Plochá střecha na bungalov 215m2 - jaký typ a rozpočet?

Přemýšlíme o ploché střeše na bungalov a měla bych dotaz do pléna. Na kolik Vás taková střecha vyšla/vyjde při stavbě (firmou/dodavatelsky/svépomocí) a jaký jste měli/máte plánovaný rozpočet? Jaké její složení je kvalitní, aby co nejdéle vydržela? Je tu někdo, kdo už řešil nějaké problémy po několika letech od stavby a jaké to byly? Předem moc děkuji za reakce, potřebuji se od něčeho odpíchnout, jestli taková střecha stojí za to (s ohledem na zdejší komentáře, že po 10 letech přicházejí opravy...) a získat orientační představu.
Odpovědět
Ahoj, mám plochou střechu. Zastavěná plocha domu je 218m2, takže to budeš mít skoro stejné. Kolem domu mám atiku, 750 mm vysokou s vyspádovaným vrškem pomocí betonu. Celkově tedy, včetně stropu: Strop: Spirol panelly s dobetonávkou (vylití spár, vyztužení, dobetonávka je prakticky druhý věnec nad stávajícím věncem) 250 000 Kč. Střecha: Parozábrana Radonelast 4 mm 35 000 Kč Polystyren EPS 100 - 220 mm, spádové klíny, TPO folie kotvená do spiroll panelů, 2 komínky na odvětrání odpadu, 3 nevyhřívané chrliče (jdou skrz atiku mimo domek, nechtěl jsem zaatykový žlab nebo svody v domku) 355 000 Kč Spád atiky, cca 12 000 Kč. Jinak, nevýhoda kotvené střechy je to, že jsem tu parozábranu prostě perforoval. Ale bude to jen cca 3%, což prý nebude vadit. Někde se určitě kotvy do asfaltu nezapekly, protože když se střecha dělala, pršelo a na pár místech to teklo skrz dírku do dutiny panelu. No, radost, asi bych už volil jinak :) Na druhou stranu, panely kdykoliv umožní jít do patra a co se týče rekuperace a s tím spojené vzduchotěsnosti domku, tak pecka.
Odpovědět
Životnost folie se udává na 50 let. Chlapi, co mi to dělali říkali, že zatím neřešili ani jeden problém a to už ty střechy dělají roky. Tak doufám, že to vydrží co nejdéle :-D
Odpovědět
@davex jak pisete o vyhodach co se tyce rekuperace, co tim myslite? Jake ma vyhody robna strecha u domku s rekuperaci? Dekuji
Odpovědět
@davex Děkuji za vyčerpávající odpověď. :-)
Odpovědět
@janazzz Spíše myslím ten strop. Jednoduše a dokonale se vyřeší vzduchotěsnost.
Odpovědět
Plochá strecha či krov vôbec nie je otázka ceny a konštrukčného riešenia. Aj jedno aj druhé sa dá urobiť lacno aj draho, aj jedno aj druhé sa dá urobiť dobre aj zle. Rozhodujte sa, podľa toho, ako a koľký budete dom využívať a či perspektívne budete RD zväčšovať. Príspevok vyššie so spirol panelmi je skorej to drahšie riešenie (pokiaľ spirolky nezohnali lacnejšie) a zväčšnie domu smerom do už zrealizovaného podkrovia je ďaleko jednoduchšie ako nadstavovať poschodie. Je to však rozhodovanie skorej podľa potrieb a pocitov vlastníka ako na podklade nejakých výpočtov či skúseností iných. Všetko má svoje výhody aj nevýhody.
Odpovědět
@kntsz A jaké konkrétní řešení je nejlepší zvolit pro dům k celoročnímu bydlení rodiny s možností jít v budoucnu do patra (kdyby to bylo za hodně dlouho potřeba pro děti)? Hledám nejlepší řešení v poměru kvality a ceny, určitě nechci nejlevnější řešení za cenu budoucích problémů a ani nejdražší řešení, kde by se za stejnou službu dalo použít něco levnějšího...
Odpovědět
@torpen Naozaj je ťažké radiť. Pokiaľ uvažujete nad rozšírením obytného priestoru v budúcnosti napr. pre deti, tak najlepšie je realizovať už teraz krov, ktorý takéto rozšírenie umožňuje kedykoľvek zrealizovať bez obmedzenia bývania v prízemí. Často sa zabúda aj na riešenie okolitých jestvujúcich domov, s ktorými by ten Váš nemal byť v nejakom necitlivom kontraste. Pri plánovanom podkroví treba plánovať priestor na budúce schodky, pokiaľ sa nezrealizujú hneď. Ich umiestnenie je vhodné ihneď pri vstupe s možnosťou úplne nezávislého užívania na byte v prízemí napr. aj pri jeho prenajímaní na "staré kolená", kedy zostanete v dome dvaja. V oboch prípadoch (aj plochá strecha aj krov) však doporučujem ako strop prízemia deku - nosnú časť stropu realizovať buď z liateho betónu kde je náročné šalovanie a armovanie - ale to má svoje výhody, alebo skladaný z nosníkov a vložiek (keramika, betón). Nie drevený trámový, ktorý je síce najlacnejší, ale má viaceré nevýhody. Ak vám nestačia financie, tak zateplenie stropu zrealizujete iba položením najlacnejšej - mäkkej minerálnej vaty na podlahu povale a pri zriaďovaní podkrovia ju presuniete medzi krokvy. (Treba pamätať na pochôdznosť takejto povale aspoň v pásoch, kde položíte polystyrén, alebo drahšiu tvrdenú minerálnu vatu.) Ak neplánujete žiadne rozširovanie a chcete to čo najlacnejšie, tak môže byť aj plochá strecha s dreveným trámovým stropom - s trámami už mierne do sklonu strechy, ktorý z interieru vyrovnáte v závesoch podhľadu. Treba tam však poctivé výpočty kondenzácie vodných pár v celoročnej bilancii a doplniť nejakú hmotnejšiu vrstvu na zvýšenie akumulácie, fázového posunu a teplotného útlmu.
Odpovědět
@kntsz Děkuji za odpověď. S místem pro budoucí schody samozřejmě počítáme (ve stupní hale nebo alternativně zvenku z boku domu a udělat patro jako zcela oddělenou jednotku). Zástavba na naší straně ulice je v podstatě jednopatrová s prakticky všemi typy střech, takže tam necitlivý kontrast dostavbou patra určitě vzniknout nemůže. Bungalov mají sousedé v ulici naproti nám.
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?