Pergola - hliníková vs. dřevěná vs. kovová

Jak se dívám, vidím že hodně lidí má problém s pergolou.Jakou zvolit. Jaký použít materiál železo nebo hliník . A následné zastřešení Sklo x Polykarbonát. Mám bohaté zkušenosti a mohu poradit a ušetřit peníze.Tím myslím čemu se vyhnout a proč.Rád poradím. Hezký den.
Odpovědět
Profilova fotka
@leszo Zdravím, u nás je to aktuální téma, tak prosím poraďte. Plánujeme pergolu 4x8m, aktuálně vede dřevo bez pevného zastřešení se stahovací plachtou. Budu asi dělat svépomocí. Alternativa je železo. Hliník kvůli svépomoci asi nepřipadá do úvahy.
Odpovědět
Dobrý den. Kdybych dělal sobě udělám si zděnou s klasickým krovem a krytinou. Zasklil bych si posuvným systémem zbylé části. Udělal krb a mám univerzální posezení na celý rok kde se dá sedět v dešti,větru,slunci a chladnu. Akorát u mě je ta možnost udělat si většinu svépomocí jak píšete vy. A tudíž ušetřím spoustu peněz. !!! Všechno záleží na ceně !!! Dělám hliníkové pergoly jsou super hezké designové. Na nových domech je to hezké ale záleží na ceně a použitém materiálů. Někdo udělá pergolu za polovic co já. No ale neřekne že třeba síla stěny materiálu je poloviční. Že nosnost nevydrží nějakou větší zátěž. Že použitý polykarbonát vydrží poloviční dobu. Někdo argumentuje že dřevo nechce ani vidět kvůli údržbě. Což třeba nechápu v dnešní době natřu raz za 3 až 5 let mám po starostech při dnešních lacích. Hliník je bez údržbový. Ano ale Komaxit se poškrábe a vrátit to už jde stěží... Já mám více k dřevu než kovu. Sice Svařuji Nerez,Železo,Hliník je to věc názoru. Ze zkušenosti záleží kde člověk žije. Praha a Brno s 90% Hliník a Sklo ! Je to prostě v módě. Dám příklad někdo chce pergolu ze sklem. Jo super věc. Ale nikdo vám neřekne že v létě se pod tím nedá sedět protože je to jako ve skleníku. Je dobré dát si aspoň mléčné sklo. Dáte peníze za pergolu ze sklem no a přijdete na to že musíte vyhodit další peníze za nějaké rolety. (Příklad je proč se vápnem natíraly skleníky) Co je dobré zavětrovat si nějaké strany buď posuvně nebo fixně (záleží na poloze kvůli větru a létání věcí na stole). Je třeba přemýšlet kde si takovou stranu nachystat třeba vyzdít nebo rozpříčkovat. Třeba 10 lexan jestli čirý nebo kouř je tak akorát dobrý na zastřešení bazénu. Moje zkušenost třeba s polykarbonátem. Nejlepší vícekomorový Bnronz Kouř je takový zelenkavý 16 mm 25% propustnost světla. Součinitel prostupnosti tepla 2,5 W/mK ale zase končíme a začínáme na ceně. Ale co vyhodíte za 10 let za 10mm. Máte zaplacený tento 16. Je dobré pohlídat si aby se v lexanu nehromadila voda začne zelenat,žloutnout,mechy,prach, a td. Což u toho vícekomorového nejde tolik poznat. Dělal jsem ze železa. Následné pozinkování a polykarbonát a pán byl spokojený. Pozink je pozink. Jestli Vám můžu něco poradit řekněte si co od toho očekáváte a kolik na to máte financí. To je nejdůležitější věc! A pak se dá přemýšlet jaké sklo. Jaký polykarbonát. Jaký konstrukční materiál. Chcete sedět celoročně ? Nebo jenom v létě ? Plachta? Záleží jaká ? Celoročně tak asi s pevnou střechou. Jestli chcete sklo bez stínění nemá cenu. Jestli Polykarbonát určitě nedávat 10. Lepší zainvestovat do 16 vydrží o mnoho víc. Závěrem někomu poslouží dřevěná pergola s polykarbonátem za 50is stejně jako hliníková ze sklem za 200tis. Hlavně ať to slouží a máte z toho radost. Jestli Vás něco ještě zajímá rád odpovím.
