Dunění taškové střechy při větru

Profilova fotka
Ahojte. Máme sedlovou střechu z pálených tašek. Sklon 40stp. Zateplení stříkanou izolací. Problém je, že střecha při větru duní. A kolikrát duní víc než venku fouká. Že člověk by si řekl, jaký venku není vichr a přitom je tam jen silnější vítr. Já to osobně přisuzuji té stříkané izolaci, že spojila celou konstrukci v jeden celek a přenáší dunění do do věnce. Ale co jsem hledal nikdo si na tento problém nestěžuje. Lidé si stěžují na dunění u plechových střech. Ale u tašek jsem nic nenašel.
Odpovědět
Máme taky sedlovou střechu, pálenou tašku a stříkanou izolaci. Tu stříkanou izolaci máme částečně mezi krokvemi - jen na šikminách (šikmina z interiéru má asi 150cm) a pak přechází do vodorovného stropu (tzn. mezi kleštinami). Myslím že cca 30-35cm tloušťka. Aby na půdě nebylo úplně jako venku, nechal jsem tam stříknout tenkou souvislou vrstvu (odhadem 2-5cm). Dunění neslyšíme, ale překvapilo mě, jak ta stříkaná pěna zvukově izoluje, respektive mě přijde, že zvukově neizoluje vůbec. Je slyšet všechno a když je opravdu velký vítr, tak je slyšel jak se "vítr opírá do střechy" - no prostě takové hučení. Doufám, že to je jediné negativum Stříkané PUR pěny.
Odpovědět
Profilova fotka
@sasynkamil Píšeš "Dunění neslyšíme" a pak píšeš "prostě takové hučení"... Tak jestli ono to není to samé, co myslím já. Já teď sedím v práci s podkroví pod střechou, venku fučí dost a neslyším VŮBEC nic.
Odpovědět
@sasynkamil věděl bych o více negativech :-D , např téměř dvojnásobná cena oproti foukaným izolacím a také odolnost proti UV záření.
Odpovědět
v práci a na střeše
Odpovědět
@antonio222 Ano může to být to samé ty zvuky.
Odpovědět
@petr13 Pěnu máme zaklopenou, takže odolnost proti UV záření nehraje roli. Ano cena stříkané izolace je vyšší, ale nesesedá tak jako foukaná izolace nebo vata. Nenasákavá oproti foukané izolaci nebo vatě. Vyplní každou skulinu a zamezí průvanů apod. A rychlost "montáže" je jinde než u vaty, ano stejná jako u foukané izolace, ale foukaná izolace se spíše hodí na rovné (nebo s mírným sklonem) střechy, kde je aspoň minimální přístup, ne na střechy typu s velkým skonem, kde navíc do šikmin nemáte přístup, takže ji těžko po letech dofoukáte. Každopádně hodnotit co je nejlepší volba, to ukáže čas - prvních 15 let funguje vše.
Odpovědět
Profilova fotka
Tak jsem mluvil se soudní znalkyní na střešní konstrukce a ona se přiklání k tomu (jelikož střechu nemám zaklopenou), že v místech kde se překrývají pásy folie, je folie pěnou vyboulena k taškám. Tzn že pod taškama neproudí plynule vítr a vzniká tam v některých místech přetlak. Ale musím se podívat pod tašky.
Odpovědět
Profilova fotka
jinak k pěně - myslím že je super, znám ty vyfoukané podkroví, které jsou izolované vatou. To naše je dokonale utěsněné - žádný náznak průvanu. Ale jak psal kolega výše - uvidíme za 15 let. Zatím bydlíme 4 roky. Cena byla taká, že vata naceněna na 25tis a pěna byla za 50tis. Co je 25tis při stavbě baráku. Druhá věc je, že mě nikdo neupozornil na tu možnost vyboulení folie..
Odpovědět
@antonio222 Teď jak o tom píšete, tak si vzpomínám, že mě na to ten technik od pěny upozorňoval, hlavně ať si pohlídám ty spoje a všechny spoje mi doporučil přelepit (i když byly ty jednotlivé pásy dostatečně překryty přes sebe a je tam lepicí pás), aby se mezi ně ta pěna nedostala. Taky bydlíme 4 roky. Jen mi vrtá hlavou ta nízká hluková izolace v našem případě, ale možná to je tím, že hlavní vrstvu pěny máme "nad obytným prostorem" a né po celém krovu. Půdu máme zateplenou jen minimální vrstvou - možná, že se ten hluk tím pádem více šíří konstrukcemi, nevím. Lokální firmy, nabízely tu stříkanou PUR pěnu, zhruba za tu cenu co píše 50t, ale firmy, které inzerují ve velkém na internetu, tak ty měly cenu 70-90t.
Odpovědět
My máme plech a zaizolovany krov nemáme, nám zas lupe krov celý, hybou se sadrokartony v místnosti, protože se hýbou náporem větru trámy, sem tam to praskne, když je fakt extrem, máme 3 praskliny, přesně se ukazaly spoje, taky to lupalo a někdy je tam taková síla, že když se opře hodně vich, napruží se trám a ten "vystřelí,,, zvuk asi jak když někdo kopne to pružiny a zaduní to celým barákem, kdysi zazvonily sklinky v podkroví.
