Přípojka vody a kanalizace

Dobrý den, jsem naprostý laik a budu vděčná za jakoukoliv zkušenost a radu. Potřebuji-li pozemek napojit na vodu a kanalizaci - pochopila jsem, že postup je následující: 1.Oslovení správce sítě, že se lze napojit na vodovod či kanalizaci, ideálně se doptat za jakých podmínek a vyžádat si technický podklad k trasám jednotlivých sítí 2.Vytvoření projektové dokumentace od projektanta vodohospodářských staveb 3.Projektovou dokumentaci pak musí schválit správce sítě 4.Projektovou dokumentaci, schválení od správce sítě pak odnesu na stavební úřad, který vydá územní souhlas/rozhodnutí 5.U správce sítí pak sepíšu žádost o zřízení přípojky - k tomu je potřeba povolení od stavebního úřadu, projektovou dokumentaci k přípojce, výpis z katastru a vyjádření správce sítě k projektové dokumentaci. 6.Realizace samotné přípojky stavební společností 7.Napojení na vodovod/kanalizaci = zapojení technikem správce sítě (tlaková zkouška, atd..) 8.Přihlásím nové odběrné místo "Přihláška k odběru vody a k odvádění odpadních vod" 9.Uzavření Smlouvu o dodávce vody A nyní se chci zeptat, jak je to v případě,kdy už přípojku vody/kanalizace mám - myšleno za situace, že jsem pořídila pozemek, který tyto IS má přivedeny na hranici pozemku (tj. nerealizuji je já, ale byly zrealizovány někým jiným přede mnou) a jsou zaslepeny, tudíž potřebuji už jen od hranice pozemku pouze přivést vodu do RD a svést z něj kanalizaci. V jiném foru jsem se dočetla, že kopání a vedení od hranice pozemku, protože už probíhá na mém pozemku, na to už žádný projekt ani územní souhlas nepotřebuji, jen bych měla mít jako součást PD k RD zákres tras inženýrských sítí na pozemku Ale jak je to v tomto případě s úřady? a) když už jsem pořídila pozemek, kde jsou IS ukončeny revizní a vodoměrnou šachtou Chápu to správně, že přípojka tedy už existuje a přijde jen technik vodáren a napojí mě na vodovod a já se jen přihlásím k odběru vody a k odvádění odpadních vod a pak podepíšu smlouvu? Tj. že v minulosti již proběhly kroky 1-6 (tj. bylo schváleno připojení na vodovod a přípojka na základě nějakého projektu a územního souhlasu byla udělána)? A mně zbývá tedy jen ten technik a přihláška k odběru+smlouva, s tím, že vodárna už po mně projekt ani územní souhlas podle kterého byla ta přípojka zrealizována chtít nebude, protože to vše již existuje a mají to někde zaevidované? b) když jsem pořídila pozemek, kde jsou IS zaslepeny na hranici pozemku a vodoměrnou a revizní šachtu musím dodělat Je to stejný postup jako v bodě a), nebo k té stavbě od záslepky po vodoměrnou/revizní šachtu musím mít projekt a územní souhlas? Můj problém je ten, že chci koupit pozemek - k pozemku přípojky vody i kanalizace jsou, ALE.....v této obytné zoně celou infrastrukturu vybudovala stavební firma, vodovod i stoku...došlo pak k předání vodárně a kolaudaci atd, vše OK. Vodárna tedy stoku i hlavní řad vodovod vlastní. Firma vybudovala i přípojky od hlavního řadu k pozemkům a zaslepila je (vodoměrnými ani revizními šachtami je neukončila, je tam jen vytažený polyethylen), logicky tedy musela předložit všechny potřebné body (projekt) a získat územní rozhodnutí, aby ty přípojky mohla zrealizovat,postavit..tedy body 1-6 jsou splněny (asi).....nevíte někdo, kde bych tyto dokumenty /projekt+uzemní souhlas) získala k nahlédnutí? A teď se zeptám na postup - já tedy jen vykopu připojení od záslepky do domu (na svém pozemku), včetně