas klid. Ale hlavně děti by tady byly nejraději pořád. Otravují i v neděli nebo ve svátek. Je to teda hlavně zásluhou dětí, že prý pořád škemrají, aby se viděli s naším synem (potom se dívají na televizi a nehrají si s ním). Jsou milí a vždy něco přinesou. My jsme hodně zaneprázdnění a vážíme si společných chvil, které můžeme trávit jen s rodinou. Jsme zvyklí se s přáteli vídat 1x za měsíc za 2 a naprosto nám to vyhovuje. Na časté návštěvy moc nejsme a vystačíme si sami. Opravdu se nenudíme. Ráda bych to zarazila hned na začátku. Zatím jsme se rozhodli si už žádné ovoce a zeleninu nebrat, pokud přijdou nezvaně tak slušně vyhodit s tím, že nemáme čas a na časté sms s prosbou o návštěvu psát, že nemáme čas. Máte někdo podobnou zkušenost? Nějaké rady?
Odpovědět
@orchideas1 Zkus jí říct na rovinu, že jste introverti a nechodíte na návštěvy a ani si domů nikoho nezvete. My s manželem takhle odpovídáme vždy na pozvání na návštěvu. :-D Jsme celý den mezi lidmi a doma chceme mít klid. ;-)
Odpovědět
Tak to si taky počkám na rady. Mám tady nemlich tu stejnou a bohužel jí nestačí říct ani 3x ne.. Je těhotná, já taky, ona je na rizikovým, já chodím do práce a když přijdu domů, chci mít klid. Zatím ho docílím jen tím, že se stávám vězněm ve svým vlastním domě.. Jakmile navečer rozsvítím, je tady.. Nikdo ji tady nemá rád, její přítel hodně pracuje a ona se nudí.. Rnodí o 3 měsíce později než já a já už teď z toho mám hrůzu.. O to horší je, že její přítel je můj kamarád, je milionovej, ale ji tady nemá nikdo rád.. Sbírá jen drby, všichni jsou špatní, ona umí všechno nejlíp a já z ní mám osypky..
Odpovědět
@citun Vyzkouším, až s ní budu mluvit, tak jí řeknu, ať si to nebere osobně, ale že na návštěvy moc nejsme nebo alespoň ne tak často, dětem to pak musí vysvětlit sama
Odpovědět
@petma112 Toho se taky bojím, že nepochopí NE, já se snažím s každým vycházet po dobrém a jsem asi až moc hodná, ale budu se muset naučit říkat, že máme svůj program a že o návštěvy nemáme zájem. Jenže, pak když občas na to kafe půjdu, tak se bojím, že to zase sklouzne k častým návštěvám. Naštěstí u nás to je na začátku, tak se to snažím řešit zavčas. Navíc sousedka je o 15 let starší a nemáme moc společných témat.
Odpovědět
@orchideas1 nedovedu si to představit, prostě byhc řekla, že zrovna nemůžu/něco dělám/dítě spí atd.
Odpovědět
@petma112 A jak dlouho to trvá a co na ty večerní návštěvy tvůj manžel/přítel?
