Vzdálenost pergoly 0,5 m od souseda

18. čvc 2020220

Prosím o radu, zda lze nějak protáhnout přes stavební povolení stavbu pergoly cca 40m2, která by měla stát od hranice se sousedem cca 0,5m2. Je nějaká šance? Soused nám pravděpodobně nic nepodepíše.

 • Ještě doplním, že pergola bude sloužit jako zastřešení aut.

 • Pokud by za tím z jeho strany nebyl pozemek zrovna malý, nestínilo by mu to a stěny k němu by byly "plné" tj. bez průhledů oken apod. aby měl soukromí a vy taky, šance by mohla být. Vysvětlili jste si to takto ?

 • @jaasminka  Pokud to soused nepodepíše z principu, tak nepostavíš nic. Jak je to do 2m od hranice s pozemkem, musí podepsat souhlas, jinak to SÚ nepovolí.
  To je pak radost, mít takového souseda 😞

 • Sponzor fóra
 • Predpokladam, ze to bude mit na strese krytinu, takze to neni pergola, ale pristresek. Parkovani aut vam zrejme udela pozarne nebezpecny prostor az k soudovi na jeho pozemek, tzn. ze mu tim omezite jeho vyuzitelnost. Nekde se to resi vecnym bremenem. Je to blby, ale tohle vse neni uplne drobnost, takze souseda chapu.

 • @michaelscz  Soused to bohužel nepodepíše spíš z toho principu. Nebydlí zde, má zde jen chatku a nás přístřešek by měl stát vedle jeho jakoby příjezdové cesty. Bohužel se sousedem není ani moc možné mluvit, jelikož sem jezdí párkrát do roka.

 • @petrmm  Pergola bude zastřešená a z boku nebude nic, bude to vlastně jen lehce sklonita střecha a 6 trámků, na kterých stojí. Z boku nebude nic. A vlastně hned vedle je námi postavený plot.

 • @michaelscz  Souseda lze chápat, nezbyde než jít přes stavební povolení...

 • @skunkos  Ale přes stavební povolení (ohlášení) resp. přes SÚ to musí jít vždy, ne? A ten podpis souseda, že souhlasí, musí být součástí té žádosti. A pokud nepodepíše, tak SÚ nemůže stavbu povolit.

 • @jaasminka , je uplne jedno ci z boku bude nieco alebo nie. musite dodrzat poziarno bezpecnostne pravidla.

 • @jaasminka
  Hezký den
  Nejdůležitější je sehnat si kontakt na souseda, zkuste přes ostatní sousedy místní apod. i když to bude trvat,. Sjednejte si s ním schůzku přímo na místě nebo vyčkejte až se tam objeví a proberte svůj záměr na místě s ním, chtějte po něm vědět proč to nechce nebo jaké má podmínky aby vám to povolil. Až to spolu důkladně proberete až získáte předběžný souhlas pak teprv na úřad.
  Z mého pohledu, přímo z praxe, neměl jsem problém povolit sousedům chatku pergolu cca také přímo 0,5 m od plotu, měl jsem pouze podmínku že tam nebudou žádná okna apod.,(nebo jen průsvitná) zkrátka jen stěna z čehokoliv, protože to zajistí vzájemné soukromí a bezproblémové užívání oběma stranám i těm co tam budou po mně.
  Třeba bude mít podobnou podmínku, nebo si ještě k tomu vymíní že si tam vysází túje. Pak není nic jednoduššího než to splnit.
  Naopak když jsem opravoval střechu přiléhající k sousedovi, i já se snažil dodržet jeho požadavky a také dodržel a bylo to bez problému. Se sousedem je třeba napřed se domluvit to je naprostý základ, konat bez něj je zadělávka na problémy.
  Co se týká stav. úřadu pokud jsou nároky na parkování vyšší než na pergolu nebo přístřešek na zahradní nářadí pak lze jít i touto cestou, např. známý měl problém s garáží, tak mu přímo na úřadě doporučili aby to uvedl jako "kůlnu" a bylo to bez problému, ale to už vám poradí co a jak.

