Společné územní rozhodnutí a stavební povolení

Zdravím :-) jsme teď ve fázi, že jsme 14.9. podali žádost o vydání společného územního rozhodnutí a stavebního povolení - tímto dnem bylo územní a stavební řízení i zahájeno. A na 30.10. je svoláno ústní jednání spojené s ohledáním na místě. Chci se tedy zeptat, máte někdo zkušenost, co se děje po tom ústním jednání? Jak dlouho to třeba trvá než po ústním jednání o něčem rozhodnou nebo stanoví nějaký další postup? :-S
Odpovědět
V den ustniho jednani je posledni moznost podani namitek k dokumentaci, pak by podle casu urednika meli vydat povoleni (obvykle 3tydny), kde se vyporadaji s pripadnymi namitkami. Pokud se na ustnim jednani dohodnete (na zadost protistrany), ze jeste neco k dokumentaci dolozite, tak po dolozeni budou mit ucastnici rizeni moznost 14dni do dokumentace znovu nahlizet a podat k dane veci namitky. Po vydani je 14dni lhuta na odvolani a pokud se nikdo neodvola, tak povoleni nabude pravni moci. Kazda lhuta se pocita pro kazdeho ucastnika rizeni zvlast dnem doruceni - na poste myslim muze dopis lezet max 10dnu. Takze v idealnim pripade 5-6tydnu a v nepriznivem pripade 9tydnu a pokud jdete do odvolani tak pul roku.
Odpovědět
martii1 Vaše informace jsou poněkud nepřesné a přemýšlím kde jste je vzala ? Každopádně bych to spíše doupřesnil a to takto. Počítám, že vše proběhne v pohodě bez námitek, připomínek atd. Po ústním jednání by mělo nastat seznámení s poklady, které snad úřad již napsal v oznámení a zpravidla to je lhůta cca 3-5 dní, kdy se ještě mohou všichni účastníci případně seznámit se všemi podklady. Pokud to úřad nenapsal do zahájení, což je nepravděpodobné, bude muset ještě obeslat všechny seznámení s podklady § 36 správního řádu (toto může trvat cca 15 dní (10 dní doručování max + 5 dní lhůta pro seznámení).Takže jinými slovy úřad může v nejlepší variantě od ústního jednání 30.10 psát rozhodnutí nejdříve 7.11 (pokud dal seznámení s podklady už v zahájení). Jakmile vydá rozhodnutí (počítám že není veřejnou vyhláškou) třeba toho 7.11 (záleží jak je vytížený) počítá se max. 10 dní doručování a od toho kdo si přebere rozhodnutí nejpozději (max 10 dní pak fikce doručení) se počítá 15 dní na právní moc. Takže jednoduše shrnuto když úřad vydá rozhodnutí 7.11 a někdo si nepřebere dopis, nastane fikce doručení a právní moc by byla v nejhorším případě dne 4.12.2017 toto si myslím je nejreálnější a nejoptimističtější termín právní moci. Pak samozřejmě můžou nastat komplikace, že na ústním jednání zazní námitky a připomínky a rázem je věc úplně jinak ale toto bych nepředjímal. Každopádně pokud máme málo účastníků řízení je možné se domluvit a obejít všechny, ayb se vzdali práva odvolání a můžete ušetřit např. 15 dní. ideálně se ale bavit konkrétně s úřadem co a jak. V dnešní době jsou úřady natolik vytížené, že otázka ale zda vám bude psát úředník rozhodnutí hned po podle lhůt Celková lhůta na vyřízení je totiž 60- 90 dní.
Odpovědět
Podle § 94m odst. 1 stavebního zákona můžou účastníci uplatit námitky nejpozději při ústním jednání, jinak k jim nebude přihlédnuto. V mém případě se nekonalo ústní jednání, protože úřadu byly známy místní poměry. 19. 5. 2017 vyli účastníci vyzváni, aby se vyjádřili k mému záměru postavit garáž, 30. 6. 2017 bylo vydáno stavební povolení, 2. 8. 2017 přišlo odvolání, 14. 8. 2017 jsem se vyjádřila a od 6. 9. 2017 je věc na kraji, údajně mají rozhodnout do dvou měsíců.
