Máte hydroizolaci mezi věnecem a pozednicí

Dobrý den, řešíme zda je nutný pás hydroizolace na betonový věnec pod pozednici. Pozednici máme navíc vypodloženou s vyjímkou 1 části různými zbytky dřívek( nebo spíš třísek). Je toto běžný postup, pokud není věnec v rovině nebo se to vyrovnává nějak jinak. Bych čekala,že až se to všechno zatíží krovem a taškami,třísky třeba sesednou,ale nejsem odborník. Jak to máte vy? Díky za názory
Odpovědět
...na to sa robi predsa ,,veniec"aby sa cely obvod stavby ,,zrovnal" ...ja som ho zašaloval,a so ,,šlajfvàhou"som si naznačil rovinu. možno každe 2metre ..po betonáži som.už len rozroloval nañ Ipu,a na nu sa položila pomurnica,a priskrutkovala ...neda sa vam nadvihnut pomurnicu a zastricit tam pàs Ipy,1cmpodvihnutia staci,a bude to na veky o.k. ...hydrizolacia sluzi zrejme ,aby sa medzi pomurnicou a vencom nezrazala vlhkost... ...ale uz som tu kdesi videl foto,ze to mali ludia tiez vypodlozene plastovymi ,kajlmi"tusim
Odpovědět
Nejprve se podívejte do projektu. Pokud máte projekt ve stupni pro úřad, tak tam bude prd, pokud máte prováděcí projekt, tak ten by to měl řešit a izolační pás tam buď projektant navrhl či ne. Hydroizolační pás na věnce se celkem běžně dělává, nicméně jeho účel ale není úplně hydroizolační, jako spíše separační. Jednak na stavbě zbyde a jednak se oddělí styk dřevěné pozednice a uložení na žb věnci pro případ kdy kvůli zvýšené vlhkosti na věnci by začalo uhnívat uložení pozednic. Já naopak doporučuji pás nedávat, jednak kvůli tomu, že se stejně pozednice a1,5m kotví závitovou tyčí přes pás do věnce, jednak povrch věnce má být suchý a vyzrálý a o vlhkosti tedy není řeč a jednak pozednice vlivem zatížení se vždy mírně deformuje naklopením a větrací prostor je pro dřevo vždy nejlepší. Pokud se na HI pás případně dostane voda/vlhkost, ta ji spíše zadrží, což je spíš nevýhoda. Pokud tedy není jasný jiný důvod, tak HI pás pod věnec nenavrhuju.
Odpovědět
@radusko01 Díky za reakci. Máme to bez izolace. V projektu izolace je,dle staveb. dozoru je to třeba jen u nevyzrálého betonu a to ten náš není. Jen do něj předtím nějakou dobu pršelo, a zatim stále prší, máme teď nezakrytý krov,tak jsem z toho trochu nervózní. Pokud jde o podložení pozednic, na požadavek stav.dozoru podložili jiným materiálem( podložkami nařezanými z laminatové plovoučky a něčeho jako sololit). Tak nevím,čekala jsem třeba dub! Tak teda nevím.
Odpovědět
@panlorenc Děkuji za reakci,trochu jste mě uklidnil, jen teď nevím,co ta vlhkost bude dělat dál. V projektu izolaci máme, v reale ne,dle dozoru je nutná u nevyzrálého betonu,my ho máme jen mokrý,jak do stavby už 2měs.prší,tak jsem z toho nervózní. Máme teď od minulého týdne jen krov bez fólie a zase prší. Za jak dlouho po tom,co to tak zmoklo je možné podkroví po položení krytiny zevnitř zaklopit OSB deskami a vyfoukat foukanou izolaci climatizer?Bojím se té vlhkosti uzavřené uvnitř. Nebo to postupně vyschne i přes difuzní fólii pod taškami?
Odpovědět
...ja ked tazatel,,panlorenz"na domnou ma v podstate pravdu,ak je veniec ,,zrely"je tam Ipa asi tak ,,sinnloss"...fakt
Odpovědět
@radusko01 ok,díky,že je to teda všechno mokré nevadí?Pršelo a prší a až se to zavře zevnitř osb a vyfouká tou izolací?nebo se to ještě nechává vysušit?
Odpovědět
...o fukanej izolacii nemam ,,šajnu"ako sa to bude tváriť! ...ja som naražal na to,ze ak je veniec betón ako taký suchý,tak Ipa je asi zbytočna pod pomurnicu.
Odpovědět
...skuste sa spytat tych co budu fukat izolaciu,ci izolacia ,,nechytne"plesen od vlhkeho reziva?
