Rovná střecha u rodinného domu

Ahoj holky, nechali jsme si navrhnout dům architektem, naše hlavní požadavky byla cena do 3,5 mil. když bude stavbu stavět firma. Již v první fázi jsme informovali, že budeme určitě chtít dělat stavbu svépomocí. A teď máme navržený krásný moderní dům o 3 ložnicích a rozpočet, který jsem si nechali udělat je na 5mil. A náš hlavní problém je, že dům mám z jedné části klasickou špičatou střechu, která přechází v rovnou. Každá stavební firma nám říká, že ten dům je finanční sebevražda, hlavně kvůli té střeše a pár dalším věcem. Nemáte některá zkušenosti se stavbou takového domu. Jsme z toho z manželem úplně špatní a nevíme, co teď dělat.
Odpovědět
Ahoj theresa, nie som síce holka, ale snáď Ti to nevadí, podstatné sú informácie. Máme s manželkou postavenú hrubú stavbu domu, ktorý má z polovice klasickú sedlovú (šikmú) strechu a z druhej polovice takmer rovnú (sklon 5%, zvonku to vyzerá ako rovná strecha). Navyše je k domu prilepená garáž, ktorá má svoju vlastnú strechu neopísateľného tvaru (garáž má lichobežníkový pôdorys, vyplýva to z tvaru pozemku). Stavať sme začali minulé leto, projekt bol robený na prelome 2006/2007 s nasledovnými parametrami: - hrubý odhad ceny architektom (podľa objemu domu) - 3,6 mil. Sk - rozpočet stavebnej časti (bez kúrenia, sanity, vody, plynu a podobných maličkostí) - 3,8 mil. Sk - po hrubej stavbe s oknami sme sa s výdavkami zastavili na 1,9 mil. Sk - predbežný odhad, ktorý priebežne korigujeme nám hovorí, že to ešte bude stáť 2,3 mil. Sk - nestavia to firma, ale zháňam jednotlivé profesie sám - v čase medzi prípravou rozpočtu a ukončením hrubej stavby šiel stavebný materiál na Slovensku v niektorých prípadoch až o 20% hore To sú hrubé fakty. Neviem aký veľký je ten váš dom, ten náš je v kategórii "menší stredný dom", podlahová plocha cca 170m2 aj s garážou, jedna obývačko-kuchyňa, jedna spálňa, dve detské izby a jedna hosťovská izba. Podtrženo, sečteno: Nevím, kde udělali soudruzi z NDR chybu. :-) Dobrá rada na záver: predýchať to, časom človek rezignuje a bojuje ďalej. Držím palce. IvKo
Odpovědět
theresa-a ten rozpočet vám dělal kdo? ten architekt nebo už nějaká konkrétní firma? pokud ten architekt, tak by to měl vysvětlit, ne? jestli firma, tak zkuste najít jinou..každopádně, když chcete dělat něco svépomocí, tak ušetříte (nám třeba jen za bourání starých přístavků naskočilo v rozpočtu dvěstětisíc a fakticky to bylo zadara)....my taky máme částečně rovnou a částečně sklopenou střechu a nikdo nám zatím neříkal, že by to bylo finančně nějak náročnější, ale budem se do patra pouštět až letos, tak uvidíme...obecně máme rozpočet na 3 mega, ale neplánujeme se tomu ani přiblížit....(lépeřečeno ty prachy vůbec nemáme, ale zato jsme odhodlaní dostat barák pod střechu ještě letos)
Odpovědět
Ahoj iwko a maciku, děkuji moc za odpovědi. Vložila jsem do alba foto toho našeho zázraku a jsem moc zvědavá, co na to řeknete, jestli to lze vůbec postavit, hlavně ta střecha a pak ještě ten betonový monolit, který tvoří garáž a stříšku nad vchodem. Jsme z toho opravdu špatní. Architektovi jsme dnes psali, že se musíme sejít a nové skutečnosti projednat. Ještě, že jsme mu nezaplatili celou částku za projekt, jinak by se s námi asi ani nebavil. Rozpočet nám dělal kolega našeho architekta. První stavební firma nám řekla, že se tento dům nedá vůbec stavět svépomocí a upřímně my taky 5mil. nemáme. Vůbec jsme s takovou částkou nepočítali.