Odpovědět
@milan19821 Odkud mate ty dny navic po ustnim jednani?
Odpovědět
@milan19821 Viz @petraxname vyse....pri ustnim jednani je posledni moznost uplaneni namitek. Mozna jsou me informace nepresne, ale vzhledem k tomu, ze se ustnich jednani ucastnim alespon 4x do mesice, tak trosku vim jak probiha....a posledni detail.....u nas se zasila zahajeni rizeni s inforamaci, ze lze nahlizet do dokumentace a teprve po ustnim jednani se sepisuje povoleni, coz trva podle uradu ty 3 tydny (pokud mate mensi urad muze to byt treba tyden, opravu zalezi na urednikovi, v Praze je to klidne i 6-10tydnu)......takze spis vase odpoved neni moc pravdiva......celkove lhuty se moc nedodrzuji, muzete si stezovat, ale tim akorat nastvete uredniky.
Odpovědět
@martii1 informace máš přesné - námitky lze uplatnit nejpozději při ústním jednání
Odpovědět
§ 36 odst. 3 zákona č. 500/2004 Sb. jest Nestanoví-li zákon jinak, musí být účastníkům před vydáním rozhodnutí ve věci dána možnost vyjádřit se k podkladům rozhodnutí; to se netýká žadatele, pokud se jeho žádosti v plném rozsahu vyhovuje, a účastníka, který se práva vyjádřit se k podkladům rozhodnutí vzdal. Dámy jsem přímo pracovník úřadu, takže bych tady nepsal bludy. :) Pokud si můj text přečtete pozorně nepsal jsem nic o tom, že námitky lze dávat i po ústním jednání.
Odpovědět
@martii1 Souhlasím, ale dotaz zněl kdy nejdříve může vydat úřad povolení a na další postup. Samozřejmě praxe bývá kraj od kraje jiná. Ale tazatele zajímá hlavně co se děje po ústním jednání. Což jak jsem psal výše je seznámení s podklady a pak už je to na úředníkovi jak je vytížený a může psát.
Odpovědět
@milan19821 Ja se nechci hadat (preci jen casto urady nepostupuji uplne stejne), ale my se vzdy seznamujeme s podklady pred ustnim jednanim....protoze pokud se nekdo seznamuje po u.j., nemuze uplatnit pripadne namitky. Vyjimku maji podklady dodane po u.j., ale to pak ucastnici rizeni mohou podavat namitky pouze k dodanym podkladum.
Odpovědět
@milan19821 jsi zaměstnanec stavebního úřadu? prosím o vysvětlení, z jakého titulu dáváte lhůtu několik dní po ústním jednání k podání námitek, když § 94m odst. 1 zní jasně - námitky se mohou uplatnit nejpozději při ústním jednání. Osobně mě to velmi zajímá, protože moji sousedé se odvolali do rozhodnutí o povolení a umístění stavby, podle mého vznesli námitky opožděně a KSU by k nim neměl přihlížet. Dík :-)
Odpovědět
@petraxname Pokud nevznesli namitky nejpozdeji v den ustniho jednani, nikdo k nim prihlizet nesmi....takto uz jsme vyhrali hodne sporu....sousede casto pisi na stavebni urady pozde a mysli si, ze kdyz to poslou doporucene, urad se s tim musi zaobirat - naopak nesmi a casto mame v rozhodnuti napsano, ze byla namitka zaslana po lhute. :-)
Odpovědět
@martii1 mám stejný názor jako ty, ale @milan19821 tady operuje § 36/3 správního řádu a tím, že se účastníci po ústním jednání mohou seznámit s podklady a vznášet námitky. Navíc v mém případě se místní šetření vůbec nekonalo, protože našemu SU je situace známa. V odvolání moji sousedé vznesli námitky proti stavebnímu povolení, námitky proti udělené výjimce z odstupové vzdálenosti (toto řízení už prošlo krajem a je pravomocně skončené), další body odvolání nebyly podle mého gramatickou ani logickou metodou výkladu pochopitelné a podle mého neprojednatelné. Celé je to zamotané, odvolatel je projektant, tak by podle mě měl být orientován. Do měsíce by měl KSU rozhodnout, tak jsem na to zvědavá.
