Regulativy

Zdravím, ani nevím jestli si tímto příspěvkem chci postěžovat, zanadávat nebo získat více zkušeností. Vše začalo už na podzim, kdy jsme se rozhodli na našem pozemku postavit nový dům. Na pozemku je již jeden stávající a pozemek má plochu cca 2000m. Jelikož tomu vůbec nerozumím tak můj první krok bylo zavolání na stavební úřad a zjištění zda je vůbec reálné zde stavět. Po 30 minutách přepojování po sekretariátech různých odborů se mi konečně dostalo ujištění, že stavba se bude moci provést za podmínek že 70% pozemku zůstane čistá zeleň a že se nebude stavět v severovýchodní části kde je ochranné pásmo ČEZu. Po tomto zjištění následovalo dlouhé hledání stavební firmy, hypotečního poradce atd. V dobré víře že budeme bydlet. Teď když je hypotéka připravena a firma poslala požadavek na zjištění územně plánovací informace zda jsou nějaká omezení nebo regulativy bylo stanovisko negativní. Další stavba pro bydlení je nepřípustná z důvodu že by tato další hlavní stavba změnila charakter území, zejména pak urbanistickou kompozici území, která je charakterizována solitérními RD s velkými zahradami. Hotovo. Tečka. Nic víc a stavět nikdo nebude. Hlavně že soused má na sotva třetinovém pozemku vedle domek i s garáží a samostatně stojící dílnou a chatkou. Veškerou trávu vydláždil aby nemusel sekat a dům je postaven přímo pod vysokým napětím ČEZu kdy na celém jeho pozemku je také ochranné pásmo. Stavba stojí rok a problém s povolením neměl. Souseda mám rád, takže to určitě není o tom že bych si na něj stěžoval ale nechápu to. Měl někdo stejný problém a co se s tím dá dělat?
Odpovědět
Co na tom pozemku ted stoji? Neni mozne to zbourat a misto toho postavit dum podle vasi predstavy?
Odpovědět
@puhelin Uprostřed pozemku je samostatně stojící zděný RD který je obydlený. Bohužel nemám finance na to ho zbourat a postavit větší. V potaz jsme brali i případnou přístavbu. Ale dispozice i stav domu je takový že cena za rekonstrukci a přístavbu by byla větší než postavení nové dřevostavby vedle. Alespoň podle stavební firmy.
Odpovědět
@czjack Jenze vy na jednom pozemku nikdy nemuzete mit dva rodinne domy.
Odpovědět
Aha, tak ale v tom případě nechápu proč mi to nebylo sděleno hned při první telefonátu na úřad a proč stavební firma pokračovala v jednání když jsou se situací obeznámeni. Nepomohlo by tedy rozdělení pozemku na dvě části?
Odpovědět
Vy jste udělal určitě v první fázi chybu, že jste na ten úřad nešel osobně - že jste se spokojil jen s telefonátem. Dnes ani určitě nevíte s kým jste hovořil. Záleží jaká omezení jsou v územním plánu a pak tay regulativy. To rozdělení pozemku mne také napadlo, nejlepší by bylo sehnat nějakého právníka, který se opravdu "vyzná" ve stavebních zákonech, nebo alespoň nějakého fundovaného poradce, který se v tom vyzná. S tím rozdělením pozemku musí souhlasit obec a stavební úřad. A otázkou je, zda a jak by bylo možné pozemek rozdělit, když jak píšete je dům postaven někde uprostřed.
Odpovědět
Profilova fotka
@czjack Rozdělení pozemku by pomohlo, za předpokladu, že nebude například v územním plánu požadavek na minimální velikost pozemku třeba 1500 metrů.
Odpovědět
@czjack A na co jste se jich ptal? A koho? Ze na 1 pozemku muze stat pouze 1 RD je veci stavebniho zakona, to neni regulativum uzemniho planu. Rozdelit by slo, ale musite splnit pozadavky v te plose, kde pozemek je. Taky musite novy RD postavit alespon 7 metru od toho stavajiciho. Uprimne se divim, ze ve stavebni firme nikdo nezna stavebni zakon. Vzdyt tam alespon jeden clovek s autorizaci byt musi...
Odpovědět
Dobře děkuji za odpovědi, řešení tedy existuje. Spojím se tedy s někým kdo se vyzná ve stavebním zákoně a v územním plánu města a zkusím cestu rozdělení pozemku, pokud to bude reálné. Chyba to asi byla že jsem na úřad volal, ale bylo to v době kdy se každý bál koronaviru a na úřad se muselo (a možná ještě musí) objednávat telefonicky. Proto se snažili většinu požadavků vyřizovat bezkontaktně. A pán za klávesnicí asi nepochopil že chci zachovat oba domy obydlené.
Odpovědět
@czjack Alespon email kdybyste od neho mel.
Odpovědět
@puhelin Mám tady akorát email s odborem územního plánování, kde pán opakoval stejnou větu že stavba je nepřípustná a porušuje charakter zástavby. Kdyby napsal rovnou že na pozemku nemohou stát 2 obydlené domy tak to pochopím i já. 🙂
Odpovědět
@czjack No jenze jste se asi ptal z pohledu uzemniho planovani. Vy jste mu poslal konkretni vzhled te vasi planovane stavby? Nebo tim mozna mysli, ze v te plose uz proste nic dalsiho byt nemuze, za zadnych okolnosti.
Odpovědět
@franti_p jít na úřad osobně má stejnou váhu jako telefonát. Co není na papíře, neexistuje. Mluvím z vlastní zkušenosti.
Odpovědět
Článek se načítá
Máte to jako oficiální stanovisko nebo jen jako obyčejný email? Nám dům neoficiálně zamítli 4x a když jsme i přesto zažádali o oficiální stanovisko pro stavební povolení, tak to posvětili na první dobrou.. A to bylo na úřadě předtím ústně řečí, jak jsme koupili pozemek, na kterém nikdo nikdy nic nepostaví.. A že náš obyč bungalov se sedlovou střechou, který by stál vedle dalších 4 již postavených bungalovů, je zcela nepřípustný! Narušil by totiž architekturu obce...!!! A nakonec to posvětili bez nátlaku a úplatku a domlouvání na první dobrou.. Záhada. Už bydlíme.
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?