Elektrické kabely v anhydritu, jak topit?

Zobraz úvodní příspěvek
Zdravím. Mám v domě elektrické kabely zalité v anhydritu. Vzhledem k celému domu a tloušťce podlahy je to těžce akumulační. Nyní budeme topit celou zimu poprvé. Již za půlku minulé zimy (co jsme se nastěhovali) jsem zjistil, že útlum je blbost. Vzhledem k malým TZ a akumulaci podlahy i stavby to nestačí poklesnout a naopak to pak nestíná dotopit. Podlahovka v každé místnosti je řízena termostatem, ten má podlahové čidlo a prostorové čidlo. Naskýtá se mi tedy otázka zda topit, regulovat podle teploty podlahy, nebo podle teploty místnosti (s omezovačem teploty) podlahy. Co Vy na to? Co myslíte, že bude lepší a ekonomičtější? U regulace podle teploty prostoru vidím výhodu v chování, že si nastavím rovnou žádanou teplotu místnosti. Zároveň, protože máme významné solární zisky, tak je termostat schopen velmi rychle reagovat na zvýšení teploty místnosti a přestat topit. V případě sledování teploty podlahy bude opět značná setrvačnost. Na druhou stranu, topení s teplotou podlahy může být ekonomičtější.
Odpovědět
1
2
@tomas80 Souhlasím, to topení u babičky i doma v kotli mě nastavilo pohled na ohniště v domě. Lepší už to nebude :-)
Odpovědět
@terkasofinka Záleží na tom o jaký domek se jedná. Dost často vídávám, že projektanti nadhodnocují TZ domu. Podívejte se třeba sem http://www.modrastrecha.cz/forum/mont... Podstatné je, zda skutečně máte uvedené TZ a kolik lidí bude v domě bydlet. Tou kalkulačkou na TZB si můžete porovnat provozní náklady. V případě Vašeho TZ, 4 lidi v domě, rodina s dětmi a střední klimatická oblast. Vychází kompletní náklady 50000Kč/rok a v případě plynu 40000Kč/rok. Dále samozřejmě záleží na ziscích od slunce a na kolik topíte.
Odpovědět
Profilova fotka
@zubr487 děkuji moc..půlka domu je celá na jih a máme celý dům hodně prosklený-viz můj blog. Upřímně dům už stojí a nemohu s tím nic udělat... takže tady trochu pláču už pozdě.. bohužel jsem toto nepodchytila, ale spíš mě zajímá jestli by to byl takový rozdíl kdybych volila plyn.
Odpovědět
@terkasofinka Máte velký dům s dost nekompaktním tvarem, takže tomu údaji TZ bych docela věřil. Osobně bych použil teplovodní podlahové topení, protože lze dodatečně změnit zdroj. S elektrickými kabely nemá cenu řešit plyn. S čistě elektrickým topením by Vám nevycházel PENB. Co tam máte za další zdroje ? Krb ? Uvidíte časem jak budou vycházet náklady. Pokud se rozrostete, stálo by za úvahu použít pro ohřev TUV bojler s TČ (luftbojler). Vzhledem k velkému prosklení zřejmě budete nuceni dodělat klimatizaci a tu můžete použít i pro efektivnější topení.
Odpovědět
Profilova fotka
@zubr487 dům má 165 m2. Další zdroj tepla je krb. Nevím proč se vlastně zvolila elektřina, manžel prostě to chtěl mít vše asi jednodušší... padl tam návrh na plyn a vim, že náš architekt, řekl, že je to vyjde úplně na stejno.. dál jsem to začala řešit bohužel pozdě.
Odpovědět
@terkasofinka Taková hranice, kdy to vychází nastejno jsou zhruba 4 kW. Jak jsem psal, uvidíte časem. Třeba Vás počasí donutí dodělat klimatizaci a ta Vám vyřeší i levnější topení.
Odpovědět
1
2
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?