Elektrokotel dotaz

Dobrý den, ráda bych Vás požádala, zda by mi někdo objasnil fungování elektrokotle. Jsme čerstvě nastěhovaní a provizorně máme elektrokotel než se dodělá plyn. Elektrokotel jsme zatím měli zapnutý jen na topnou zkoušku, což jsme moc neřešili. Ráda bych se tedy zeptala, pokud mám nastavenou výstupní teplotu vody např. na 28°C a výkon kotle na 6kW. Znamená to, že jakmile teplota dosáhne 28°C, tak kotel vypne a znova sepne až při poklesu teploty nebo se jen sníží kW? Moc děkuji
Odpovědět
@romana172 Je to trochu složitějí ale v podstatě máte pravdu. Kotle si navíc plynule řídí výkon podle aktuálních teplot. To máte na PT ?
Odpovědět
@zubr487 Dobrý den, děkuji za Vaši reakci. Jen bych se tedy zeptala v které části mám teoreticky pravdu. V tom, že elektrokotel vypne nebo sníží kW a teoreticky furt jede? Ano elektrokotel máme na PT.
Odpovědět
@romana172 Jakmile se teplota oběhové vody blíží požadované, tak kotel snižuje výkon a nakonec kotel vypne. Kotel s výkonem 6kW má celkem 6 stupňů po 1 kW. Takže záleží jáké je aktuální TZ (tepelná ztráta) a pokud překračuje ten 1kW klidně pojede celý den. Vás to ale nemusí zajímat. Výsledná spotřeba bude stejná bez ohledu na to, zda si jen mění výkon nebo se periodicky bypíná. To samé platí i s plynovým kotlem. U něj je navíc problém s tím, že plynové KK nemají rádí časté spínání.
Odpovědět
Mě jen fascinuje jedna věc, proč chcete instalovat zbytečně drahý plynový kotel, musíte mít revize na něho a cena plynu už není nějaká nízká. Ve Vašem případě takové malé TZ bych zůstal u elektrokotle a plyn vůbec nezřizoval.
Odpovědět
@zubr487 Moc děkuji za veškeré informace 😊.
Odpovědět
@romana172 Nesmíte mít představu že když plynový kotel bude vypínat že to bude lepší pro úsporu. Většina plynových kotlů nedokáže topit pod výkon 3 kW a proto se musí vypínat a po čase znovu zapínat, říká se tomu cyklování a je nevhodné pro KK. Kotle nají ochranu aby cyklování nebylo časté. Jestli používáte výkon 6kW tak adekvátní kotel na plyn neseženete. Spotřebu musíte porovnávat na elektroměru případně na plynoměru a ne podle toho jak který kotel dlouho topí.
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?