SDK v prizemi

Zdravi, Chci se pustit do rastru na SDK v prizemi. Chci mit co nejmenší snížení stropu (cca 12cm, tak aby se tam vlezlo bodová svítidla. Bude mi stacit jednoduchý rastr nebo musi byt dvojitý? Musi se i v prizemi pouzit parozabrana? Dekuji
Odpovědět
Strop je pevný nebo dřevěný a vata v něm? Pokud beton/cihla tak je zbytečné dávat parotes Pokud máte trámy a mezi nema vatu tak parotes Stačí jednoduchý zaklop z CD a UD profilů, na pár místech to ukotvit do stropu
Odpovědět
@libornovotny může být jednoduchý, ale spíše doporučuji křížový. U jednoduchého roštu budete mít víc práce se srovnáním. Parotěsku musíte dát, pokud je horní patro nevytápěné. Pokud je vytápěné, je to zbytečné. Na složení stropu z tohoto hlediska nezáleží. Pro bodovky s výměnnou žárovkou potřebujete minimální mezeru 7cm. Pokud potřebujete menší mezeru, můžete použít LED panely.
Odpovědět
Zdravim, dekuji moc za odpovedi. Strop je betonový panel Spiroll a horni patro je prave vytapene podkrovi, kde bude vata mezi klestinami a pod klestinami a pak parotes a SDK. Ale nebyl jsem si jisty prave tim prizemim zda take pouzit parotes a jaky rošt zvolit. Jde mi v podstate jen o snížení stropu a schovani světel a elektroinstalace. Dekuji
Odpovědět
Při použití panelů Spiroll jde spíše o estetické využití SDK. Panely jsou předepjaté - záleží jak máte dlouhé, pokud delší je patrné jajich mírné prohnutí, navíc již z výroby jsou vrtané větrací malé otvory, rovněž tak spáry mezi panely se zvrchu zalévají betonem. Pokud nechcete vyloženě industriální využití panelů, kdy se musí brousít aby byly pohledově pěkné, nebo na ně natáhnout pohledovou vrstvu, tak se dělá sádrokarton podhled. Ta Vaše mezera 12 cm je v pohodě, stačí jeden rošt, žádnou vatu, v mezeře mezi panelem a SDK můžete táhnout instlační kabely a máte i dost místa na použití zapuštěných světel. Pokud máte nějaké větší okno - např. HS portal, můžete udělat speciální kastlík na závěs a pod.. Ten dvojitý - křížový rošt se používá např. v patře, kdy se eleminují prostupy např. elektro kabelů skrz parotěsnou folii, druhý rošt se montuje na první rošt za použití podlepených držáků, kdy speciální lepící páska zalepí prostupy vrutů a kabely se tahají v mezeře pod parotěsnou folií.
Odpovědět
@franti_p ano presně jak píšete. Jednal se o estetické využití SDK. Děkuji
Odpovědět
@libornovotny nevím zda si rozumíme. Pod pojmem dvojitý rošt jsem myslel, že se ptáte, zda stačí CD profily jen v jednom směru nebo křížový. Já bych dělal křížový. Dvojitý rošt se dělá, pokud potřebujete jednu vrstvu na izolaci a dole montážní mezeru
Odpovědět
@zubr487 ano ano rozumime🙂 Budu delat krizový rošt🙂
Odpovědět
Jeste jeden dotaz pro profiky. Jak na rohy? Respektive na napojeni SDK na zdi? Mame strojní sádrové omítky. Nerad bych praskající rohy. Děkuji
Odpovědět
@libornovotny Polystyrenové lišty
Odpovědět
@libornovotny Jedno reklamní video. https://www.youtube.com/watch?v=ecyTt...
Odpovědět
@kofejn super, ale muze se ta páska pouzit i na SDK versus zdivo? Nebo jen SDK na SDK?