Odpovědět
@bayt Jo tuhle taktiku mám v plánu, tak doufám že zabere. Chodíme s kočárkem kolem jejich plotu a jejich psi svým štěkáním na nás vždycky upozorní. Děti se pak ptají vždycky manžela jestli můžou přijít k nám na návštěvu, ten jim vždycky řekne že ne, manžel se s tím zase nepáře
Odpovědět
@orchideas1 Podle věku holčiček k vám asi chodí odpoledne, když přijdou ze školy a paní z práce, takže bych jí řekla, ať se nezlobí, že odpoledne chceš trávit s manželem a že máte svůj program. Pokud k vám jejich děti chodí a jen si sednou a koukají na televizi, tak bych udělala to, že když u vás chtějí být, tak at jsou na zahradě a hrají si s prckem. Sedět u televize můžou i doma :-) Na druhou stranu bude Váš syn za pár měsíců potřebovat společnost dětí, vy si možná sami vystačíte, ale ostatní děti jsou potřeba, tak se společnosti ostatních matek prostě nevyhneš :-)
Odpovědět
@mppm Jo chodí odpoledne, když přijdou ze školy, ale chtějí chodit i o víkendu, třeba v neděli odpoledne. Mě by to občas nevadilo, ale vyloženě nesnáším nezvané návštěvy bez domluvy, to už teď tolerovat nebudu. Jasně, že syn má rád společnost, často je s dětmi od našich přátel nebo se sestřenicí (2 roky), ale proto, že máme původní přátelé (většina s malými dětmi) než jsme se přestěhovali a početnou rodinu a často někam jezdíme, tak máme rádi doma klid a nejsme zvědaví na nezvané návštěvy. Třeba 1-2 měsíčně bych s dětmi od sousedů neměla problém, ale jejich představa je alespoň 5x týdně. S tou zahradou je to dobrý nápad, ale zatím tam máme jen hlínu a plevel, ale chodíme na procházky, tak můžou občas s náma, na druhou stranu si s manželem na procházkách hodně povídáme a užíváme si čas jako rodina
Odpovědět
@orchideas1 Třeba, když je fakt naženeš ven, aby se zabavily tam a né u televize, tak už k vám chodit nebudou :-) Nebo určitě ne 5x do týdne :-) Ty ostatní matky jsem myslela spíš u vás na vesnici..u nás je to to samé. Kamarádky mám ve městě, kam za nima jezdím, ale syn už potřebuje děti ze sousedství, aby se spolu vyblbnuli a přeci jen spolu budou chodit do školky, tak některé matky prostě musím vydržet, ikdyž je mi to proti mysli :-) Tak držím palce, ať se to vyřeší k vaší spokojenosti!
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 2 měsících
@orchideas1 tak jak to dopadlo ? Nedá se asi nic dělat než odmítat a odmítat... @petma112 mám sousedku důchodkyni. Celý den nic než doma televize. Jednou jsem u ní byla na kávě, pozvala mě a byla ráda. Jenže od té doby, když vylezu ven na mě křičí přes terasu "halóó sousedko nechcete jít na kávu" :-( :-( a to i když vidí, že věším prádlo nebo sázím kytky, prostě vidí, že něco dělám. Jakmile otevřu dveře, ona také, ta tam na mě snad čeká ]-( . Takže vím, jak je to nepříjemné ! Někdy dělám, že ji neslyším. Třikrát zakřičí na mě a pak zaleze, ale je to tak nepříjemný pocit, že vás vlastně někdo neustále sleduje a otravuje... ]-( . Měla jsem na terase řemeslníky a nebylo jí blbý se opřít a čumět přímo na ně a sledovat, co se děje. No já bych se hambou propadla... Jak jste to vyřešili vy ? :-)
Odpovědět
@druk Jak píšeš, jediné co funguje je odmítat. Sem tam tak 1x měsíčně (teď už se to zklidnilo, jak odmítám) mi přijde SMS od sousedky s pozváním na kávu, ale vždy se omluvím s tím, že nemám čas, někam jedeme atd., vedu aktivní život, takže si ani nepotřebuji vymýšlet :-) Právě se bojím toho, že jak jednou pozvání na kafe přijmu, tak budu zase tam kde jsem byla a bude přicházet pozvání a sms několikrát do týdne :-S
Odpovědět
Článek se načítá