Odpovědět
AHoj Theresa, z těch obrázků moc poznat nejde, ale cena 5M mi nepřijde vysoká :-N Rozhodně to není tím typem střechy, kombinace ploché a šikmé není problém. Co se tak dá vidět na obrázku - lícovkový zdivo, to je pěkná pálka, mám pocit, že teď se rozpočtuje 1600,-/m2, krytina z plechu...taky pálka, dřevěné obložení u garáže. Já myslím, že za 5M je to ještě dobrá cena :-N Nmáš někde kolik má m3 zastavěné plochy? Vynásob 5.000 za m3 a kolik ti vyjde.
Odpovědět
Teď ještě koukám na dřev.terasu (stačí napočítat tropický dřevo, které je kvalitnější než obyč.termowood a místo 800m2 je to 1600,-, pak ty velké prosklené plochy z dřev.dveřma , to taky nebude pár desítek tisíc,....
Odpovědět
Ježiš, já už píšu blbiny. Ta cena 5000 za m3 měla být za obestavěný prostor, ne za zastavěnou plochu. To je tak, když dělám 100 věcí najednou...
Odpovědět
Teda, theresa, gratulujem, domček vyzerá naozaj moderne. Žiaľ, nemôžem Ti dať fundovanú odpoveď na otázku, či sa dá svojpomocne postaviť, lebo nie som stavbár. Mne sa aj ten môj dom zdal "nepostaviteľný", u mňa sa jedna strecha "zahryzne" do druhej, navyše lichobežníková garáž... Ale majster, ktorý mi realizoval hrubú stavbu ani okom nemihol... Môj osobný názor je, že architekt by mal vedieť, čo sa postaviť dá a čo nie. Ja osobne som chodil ku architektovi ako na klavír, kým sme doladili ten môj. Bola to len štúdia, ale už architekt vedel kde sú nosné múry, ako sa asi budú robiť preklady a pod. On potom posunul podklady projektantovi (oni často spolupracujú) a s tým som potom riešil detaily čo sa týka stropnej dosky, balkónu a podobných problémových miest. Čo sa týka financií, macik sa vyjadrila presne - kto robil rozpočet? Architekt väčšinou iba odhadne cenu na základe kubatúry domu, presný položkový rozpočet môže urobiť rozpočtár na základe projektu vytvoreného projektantom. Neviem v ktorej fáze ste, preto sa mi ťažko k tomu vyjadruje. Teraz ma napadlo ešte k realizovateľnosti vášho domu - vedľa mojej tety postavili dom dvaja mladí manželia a ten dom má podobnú vec ako váš - šikmá strecha z prednej časti domu prechádza do plochej vzadu, navyše tá plochá má sklon v inej rovine ako šikmá (ťažko to popísať, ako keby zadná časť vášho domu nemala rovnú strechu, ale s náklonom smerom od jedného boku k druhému). Tiež sa mi to zdalo kopmplikované. IvKo
Odpovědět
Ivko - realizovatelné je to naprosto bez problému - šikmá střecha - dřevěný krov, rovná - železobetonová deska, panely, keramické vložky, nebo i dřevěné "trámy"... Udělat se dá leccos (třeba 5 různě šikmých střech na oválném půdoryse, kdy tam vycháí zborcené plochy - hyperbol.paraboloidy atd.), otázka je, co jsou oni schopni si sami udělat (těžko budou bez cizí pomoci vázat výztuž do betonu :-N ) S těma cenama nechci strašit, ale když se dům dostaví tak ve většině případů vyjde dráž než byl naceněn (něco se zapomene, něco se během výstavby zdraží, na stavbě nastanoou komplikace atd).
Odpovědět
Profilova fotka
ahoj thereso, dělám rozpočty pro stavební firmu a musím souhlasit s blankou, že těch 5 mega není moc, když jsem viděla domeček, jen se zeptám, těch 5 mega je komplet stavba? Hodně na ceně udělají třeba zařizovací předměty, obklady atd., jen odhaduju, ale tady v Praze bych se mohla dostat i na 7.