Odpovědět
@libornovotny Na nějakém videu jsem viděl, že ji dávají i na rozhraní SDK strop a zeď s omítkou. Mě učil sádroše pán ze staré školy, takže jsem ještě rohy tmelil silikonakrylem. :/
Odpovědět
Článek se načítá
@kofejn někde jsem to tmelil a někde jsem dával nějaké rohové pásky. Jenže praskliny mám všude
Odpovědět
@zubr487 Tak to jsem nechtěl slyšet. Mně popraskala malba na akrylu tam, kde jsem ho nenechal dost dlouho vyzrát. Dětem to nevadí a příští malování to schová. Ono by to sparavil asi i jen mokrý štětec. Od zdi či sádroše se akryl neodtrhl a sám tak nepraskl. V přízemí jsem dělal stropy dřív a tam je to OK. V bytě jsem to teď po patnácti letech před pronajímaním opravoval a tam to bylo skoro všude od zdi odtržené. Jestli jsem to tehdy málo napenetroval nebo to bylo jen akrylem nevím. Na fotkách popraskaný kout v patře a ok v přízemí.
Odpovědět
@kofejn Někdo to řeší tak, že na zeď nalepí průhlednou lepící pásku. Pak se vytmelí stop a na závěr se odřízne přebytek pásky. Lepící páska zajistí, že to sice bude dilatovat a vnikne prasklina, ale bude to jedna mála rovná prasklinka a ne klikaté vícenásobné praskliny
Odpovědět
Mam jeste dotaz, jak na rastr v koupelne a potažmo v kuchyni kde budou bodovky? Nakonec jsem vsechny mistnosti v prizemi zateplil vatou a dal parotes. Ale jak vykrouzit otvor na bodovky a neporušil parotes? A ty bodovky ve vate se mi taky z požárního hlediska nelibi. Ma nekdo zkusenost jak to resit?
Odpovědět
@libornovotny Nic neřešit Normálně to vykroužit. Dá se tam dát určitě nějaká pěna molitanová, ale myslím si že zbytečné. Vata je nehořlavá, jinak my máme prostě u těch bodovek trochu místa v té vatě, že může větrat
Odpovědět
@libornovotny pokud jste chtěl bodovky, měli jste udělat montážní mezeru. Pokud se dává parotěska hned za SDK, tak se to obvykle řeší vlepením nějakého kaslíku, jenže to se dělá před pokládáním SDK. Jak to chcete udělat s kabely. Ty tam máte ? Záleží taky na tom, jaké máte bodovky. Klasické s výměnnou žárovkou potřebují poměrně velký prostor. V tom případě to tam asi nenacpete bez poškození parotěsky. Led panely jsou tenké a parotěsku bude možné odtlačit. Asi bych si nejprve našel hledačem kovových předmětů pozice CD profilů. Bodovky bych dával mezi. Najprve bych opatrně vyrýpal menší díru. Pak bych tam zatlačil kus dřeva, který odtlačí parotěsku od SDK. Pak již můžete opatrně vykroužit díru.
Odpovědět
@zubr487 Zdravim, ja v techto místnostech jeste rastr nemam, proto se ptam jak na to.🙂 Mame tam jen nachystanou elektřinu. Takze mam jako udelat neco jako dvojitý rastr.?
Odpovědět
@libornovotny díval jsem se zpětně co jste psal, pokud jsem se nepřehléhl, tak píšete o spirolu a snížení o 12 cm. Do spirolu se blbě vrtá. Já bych to dělal tak, že bych nejprve na strop našrouboval střešní latě. Mezi bych dal izolaci a na to parotěsku. Do latí bych následně našrouboval přímé závěsy podložené vrutotěsnou páskou a na závěsy podvěsíte rošt z CD profilů. Po obvodu UD profily. Parotěsku ohněte směrem dolů s dostatečným přesahem a těmi UD profily ji přitlačíte ke stěně. Spáru mezi stěnou, parotěskou a UD jsem ještě vyplnil parotěsným tmelem. Výsledkem je, že Vám vznikne mezi parotěskou a horní stranou SDK mezera cca 5cm. Do tohoto prostoru pak nataháte kabely a vejdou se tam i běžné naklápěcí bodovky. Ty mají celkovou výšku asi 7cm. Na vykručování díry do SDK stačí obyčejný vykružovací vrták. Já myslel, že jste udělal komplet SDK a nyní chcete přidat bodovky. Pokud to teprve děláte, tak to není žádný problém
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?