Nebo naplánovat cíleně nějakou návštěvu v horizontu třeba 2 týdnů - "Co říkáš, že bychom sedly na kafe příští...? Já do té doby nestíhám, máme toho hodně, skoro se s manželem nevidíme, blabla..., ale ten den si na kafe ráda vyhradím..." Ale situaci nezávidím, je fakt na palici být vězněm ve vlastním domě :-)
Odpovědět
@kaaacaaatkooo No sousedka má děti, takže jednou by to bylo kafe a podruhý by se chtěli stavit její děti a těm, když řekneme že nemáme čas, tak se urazí ]-( Ale teď už máme klid naštěstí, ale u nás funguje jen odmítání. Jinak návštěv máme dost z rodiny a našich letitých přátel, takže je u nás taky často plno, ale ti jsou zvaní a rádi je vidíme :-)
Odpovědět
@orchideas1 Normálně to sousedce řekni, že o jejich návštěvy nestojíš. Takové chování je holt na vesnici obvyklé (obzvláště, když jsou malé děti) a paní chce být jen přátelská. Při nejhorším se urazí a Ty budeš mít po problému:-)
Odpovědět
@orchideas1 Urazí a zase přileze :-) Tomu říkám povaha! :-D
Odpovědět
Profilova fotka
@orchideas1 jako malý jsme se taky všude cpali na návštěvy :-D taky jsme vesnický.... Ale ne furt. To mě spíš napadlo jestli nemají doma nějaké problémy že ty děti utíkají jinam... :-(
Odpovědět
jj je to věk dětí, kteří budou všude možně než jen doma..tak to prostě na vesnici chodí. Po první zkušenosti si již držím odstup, ale občas se s některými dětmi domluvíme a buď josu u nás nebo u nich. Pokud se výjimečně nedomluvíme jinak tak na 1 hodinu. V tomto počasí je fajn, co jiného děti mají dělat. Jinak také preferujeme klidnou domácnost. U tak malých dětích jako máš ty bych návštěvy dětí asi ani netolerovala, musíš pořád dohlížet. já mám děti 4 a 9 roků.
Odpovědět
@adelkav Zatím odmítám, kdyby byla hodně nechápavá a došlo ke konfrontaci, tak bych jí to řekla narovinu, ale zatím je to v pohodě a máme klid :-)
Odpovědět
Ony ty děti se asi nudí, hlavně jsou od syna o dost starší a hračky co má je nebaví nebo ne dlouhodobě. Malej se stýká s hodně dětma, teď o jara plánuju navíc chodit do mateřského centra, kde budou děti podobného věku, takže izolovat ho nechci. Až bude starší, tak určitě bude lítat s dětma venku, ale asi ne s těma od sousedky, to ty už budou v pubertě. Jako kdybych si se sousedkou měla co říct, tak si s ní občas to kafe dám, ale vídat se a kafíčkovat a plkat o ničem s někým, s kým nemám společnou řeč, navíc podnikám při mateřské a můj čas je opravdu drahý, je pro mě ztráta času. Paní je ode mě o 15 let starší a jenom drbe lidi z vesnice, jako kdyby mě rozmlouvala, abych se s nikým tu nebavila :-| Kdybych potkala nějakou maminku, se kterou bych si rozuměla a měla děti v podobném věku, tak bych si čas určitě našla. Třeba někoho potkám v tom mateřském centru, to by bylo fajn :-)
Odpovědět
Taky když už mám odpoledne chvíli času, tak ráda vyrazím s kočárkem ven a nechci být zalezlá u někoho doma, ale sousedku si teda nedokážu představit, že by šla se mnou na několik km ven, je spíš televizní typ bych řekla 8-)
Odpovědět
@orchideas1 No přesně ! Předtím na mě sousedka nepokřikovala, a jak jsem připustila návštěvu, byť i jednu, tak na mě pokřikuje z balkonu pořád :-( . To jsem se jí chtěla nabídnou, že jí pomůžu třeba s nákupem, bylo mi jí líto, že je stará. Ještě, že jsem to neudělala. Už bych se jí nezbavila :-( . Nejhorší je, že si dala křeslo k oknu tak, že kouká lidem do oken a šmíruj. Stěžovala si mě, že jí jiná sousedka řekla, že šmíruje a že to není pravda. Ale já časem zjistila, že to pravda je. Vedle ní sousedka má neustále zatažené žaluzie. No fakt asi