Odpovědět
Máme 8 let pergolu 7x3,5m z pozinkovaných profilů s mléčným polykarbinatem. Celé nás to vyšlo na 50tkč včetně montáže a plná spokojenost. V zimě na ní je v klidu i 30cm sněhu a nic se nekroutí, ani neprohybá. Hliník je sice efektnější, ale cenově je u větších rozměrů neúměrně drahý. Dřevo může vypadat taky moc pěkně, ale chce to tomu dát péči a použít alepsoň KVH, nebo BSH hranoly a kvalitní laky a holt to pravidelně natírat.
Odpovědět
@leszo Dobrý den, máte nějaké obrázky hliníkových pergol? Jaká je cena za konstrukci, kdy je potřeba vymyslet něco na 3*5m pergolu? Odkud jste prosím, jestli to mohu vědět.
Odpovědět
@netmaster nemate fotku te pergoly? Zajimal by me ten mlecny polykarbonat...jak to konkretne vypada nebo pod cim bych ho nasla na netu?
Odpovědět
@leszo zdravim muzu dotaz kdyz mate zkusenosti? Mame zeleznou konstrukci ale jak ji natreli barvou tak v urcitem uhlu kdyz sviti slunce jsou videt ty tahy stetcem 😕 da se to nejak opravit/pretrit? Kdyz to natru znova tak se obavam ze vysledek bude asi stejny...
Odpovědět
@kata267 My máme Makralon opál (mléčné) s propustností si myslím 30-40% světla (už si to nepamatuji). Dělá se ještě bronz (kouřové), nebo v čiré formě.
Odpovědět
@netmaster diky mrknu na to 🙂
Odpovědět
@leszo Dobrý den, také se přimlouvám se za obrázky hliníkových pergol. Díky!
Odpovědět
@kata267 Dobrý den, tak s natíráním nemám až takovou zkušenost.... Ale z vlastních zkušeností plochy válečkem. Asi nejspíš máte tahy od štětce Kupuji 3 v 1 a první vrstvu řidší a pak vrchní. Tak nevím jak moc vám to vadí, zkuste zdrsnit a přetřít....
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 11 měsících
@netmaster je nějaký kontakt na doporučení firmy?
Odpovědět
Potřebujeme pergolu 4x4m kvůli již koupenému posezení. Po výčtu všech pro a proti různých materiálů vyhrála z důvodu estetičnosti hliníková pergola. Objednali jsme hliníkovou pergolu 4,26 x 4,06 m od firmy gutta. Zastřešení komůrkovým polykarbonátem tloušťky 10 mm , jedná se o stavebnici, záruka 10let. Máme pojištění domu, takže další záruka v případě poničení je na pojišťovně 🙂
Odpovědět
Článek se načítá
@verjanja Na kolik Vás taková pergola vyšla? Něco podobného budeme v budoucnu taky realizovat, tak ať máme představu o ceně.
Odpovědět
@zbranda máme rozměr 4,26 x 4,06 m antracit - kupovali jsme zde https://www.guttashop.cz/hlinikova-pe... recenze jsou slušné, tak jsme to riskli. Manžel si spočítal, že kdyby si tento rozměr dělal sám, tak to vyjde samozřejmě levněji, ale rozhodně by ještě v červnu nebyla postavená.
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 2 letech
Profilova fotka
@leszo Dobrý den, vidím že máte zkušenosti s různými materiály, budu ráda za radu. Plánujeme terasu cca 4x10m, orientace na východní stranu, po 16h v létě zastíněná, potřebujeme tedy maximální propusnost světla do domu, plné zastřešení nepřipadá v úvahu. Vstup je obýváku, ráda bych měla zakryto, nyní máme terasu kde je kryté jen posezení v zadní části a pantofle a věci za dveřmi pořád mokré... dřevěnou konstrukci bysmě zvládli svépomocí a pravděpodobně i s vlastním materiálem, otázkou je tedy hlavně zastřešení. Buď něco průhledného (polykarbonát, sklo - nechceme vlnky ani dutinky, sklo je prý zase hlučné při dešti - máme vedle ložnice), a nebo nějaké stahovací rolety/markýzy, ideálně aby byly v každé části samostatně ovladatelné... doporučíte mi něco? Uzavření maximálně průhledné zboku vpravo vedle sezení.
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 2 měsících
@petra_filipi my jsme dali sklo právě kvůli světlu v obýváku a nechali ušít baldachýn z kvalitní látky. Pergola je na jižní stranu a v pohodě
Odpovědět
Příspěvek byl smazán adminem, protože nesplňoval Pravidla přispívání do fóra.
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?