Pokuta při černé stavbě

12. zář 2016110

Dobrý den ,

Stavim RD a mam vola souseda, který me porad zdržuje na uradu , mam nyni pozastavenou stavbu , nevíte jake jsou pokuty kdyz budu stavět dale ? To je stavba na černo ? Četl jsem od 10-50 tis .

Děkuji

 • V krajnim pripade muze urad naridit odstraneni stavby. Ale to je v pripade ze je staveno bez povoleni kde se neda ani dodatecne udelit. Vyse pokut bude ve stavebnim zakone. Vim ze s novelou v r. 2013 se zmenily vyse nekterych pokut konkretne uzivani stavby bez souhlasu az do 1mil. Mozna je jeste nejaka revize s NOZ.

 • Pokud Vám nařídí odstranění stavby, můžete příslušný úřad zažalovat, že Vám vzniknou finanční škody, nenechají Vás to zbourat, jsou si toho vědomi a odkazuje na to i zákon. Díra v zákoně - nastěhovat se můžete, když jen sdělíte, že hlídáte dům, to pak můžete, ale to jde jen po určitou dobu, ne na vždy. přímo slova hlídání domu jsou v zákoně stavebního...

 • Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat na podobný problém. V prvním kolem na Územní souhlas / rozhodnutí jsme skončili kvůli sousedovi až na Krajským úřadě, který pochopitelně dal zapravdu nám. V tuto chvíli řešíme Stavební povolení a máme strach, že se soused opět odvolá a půjde to opět na kraj. Upřímně nás dost tlačí čas a už musíme platit i poplatky v bance za nečerpání hypotéky atd. Když začneme dělat základovou desku bez povolení co nás může čekat za pokutu popřípadě jaké problémy mohou nastat? Dále pokud to soused použije v odvolání, že stavíme na černo pokutu pak uděluje Krajský úřad nebo pořád Stavební úřad?
  Předem děkuji za odpověď.

 • Sponzor fóra
 • @luccy18  Skvělý nápad, směle do toho, přece se nenecháte brzdit nějakým sousedem. A vřele doporučuju se hned druhý den po zahájení prací udat na stavební úřad, že stavíte na černo, ušetříte tím sousedovi za platbu telefonu a třeba pak budete mít lepší vztahy 🙂 Lidi mě nikdy nepřestanou udivovat ...

 • I když to nesouvisí s tímto příspěvkem, ale třeba to někomu pomůže v budoucnu. Koupili jsme parcelu, měli jsme ji v celku. Jelikož jsme chytli zdarma vyměření (digitalizace katastru), nechali jsme si rozpulit pozemek + z jedné strany máme k sousedům svah, který jsme nechali taky rozparcelovat ( šířka 2m, délka cca 70m). Tím pádem mezi naší stavební parcelou a sousedy máme ještě tu naši 2m širokou parcelu a nemuseli jsme řešit souhlas sousedů.

 • @lucyy18  Když začnete dělat ZD bez povolení, tak počítejte s pokutou 25 - 50tis. - s tím že stavební úřad Vám může nařídit odstranění stavby. Asi tak 🙂 viz. stavební zákon. Doporučuji na to jít ze strany souseda a domluvit mu 😉

 • Jestli se muzu zeptat, co tomu soudedovi porad vadi? A ono to opravdu jde, pozasta it stavbu, popripade naridit zbourani, kdyz soused ma neustale problem? No nestraste. Jednoho takoveho souseda mame taky. 😒 nastesti je ob parcelu, ale uz ted si vyskakuje aniz se jeste neco stavi.

 • S tím rozparcelováním to ale taky už neplatí, protože stavební úřad může jak o účastníka pozvat i souseda přes parcelu v případě, že mohou být dotčena jeho práva.

 • @lucyy18  Rozhodně sousedům nenahrávejte. Nás ti "naši" udali hned při prvním kopnutí, i když už jsme měli SP i s nabytím právní moci. Prý jsme jim zahájení prací měli oznámit a dát podepsat k odsouhlasení vytyčovací protokol🙂

 • @lesla můžu je zeptat, jestli je opravdu musíte sousedům něco oznamovat a nechat podepisovat, nebo to jen tak zkoušeli? Vím, že musíme s předstihem ohlásit na SÚ.

 • @lucianap  nejde pozastavit stavbu a nařídit odstranění proto, že má soused nějaký problém, ale proto, že někdo staví načerno.
  Když někdo začne bez pravomocného stavebního povolení nebo bez souhlasu s ohlášenou stavbou, nahrává do karet sousedovi a staví ho do role obhájce práva. Stavebnímu úřadu pak nezbyde, než zastavit stavbu, zahájit řízení o odstranění stavby, které se přeruší v případě, že stavebník požádá o dodatečné povolení a po vydání dodatečného (pravomocného) se řízení o odstranění stavby zastaví. Mezitím ale proběhne přestupkové řízení s pokutou. Peníze tratíte tak jak tak - na pokutě stavebnímu úřadu a nebo na penále bance. Osobně bych si raději vybrala tu banku, protože úředník na SÚ v případě stavby načerno na vás bude mít pořádný vztek, protože mu přidáte spoustu práce, které i tak má dost.
  Stavbu načerno opravdu nedoporučuju. On ten soused bude účastníkem i toho dodatečného povolení a také se bude odvolávat, takže čas stejně neušetříte. Naopak by vás měl SÚ znovu pokutovat, pokud byste přes zastavenou stavbu pokračovali. A ještě jeden problém vidím - dovolí banka čerpání, když není pravomocné povolení? Myslím si, že ne.
  Z tohohle není jiná cesta. Takže bych doporučila buď pozvat souseda na víno a grilovačku a vyříkat si problémy a nebo mu pohrozit advokátem, že po něm bude chtít náklady, které vám díky jeho bezdůvodným odvolačkám vznikají v bance.

Přidej příspěvek

  Nenašli jste co jste hledali?

  Hledat pouze v názvech témat
  Články od našich partnerů
  Pochopíme konečně, že epidemie koronaviru je další upozornění na nutnost změny způsobu bytí společnosti?
  Značka Ytong je Nejdůvěryhodnější značkou stavebního materiálu roku 2020
  Podívejte se do lepších časů z nového střešního okna VELUX
  Archiv článků od partnerů