Odpovědět
Ahoj děkuji všem za názory a za rady. 5mil. je cena domů se vším všudy krome vybevení koupelen, v ceně jsou ale obklady a pak bez kuchyně. Největší položka rozpočtu jsou truhlářské práce a to kolem 850 tis. (obsahují okna, dveře a střešní okna a pergolu). Náš jedinný požadavek byla cenna do 3,5mil a proto blanko. k nás cena 5mil. opravdu zaskočila. My prostě 5 mil. na stavbu domu nemáme a zajímalo by mě, kdo je má. Hlavně se nechceme neúnosně zadlužovat, to není podle mého řešení. Tak teď stojíme nad otázkou zda se do toho vůbec pustit a nebo si koupit byt 4+1 za 3.200,- a mít hotové bydlení bez starostí a muset oželet zahradu a posezení venku.
Odpovědět
souhlasím s blankou: ještě jsem se ve svém okolí nesetkala s nikým, kdo by se dostal na cenu, na kterou byl udělaný rozpočet. Všechny známé to vyšlo dráž. Iwco: Jinak co se týká hrubé stavby, tak mě přijde, že je to na celém baráku to nejlevnější, nás hrubá vyšla na cca 1/3 ceny celého baráku, takže pokud vám vychází hrubá stavba na 1,9 mil, tak se mi zdá nereálné,abyste se dostali na 2,3 mil. za komplet barák (ale asi záleží, co do hrubé stavby počítáš). Cena za 1m3 obestavěného prostoru nás svépomocně vyšla tuším okolo 4100,- nebo tak nějak.
Odpovědět
Profilova fotka
thereso, pokud jste dali požadavek na cenu, zeptala bych se architekta, jestli je on schopný to za tu vámi udanou cenu realizovat, oni se někdy nechají unést, bohužel
Odpovědět
Článek se načítá
katulinko, přesně jak píšeš, už jsem si domluvili schůzku a celé to ještě jednou projdeme. V tom nám vyšel vstříc, snad se dostaneme k nějakému námi akceptovatelnému konci. Máme strach, aby jsme se nedostali do fáze, že nebudeme mít hotový ani dům, budeme muset prodat byt a nebudeme mít stejně kde bydlet.
Odpovědět
to kacka.va: ja som nehovoril že skončím na 2,3 mil za celý dom, ale že nás to bude stáť ešte 2,3 mil., to znamená dohromady okolo 4,2 mil. Takmer každý hovorí, že hrubá stavba bez okien vyjde cca 1/3 ceny, ja som skončil s hrubou stavbou bez okien na 1,6 mil. s tým, že niektoré veci pri hrubej stavbe sa neplánovane predražili. Teraz sa snažím dávať si väčší pozor na financie. to theresa: keď mi architekt odhadol cenu na 3,6 mil., hovoril mi, že ju určite prešvihnem. Neveril som mu :-( Keď som dostal rozpočet na základe projektu (ktorý je presnejší) a stálo na ňom 3,8M bez rozvodov vody, elektriny, kúrenia a bez akéhokoľvek zariadenia, bol som v šoku. Chýbali tam veci minimálne za milión, takže cena sa nebezpečne blížila k 5 mil. Zdá sa, že je to veľmi podobná situácia ako vaša. Terajší stav je pre mňa dosť neuspokojivý - dostať sa na hranicu 3,6M už nesnívam. Viem že to bude cez 4 a budem sa snažiť stiahnuť to čo najmenej. Keď som si prečítal Blankine odpovede uvedomil som si, že ona vidí to, čo ja som na obrázku nevidel - veľmi drahé materiály. Aj moja polovička chcela mať obklad Terca obklad, aby dom vyzeral štýlovo... už nechce. Architekt aj projektant mi tvrdili, že sa dá ušetriť výberom materiálu, preto napr. nemám drevené okná, ale plastové s imitáciou dreva a pod. Je pravda, že keď budete stavať svojpomocne, ušetríte kvantum peňazí. Ja osobne by som si ale netrúfol murovať, betónovať a pod. lebo je mi to úplne cudzie (neviem, či si na to trúfate vy). Preto som sa dohodol s partiou murárov z Oravy a oni to urobili za mňa. Bolo to relatívne drahé, ale lacnejšie ako u veľkej firmy. Ja ti môžem pomôcť iba tým, že by som ti napísal koľko ma stáli jednotlivé celky stavby (základy, múry, komín, deka a pod.) a ty si to môžeš porovnať s ponukami. IvKo
Odpovědět
Iwco: omlouvám se, já tam přehlídla to slůvko "ještě" :-). Jinak ohledně stavby svépomocí. Kdybychom neměli v rodině stavaře, tak se do toho taky asi nepustíme.