zřízení revizní a vodoměrné šachty, na což žádné souhlasy (vodárny,stavební úřad) nepotřebuji? A pak zažádám o nové odběrné místo? Doložím územní rozhodnutí na základě kterého ta přípojka od řadu k hranici pozemku byla vybudována(nebo dokládat nemusím, protože oni ho již někde v dokumentaci mají?) a vodárna mě připojí?....ALE...ten územní souhlas/rozhodnutí pro stavbu přípojky je pro toho kdo tu přípojku k hranici pozemku vybudoval (stavební firma) nikoliv pro mě, je v tomto problém? Tedy o přípojku žádá fyzická osoba X (já), ale územní souhlas s vybudováním přípojky dostala osoba Y (stavební firmy a ta je podle zákona o vodovodech jejím vlastníkem)..o připojení na vodu tedy ve výsledku žádá jiná osoba než vlastník přípojky,což vodárny počítám někde evidují. Připojí mě za této situace vodárna a nebo mě připojí jen když doložím vlastnictví nebo souhlas vlastníka připojky? Tj. aby mě vodárny připojili musím doložit, že jsem tu přípojku od firmy, která jí na základě těchto souhlasů vybudovala, buď odkoupila (kupní smlouvu na pozemek, kde je specifikováno, že kupuji i IS) a nebo pokud kupní smlouvu specifikaci o koupi pozemku včetně IS mít nebudu, tak bude vodárna vyžadovat v "Přihlášce k odběru vody a k odvádění odpadních vod" souhlas toho,kdo přípojku vybudoval, s napojením na vodu jinak se mnou vodárna smlouvu neuzavře a vodu odebírat nebudu moci?.........nebo je to prostě OK, přípojka existuje, byla vybudována na základě schváleného projektu a územního souhlasu a já z ní teď chci jen odebírat vodu a vodárně je jedno,že jsem jiná osoba,než ta,která přípojku vybudovala? - Byla by situace jiná,kdyby na hranici pozemku IS byly ukončeny vodoměrnou/revizní šachtou? Nebo zde o šachty jako takové nejde, ale jde o to, že vodárna mě připojí pouze když buď budu mít souhlas vlastníka přípojek k napojení, a nebo předložím kupní smlouvu, kde bude specifikováno, že pozemek kupuji včetně IS? Majitel pozemku se ohání tím, že na hranici pozemku veškeré IS jsou, což je pravda, ale on je nevybudoval a v době kdy stavební firma ty přípojky dělala, tak pozemek vlastnil...tj. nekupoval ho od této firmy, nemohu získat na katastru ani žádný nabývací titul, neboť pozemek pán nekoupil, ale zdědil již dávno předtím, než se tam vůbec nějaké IS začaly dělat. Cenu za pozemek tedy chce jako kdyby byl pozemek kompletně zasíťován, ale narazím-li na problém s připojením u vodáren které budou chtít souhlas té firmy co budovala přípojky s napojením, tak za tento souhlas jim budu muset samozřejmě zaplatit (statisíce).... Má někdo podobnou zkušenost, případně radu? Platit cenu za metr zasítovaného pozemku v podstatě dvakrát (prodávajímu pozemku - který v ceně pozemku kalkuluje "zasíťování") a pak stavení firmě za jimi realizovanou přípojku) se mi opravdu nechce. Děkuju moc
Odpovědět
Ak som spravne pochopil dotaz, tak budes postupovat ako to mas napisane v bodoch 1. az 9. s tym, ze v bode 2 nebudes robit projekt vodovodneho radu, ale projekt pripojky vody do domu (cca 3-5tisic korun). Toto bude sucastou stavebneho povolenia / ohlasky na vystavbu domu. Ak infrastruktura patri VAKu, tak nevidim dovod nieco platit naviac a je irelevantne, kto to postavil a kto na to ziskal stavebne povolenie / suhlas. Max budes platit za zhotovenie samotnej pripojky dle podmienok VAK (navrtavka, vodomerna sachta). Mozny problem moze vzniknut ak pozemok, kadial vedie infrastruktura nepatri mestu/obci.