Odpovědět
@zinzin Tak to základní jste zjistil. SÚ bude chtít na konci s vaší žádostí o dokončení a souhlasem k užívání stavby doložit čestné prohlášení stavebníka, že stavba byla provedena dle projektu. Pokud by se jednalo o tuto "malou a skrytou změnu" neřešil bych. Co se týče vlhkosti, tak vnitřním záklopem OSB myslíte i s parotěsem? Pokud je tam "normální" vlhkost" po dešti a ne bazén v patře, tak klidně zaklopte s tím, že výplně otvoru stejně ještě nemáte ne? Tak se bude větrat o 106, což je zkrátka přirozený a ideální. Pokud chcete celkově uzavřít patro, tak je jasný, že s velkou vlhkostí to nepůjde, nebo půjde draze-vysoušeči. Koneckonců, je konec stavební sezony a s tím jste měli počítat a připravit stavbu na zimu a vše zajistit a přesunout práci dovnitř.
Odpovědět
@radusko01 No foukat bude firma,která nám to staví, takže se bojím, že když to budou chtít mít už všechno hotové, čekat na schnutí chtít nebudou. Budu muset najít nezávislý zdroj informací. Když by to zavřeli mokré a vadilo by to,tak ten krov po dobu 5-leté záruky asi neshnije a my na to možná ani během záruky nepřijdeme a pak už jim to bude jedno, už nenesou zodpovědnost.
Odpovědět
@panlorenc Záklop z OSB máme ještě jako součást dodávky od firmy,parotěs je řešen v projektu nátěrem latexem( není součást dodávky, natřeme si sami až to uschne). Nicméně OSB jsou před domem na dešti 😰. S plánováním máte asi pravdu,jsme laici,proto jsme si najali firmu pro hrubou stavbu se střechou a izolací krovu,mimo jiné, aby vše navazovalo.Pův. předpoklad firmy byl, že střecha bude v srpnu,tak jsme mysleli,že ještě stihneme okna.Hodně pršelo a tesaři asi měli jinou sezónu než obvykle a my jsme 2 měsíce stáli a čekali na krov.Celou dobu do stavby prší,bazén máme skrz okna a schodiště i v přízemí a k tomu mokrý krov a netěsnící svislou izolaci......zoufalství. Kdybychom to uměli a měli na to znalosti, čas a sílu,tak bychom si to postavili sami. Jsem momentálně v deziluzi. Co udělat před zimou nutně, prosím? Je nutno Glastek zvenku na zimu zakrýt (dodělat sokl)? Izolace má vady,ale všechno je promočené,zpětný spoj na více místech protéká ven z bazénu uvnitř v přízemi vlivem deště. Asi to musí být suché k opravě,ne?Děkuji za trpělivost a info.
Odpovědět
@zinzinsn Soucitim s vaší politovanihodnou situaci. Asi bych to všechno hnal na firmu a hledal bych ve smlouvě věci jako zajištění stavby proti povetrnosti. A máte pravdu, dělat/opravovat můžete až bude suché. Pro vaši útěchu vězte že jednou vyschne, doufejte v suchou zimu.
Odpovědět
Článek se načítá
@panlorenc Díky za spoluúčast . A té venkovní izolaci spodní stavby nevadí,pokud by zůstala nezakrytá ? Je nějaký limit,jak dlouho to může být na povětrnosti? Stavební dozor říkal, že do zimy udělat sokl a zahrnout,nevím ten důvod.... Izolace si myslel,že je ok (my jsme si mysleli,že to teprve budou opravovat) tak jsme mu ukazovali,že teče,jsme netušili,že to,co tam udělali ,už je oprava.To mě vyděsilo😱 a že to nekontroloval taky. Dokud to není opravené, tak sokl těžko , jen nevím,kdyby mrzlo.....?může se to nějak nevratně poškodit? Jsem zdravotník ne stavař...ach jo....
Odpovědět
@zinzin Jakýkoli materiál, obzvlášť na bázi dřevovlákna, je náchylný na zvýšenou vlhkost a mění své vlastnosti (tvarová stálost, degradace plísní apod.). Pokud se k tomu ještě přidá mráz-do "nasáknutých" OSB, tak jsou pak bohužel nepoužitelné a to při oblevě i vysušení 😄. Ten váš dozor, to asi nebude pan Šimek že? 😄
Odpovědět
@panlorenc Pana Šimka neznám a místy přemýšlím,jak ten náš dozoruje a za koho kope. Moje představa byla,že bude hlídat a ne že já budu chodit prosit o rady na fórum. Z osb máme i výztuhy Steico nosníků + bednění zvenku nad budoucími okny vikýře a zvenku za pozednicí. Když se toto běžně používá zvenku a prší, chrání se to něčím? Při šikmém dešti do toho bude asi vždy pršet, nebo je nějaká cesta, jak to udržet v suchu než se dodělá fasáda?To do zimy fakt nestihnem🙄. Díky za cenné rady.
Odpovědět
@zinzin Tak krátkodobý i třeba slejvák, nevadí v případě, že je možnost potom vysušit. I tak by se ale měla (nejen dřevostavba) chránit proti povětrnosti (obecně). Je jasný, že pro firmu je to vícenáklad vyvolaný počasím a argumentují "vyšší mocí". Zkrátka po práci, před možným deštěm chránit-překrytím plachtami...kor na zimu.
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?