odmítat a odmítat. Na rovinu bych jí asi neřekla, že o to nestojím, mohlo by jí to být líto :-( . I když také mě to napadlo... Někdy mě z ní chytne vztek, když se vyloží na balkon a kouká lidem do oken :-( . Také si nemám s paní co říci. Z práce letím na nákup, lidí mám za celý den dost. Pak honem večeře atd atd, pořád je v dnešní době, co dělat. A když mám čas, chci si pustit pěkný film nebo něco přečíst na terase v klidu, což ona když je celý den doma a televizi má zkouknutou od a až do z, zřejmě nechápe :-( . Hodně štěstí. Tu mou sousedku asi neomrzí lidem koukat do oken a na kávu už k ní opravdu nepůjdu :-(
Odpovědět
@druk Taky přeju hodně štěstí, holt sousedy si člověk nevybírá ]-( ]-( Slušnost je jedna věc, ale ne na úkor ztráty soukromí a osobní pohody. Další předsevzetí do Nového roku, naučit se říkat NE a myslet víc na sebe :-)
Odpovědět
Ještě jsem zapomněla říci, že když jsem byla u ní jednou, tak jsem jí říkala, že jsem ráda sama, že tak odpočívám a že mám spoustu práce jinak a že na sedánky moc nejsem, už jsem čula malinko dopředu, co kdyby mě pak naháněla. A ejhle, ona se moc divila a nepochopila... tak to je pak těžké, aby byl člověk slušný. Přijít domů, otevřít okna a vidět, jak je také otvírá a čučí je někdy fakt k vzteku. Dělají si to lidé ale sami. Kdyby to pozvání nechali také na druhém, tak by člověk třeba i někdy měl chuť, ale to uhánění člověka jenom odradí ]-( a naštve ]-( . Ano, naučit se říkat ne :-)
Odpovědět
@druk Jo někteří lidé jsou natvrdlí a nechápou, to je pak blbý :-( Taky jsem sousedce říkala, že podnikám, že mám málo času, ale to lidi, kteří jsou typově televizní povaleči a mají hromadu času nikdy nepochopí. Ona mi na to naopak řekla, že i když má člověk málo času, tak by si na to kafe měl udělat čas, ale já si radši najdu čas na to strávit ho s rodinou nebo se synem na procházce
Odpovědět
Profilova fotka
nebavit se s ní a dělat že není, ideálně mít sluchátka, takhle jsme to měli když jsme bydleli v bytovce, naštětí už máme barák tak od toho je klid.
Odpovědět
Profilova fotka
žena si takhle stěžovala na sousedku a pak se odstěhovala, tak třeba budete mít stejné štěstí..
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 3 letech
Profilova fotka
Tohle jsou klasické sousedské vztahy, obzvlášť na vesnicích, kde jsou lidé zvyklí si pomáhat přijít na kávu, poklábosit a pod. Ti druzí, kteří se přistěhují z města jsou jiní, stěhuji se na vesnici k vůli klidu a soukromí, ale to na opravdové vesnici nikdy není... Poradím, nastavit si hranice, určitě bych si její přítomnost, nechtěla uzavřít na vždy, protože opravdu nikdy nevíte, kdy budete sousedy potřebovat, ale na rovinu ji říci, co si myslíte, věřte, že upřímnost se někdy opravdu vyplácí! Řekněte ji, že máte ráda návštěvy, ale že potřebujete i soukromí a že je pro vás přijatelná frekvence, 1x měsíčně, že jste ráda za její společnost, ale ..., že se ji nechcete dotknout, ale potřebujete i soukromí a čas na další přátele a aktivity a že na to nejste zvyklá, že je to pro vás nové, prostě vysvětlit, pokud nepomůže teprve potom zamezit kontakt. Bohužel...
Odpovědět
Moc nechápu co řešíte. Ujasněte si co chcete a ty věci pojmenujte a pošlete dál. Příjde Vám to fér s ní komunikovat tímto způsobem a pak to řešit na internetu. Kdybyste si ujasnili co chcete, slušně jí to na rovinu řekli, tak už máte dávno klid a ona ví na čem je...
Odpovědět
@mojebydleni @heryna myslím, že po 4 letech to už nějak dopadlo a není třeba koment.
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?