Odpovědět
@deto_oesya Děkuji, no já jsem právě myslela,že ty body 1-6 jsou právě už udělány (to udělala ta stavební firma, když tu přípojku stavěla). Že už projekt přípojky dělat nemusím, od řadu do hranice pozemku ta přípojka udělaná je. Já chci vést jen potrubí od hranice pozemku do domu. Na to tedy také musím udělat projekt a potřebuji územní souhlas?????Ano hlavní řad je vodáren,ale přípojka od řadu do hranice pozemku je té stavební firmy (podle zákona jí vlastní ten kdo jí vybudoval) -takže já jen od té záslepky na té přípojce to chci vést do domu po vlastním pozemku. Ale ta firma prý za toto bude chtít fin.kompenzaci, protože prý Vodárna bez jejich souhlasu se mnou neuzavře Smlouvu o dodávkách vody. Když volám na vodárny posílají mě od čerta k ďáblu. Po sousedovi - který je na tom stejně, koupil pozemek v době,kdy přípojky měl na hranici pozemku- takto vyinkasovali 350 tis (ta firma co dělala přípojku), protože právě od nich údajně nějaký souhlas právě potřeboval ale on je restituent,takže jim ty peníze dal a nic neřešil, na vše má projektanta takže proč,co atd nic neví, peníze neřeší🙂)
Odpovědět
Tak v tom pripade budes musiet jednat so stavebnou firmou ak je majitelom pripojky a odkupit ju. Stavebna firma zaroven by ti mala dat projekt pripojky, kde musi byt uvedene technicke napojenie + ako a kde ma byt umiestneny vodomer. Pozemok od vodovodneho radu po hranicu je koho? Stavebnej firmy?
Odpovědět
@deto_oesya Děkuju moc, pozemek od vodovodního řadu po hranici je ve vlastnictví města (jedná se o příjezdovou komunikaci) Stavební firma jen realizovala přípojku od řadu po hranici pozemku a tam jí zaslepila. Vodoměrnou šachtu už nedělala. A ten projekt přípojky + technické napojení+umístění vodoměru, ten nemohu získat jinde než u investorské firmy? Museli to přeci odevzdat vodárně a ke všem těm územním rozhodnutím atd??? Ještě jsem zjistila,že na stavbu všech rodinných domů v této obytné zoně je platné územní rozhodnutí právě pro tuto investorskou firmu..to uvádí podmínky pro domy (sklon střechy,odstupové vzdálenosti atd...), to ale asi mou situaci s přípojkami atd nijak neřeší že? Prostě tomu odkoupení přípojek se zkrátka nevyhnu, bez toho mě na vodu nepřipojí že? Děkuju moc
Odpovědět
@terezkav Kazdopadne by som navstivil stavebny urad a zaroven informoval sa u VAKu.