Odpovědět
Profilova fotka
wyrky • 4. feb 2008 o 06:44 V poslednom čase sa mi hrozne páčia rovné strechy. Viem však že s tými zo 70tych rokoch boli problémy. Na niektorých priemyselných budovách som videl na streche kamene poprípade zeleň. Tá zeleň by sa mi na časti strechy ľúbila. Nemáte s tým niekto nejaké skúsenosti. Poprípade neviete o nejakých článkoch na nete, ktoré sa tejto téme venujú. zuzaaanka • 4. feb 2008 o 14:52 Ahoj, s rovnýma střechama jsou problémy i dnes, myslím tím to, ne že všude ti je povolí stavět (to si musíš zjistit v územním rozhodnutí). Jinak zeleň na rovné střeše je krásná, jde tam udělat posezení, něco jako terasu, ale chce to opravdu pořádně odizolovat, mít pořádnou nostnost trámů a potřebuje hodně péče, kor když tam vysázíš zeleň... Aspoň jedno za dva roky vyměnit zeminu a upravit... Nezapomeň na odvodňovací kanálek a jiné věci... No, nevím, já osobně bych se do toho nepouštěla ani za nic. Ale pěkné to je, to jo. blanka.k • 5. feb 2008 o 21:44 Ahoj rovná střecha je v dnešní době běžně navrhovaná konstrukce, problémy bývají u prostupů nebo v rozích, ale tyle "blbé" detaily jsou i u šikmé střechy. Určitě bych se toho nebála, vždyť balkony či terasy jsou skkoro na každé budově, přitom princip je to pořád stejný. Zelené střechy jsou nejen hezké, ale také jsou vhodné u nízkoenergetických domů, mají mnohem lepší tepelně technické vlastnosti, a díky mocnosti souvrství v létě výborně chrání před teplem. nehledě na to, že např. v době přívalových děšťů dokáží zadržet poměrně velké množství vody. Podmínkou jsou (jako všude jinde) správně navržené skladby a materiály. A klasická pochozí střecha (terasa) je úplně běžná věc
Odpovědět
Profilova fotka
V pripade diletantskeho prevedenia je problematicke vsetko, nie len rovna strecha. rozdiel medzi zazelenanou a nezazelenanou strechou je v hrubke substratu (od 10cm) a ochranou foliou proti korenom. Staticky vplyv beznej zelenej strechy cca 10 cm substratu je zanedbatelny, kedze strechy musia pocitat so zatazenim snehom, co je ovela tazsie ako zem....
Odpovědět
Profilova fotka
my sa chystame stavat dom a chceme jednoznacne plochu strechu... mame z viacerych zdrojov potvrdene, ze to je rovnako aj cenovo aj kvalitou... a tot uryvok z clanku, ktory som si stiahla: Hneď na začiatku treba povedať, že ako plochá, tak aj šikmá strecha je schopná spĺňať svoju základnú funkciu – chrániť interiér domu pred vonkajšími vplyvmi a vrtochmi počasia. Z tohto pohľadu teda niet rozdielu medzi týmito dvoma konštrukciami. Záleží len na architektovi a investorovi, pre ktorú z nich sa rozhodne. Rovnako kvalitne, ale i nekvalitne môže byť vyhotovená strecha šikmá aj plochá, čo platí pre strechy nové aj staré. Všeobecne tiež platí, že po istom čase vykazuje takmer každá strešná konštrukcia menšie či väčšie nedostatky. Na vytvorenie kvalitných podmienok pod strechou je dôležitá skladba strešného plášťa, pričom musia byť splnené najmä tepelnotechnické požiadavky. Treba myslieť aj na to, že dobrá strecha má chrániť nielen pred zimou, ale aj pred horúčavou. Podľa toho je potrebné vždy si vybrať dobrú konštrukciu strechy a vhodné strešné materiály. A nie je to všetko len o krytine...
