Střecha na zahradní domek - plechová nebo kanadský šindel?

Profilova fotka
Ahoj, mame na pozemku zahradni domek (chatku) a zvazujeme vymenu krytiny. Sli byste radeji do plechove nebo do kanadskeho sindelu? Chceme tuto lehkou variantu. Osobne mam pocit, ze plech je trvanlivejsi, da se z nej dostat mech, cenove asi nebude o moc drazsi. Jaky je pak spravny postup na podklad? Diky.
Odpovědět
Ahoj Osobně se mi nejvíce osvědčil plech, pro mně je tato krytina jasná volba, jak píšete nedrží se nečistoty nezarůstá mechem, pevný lehký odolný, je-li falcovaný snese i velmi malé spády střech, dnes je velký výběr od nerezu, titanzinku, hliníku přez ocel s povrchovou úpravou apod. Většina odpůrců plechu uvádí jako důvod "velkou hlučnost při dešti ", prakticky je to dle mne nesmysl, za prvé nestojíte venku a neposloucháte, za druhé ve vnitř většinou vlivem izolace neslyšíte vůbec nic nebo téměř nic a za další déšť působí "hluk" již sám o sobě, dle mých zkušeností žádný problém není. Co se týká šindelů, tam je třeba již dodržet nějaký minimální spád ovšem větší je lepší, časem se na tom mohou zachytávat nečistoty a růst mech, také jsem měl ale po skončení životnosti jsem volil plech a spokojenost. Pod plech se dnes pokládají spec. na to určené folie s čímž vám poradí při výběru konkrétní plech. krytiny dříve se dávalo i přímo na bednění, ipu, nebo tér papír......
Odpovědět
@zeneva hlasuju pro plech (imitace tašek)... cena stejná nebo dokonce nižší, ale mnohem delší životnost. neznám střechu s šindelem která by po pěti letech vypadala stále jako nová... zato plechových střech znám spousty a žádné poškození není vidět.
Odpovědět
Souhlas, dnes je ten výběr opravdu velký vedle oblíbeného vzoru "tašek" je i velký výběr trapézových plechů (různé profilování, barvy apod.) taktéž vypadají pěkně i falcované plechy (ty bych volil na malé spády).....
Odpovědět
Profilova fotka
ahoj, diky moc za ujisteni. ano, hluk pri desti to dela - soused naproti ji ma, ale je to slyset jen venku. tohle je zhradni domek, takze to neresim. hlavne i kdyz bude spinava, da se urcite lepe owapkovat nez porezni sindel.
Odpovědět
Co vidím plechové střechy u nás, a některé tam jsou už hodných dvacet, třicet let minimálně, tak žádné vapkování není třeba, ty střechy vypadají stále "jako nové" chcete-li zánovní, stačí zkrátka sem tam déšť a všechno "smetí" jede spolehlivě pryč, vapkování není vůbec třeba, nikdy to u nás také nikdo nevapkoval.... A ten hluk - já mám plech (na polovici domku) soused má plech a žádný zvýšený hluk oproti jiným u nás obvyklým kritinám jsem opravdu nezaznamenal, tzn. když např. procházíte kolem těch domků za hustého deště nezaznamenáte jdete-li kolem domku s plechem a bez, protože sám déšť tak vydatně šumí že to takřka přehluší a "srovná" . Ten názor o hlučnosti vychází spíše z teoretického předpokladu, ale v praxi déšť "pleskající o cokoliv" produkuje hluk, u plechové střechy by ten zvýšený "nepříjemný" hluk platil pouze v případě, že byste stál přímo pod plechem na který voda dopadá to je jediný případ kdy to zaznamenáte, jelikož ale jak domky tak chatky mívají ještě stropy a někdy i izolace, je to i v podkroví v podstatě bezpředmětné, tedy aspoň tolik má zkušenost, prakticky s tím vůbec problémy nejsou.....