Odpovědět
Článek se načítá
@petraxname Ja to teda chapu trochu jinak.....§ 36/3 rika, ze se ma umoznit ucastnikum seznamit s podklady ale zaroven podle § 94m odst. 1 stavebního zákona se muzou uplatnit namitky nejpozdeji pri ustnim jednani......z toho jasne plyne, ze ucastnik rizeni se musi seznamit s podklady pred ustnim jednanim.....takto je to take bezna praxe, nechtela bych se setkat s uradem pana @milana19821. Pokud neni ustni jednani, tak pak neplati § 94 ale plati klasicka lhuta od zahajeni rizeni. Jinak drzim palce pri rozhodovani KSU.
Odpovědět
@petraxname To je právě to co nemůžete míchat do hromady. něco jiného je lhůta pro námitky a něco jiného lhůta podle § 36 správního řádu. Tzn. nelze se vyjádřit podle § 36 k podkladům rozhodnutí dokud neuběhne lhůta pro podaní námitek. Takže praxe je, že v rámci urychlení řízení a dodržení zákona se lhůta dává co nejkratší a to 3 dny po uplynutí lhůty pro námitky nebo po ústním jednání. Každopádně pokud není dána možnost účastníků řízení vyjádřit se podle § 36/3 jde nedodržení zákona a při odvolání takové to rozhodnutí padá jak hruška ze stromu.
Odpovědět
@martii1 Seznámí s podklady pro vydání rozhodnutí se jmenuje proto seznámení, že se seznamujete ke všemu co je obsahem spisu a to jest i protokol z ústního jednání. Takže seznámení s podklady nemůže být dáno do ústního jednání, ale až po něm. Chápu, že vám to přijde nelogické, ale je to stanoveno správním řádem ne stavebním zákonem a diskutovat o tom, že to je jinak nemá cenu. Pokud to někdo dělá jinak, klidně, ale jakmile toto přijde po odvolání na krajský úřad potěš. Samozřejmě kde není žalobce namítající není i soudce
Odpovědět
@milan19821 Ucastnici rizeni podpisem na konci mistniho setreni stvrzuji ze s protokolem souhlasi. K cemu jim je pozdejsi nahlizeni, kdyz nemohou uplatnit zadne namitky? Pokud na mistnim setreni nekdo chybi, tak asi nema potrebu se k akci vyjadrovat. To ze pak dal muzete jako ucastnik rizeni nahlizet do dokumentace je mozne, ale platne pouze k odvolani. Ale uz se nevypisuje zadne oficilani oznameni, ze muzete nahlizet.
Odpovědět
@martii1 Přesně tak. Jediný, kdo s tím bude mít problém je ten, kdo bude chtít podávat námitky. A ty stejně může podat maximálně v den ústního jednání. Ještě jsem se s těmi dny navíc nesetkala a ani krajský úřad při odvolačkách s tím nikdy problém neměl. Ale chápu, že si pan úředník kryje záda vším, co legislativa umožňuje.
Odpovědět
@puhelin koncim diskuzi vy o voze ja o koze.
Odpovědět
Moc všem děkuji za vyčerpávající odpovědi :-) ještě mě zajímá.. umíte mi někdo říct kolik to stavební povolení s územním řízením vlastně stojí?
Odpovědět
Profilova fotka
Jsou to tisíce, u rodinného domu nám myslím projektant říkal, že to bude 7500,- Kč. Ale my šli nakonec ohláškou takže to bylo 500,- Kč za ohlášku a 500,- za povolení sjezdu. Zeptejte se na vašem stavebním úřadě, ono se to pořád mění - ale není to nějaká smrtící částka.
Odpovědět
@veerunkaa Nás stálo 6500,-
Odpovědět
hlavně to každej má jinak, já si to spočítal podle toho, jak je to popsaný ve správních poplatcích a nakonec jsem platil stejně úplně jinou částku kolem 2 tisíc, ale bylo to míň než sem si spočítal, tak jsem to víc neřešil.. :-D
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?