Odpovědět
@deto_oesya Moc děkuji, zkusím tu dokumentaci vyžádat u Vak a zeptám se i na SÚ. Nicméně ten souhlas s napojením toho vlastníka tedy asi potřebovat budu že?...v tom případě bych do toho pozemku nešla, to už by cenově bylo moc. Zeptám se tedy do budoucna, když budu kupovat pozemek kde budou na hranici IS, měla bych tedy požadovat od vlastníka pozemku vždy schválený projekt přípojek IS a vydaný územní souhlas, tak aby bylo možné pozemek považovat za "zasíťovaný"?...a pokud to vše tak bude musím mít ve smlouvě o koupi pozemku specifikované to,že pozemek kupuji včetně IS a pak jdu na Vak už pouze se žádostí o zřízení odběrného místa? Protože projekt atd, realizace přípojek už proběhla, prokážu v KS vlastnictví přípojek a na základě toho mě Vak připojí?....s tím,že já zaplatím už pouze realizaci - výkop pro trubky od hranice pozemku do domu, což bude součástí projektové dokumentace domu- tedy podklad pro stavební povolení?........ještě poslední dotaz: je pro jednání s Vakem podstatné zda jsou IS ukončeny vodoměrnou/revizní šachtou nebo jen záslepkou? Kvůli postupu, zda to má nějaký vliv (schvalování Vakem)...děkuju moc
Odpovědět
@terezkav Ten suhlas urcite bude treba. Ale nemyslim si, ze potrebujes projekt pripojky, aby sa dal povazovat pozemok za zasietovany. Poviem ale ako to bolo u nas. Mesto predalo pozemky developerovi za ucelom vybudovania infastruktury (cesty, chodniky, osvetlenie) a vybudovania sieti (ele, voda, kanal, internet, plyn). Nasledne developer predaval rozparcelovane pozemky zaujemcom, kde siete boli pri hranici pozemku (ele zakoncena v poistkovej skrini, kanalizacia so zaslepkou, voda bez odbocky) a zaroven pozemky pod infrastrukturou previedol na spat na mesto. Ked som zacinal stavat, musel som mat suhlas vlastnika sieti na napojenie (napr. voda v tom case developer, neskor prevedene na VAK) a zaroven projekt na vybudovanie pripojky vody (navrtavka do vodovodneho radu, vodomerna sachta atd). To som predkladal spolu s projektom domu na SU, kde predtym som musel ziskat kladne stanovisko VAKu na zaklade projektu pripojky.
Odpovědět
@deto_oesya Moc za vše děkuji, v podstatě se jedná o stejný případ u mě...veškeré přípojky jsou (navrtávka vody ukončená záslepkou,kanalizace se záslepkou,ele v pojistkové skříni),ale nejsou ve vlastnictví prodávajícího pozemku, ale ve vlastnictví firmy co je realizovala...čili taktéž budu potřebovat souhlas vlastníka přípojky (stavební firma) na napojení...a za to ona si chce naúčtovat těch 350 tis Kč, což je opravdu velká suma na mě.
Odpovědět
To na mě zkoušeli majitelé komunikace, co v ní byl řád kanaldy a vody. Jenže byl jejich, nebyl převedený na VaK v té době. Prý 350 odstupné kanalda a 250 voda a ještě bych to složitě tahal asi 70 m. Tak jsem je poslal...... Za 110 vyvrtal studnu a za 100 udělal ohláškovou ČOVku i s nádrží na dešťovku a mám klid. A ještě mi stát pošle dotaci na dešťovku.
Odpovědět
Mám ještě jeden dotaz - pro upřesnění Dle zákona je definice vodovodní přípojky tato: samostatná stavba tvořená úsekem potrubí od odbočení z vodovodního řadu k vodoměru. Tedy jestli to chápu správně tak z toho vyplývá toto: a) je-li pozemek připojen od vodovodního řadu k hranici pozemku a ukončen záslepkou, tak se vlastně nejedná o vodovodní přípojku,byť už reálně je navrtávka vykopaná od vodovodního řadu k hranici pozemku. Realizace připojení od záslepky na hranici pozemku do stavby vodoměrné šachty je tedy bráno jako stavba přípojky a musím k tomu udělat veškeré kroky 1-7 - tedy zde mě nemine souhlas vlastníka co vybudoval přípojku od řadu do záslepky s připojením na vodu???A ten souhlas s napojením od vlastníka přípojek se musí předložit prosím kterému úřadu? Vaku nebo stavebnímu úřadu k územnímu souhlasu?...a kde tyto úřady zjistí, že vlastníkem té přípojky nejsem jako