 • @michaelscz

  Nikoliv, pokud je odstup 2 metry a víc, netřeba žádné papíry, na tom se shodneme (do 25 m2), jinak územní souhlas s podpisem.

  Pokud je vzdálenost méně než ty 2 metry, pak je třeba buď územní souhlas s výjimkou, kde je potřeba podpis nebo je třeba absolvovat regulérní stavební povolení, kde úřad souseda obešle a on se může výjadřit s námitkami, které SÚ vypořádá a pokud je vypořádá úspěšně, povolení se dostane.

  Akorát tam už prostě musíte mít normálně projekt, stanoviska dotčených orgání IS, hasiči atp atp.

 • @skunkos Čili i když se soused stavebnímu úřadu v řízení vyjádří, že nesouhlasí tak i bez jakýchkoliv úplatků může SÚ stavbu povolit?

 • @michaelscz  ano, může, když úřad uzná, že důvody souseda nebyly hodny zřetele

 • To si nemyslim.

 • Souhlas souseda být nemusí. Bude se projednávat řízení o výjimce a společné územní a stavebni řízení. Lze podle paragrafu 140 správního řádu spojit a vést dohromady. Úřad bude posílat sousedovi dopisy, oznámí zahájení řízení, soused dostane lhůta k nahlédnutí do dokumentace a na námitky, potom úřad vydá rozhodnutí. Hlavně aby nedával námitky nebo se neodvolal. Ale pokud je to jen o tom, že ho nemůžete dohnat, nebo nechce podepsat, ale jinak s tím nema problém, tak to lze povolit.

 • Sponzor fóra
 • @esmeralda2  Ale pokud se odvola, nic neni vyhrane.

 • Pokud se odvolá, tak to zkusíte znovu a třeba se už neodvolá. Sousedi takto postavili metr od plotu altán.

 • Je to vždy stejné. Jak se nedohodnete se sousedem, budou problémy i do budoucna. 😞
  Jinak to tu bylo napsáno. Zjednodušeně. Vzhledem k umístění a velikosti stavby musíte mít razítko od stavebního úřadu. Buď se půjde přes "zkrácené" řízení s podpisem od souseda, nebo přes stavební povolení, kde souseda bude obesílat stavební úřad.

 • @fantomik  Pozor na to, rizeni je vzdy s obesilanim sousedu.

 • @michaelscz  Ano, muze

 • @puhelin  Napsal jsem něco jiného? Pokud se bude jednat o zkrácené řízení, musí soused podepsat ještě před podáním žádosti na stavební úřad. Pokud žádost o stavební povolení, pak souhlas donést nemusíte, ale soused bude vyzván/obeslán. Takže ve finále je to jedno. 😉
  Jo, a pak samozřejmě stavební úřad odesílá všem zůčastněným své rozhodnutí, ke kterému se může podat námitka. 😃

 • @fantomik  souhlasím s tebou skoro ve všem, kromě jednoho malého detailu - že ve finále je to jedno. Není, a to tím, že když jdete za sousedem, tak vás může poslat do ... , a to bez jakéhokoli důvodu a bez toho, aby musel udělat krok. Když pak probíhá stavební řízení a osloví ho úřad, musí on vyvinout nějakou aktivitu, mít nějaké relevantní důvody, musí s úřadem aktivně komunikovat. A úřad jeho argumenty může a také nemusí uznat. A když úřad rozhodne a některému ze sousedů se to nehodí, ten se může odvolat k nadřízenému orgánu, a tento nadřízený orgán také rozhoduje dle svého uvážení, ne dle toho, jestli se to některému ze sousedů líbí nebo ne.

Přidej příspěvek

  Nenašli jste co jste hledali?

  Hledat pouze v názvech témat
  Články od našich partnerů
  Na betonových taškách je lákavá špičková technologie i design
  Těžká šikmá střecha z keramobetonových panelů HELUZ je odolná, trvanlivá a tepelně i zvukově výborně izoluje
  Konvektory – řešení pro nízkoteplotní zdroje vytápění
  Archiv článků od partnerů