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 5 měsících
Profilova fotka
banga • Včera o 15:32 ahoj, projektant nám predbežne navrhol rovnú strechu a ja by som chcela vedieť vaše názory. Máte s rovnou strechou niekto skúsenosti? Nezateká? Nie je pod ňou v lete príliš teplo? .... ďakujem za odpovede
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 4 měsících
Profilova fotka
ahoooj! znovu sa vraciam k tejto teme! ma uz niekto postaveny dom s rovnou /modernou/ strechou? bolo to velmi financne narocne? aku zaruku na nu mate? Dik za prispevky!
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 4 měsících
Profilova fotka
izolacia rovnej strechy - mate niekto skusenosti? co hovorite na toto? http://www.zateplit.sk/referencie#art...
Odpovědět
Profilova fotka
my sme tuto celulozovu izolaciu nasli na Conecu...velmi nas to oslovilo, asi sa na to dame :-)
Odpovědět
Profilova fotka
I rovná strecha nie je rovná :-D Každá strecha musí byť aspoň mierne zospádovaná... takže ak je dobre spravená, nebude zatekať.
Odpovědět
Teoria - zateplenie rovnej strechy - http://www.zateplit.sk/zateplenie/zat... Praktické ukážky zateplenia rovnej strechy - http://www.zateplit.sk/ukazky/zateple... A hlavne to je hotové za 1 deň!
Odpovědět
Ahoj, my máme taky klasickou střechu a přechází to na rovnou střechu, ale jelikož jsem si ve vnitř navrhla baráček sama a z venku mi bylo jedno jestli to bude klasika nebo víc moderna tak to architekt navrhl takto, ale hlavní důvod proč jsme dali rovnou střechu byl ten, že pokud by jsme dali klasickou střechu přes celý domek tak by vevnitř vznili nehezké prostory, ale pozor na architekta a jeho rozpočet, vůbec neodpovídá skutečnosti, vyšplhali jsme se na trojnásobnou cenu, ale chápala bych kdyby to bylo díky dražším koupelnám, ale zjistlili jsme že pan architeklt udělala sice rozpočet, ale jen s oknama a střechou, i když ty okna rozpočtu vůbec neodpovídají, nevím kde tu cenu vzal a vůbec to rozpočtu nezapočítal, podlahy, podlahové vytápění a tak dál, prostě jenom spočítal hrubou stavbu a k tomu okna a přitom jsme chtěli kompletní dům od firmy. ale to jsme se dozvěděli nedávno. jenom jednu hlavní věc co se týče rovné střechy, zjisti si na stavebnáku jestli je tam povolená nebo jestli nemáš tak šíleného architekta jako my, protože pak jsou s tím jenom problémy. jelikož jsme měli zčít stavět vloni v dubnu a nakonec to bylo v prvního listopadu a do dneška máme problémy se stavrbnákem, jelikož pán architekt musel vědět, že v téhle lokalitě nejsou podle územního plánu povoleny rovné střechy i tak si jí prosadil, všechno jak to bylo jsme se dozvěděli až minulý týden od stavebnáku, a díky jeho prosazení začali problémy, vydali nám stavební povolení pak ho zastavili, pak nám ho zastavil soused naproti, ale to bylo díky ěčemu jinému a pak zase paní ze stavebnáku kvůli střeše, pak ho zase vydali a pak zase zastavili a svolala se architektonická komora aby nám řečkli jestlii to tam může být nebo ne, takže 8 architektů to odsouhlasilo, ale i tak na stavebnáku museli vydat povolení a nechali nám ho 14 dní a pak opět zastavili, a konečně oo listopadu jsme mohli začít stavět, ale celou dobu jsme si mysleli , že tu radu svolal stavebník, ale svolal jí architekt, protože jim se to vzhledově nelíbí taková moderna a nechtěli to povolit, takže díky němu je to šílený, kdyby nám to řekl, tak by jsme se domluvili na klasickém vzhledu než a moderním ten si zvolil on ne já, a díky tomu co on udělal tak jsme