Podbití vazníkové střechy palubkami

Chystám se na podbití přesahu sedlové střechy palubkami. Vazníky mám od sebe cca 100 cm, přesah je 70 cm. Měl bych na vás pár dotazů: 1. Dával někdo palubky přímo na vazníky? V diskuzích jsem se dočetl, že je vhodnější připravit rošt, ale nechci zbytečně konstrukcí roštu snižovat podbití... 2. Plánuji smrkové palubky, jakou tloušťku byste doporučili (zvažuji 16 mm nebo 19 mm) 3. Čím je kotvit (vruty, hřebíčky, palubkové spony) a jak? 4. Rád bych přírodní vzhled "bez barvy". Čím na natřít/namořit aby to co nejdéle vydrželo? Budu rád za vaše rady a zkušenosti. Díky!
Odpovědět
@rades89 Ahoj, jednoznačně doporučuju OLEJ PNZ. Má lepší výsledky než OSMO. A má lepší cenu. Byl jsem několikrát v Německu a Rakousku u obchoďáků. Několikrát jsme to řešili. PNZ vychází kvalitativně lépe. Vydrží opravdu dlouho. Mají i přírodní odstín. Mrkni a vřele doporučuju. Na Instagramu je chlápek z Rakouska, který dělá nezávazně testy olejů. PNZ vyhrál. Oak pohledám a pošlu, pokud chceš.
Odpovědět
@zateplovak Díky za tip. A natřít 2x z obou stran?
Odpovědět
@rades89 Já to natíral 3x. Ale stačí 2x. Jestli máš čas, dej 3x. Nahoru se ti pak chtít moc nebude.
Odpovědět
Jj, obě strany ideál...
Odpovědět
@zateplovak A jak dlouho to po natření schne? Mohu palubky po natření skládat na sebe?
Odpovědět
Tam se to dá přímo na ty trámy, ale nejlepší je z boku našroubovat desky nebo latě a ty vyrovnat a na ty následně chytat palubky, protože každý trám je jinam vysoký a provázek na to stačí
Odpovědět
Profilova fotka
Tak my máme na dřevěné konstrukci rošt na kterém je podbití z cembritu.
Odpovědět
@rades89 1) daval jsem přímo na vazniky 2) 19mm 3) kolářsky hřebiky 2,4x62 mm .. předvrtával ... v žadným případě nedávat spony! 4) bezbarvý Osmo.. 2x venek, 1x vnitřek Nejkrasnější práce na stavbě baráku 😉
Odpovědět
Tak to máte štěstí, že jsou vazníky v rovině. Teda pokud je máte v rovině na celém baráku. Já to tak teda nemám a asi budu vyrovnávat. A nebo to neřešit a centimetr sem, centimetru tam asi palubka zvládne, ne?
Odpovědět
@arnyzn centimetr jsem fakt neřešil ... srovnával jsem jen dva rohy...
Odpovědět
@vladimir_sacha Díky za tip. Dnes jsem nahrubo přeměřil a vazníky lítají o 0-1 cm.. Tak možná budu vyrovnávat... @xkarlos Díky, pěkná práce! Hřebíky skrz palubky nebo přes pero/drážku?
Odpovědět
@rades89 Není zač Ten centimetr asi ještě není taková hrůza, ale nám to lítalo o 3 a někdy až 5cm... Což se pak řešilo jak sem psal výše
Odpovědět
Článek se načítá
@rades89 pořiďtě si nastřelovačku. Nastřelovací hřebíky jsou tenké, takže nemusíte předvrtávat, palubky nepraskají a jde to nesrovnatelně rychleji.
Odpovědět
@xkarlos je pěkná práce...jen je doporučuji příště dělat až po fasádě 😉
Odpovědět
@panlorenc vim... ale fasadnici me vyšplouchli a musel jsem to zaklopit ... ale zadny priste uz nebude...
Odpovědět
@rades89 přes pero.. a 1cm fakt neřeš .. to neni ze země vůbec vidět ...
Odpovědět
@xkarlos V tom případě bych fasádníkům neodpustil jedinou špinavou palubku 😉
Odpovědět
@zubr487 zbytečnost a do nastřelivačky ty hřebíky jsou stejně tenký .. a navic neveřím, že bez předvrtání to 1cm od hrany palubky nepraskne ... občas to prdlo i po předvrtání ..
Odpovědět
@panlorenc fasadu pak dělal někdo jiný ... palubky jsem si zalepil a fasadnici si davali pozor, takže bez problemu..
Odpovědět
@xkarlos Nemáš detail přichycení hřebíku přes pero? Chápu správně, že se na jedné straně zasune a nepřibíjí a na druhé přibije pod úhlem přes pero a hřebík se tak schová? Jak se řeší u stěny, tam je hřebík přiznaný?
Odpovědět
@rades89 přesně .. a u stěny přitlučeš přes palubku .. kolářský hřebík má průměr hlavičky cca 3 mm, takže ze zeme není hlavička vidět .
Odpovědět
@rades89 přibíjel jsem palubky hřebíkovačkou přes palubky. Ty hlavičky jsou tak malé, že to není vidět. Hřebíkovačku jsem koupil za cca 2000Kč a věřte tomu, že ušetří plno práce.
Odpovědět
Ty levné pneu hřebíkovačky zvládnou max 50mm hřebíčky....bude to stačit?
Odpovědět
@arnyzn Pokud budete přibíjet normální palubky, tak samozřejmě ano.
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 2 měsících
Tak jsem začal podbíjet a mám jeden problém. Fasáda domu není úplně rovná a tak jsou u domu mezery, nejvíc jsou vidět na obou koncích, tam je přes 1 cm. Čím tyto mezery zakrýt/překrýt/vyplnit, aby to vypadalo pěkně a fungovalo? Lišta, tmel či jiné řešení? Budu rád za vaše tipy. 🙂
Odpovědět
Tak mám hotovo, přikládám pár poznatků, třeba se někomu budou hodit: Palubky jsem použil 4m, 19 mm tloušťka, přibíjel jsem přímo na vazníky. V zadní části domu ok, v přední byla vidět nerovnost, tak jsem si vyměřil rovinu k vazníkům přišroubil kousky latí a vyrovnal do roviny. Použil jsem kolářské hřebíky 2,5x63 mm, pro doklepnutí šroub (s plochou špičkou). Podbití jsem dělal až po fasádě a u fasády byla vidět nerovnost (mezery) - vyřešil jsem úzkými dřevěnými lištami, které byly tvárné, natřel stejnou barvou. Práce ideálně pro dva, ale dělal jsem i sám.
Odpovědět
@zubr487 nevím, zda to bylo to samé, ale kdysi jsem v práci hrebikovackou ztloukával bedny a jak měla sílu tak z desek dělala často třísky. Z toho bych měl obavy...
Odpovědět
@radimir musíte si to předem vyzkoušet a nastavit rozumný tlak.
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?