Odpovědět
@vladimir_sacha To vypadá, že někdo něco u vás podcenil. Samozřejmě dřevo pracuje (a schne), takže praskání je slyšet dlouhé roky. Při velkém větru je u nás taky poznat, že se do střechy opírá vítr a tím pádem dřevo více pracuje, ale nic co by subjektivně bylo nadmíru. Sádrokartony nám nepraskají.
Odpovědět
@sasynkamil Nám praskly po lonske supercele, od vrchu až dolu, která se nad Kojetínem prohnala, pamatuju že bylo krupobiti, minimalně v nárazech 120km/h a spadlo 40mm za 20 minut, tehda nešla elektrina a ani hasiči nestihali, když plavala 1/3 města. Bylo hodně namale a urvalo by nám to ty plechy, protože pak na střeše vím, že se chodilo a přidělávalo se několik vrutů střesních zpětně, normalně je to vytrhlo, takže to popraskalo, zateklo na 6 místech a uletělo nekolik střech a škoda skoro 10 milionu byla v obci. Pamatuju si, jak sem vylezl na půdu přes všechnu odvahu a když sem se chytl trámu, citel sem jak ten tram vyjede nahoru a dolu
Odpovědět
Článek se načítá
@vladimir_sacha Tak to je štěstí v neštěstí, že to dopadlo jak to dopadlo. Co na to pojišťovna?
Odpovědět
@sasynkamil u nás doma tím, že zateklo nám bylo jedno a těch pár střešních vrutu taky nic, to že strecha z komina prosekla 2 diry do strechy jak padala, to se nikde neohlašovalo, protože bylo v plánu v tu dobu malovat po 10 letech, takže k tomu byl už plný důvod, že se to po té hrůze vymalovalo. Pojiska se platí, ted nevím ale myslím až od škody 5000, na což se u nás nedosáhlo, barva se počítat nedá, ta už byla pořízená před tím, stříška z komínu se nasadila zpatky, takže te se nic nestalo, akorát se musela teda koupit nova kominova trubka, protože ju to vyrvalo a rozbila se a jedině ted máme pořád už víc jak rok zaplacane ty diry v plechu tmelem, takže to zatím drží. Střešní vruty taky máme navíc a ostatně my ten plech navíc taky máme, co zustal ze stavby, ale ještě ho tam nikdo nevyměnil
Odpovědět
Zde ještě foto, jak vypadá praskly sadrokarton, když se opřel poryv.
Odpovědět
Profilova fotka
To je taky výhoda stříkané pěny, že drží pevně krovy střechy a pak nejsou vůbec žádné praskliny sádrokartonu. My taky nemáme ani jednu. Ohledně větru - 95% lidí nemá vůbec představu jaká síla to je. Když jsem lepil polystyren na fasádu, tak jsem četl, že ve vnitřních rozích je vichrem vytvářen tah 250Kg na metr čtvereční.
Odpovědět
@vladimir_sacha Ano, bývá spoluúčast do nějaké částky. Takže pokud vás náklady na opravy vyšly níž, než ta spoluúčast, nemá smysl to hlásit.
Odpovědět
Profilova fotka
@sasynkamil prodejci stříkané izolace tvrdí, že je zvukotěsnější než vata. Ale to samozřejmě není pravda. Už borec co nám dělal SDK mě varoval, že neizoluje zvuk. Tím že je hustší než vata, tak je to jasné. Teď to máme stejně - pěnu jen nad obytným prostorem. V té nadpůdě nemám dokonce nic, budu tam dávat vatu. Ale zvukotěsnost podkroví máme dobrou (pěny tam mám 30cm), mě zlobí jen ten vítr.
Odpovědět
@antonio222 Ta "měkká" pěna určitě nemá potřebnou pevnost, aby držela krov. Maximálně zabrání průvanu. Je pružná, takže nepraskne, když se krov hýbe, ale určitě by praskla, kdyby se pohnul více. Jsou i tvrdý PUR pěny, tam možná jo.
Odpovědět
Profilova fotka
@sasynkamil no tím si nejsem tak jistý - je to diskutovatelné. ber to tak, že ten krov je o pěnu "opřený" třeba 3-4 metrama své délky. krov je vysoký 16cm. a přetlačit takovou plochu i když je to jen měkká pěna...to nebude jen tak. (já dělám pevnostní výpočty ve strojírenství, takže mimo obor, ale i tak nějaký cit jak se rozloží síly atd mám).
Odpovědět
@antonio222 Ty jsi odborník 🙂. Já bych moc velký vliv pěně v tomto nedal. Ale chápu co máš na mysli. Když si představím, že mám pěnu nastříkanou na zemi a když po ni budu chodit, tak se propadne, ale když na ní dám prkno tak mě unese. Otázkou je, jak velké síly působí ten krov (už jen jeho hmotnost, hmotnost tašek, síla poryvu větru), tak z mého pohledu to je jako by po tom zmíněném prknu jezdil náklaďák. Ale nejsem odborník a více jak o jedno pivo bych se nevsadil. Asi to je jedno a v hospodě by to bylo dobré téma pro techniky 🙂.
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?