až do minulého týdne řešili jestli se na to musí dát střecha nebo ne a jestli nám to vůbec zkolaudují, protože na stavebnáku jsou 2 paní a jedné to bylo jedno a jedné ne, ale nakonec ustoupila. takže od listopasu jsme žili v neustálem stresu jak to bude, ale navíc tam máme každej týden stavbnák a pořád něco hledají. dokonce nás nechali shodit plot, který zrovna dostavěli, normálně což mi jsme nevěděli a architekt nám to neřekl, že podle územního rozhodnutí může být jenom ze stran okolo domu pletivo až je to nechali shodit tak teprve řekl, že pokud to sousedovi nevadí tak tam může být i jiný plot, sousedce to nevadilo, tak to podepsala a my jsme mohli postavit znovu z boku a zepředu bok, protože na druhé straně je pletivový plot tam to jinak nešlo kvůli terénu, protže za domem máme sklálu a je zpevněné gabionem a zavolali si i měatkou policii kvůli výhledovým trojuhélníkům, řekli jsme jí jaký chceme ve předu plot a oni nám řekli jak vysoký a tak jsme začali stavět i to , ale samozřejmě přišli za další týden znovu a plot jsme museli zepředu shodit, protože se jim nelíbí, ale podle zápisů z minulého týdne to nevadilo, ale prostě s paní vedoucí to nehne. a pokud postavíme jakýkoliv plot tak nám to nezkolaudují to samé pokud si dáme dřevěné terasy tak to nezkolaudují, prostě děs a hrůza a to vše kvůli jedné střeše a egu architekta. takže si to fakt ověř, at pak se nedivíš jako my.
Odpovědět
Profilova fotka
Ahojte, tak my sme boli defintívne rozhodnutí pre rovnú strechu, architekt nám aj navrhol dom s rovnou strechou, všetko bolo pripravené, pred tromi týždňami som zaniesla projekt na obec. Na druhý deň sme zažili nepríjemné prekvapenie, volal mi starosta, aby sme prišli. vraj nám bohužiaľ musí projekt vrátiť, lebo v územnom pláne je povolená iba výstavba domov so sedlovou strechou. Skoro ma vystrelo ]-( , ja sa pohybujem v tejto sfére, takže hneď pri kúpe pozemku som sedela u starostu v kancelárii a pýtala som sa ho na obmedzenia a regulatívy pri stavbe RD. vtedy mi povedal (bolo to 2 roky dozadu), že žiadne obmedzenia nie sú. Predtým ako architekt začal pracovať na projekte som si to ešte overovala telefonicky a znovu som dostala tú istú odpoveď, obmedzenia nie sú...a teraz toto......máme navrhnutý moderný dom, ku ktorému sa absolútne nehodí sedlová strecha, nemáme už ani chuť nič riešiť a to sme chceli do konca roka mať aspoň základy...máme dve možnosti, buď predáme pozemok, alebo si vyberieme iný dom so sedlovou strechou, ktorú ja veľmi nemusím a keď si predstavím, koľko bolo s projektom roboty, je mi na nič :-( a najlepšie je, že náš pozemok je sto metrov nad obecným úradom, ktorý má plochú strechu! ako jediný dom v obci, všetky ostatné majú sedlovú. A starosta, aby ma ukludnil, tak mi začal rozprávať, aké sú veľké starosti s rovnou strechou, a ze ked bude mat obec peniaze, tak ju vymenia za sedlovu ablablabla, nastval nas riadne...
Odpovědět
to Jennifer: Architekt Ti nebude zistovat, aka strecha je povolena v uzemnom plane. To si musis zistit sama. On Ti vyhotovy projekt podla Tvojich predstav. To, ze to neprejde na stavebnom nie je jeho vec. Ale mal by Ti prerobit strechu za inu.
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 2 letech
Kto mate dom s rovnou strechou? nejake fotky, najlepsie, take, co nie su standardne dane v katalogoch, prip. aj take, ako to realne vyzera...
Odpovědět
Profilova fotka
@zuzana8888 ahoj pozri si fotoblog spit
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?