Odpovědět
Jsem vděčná za toto vlákno. Do teď jsem byla odpůrce plechu právě kvůli hlučnosti. Pravda je, že přístřešek bude daleko od domu, takže opravdu nic slyšet nebude.
Odpovědět
@tirano Ne toho se opravdu bát nemusíte, ale uvedl jsem to proto že odpůrci plechu hlukem hrozně "straší", na domku a chatě je to uvnitř bez problému a zvenku je to v součtu jen "šumění" které splyne s okolím čili jako praktik vám mohu říct že řešit hluk u plechové střechy je úplně zbytečné.... Na přístřešky kůlny a šopy kde není žádná izolace nebo druhý strop či nějaké podbití to uvnitř "pod střechou" uslyšíte ale u průměrného deště je to jen lehký "šum" větší "hukot" je to jen vyjímečně "přívalové deště" ale zase v tomto případě vydává hluk i jakákoliv zpevněná plocha jako např. beton, dlaždice, a hodně taktéž kaluže, čili pokud chce jít někdo do plechu vůbec se toho nemusí z pohledu "hluku" bát tolik má praktická zkušenost :-)
Odpovědět
@petrmm A také záleží na čem ten plech leží, je-li pod ním ještě ipa nebo dřevěné plné bednění (u těch kůlen šopek pergol) tak tam to zase hodně "vytlumí" i ten podklad, ve výsledku dole uslyšíte při běžném dešti více méně jen takový "zvýšený šum" "...... Takže tu "hlučnost" co se uvádí jako velké negativum na základě praktických zkušeností nějak moc nechápu....a v případě obytných chat chalup a domů kde jsou pod střechou ještě další vrstvy je to úplně bezpředmětné
Odpovědět
Profilova fotka
Diky, hluku se extremne nebojim a nakonec to bude pri desti idealni ukolebavka :-) Pod plechem budou prkna (na ne je nyni pridelany sindel.
Odpovědět
@zeneva No ale ukolébavka to bude jen v případě že budete přímo pod tím bedněním, ale pokud tam bude ještě třeba něco vaty nebo ještě nějaké jiné "stropní vrstvy" tak to neuslyšíte vůbec :-)
Odpovědět
Profilova fotka
@petrmm :-)
Odpovědět
Profilova fotka
U zahradního domku nebo dílny by mě ani nevadilo to krásné bubnování deště.Jste na tom stejně?
Odpovědět
Článek se načítá
@karinsa No ono to není s tím bubnováním "zas tak moc" jak si to lidé představují, při průměrném deštíku jakých je většina je to kap kap to slyšíte ale pak už to jen "jemně šumí" :-)
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 3 letech
Profilova fotka
Obnovuji tuhle diskusi:) Právě řešíme výběr střešní krytiny na samostatnou pergolu (umístěna mimo dům) - a v užším výběru je (falcovaný) plech nebo 'plechové tašky'. Pultová střecha pergoly, plocha 15m2 (5x3m). Hlavní kritérium je stínění. Názory? Popř. pro/proti, zkušenosti.. Velmi uvítám i fotku z realizace. Děkuji moc.
Odpovědět
Profilova fotka
topič: pod falcovaný plech je nutný podklad, buď prkna nebo osb desky, pak je to i pochozí, zespoda koukáte ne na plech, a je to blbuvzdorné. Plechové tašky můžete dát taky na podklad jako falc. plech kvůli podhledu, jinak stačí střešní latě, ale pak se potom nedá moc chodit a čučíte zespoda na plech. Cenově nevím. A co bituminové pásy s posypem od Charváta? Tl. 4 mm, délka 5 m, šíře pásu asi 60 cm. Jsou samovulkanizační. Několik barev, dobře se s tím pracuje. Mají je tuším i v Hornbachu, ale cenu si už nepamatuji.
Odpovědět
Profilova fotka
My máme na zahradním domku desky, papírovou lepenku a natavenou asfaltovou lepenku, šindelem jsme pobijeli stěny. Ta lepenka vydrží všechno máme ji i na pultové střeše domu i na stání pro auto.
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?