Krov nebo vazníky u bungalovu do L?

12. bře 201720

Prosím o radu... právě řešíme střechu, máme bungalov ve tvaru L (150m2). Projektant nám navrhl příhradové vazníky, ale když jsme poptávali k realizaci různé firmy, narazili jsme i na jednu, která by byla schopná realizovat u našeho domu i klasické krovy. Tato varianta se nám moc zalíbila, měli bychom více místa a nahoře by mohla být časem například pracovna, cenové nabídky se příliš neliší. Zarazilo nás ale to, že jiné firmy krovy u našeho zavrhují z důvodu chybějících nosných příček i sklonu střechy, který máme 25° (údajně by tam bylo málo místa, cca 1,2 m do výšky). Firma, která nám krovy nabídla nám ukazovala i realizaci velmi podobného domu (také do L) bez nosných příček, podle nich to není problém. Máte to tak někdo? Děkuji.

 • Klasický krov má proti vazníkovému právě tu výhodu, že je pod střechou potom více místa. Tady nejde ani tak o to, jakou plochu dům má, spíš jde o největší rozpětí mezi nosnými zdmi, tvar střechy ( v tomto případě tedy zřejmě jen ty obvodové, pokud není možné postavit nějaké ty příčky nosné. Ačkoliv krov klasický se dá postavit i pokud nosné příčky nejsou (do jistého rozpětí), konstrukcí krovu je více druhů, jistě by se dal i takový krov postavit. Nevím, jaký je půdorys toho domu ani jaký druh vazby je na mysli, proto jen obecně: lze to provést. Je to ovšem dobré nechat někomu spočítat, jaký druh vazby zvolit s ohledem na rozpětí, jaké průřezy trámů atd. Krov vazníkový bývá rychleji udělaný a obyčejně o něco levnější. Co se mě týká, vazníky bych asi nechtěl právě z toho důvodu, jaký také uvádíte (pod střechou pak už je místa velmi poskrovnu a člověk nemůže vědět, k čemu by tam to místo mohlo být dobré). Sám mám klasický krov hambalkový, ale to nemám bungalow a rozpětí mám 7m, tady to je bez problémů. Toto je ovšem něco úplně jiného.

 • Koukal jsem na Vás půdorys. Myslím, ze u Vašeho domu, pokud již mate hrubou stavbu nebude krov ohledně statiky reálný, ale nejsem tesař.
  My máme bungalov, krov o sklonu 20, šířku domu 8.75 m, delku 13.25 m a vrcholová vaznice musela být podepřena nosnou vnitřní zdí, která má pod sebou v základech betonový pas.
  Nevím co by to bylo za nosnou vnitřní zeď, která pod sebou nemá do čeho roznest zatížení.
  Myslím, ze takovy krok měl být rozhodnutý už v projektu.

Přidej příspěvek

  Nenašli jste co jste hledali?

  Hledat pouze v názvech témat