majitel pozemku já, ale jiná osoba (ta která přípojku vybudovala), když nikde vlastnictví přípojek není evidováno?Na základě čeho tedy budou vyžadovat souhlas vlastníka přípojek s napojením na vodovod/kanalizaci? Jestli z projektu vodovodní přípojky, že to tam uvede projektant? Nebo z nějaké dokumentace, kterou tam mají když ta firma ty přípojky v minulosti dělala (musela dodat projekt a územní rozhodnutí, aby je mohla postavit počítám)? b) je-li pozemek připojen od vodovodního řadu k hranici pozemku a ukončen vodoměrnou šachtou je to považováno za přípojku a stačí mi jen body 7 (technik osadí vodoměr) až 9 - zde tedy žádný souhlas vlastníka přípojky s napojením tedy nepotřebuji jestli se nemýlím? Mohla by nastat situace, že vlastníkem přípojky ukončené vodoměrnou šachtou by i tak zůstala jiná osoba?A přesto, že je na pozemku osazena vodoměrná šachta, že by pro schválení mé přihlášky k odběru vody ode mě vodárna vyžadovala souhlas vlastníka přípojky k napojení? Když to shrnu, koupím-li pozemek kde je přípojka na hranici jen zaslepená, pak vlastně nemám přípojku žádnou a musím zjistit kdo je její vlastník, neboť on musí souhlasit s napojením na vodu a dělám od projektu po územní souhlas vše, zatímco když koupím pozemek kde je přípojka ukončena vodoměrnou šachtou, tak mám jistotu, že je skutečně zasíťovaný a že se stávám jejím majitelem a jen půjdu zažádat o odběr vody a vykopu trubky od vodoměrné šachty k domu? Děkuji všem za zkušenosti
Odpovědět
@petros4 Děkuji moc, můj případ je ten, že firma vybudovala řad, stoku i ty odbočky k pozemkům a tam je zaslepila...ale řad a stoku předala vodárnám. Já potřebuji od té záslepky udělat vodoměrnou šachtu a vést vodu do domu. A prý k tomu potřebuji souhlas té vyděračské stavební firmy, VAK trvá na tom, že se musím na tuto přípojku připojit od té záslepky pokračovat. Soused jim musel zaplatit 350 tis, ale mně to přijde nehoráznost, mají na to vůbec právo???? když jim řad ani stoka nepatří tu předali VAku!, jen ty navrtávky udělali a za to chtějí odstupné. Je nějaká opora v zákoně???Moc děkuji
Odpovědět
S vodákama obecně jsou jenom potíže, nemají žádné povinnosti, jen umějí natahovat pracku. A vše jim trvá jak psovi pastva. No pokud ty odbočky má ta firma, je to asi potíž. Ale rozvod by měl být správně až po vodoměrnou šachtu vodáků, za vodoměrem je to vaše. Je nesmysl, aby byl kus vodáků, kousek firmy a pak vy.... Měli by jste si udělat vodoměrnou šachtu, svoji přípojku a pak chtít od vodáků, aby to dopojili do té šachty. Ale to oni neudělají a budou tvrdit, že se máte dohodnout s firmou. Záleží, za jakých podmínek jste ten pozemek kupovali.
Odpovědět
Článek se načítá
@petros4 No my ještě pozemek nekoupili, právě řeším jaké podmínky v kupní smlouvě nastavit, abych byla ochráněná a té finanční kompenzaci se vyhla. Takže myslíte, že kdybych získala nějakou projektovou dokumentaci a územní souhlas podle kterého ta stavební firma tu odbočku udělala (daj mi to na VAKu? -nějaký papíry bejt musí,když to ta firma postavila) a dodělali bysme podle té PD jen vodoměrnou šachtu, že by to bylo OK? Svojí přípojku od řadu udělat bohužel nemůžem, vodáci trvají, aby se pokračovalo od tý záslepky, kterou udělala ta stavební firma. Tím dokončením vodoměrnou šachtou bychom splnili že jde o přípojku a že je naše (protože jsme jí vybudovali) a pak už bysme jen žádali o připojení k vodě (na to už je pro dané pozemky územní rozhodnutí, že kapacita tam je). Samozřejmě nevím,zda by vodáci furt neargumentovali tím, že část přípojky realizoval někdo jiný a že ten jeho souhlas chtějí. Nevím ani kde se u nich ptát, protože tam každej říká něco jinýho a nikdo nic vlastně neví. Já jen vím, co mi řekl soused a to, že jim zaplatil 350 tis...ale mně to přijde fakt šílené.
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?